Rosa Schneewalzer - charakteristika a podmínky péče

Mezi popínavými růžemi vyniká odrůda Schneewalzer svými velkými sněhově bílými květy. Doslova z němčiny je název rostliny přeložen jako „sněhový valčík“. Chován v roce 1987 dynastií Tantsu. Popis odrůdy a základní informace o její péči jsou uvedeny níže.

Stručný popis odrůdy

Růže je vytrvalá plodina, která dorůstá až do délky 3 m. Šířka rostliny může být 2 m. Přerostlý dospělý keř může zabírat 2-2,5 m². Tvary květů připomínají hybridní čajové odrůdy o velikosti 14-16 cm, zeleň má bohatou zelenou barvu, keř velmi rychle získá zelenou hmotu.

Jak vypadá růže Schneewalzer?

Pro vaši informaci! Sněhově bílé květy Schneewalzerovy růže se často používají k vytváření svatební kytice, zdobí fotozónu a místo novomanželů u stolu. Sněhově bílé květy na pozadí zelených listů vypadají skvěle.

Květy růže Schneeweiser (nazývané také Schneewalzer nebo Schniwalzer) mají nejprve bledý citronový odstín, poté, jak se pupen otevírá, stávají čistě bílou.

Výhody odrůdy

Mezi výhody patří následující vlastnosti:

 • dlouhé a bohaté kvetení;
 • dobrá odolnost proti mrazu;
 • jemná příjemná vůně květin;
 • odolnost vůči většině nemocí;
 • vynikající dekorativní vlastnosti.

Poznámka! V deštivém počasí květiny velmi špatně kvetou a na slunných lístcích může spálené slunce zanechat popáleniny, díky nimž vypadají méně atraktivně.

Použití v krajinářském designu

Popínavá růže Schneewalzer se nejčastěji používá pro terénní úpravy ve svislém provedení různých oblastí zahrady. Dokonale zakryje ošklivou nebo deformovanou oblast na fasádě nebo živém plotu. Rostlina může být použita k výzdobě altánu nebo rekreační oblasti, a dokonce s ní můžete vytvořit krásný oblouk. Růžový keř bude zdobit jakékoli stránky, vypadá harmonicky v jakémkoli stylistickém směru.

Pěstování květin

Horolezecká růže Schneewalzer se cítí skvěle ve vyvýšené slunné oblasti, kde může růst. V jižních oblastech je lepší odrůdu vysadit v částečném stínu - kde v první polovině dne přijme dostatek světla a ve druhé bude chráněna před účinky spalujícího slunečního světla.

Hustý keř

Výsadba se provádí sazenicemi, které by měly být zakoupeny pouze v licencovaných obchodech a školkách, které se již osvědčily. Jen tak si můžete být jisti, že exemplář je zdravý a má všechny odrůdové vlastnosti popínavé růže.

Poznámka! V oblastech, kde zima přichází brzy a na jaře později, se růže vysazují od dubna do května. Na podzim je to také povoleno, ale termíny jsou poměrně krátké. Vybírají se s ohledem na to, že kořeny keře mají čas zakořenit.

Výběr sedadla

Keř velmi roste, takže stojí za to zvolit místo pro výsadbu, aby v průměru 2 m od něj nevyrostly žádné jiné rostliny a nestály žádné budovy. V takovém případě by stránka neměla být na nížině a na příliš zastíněném místě. Oblast by měla být navíc dobře větraná, pak bude rostlina méně bolet.

Důležité! Bude lepší, aby místo dostávalo dostatek slunce před obědem a poté bylo ve stínu. Růže tedy nebude pociťovat nedostatek slunečního světla a zároveň její okvětní lístky nezmizí z její nadbytku.

Jak připravit půdu a květinu na výsadbu

Pokud je půda jílovitá, měla by se před výsadbou přidat rašelina, humus, písek, kompost. Naopak se doporučuje zavádět jílovitou půdu do písčité půdy, do které je třeba přidat sodnou půdu a rašelinový kompost nebo humus. Kyselost půdy by měla být pod normou, proto je-li k okyselení přidán hnůj nebo rašelina a je vhodné ji snížit vápnem nebo popelem.

Jak to kvete

Pokud má sazenice příliš dlouhé kořeny nebo vykazuje poškození, je nutné je odříznout. Na den by měla být sazenice umístěna do roztoku stimulátoru růstu kořenů. To podpoří lepší vývoj kořenů.

Postup výsadby krok za krokem

Schneewalzerova růže je zasazena v úhlu 30 ° k podpěře.

Důležité! Pokud je poblíž nějaká budova, musíte se ujistit, že voda ze střechy nevymyje kořeny.

Proces výsadby růže je následující:

 1. Otvor 60 × 60 cm je předem vykopán a důkladně rozlitý vodou.
 2. Do připraveného otvoru se nalije substrát skládající se z humusu, písku a rašeliny.
 3. Sazenice se opatrně vyjme z nádoby a poté se odstraní mrtvé kořeny.
 4. V otvoru musí být nainstalována sazenice růží, která prohloubí kořenový límec třemi prsty do půdy.
 5. Kořeny sazenice jsou pokryty úrodným substrátem, zhutněny a dobře rozlity vodou.
 6. Jakmile se půda usadí, je nutné ji naplnit na požadovanou úroveň.

Péče o rostliny

Horolezecká růže Schneewalzer vyžaduje zvláštní péči. Spočívá v včasném zalévání, uvolňování, plení, krmení, prořezávání přebytečných výhonků a prevenci chorob.

Pravidla zavlažování a vlhkost

Růžový keř miluje vlhkost, ale absolutně netoleruje stojatou vodu. Zalévejte ji pouze tehdy, když je půda dostatečně suchá. V suchém počasí se zalévání provádí dvakrát týdně. Jeden keř vyžaduje až 20 litrů teplé vody. V srpnu je zalévání omezeno a s nástupem podzimu se úplně zastaví.

Jak se to splétá

Důležité! Při prvním zalévání se doporučuje přidat do vody stimulanty růstu, jako je heteroauxin nebo fosfobakterin.

Špičkový obvaz a kvalita půdy

Na jaře se hnojení zavádí ve formě dusíkatých hnojiv. Během období květu se zastaví a nahradí ho tím, který obsahuje fosfor a draslík. V srpnu se krmení úplně zastaví, aby měl Schneewalzer Bush čas na přípravu na zimu.

Je třeba také poznamenat, že v prvním roce se krmení nepoužívá. U růže postačí substrát položený ve výsadbě. Hnojení začíná až příští rok.

Růže jsou velmi náročné na půdu. Potřebují úrodnou a prodyšnou půdu. Vlhkost a vzduch jsou lépe dodávány do kořenů, pokud je půda v místě výsadby lehká a sypká.

Prořezávání a opětovná výsadba

Řezání lezecké odrůdy se provádí během celého vegetačního období rostliny. Na jaře jsou odstraněny křehké výhonky, vrchol a ty části, které utrpěly mrazy. V létě se prořezávání provádí slabé a odstraňují se pouze vybledlé pupeny. Na podzim se zbaví nemocných a poškozených výhonků a také ztenčí zarostlé keře. Takové prořezávání se také nazývá sanitární.

Důležité! Jednou za 4–5 let se keř omladí. Chcete-li to provést, odřízněte téměř všechno a ponechejte na výhoncích 2-4 pupeny.

Vlastnosti zimování květiny

V závislosti na oblasti pěstování růží ji začnou pokrývat v říjnu až listopadu. Chcete-li to provést, přitlačte všechny řasy oblouky k zemi a poté položte krycí materiál na vrchol. I na Sibiři může Schneewalzerova růže dobře zimovat, pokud je hustá sněhová pokrývka. Je však nutné zakrýt keř na zimu.

Kvetoucí růže

Pod tíhou velkých sněhově bílých květů začnou viset keře růží, což je vizuálně ještě křehčí a jemnější. Když procházíte rozkvetlými růžemi, máte pocit, že jste v tuto chvíli v galerii. Vypadají, jako by byly vyrobeny z křišťálu. Jejich mimořádná krása okamžitě přitahuje oko.

Kvetoucí růže Schneewalzer

Období aktivity a odpočinku

Popínavá růže Schneewalzer patří k vícekvetým druhům. Zvláště je potěšena množstvím květin během první vlny. Poté druhá nepřijde okamžitě. Mezi nimi se mohou objevit jednotlivé květy. Růže kvete od konce června do konce srpna.

Péče během kvetení a po něm

V prvním roce po výsadbě nedovolte, aby růže kvetla. Pupeny musí být odstraněny, přičemž na výhonku zůstanou pouze 1-2 květy. Regulujte počet pupenů do srpna.

Důležité! U dospělých keřů musí být vybledlé květenství v létě odstraněno, aby se stimuloval nástup druhé vlny.

Co dělat, pokud nekvete

Existuje mnoho důvodů, proč růže nekvete. Nesprávná péče vede nejčastěji k následujícím následkům: od nesprávného zalévání po předčasné prořezávání. Klíčovým důvodem nedostatku květů je vrchní oblékání ve špatnou dobu a příliš zastíněná oblast. Ale v každém případě musíte nejprve pochopit důvod a poté jej odstranit.

Propagace květin

Rose Schneewalzer se množí pouze řízky. Pouze tato metoda vám umožňuje zachovat všechny odrůdové vlastnosti mateřského keře.

Silné a ne staré keře jsou vhodné pro sběr řízků. Po skončení první vlny kvetení odřízněte větve.

Lezeckou růži Schneewalzer je nutné řezat následujícím způsobem:

 1. Jsou vybrány snímky o tloušťce 5 mm.
 2. Potřebné množství se odřízne, aby každá stopka měla asi pět pupenů. V tomto případě je horní řez rovný a 2 cm nad horní ledvinou, spodní šikmo pod prvním okem.
 3. Řízky by měly být ošetřeny kořenovým přípravkem. Pokud má být zakořenění rostliny provedeno okamžitě, není nutné odřezávat listy.
 4. Vykopá se otvor o hloubce 30 cm, poté se naplní trávou a kompostem.
 5. Výhonek by měl být zasazen pod úhlem 45 °, aby řez zůstal 1/3 nad povrchem.
 6. Další péče spočívá v hojném zalévání.
 7. V zimě musí být výhonky zakryty pod kopulí a pokryty krycím materiálem.

Důležité! Roubovací nástroj musí být dobře naostřený. Před použitím by měl chvíli ležet v alkoholu a poté by měl být ošetřen vroucí vodou.

Nemoci, škůdci a způsoby jejich kontroly

Odrůda růží Schneewalzer je docela odolná vůči různým chorobám. Pokud je místo výsadby vybráno správně a je o rostlinu řádně postaráno, nebude mít popínavá růže problémy s chorobami. Pro prevenci byste měli na jaře ošetřit růži tekutinou Bordeaux.

Schneewalzerova růže bude nádhernou ozdobou každé zahrady. Musíte jí dát trochu více prostoru. Dodržování pravidel zemědělské technologie vám umožní získat bohaté kvetení již ve druhém roce po výsadbě rostliny na otevřeném terénu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada