Sázení a péče o růži doma

Pokojové růže jsou krásné okrasné rostliny, které jsou velmi oblíbené u pěstitelů květin. Aby uspěla v pěstování plodiny, musí vytvořit vhodné podmínky. Vysazování růže doma a péče o ni má řadu funkcí.

Pěstování a péče o pokoj rostly doma

Aby dosáhla bujného rozkvětu pokojové růže, musí poskytovat kvalitní péči.

Lze pěstovat růži doma? Samozřejmě je to možné. Mnoho lidí se však domnívá, že to nevyžaduje velké úsilí. Ve skutečnosti, pro svěží a bohaté kvetení, je třeba se dobře starat o růži.

Mnoho lidí si kupuje rostlinu, která kvete. Proto potřebuje důkladnou péči o úspěšnou adaptaci. Aby úsilí nebylo marné, potřebuje rostlina odpočinek. Je přísně zakázáno okamžitě přesazovat zakoupenou růži do nového květináče. Musí si zvyknout na klima v místnosti.

Je bezpodmínečně nutné dbát na optimální parametry teploty, vlhkosti, zalévání. Přizpůsobení může trvat 2 týdny.

Důležité!Ve fázi růstu měsíce se doporučuje zasadit růži na nové místo. To usnadní jeho přežití a zvýší šance na plný rozvoj.

Speciální hnojiva mladé rostlině velmi prospějí. Ty lze zakoupit v každém zahradnickém obchodě. V tomto případě je důležité zajistit, aby květina nevyschla. Proto musí být napojena včas.

Při pěstování plodiny je důležité kontrolovat nepřítomnost chorob a parazitů. Chcete-li to provést, musíte pravidelně kontrolovat listy růžového keře. Podle následujících jednoduchých doporučení budete moci získat krásnou květinu.

Jak udržet pokoj po zakoupení

Ihned po nákupu čínských nebo jiných druhů pokojových růží musíte dodržovat jednoduchá doporučení:

 • Pokud je rostlina zabalena v balíčku, musí být okamžitě otevřena. Film vyvolává narušení výměny vzduchu, které způsobuje vývoj plísní.
 • Suché výhonky a zvadlé listy by měly být zastřiženy zahradními nůžkami. Je také přípustné použít nůžky.
 • Nakrájejte pupeny zakoupené růže. Jsou impregnovány speciálními látkami, které rostlině škodí.
 • Po transplantaci používejte insekticidy. Budou chránit rostlinu před útoky parazitů.

Ihned po zakoupení zařízení musíte odstranit obal a odříznout pouzdro.

Přesazení místnosti vzrostlo do květináče

Chcete-li zasadit kulturu do nového hrnce, stojí za to připravit speciální substrát. Chcete-li to provést, smíchejte trávník, listovou půdu, humus a písek. Pro přesazení kultury stojí za to vzít hrnec s větším průměrem. Rozhodně stojí za to do něj udělat drenážní otvory. Zajišťují odtok vody a dýchání kořenového systému.

Jak zasadit růži do květináče? Postup transplantace krok za krokem vypadá takto:

 1. Zalijte růži a opatrně ji vyjměte z hrnce. Odstraňte velké hrudky staré půdy.
 2. Ponořte rostlinu do nádoby s teplou vodou a jemně opláchněte půdu. Malé kořeny lze opláchnout sprchovým proudem.
 3. Prohlédněte kořeny a odstraňte suché a shnilé úlomky.
 4. Na dno nádoby položte malé množství expandované hlíny a zeminy.
 5. Umístěte rostlinu do středu květináče a rozložte kořeny.
 6. Postupně přidávejte zeminu a jemně ji utlačujte.

Důležité! Při výsadbě stojí za to zajistit, aby kořeny nebyly příliš holé nebo naopak byly velmi hluboce zakopané v půdě. Je nutné kontrolovat umístění kořenového límce.

Pokud máte dobře vyvinutý kořenový systém, může být keř napojen ihned po výsadbě. S malým počtem kořenů nebo poškozením hnilobou je možné zvlhčit půdu až po několika dnech. Krmení keřů je povoleno až po 2 měsících.

Zkušení zahradníci mohou šířit růži řízky. K tomu je přípustné použít stonek z kytice nebo jej připravit z pouliční rostliny. Pro začátečníky je však lepší koupit hotový keř.

Transplantace rostlin by měla být provedena s ohledem na doporučení odborníků.

Jak se starat o pokoj doma vzrostlo

Mnoho lidí se zajímá o to, jak pěstovat růži doma. Správná výsadba nestačí - kultura vyžaduje následnou péči. K tomu musí zajistit ideální podmínky.

Osvětlení a teplotní podmínky

Doporučuje se pěstovat růži v místnosti s teplotou +18 .. + 25 stupňů. Tato rostlina potřebuje čerstvý vzduch. Za teplého počasí je tedy možné ji vynést na balkon, pokud v bytě roste růže. Na podzim a v zimě by měla být místnost systematicky větrána.

Pravidla zavlažování a vlhkost

Stojí za to zalévat kulturu usazenou vodou. Mělo by to být při pokojové teplotě. Při zalévání příliš studenou vodou existuje riziko smrti rostlin.

Pozornost! Květina potřebuje pravidelné zalévání, bez ohledu na sezónní faktor.

Rostlina potřebuje včasné zalévání.

Špičkový obvaz a kvalita půdy

Pro krmení plodiny stojí za to používat komplexní hnojiva. Doporučuje se aplikovat je v intervalech 15-20 dní - od jara do podzimu.

Velikost nádoby na květiny

Hrnce na plodiny musí být vybrány na základě velikosti kořenů. V tomto případě by měla být květina zasazena do nádoby o 2 cm větší než předchozí.

Prořezávání a opětovná výsadba

Pro krásnou a rovnoměrnou tvorbu kultury během období květu se doporučuje ji systematicky ořezávat. Při zimním vytahování by měly být výhonky pravidelně zkracovány. Řezat byste měli také suché a oslabené větve.

Jak kvete domácí růže

Za optimálních podmínek může domácí růže kvést každých 8-9 týdnů. V tomto případě je rostlina zdobena malými květy různých odstínů.

Důležité! Chcete-li získat krásný keř, musíte jej dát na chladné místo. V tomto případě musí být výhonky pravidelně zkráceny na 10 cm.

Rostly nemoci a škůdci místnosti

Abychom pochopili, jak můžete pěstovat růži v květináči doma, je třeba ji chránit před chorobami a škůdci.

Růže schne

Rostlina často vysychá v zimě nebo v létě. Za teplého počasí se listy květu odpařují hodně vlhkosti. V takovém případě je nutné půdu navlhčit, aby nedošlo k úplnému vyschnutí.

Mezi důvody vysychání patří:

 • smrt nebo poškození kořenů, což vede k porušení asimilace užitečných prvků;
 • nesprávné nebo nedostatečné zalévání;
 • zvýšená suchost vzduchu;
 • umístění kultury v blízkosti zdrojů tepla.

Když se objeví první známky problémů, je třeba zalévat rostlinu. V tomto případě by měl být hrnec umístěn na paletě naplněné vlhkou expandovanou hlínou. Pravidelné postřikování plodiny nemá žádný malý význam.

Listy růže zežloutnou

Žloutnutí listů může být způsobeno těmito faktory:

 • úžeh;
 • zalévání příliš studenou vodou;
 • vystavení průvanům;
 • přebytečná vlhkost;
 • suchost podkladu.

Při absenci nemocí a parazitů může být změna stínu listů spojena s nedostatkem užitečných prvků. Pokud listy zbarví bledě zeleně a zbarví žlutě od středního žebra, znamená to nedostatek dusíku. Pokud se objeví skvrny, lze předpokládat nedostatek draslíku.Pokud je žlutost lokalizována mezi žilkami, znamená to nedostatek železa.

Žloutnutí listů může být způsobeno nedostatkem živin.

Růže ztmavne, vadne, listy padají

Pokud pokles a suchost listů naznačuje zvýšenou suchost substrátu v nádobě, pak je vadnutí spojeno s následujícími faktory:

 • zmrazení keře;
 • výskyt plísňových infekcí;
 • paraziti;
 • virová onemocnění;
 • zalévání keře studenou kapalinou.

Důležité! Doporučuje se odříznout odumřelé stonky a listy. V tomto případě se keř po nějaké době sám zotaví.

Někdy sucho a padající listí naznačují útoky roztočů. Aby se těmto problémům předešlo, stojí za to provádět zpracování kultury speciálními přípravky každý měsíc.

Pěstování růží v interiéru není snadné, ale docela vzrušující. K dosažení výsledků je nutné přísně dodržovat doporučení odborníků a vytvořit optimální podmínky pro rostlinu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada