Reprodukce růže domácími řízky

K výsadbě růží není nutné drahý nákup sadby. Bez velkého úsilí můžete získat dobře zakořeněné sazenice některých druhů krásných růží sami. Kytice růží nebo odříznutých výhonků může sloužit jako materiál pro pěstování.

Jak správně šířit růže a co k tomu potřebujete vědět

V období od 15. června do konce července je nejlepší provádět množení růží řízky doma na otevřených pozemcích. Můžete to udělat na jaře, na podzim a v zimě, ale to vyžaduje buď skleníky speciálně připravené pro zakořenění rostlinných výhonků, nebo místo dobře osvětlené sluncem na parapetu a květináči.

Královna zahrady

Podzimní řízky probíhají po prořezávání a přípravě růžových keřů na hibernaci. Do této doby rostliny hromadí mnoho živin ve svých tkáních, což přispívá k rychlému růstu kalusu (tkáně, která chrání rány rostlin) a tvorbě kořenů.

Odrůdy půdopokryvných, popínavých a polyantusových růží se dobře množí a zakořenily. Je velmi obtížné dosáhnout zakořenění remontantních a parkových odrůd. Čajové a hybridní čajové odrůdy, i když s obtížemi, se stále mohou šířit řízky.

Poznámka! Větve kytice z dovezených růží není třeba množit. Aby byla jejich prezentace zachována po dlouhou dobu, jsou ošetřeny chemickými činidly, která zabraňují tvorbě kořenů.

Vhodnost větví růže pro zakořenění je určena stavem trní: na vhodných výhoncích je trn snadno oddělen od kůry. Šťavnatá nazelenalá barva kůry neúplně tuhého výhonku je také indikátorem toho, že obsahuje hodně plastických látek a může být zakořeněna.

Mozol

Příprava na pěstování růží z řízků

K nasycení sazenic vlhkostí se větve růží, než je začnou stříhat, umístí na několik hodin do usazené vody při pokojové teplotě. Pro tvorbu kořenů jsou vhodné centrální části ročních výhonků o průměru nejméně 0,5 cm, které jsou buď ve fázi tvorby pupenů, nebo již vybledly.

Důležité! Stonky růží vybrané pro zakořenění se kontrolují na chorobu a hnilobu. Pokud jsou na kůře výhonku i sebemenší známky plísně, větev se zahodí.

Vybrané větve jsou rozděleny na řízky o délce 5 až 15 cm, přičemž každý řízek by měl mít alespoň tři pupeny a několik listů. Spodní části jsou vytvořeny pod úhlem ve vzdálenosti 1,5-2,5 cm od oka. Řezy lze provádět mezi očima. Horní části by měly být rovné a 0,5 cm od ledviny. Na horní části řízků zůstávají 2-3 listy, jeden z nich může být celý, zbytek je rozpůlený, aby se snížil proces odpařování vlhkosti.

Výstřižky

Veškerá práce se provádí ostrým nožem předem ošetřeným v dezinfektoru. Řezy by měly být hladké, v takovém případě nebudou hnít. Všechny výsledné řízky se na několik hodin umístí do vody se zředěným růstovým stimulantem (heteroauxin nebo kořen).Můžete použít jakýkoli kořenotvorný přípravek obsahující kyselinu β-indolyl-3-octovou, kyselinu β-indolyl-3-máselnou, kyselinu α-naftyloctovou. Koncentrace roztoku a způsob aplikace by měl být v souladu s pokyny výrobce.

Pro vaši informaci! Ošetření řízků látkami, které aktivují zakořenění, zvyšuje odolnost sadby proti chorobám, škůdcům a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Jak připravit půdu

Půda pro výsadbu sazenic je připravena nejpozději dva týdny před zahájením práce. Pro výsadbu sazenic růží na otevřeném terénu vyberte místo s úrodnou půdou. Půda je vykopána na bajonet lopaty. Do otvorů se přidává říční písek a popel ze dřeva. Při absenci černozemových, podzolických nebo sodných půd se na postele aplikují komplexní minerální hnojiva.

Zakořenění růží v bytě nebo domě je nutné pomocí mini-skleníku, vytvořeného na základě květináčů nebo krabic s drenážními otvory. Drenážní materiál se umístí na dno ve výšce ¼ výšky nádoby: keramzit, oblázky, drcený polystyren apod. Připravený podklad se naleje nahoře s přídavkem písku a popela.

Mini skleník

Metody zakořenění řízků

Ani absolutně správné provedení postupných pokynů, jak vysazovat růže, nemusí vždy vést k dobrému výsledku. Při letním a podzimním zakořenění růžových výhonků je možné získat normální kořeny v 80-90% případů, jarní pokusy vedou k 50% výsledku, v zimě kořeny vyklíčí na 30% připravených větví. Proto je nutné se pokusit vykořenit co nejvíce řízků.

Zakořenění ve vodě

Použijte usazenou vodu z vodovodu nebo pramenitou nebo dešťovou vodu očištěnou od přírodních nečistot. Nalije se do čisté průhledné nádoby. Do vody se přidají 1-2 tablety černého aktivního uhlí. Řízky jsou spuštěny tak, aby voda zakrývala stonky 2–3 cm nad spodním pupenem. Listy růže by se neměly dotýkat vody.

Nádoba je zakryta krytem z plastového sáčku nebo plastovou lahví vyříznutou na dně. Rostliny by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření, ale řízky se bez světla nebudou množit. Jak množství vlhkosti ve sklenici klesá, přidává se voda nebo se úplně mění.

Ve vodě

Kořeny takto vyklíčené budou velmi křehké, špatně chráněné před poškozením a chorobami, málo přizpůsobené vývoji v hustším prostředí. Pečlivě je přesaďte do půdy na trvale rostoucím místě. Podklad by měl být výživný, sypký a neustále vlhký. Délka kořenů by neměla přesáhnout 5 cm.

Výsadba růžových řízků v bramborách

Zakořenění růží s velkými bramborami je výhodné v tom, že hlízy jsou nasycené vlhkostí, minerály a škrobem, což zaručuje vysoké procento plnohodnotných sazenic. Všechny oči jsou vykrojené v bramborách. To je nezbytné, aby kořeny květinám úplně dodaly všechny své živiny.

V bramboru jsou vytvořeny otvory, do kterých spodní konce odřezků pevně zapadnou a jsou vloženy řezané růže. Brambory musí být umístěny do živného média v hloubce 15 cm, půda musí úplně zakrýt hlízu a dosáhnout úrovně stonku. Půda je dobře zhutněna v oblasti, kde se nachází sazenice. Zalévání by mělo být pravidelné, ale nemělo by být povoleno silné podmáčení.

V bramborách

Zakořenění řízků v sáčku

Tato technika se používá v obytném prostředí. Používají se květináče, na jejichž dno je položen drenáž, vlhký úrodný substrát nebo mech sphagnum. Mech je impregnován čerstvě vymačkanou aloe šťávou zředěnou ve vodě. Na 9 dílů tekutiny se použije 1 díl šťávy. Květy jsou umístěny v květináčích, zakrývající a zhutňující spodní části stonků půdní směsí.

Hrnce jsou umístěny v průhledných plastových sáčcích, které jsou pevně svázány, nejprve naplněny vydechovaným vzduchem.Sáčky jsou umístěny na dobře osvětleném, teplém, ale ne horkém místě. Stav podkladu se pravidelně kontroluje, v případě potřeby se navlhčí.

V balení

Zakořenění připravené letní řízky v zemi

Řezy zakořeněné v létě by neměly být vysazovány na otevřeném terénu před zimou. Jsou zasazeny do nádob a udržovány v umělém podnebí ve vyhřívaných sklenících nebo na parapetu. Pokud se nyní na semenáčku objeví stopky, musí se odstranit. Příští rok, s nástupem stálého průměrného denního tepla nejméně 15 ° C, jsou zakořeněné růže vysazeny na stálém místě v otevřeném terénu.

Trannoyova metoda

Ruský zahradník P. Trannoy navrhuje zakořenit odřezky růží bezprostředně na místě, kde je plánováno jejich trvalé pěstování. Pokud přeskočíte fázi tvorby kořenů ve školce, rostliny se zakoření bez dalšího úsilí.

Poznámka! Na trvalém místě budou květiny tvořit hlavní kořeny, které mohou okamžitě přejít do půdy a položit sílu budoucího keře.

Před vysazením řízků, které jsou odříznuty až 20–23 cm dlouhé ze silně vybledlých letorostů s několika listy, pečlivě připravte půdu: uvolněte, odstraňte plevel, aplikujte hnojiva, navlhčete. Řízky jsou vysazeny pod úhlem do hloubky prvního listu, mezi rostlinami je udržována vzdálenost až 50 cm, vrcholky rostlin by měly směřovat na sever.

"Trannois"

Po výsadbě sazenic je půda dobře prohozena vodou, zhutněna v budoucí kořenové zóně. Na rostliny se nasazují víčka z řezaných širokých plastových lahví. Místo růstu je zastíněno.

Poznámka! Zakořenění začíná v září. Mladé keře přezimují pod kapotou nebo jsou pokryty zemí až po samé špičky stonků.

Metoda "Burrito"

Mexičané říkají plněné těsto burrito. Řezy růží, které chtějí množit, jsou také zabalené do novinového dortu. Novinová role je navlhčena vodou do té míry, aby neztratila svůj tvar. Přebytečná voda by měla odtékat. Růžová burritos jsou umístěna do plastového sáčku a skladována při teplotě 18 ° C až 20 ° C. V této formě začnou řízky růží na spodním řezu tvořit kalus a vyhánět kořeny.

Svazek růží by měl být pravidelně navlhčen a kontrolován na hnilobu. Když se objeví známky plísně, zkažené řízky se zahodí, noviny se změní na čerstvé. Řezy se vysazují poté, co délka kořenů dosáhne 3 - 5 cm: v zimě, v květináčích, na jaře na trvalém místě pěstování.

"Burrito"

Jak se starat o zasazené řízky

Mladé růže, které se zakořenily na otevřeném poli, jsou pokryty hromadou zeminy vysoké 10 až 20 cm, čímž je vytvořena stálá hromada, která umožňuje rostlině vytvořit několik úrovní kořenů a chrání původní řez. Provádí se pravidelné zalévání a krmení kořenové zóny rostliny. Směsi živin se aplikují po hlavním zalévání v malých otvorech mírně od kořenového systému. Během letní sezóny se komplexní hnojiva nepoužívají více než jednou za měsíc.

Půda kolem růžových keřů musí být zbavena plevele a uvolněna, aby se zajistilo zahřívání a výměna vzduchu v půdě. Kořeny a výhonky budou aktivněji růst v teplé půdě než ve studené půdě. Když teplota klesne, rostliny špatně absorbují vlhkost, pomalu zvyšují zelenou hmotu a nevytvářejí stopky. Bez náležité péče je nemožné získat silné růžové keře, a to navzdory veškerému úsilí, které bylo vynaloženo v předchozích fázích šíření řízků.

Růže v zahradě

Takové krásné květiny jako růže oprávněně zaujímají nejčestnější místo v osobních pozemcích a pod okny výškových budov. Nejlevnějším a nejjednodušším způsobem, jak vyřešit otázku, jak šířit růže domácími řízky, je nepochybovat o svých schopnostech a převzít tuto práci.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada