V jaké vzdálenosti od sebe vysadit růže

Květinářství, které sní o pěstování vlastní růžové zahrady, často neví, v jaké vzdálenosti od sebe pěstovat růže. Mezitím kvůli těsnosti keře oslabují, špatně rostou a přestávají kvést, takže potřebují spoustu volného místa.

Růže v krajinářském designu

Krásné růže často hrají hlavní roli při terénních úpravách. Tyto květiny lze použít k pěstování úžasných kompozic v parcích, zahradách, růžových zahradách, skalkách. Používají se k dekoraci altánů, plotů, stěn budov, oblouků. Pěstují se na křovinách, trelážích, pergolách, vysazených poblíž obrubníků.

Půdopokryvné růže na webu

Fantazie pěstitelů květin a návrhářů je skutečně neomezená. Musí však vždy pamatovat na potřeby rostliny a při výsadbě přísně dodržovat požadovanou vzdálenost mezi růžovými keři. Závisí to na velikosti a vlastnostech květinové odrůdy.

Výsadba se nejčastěji provádí na jaře, takže do této doby musíte přesně znát specifika rostlin určených pro složení.

Živý plot pokrytý růžemi

Pozornost! S náležitou péčí se růže stanou nádhernou výzdobou i v nejběžněji vypadající předměstské oblasti.

Různé růže, pokud jde o vzhled a kultivační vlastnosti

Růže jsou velmi rozmanité. Je známo mnoho druhů, typů a odrůd těchto krásných květin.

Biologové a květinářství rozlišují několik hlavních skupin:

 • Polyanthus jsou nízké, husté keře bez trní s mnoha malými květy. Kvetení pokračuje až do mrazu.
 • Park - staré dekorativní odrůdy, kvetou brzy, ale ne dlouho. V zimě odolné, mají velmi silnou vůni.
 • Zahrada - staré odrůdy bílých nebo světle růžových květů.
 • Opravené - velké a voňavé pupeny, kvetou několikrát ročně.
 • Hybridní čaj - hybrid remontantních a čínských čajových růží. Kvetou dlouho a bujně. Jsou teplomilné a potřebují na zimu přístřeší.
 • Groundcover - keře s dlouhými plíživými výhonky. Kvetou dlouho a bujně.
 • Floribundas jsou vysoké keře s velkými květy. Objevily se v důsledku křížení odrůd polyanthus a hybridních čajů. Kvete hojně, dlouho a nepřetržitě. Vybledlé pupeny spadnou a na jejich místě se objeví mladé okvětní lístky.
 • Grandiflora - objevila se po křížení hybridního čaje a floribunda. Květy jsou velké, kvetou dlouho a bujně.
 • Miniatura - malé zahradní odrůdy. Dorůstají až do výšky 40 cm. Dvojité květy se mohou objevit od jara do pozdního podzimu.
 • Horolezectví - rychle rostoucí plíživé výhonky s malými květy, shromážděné ve velkých květenstvích. Příbuzné druhy jsou polořadovky a kudrnaté.
 • Keře jsou vysoké keře, které kvetou jednou ročně.

Růžové keře na záhonu

Pravidla pro výsadbu růží na otevřeném poli, jaká vzdálenost by měla být mezi keři

Vzdálenost mezi růžemi při výsadbě do země závisí na několika faktorech:

 • růst keřů;
 • rysy péče o něj;
 • specifika místa zvoleného pro výsadbu (je dobře osvětleno sluncem, jak úrodná půda atd.).

Krajinářské kompozice musí být provedeny v souladu s druhy a odrůdami květin. V krajinářském designu hraje vzdálenost mezi růžemi důležitou roli. Když jsou květiny přeplněné, chybí jim vzduch a živiny a infekce se šíří rychlostí blesku.

Pro referenci! Všechny růže milují hojnost lehké a úrodné vlhké půdy, ale netolerují průvan a nedostatek živin.

Půdopokryvné růže

Mezi odrůdami pokrytí půdy jsou plíživé, plačící a vztyčené. Jejich keře jsou velmi husté, ale rostou různou rychlostí. Půdopokryvné květiny lze použít k výzdobě terasy, altánu, zdi domu nebo k vylomení záhonu.

Chcete-li vypěstovat hustý květinový koberec, nechejte mezi rostlinami 60–80 cm. Vysoké a plačící růže se vysazují ve vzdálenosti rovnající se polovině jejich výšky. Šíření nízkých keřů lze vysadit ve vzdálenosti 40-60 cm od sebe.

Vzdálenost mezi plíživými růžovými keři závisí na rychlosti růstu výhonků. Čím rychleji rostou větve, tím dále by měly být keře od sebe. Mezi silně rostoucími je tedy ponechán 1 metr a mezi slabě rostoucími 40-60 cm.

Popínavé a kudrnaté růže

Kudrnaté růže na nástěnnou dekoraci

Živý plot z květin vypadá velmi krásně. Stěny domu a altány, ploty a oblouky mohou být zdobeny popínavými rostlinami. Kudrnaté a popínavé růže vypadají obzvláště luxusně. Jejich výhonky rychle rostou a obalují se kolem předmětů, na které jsou zafixovány.

Pololezecké a lezecké odrůdy mají dlouhé větve (1,5–5 m), schopné viset z podpěry nebo se plazit po zemi. Lezecké výhonky jsou ještě delší - až 5–15 m. Rostou intenzivněji. Je vhodné vysazovat oba tyto druhy ve skupinách v blízkosti opory nebo větví velkých stromů.

K výzdobě stěny altánu nebo oblouku stačí jeden keř lezecké nebo lezecké růže. Chcete-li vytvořit živý plot, můžete zasadit 4 až 5 keřů. Mezi silně rostoucími odrůdami by měl být ponechán interval 3-5 metrů a mezi slabě rostoucími odrůdami - 2 m.

Bush růže

Jako keř se nejčastěji pěstuje Floribunda, grandiflora, park, hybridní čaj, druhy polyanthus, stejně jako některé odrůdy půdního krytu a popínavých květin.

Při pěstování jednotlivých keřů musíte mezi nimi ponechat 3 metry. Pokud chce pěstitel zasadit živý plot, pak by vzdálenost mezi růžovými keři měla být poloviční než jejich výška.

Keřové růže vypadají velmi působivě

Například všechny keře růží v živém plotu dorostou až do 2 m, potom mezi nimi zůstane 1 m.

Záhony růží

Květinové záhony zahrnují polyanthus a hybridní druhy čaje, stejně jako floribunda. Tyto květiny lze pěstovat v malých skupinách na záhonu.

V závislosti na intenzitě růstu výhonků jsou odrůdy květinových záhonů rozděleny do dvou velkých skupin. Silně rostoucí odrůdy by měly být vysazeny ve vzdálenosti 40-60 cm od sebe a slabě rostoucí odrůdy - 30-40 cm.

Pro referenci! Vedle nich lze vysadit další květiny a malé keře.

Razítko, kaskádové růže

Standardní a kaskádové růže se pěstují roubováním. Na silnou šípkovou stopku vysokou 40–90 cm je naroubována stonka popínavé nebo miniaturní růže.

Kaskádové odrůdy se liší od standardních odrůd v tom, že na stonek o výšce 140 cm je naroubován stonek popínavé nebo půdopokryvné růže s dlouhými kudrnatými výhonky visícími dolů. Někteří pěstitelé používají hybridní čaj a floribunda.

Doporučuje se vysazovat standardní a kaskádové odrůdy jeden po druhém, a ne ve skupinách. Pokud se květinář rozhodl pěstovat je v řadách, musí být dodržena vzdálenost 3 metry mezi standardními květinami a 3-5 metrů mezi kaskádovými.

Růžový keř v podobě kufru

Pozornost! Bylinné nebo jehličnaté rostliny vypadají krásně vedle těchto květů.

Univerzální pravidlo vzdálenosti mezi růžemi

Neexistuje žádné univerzální pravidlo, které by vám pomohlo zjistit, jak daleko k pěstování růží. Vše závisí na velikosti pouzdra a vlastnostech péče o něj.

Pěstování růží na podpěrách

Často se stává, že růžový keř vyroste ze sazenice mnohem větší, než se očekávalo. Proto je vhodné ponechat více volného místa. Mělo by být dost místa na to, aby se křoví ohlo na zem a na zimu ho zakrylo. Jinými slovy, vzdálenost mezi růžovými keři by měla odpovídat jejich výšce.

Důležité! Pokud jsou růže příliš přeplněné, je třeba zasadit keře dále.

Těsnost zničí všechny rostliny, proto musí být zasazeny v dostatečné vzdálenosti od sebe. Délka těchto prostor se může lišit v závislosti na velikosti keře a rychlosti růstu jeho větví.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada