Semena růží - jak vypadají, je možné klíčit doma

Rose je královna květin, tolik lidí si chce vyzdobit svůj domov rostlinou. Kytice bohužel nevydrží příliš dlouho, květiny chřadnou. Existují různé způsoby, jak tuto krásu uchovat, jedním z nich je pěstování pokojové růže ze semen. Takový proces vyžaduje pozornost a pečlivé dodržování všech pravidel. Je také důležité vybrat správná semena růží, aby rychle vyklíčila.

Jak vypadají semena růží

Pravá semena růží jsou trochu jako pohanka - stejně hnědé a malé velikosti.

V současné době je v obchodech široká škála rostlinného materiálu - od nejjednodušších odrůd po docela exotické.

Kde získat semena růží, jak si vybrat tu správnou

Před nákupem semen se doporučuje přesně určit typ květu a vzít v úvahu všechny jeho vlastnosti. Je důležité nezapomenout na klimatické podmínky - ne všechny květiny dobře snášejí chlad nebo teplo, stejně jako jiné změny počasí.

Růže lze také pěstovat ze semen

Při výsadbě sazenic nejsou žádné problémy - lze je koupit v každém obchodě. Pokud existuje touha získat květinu ze semen, pak existují dvě možnosti - nákup rostlinného materiálu nebo jeho vlastní sbírání.

Při výběru druhé možnosti musíte sbírat semenné lusky, opatrně je rozřezat a odstranit z nich semena. Plody by neměly být poškozené a bez hmyzu.

Ne všechny odrůdy se množí semeny, při nákupu byste měli být opatrní

Pokud se semena kupují hotová, musí to být přesně ty rostliny, které lze takto množit. Nejlepší je, když jsou čerstvé.

Před nákupem byste měli zkontrolovat neporušenost obalu a data expirace materiálů.

Nejlepší odrůdy, které se množí semeny, se ukázaly jako různé šípky - pes, ostnatý, vrásčitý, květen. Je také dobré pěstovat šedou růži podobným způsobem. Pěstování odrůd polyanthus této květiny je také populární; touto metodou se dobře množí.

Pozornost! Kamenné a akciové růže nejsou obyčejné růže, jsou to jiné rostliny.

Klady a zápory pěstování

Pěstování růže doma ze semen má pozitivní i negativní stránky. Mezi výhody této techniky patří následující:

 • Semena lze zakoupit v jakémkoli venkovském obchodě. Pokud si přejete, můžete si dokonce sbírat materiál z vlastní výsadby. Semena jsou nejen k dispozici všem, ale také relativně levná, takže metoda nevyžaduje vážné investice.
 • Růže ze semen rostou docela mocně, dobře se vyvíjejí.
 • Kořenový systém takových květů je silný, takže dobře snášejí mráz a nebojí se chladu.
 • Ze semen lze často získat docela originální odrůdy.
 • Výsledné keře produkují dobré řízky, ze kterých lze pěstovat mnoho nových rostlin.

Pěstování ze semen má však také negativní aspekty:

 • Bohužel ne všechna semena mohou klíčit.
 • Klíčení trvá hodně času, měli byste být trpěliví.
 • Je důležité přísně dodržovat všechna pravidla výsadby a péče, abyste získali plnohodnotnou rostlinu.

Pozornost! S pomocí semen nelze pěstovat všechny odrůdy růží, pouze některé druhy.

Jak pěstovat růži ze semen doma

Pěstování růže ze semen je specifický proces, který se skládá z několika kroků. Je důležité sledovat vše s přesností, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

Semena lze získat z vlastních rostlin

Příprava semen

Semena růží je třeba řádně připravit. Chcete-li to provést, doporučujeme postupovat podle následujících kroků krok za krokem:

 • Pokud se semena sklízejí ručně, pak se k tomu nejlépe hodí podzim.
 • Plody by měly být mírně nezralé s načervenalým odstínem. Takový výsadbový materiál roste lépe.
 • Zrna se opatrně vyjmou a zpracují roztokem peroxidu nebo manganistanu draselného. Jsou ponechány v kapalině po dobu půl hodiny, ty, které se objevily, jsou vyhozeny.
 • Po ukončení procedury by měla být semena vysušena.
 • Poté se výsadbový materiál umístí asi na 5 minut do vroucí vody, poté se vloží do látky a na několik měsíců se nechá v lednici vyklíčit. Pravidelně musíte hledat, naklíčená semena by měla být okamžitě zasazena do země.
 • Zbývající semena zůstávají v chladničce až do konce semestru, poté je stačí přemístit na chladné místo a počkat, až vyklíčí. Když se objeví klíčky, jsou přesunuty do země.

Pozornost! Zkušení odborníci doporučují opatrně rozdělit semeno na polovinu, pokud dlouho nevyklíčí.

Přistání

Zakoupená půda je nejlépe vybrána speciálně pro růže, obsahuje všechny potřebné látky. Můžete si vytvořit vlastní půdu pro výsadbu smícháním rašeliny, písku a pilin ve stejném množství.

Dezinfekce půdy se provádí v peci po dobu 10-15 minut.

Odtok musí být umístěn na dně hrnce. Po výsadbě jsou nádoby zakryty, aby se vytvořil skleníkový efekt. Poté, co semena vypučí, lze úkryt postupně odstranit.

Péče o sazenice

Malé rostliny vyžadují pečlivou a pečlivou údržbu. Je nutné přemístit nádoby na slunné místo, ale paprsky by neměly být rovné, aby nedošlo k popálení. Večer může být zapotřebí další osvětlení.

Je důležité sledovat obsah vlhkosti v půdě, zabránit vysychání, ale také nezaplavovat rostliny. Berou teplou a usazenou vodu.

Pokud je to nutné, nastříkejte rostlinu, růže mají tento postup velmi rád. Umožňuje vám zabránit vadnutí listů.

Musíte pečlivě sledovat mladé klíčky.

Výsadba sazenic v otevřeném terénu

Pokud plánujete pěstovat rostliny na otevřeném prostranství v zahradě, musíte sledovat povětrnostní podmínky. Pokud je to možné, květ lze jemně temperovat vyvedením na čerstvý vzduch. Mladé rostliny mohou být vysazeny, jakmile na jaře zmizí hrozba mrazu a před nástupem mrazu na podzim.

Připravte otvor a přidejte organická hnojiva. Doporučuje se přidat drenážní vrstvu, aby voda nestála. Poté se rostlina se 4 až 6 listy opatrně přesadí.

Pozornost! Poprvé se doporučuje květinu zastínit před slunečními paprsky.

V prvním roce byste neměli nechat keře kvést, měly by zesílit a pupeny vám naopak odeberou všechny živiny.

Výsadba semen růží v otevřeném terénu

Semena růží můžete vysazovat přímo do otevřeného terénu. Je nutné dobře připravit místo výsadby, vykopat zahradní postel a aplikovat potřebná hnojiva.

Jámy na výsadbu by neměly být hlubší než 3-4 cm, vzdálenost mezi výsadbami je asi 15 cm, výhonky, které se objeví, jsou chráněny před větrem a přímým slunečním světlem, zalévání se provádí podle potřeby.

Na podzim je třeba klíčky zalévat a přikrýt fólií, což pomůže udržet vlhkost. Na jaře je přístřešek odstraněn. Je důležité nezapomenout používat různá hnojiva a produkty na ochranu před chorobami a parazity.

Pěstování růže z čínských semen, nuance

Semena čínské růže jsou u mnoha lidí velmi oblíbená. Můžete si je koupit v různých online obchodech.Pěstování květin z takového sadivového materiálu má však některé nuance:

 • Je docela obtížné, aby taková zrna vypučila, takže tento proces trvá dlouho.
 • Kupující jsou často podvedeni nabídkou neznámých odrůd. Neměli byste kupovat sadbový materiál od zcela neznámých prodejců, a to ani při dobrých slevách.
 • Je nezbytné dezinfikovat semena.

Sazenice mohou být zasazeny do země za teplého počasí

Zbytek kultivačního postupu je stejný s ostatními možnostmi osiva. Nepochybným plusem je, že setí těchto semen lze provádět kdykoli během roku.

Výsadba růží se semeny je poměrně jednoduchý způsob, jak získat krásné rostliny, které můžete nechat doma nebo zasadit na svém webu. Hlavním požadavkem je úplné a přísné dodržování všech rostoucích pravidel. O mladé rostliny se také musíte řádně a pečlivě starat. Kromě toho stojí za to pamatovat, že ne všechny růže lze šířit tímto způsobem. Neměli byste se spoléhat na pěstování exotických odrůd ze semen.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada