Rose Morden Sunrise - charakteristika odrůdy

Parkové růže se liší od ostatních druhů dlouhého a svěžího květu. Kromě krásy jsou některé odrůdy známé svou vysokou mrazuvzdorností. Jedním z nich je Morden Sunrise.

Rose Morden Sunrise - jaká je tato odrůda

Rose Morden Sunrise - první vytrvalá žlutá růže kanadského výběru. Chován v roce 1999 v Kanadě speciálně pro pěstování v oblastech s chladným podnebím. Odrůda otevřela řadu krajinářských zahradních růží.

Jak to vypadá

Růžový kanadský park Moden Sunrise má rozlehlé vzpřímené keře dosahující výšky až 70 cm. Květy o průměru 8-10 cm mají žlutou nebo oranžovou barvu, nažloutlé odstíny se objevují v chladných nebo deštivých obdobích (odrůdy odrůdy mohou mít jinou barvu). Květy jsou froté, dobře voní, vydrží až dva týdny, rostou ve shlucích, na každém z nich může kvést 4–8 květů. Listy jsou lesklé, tmavě zelené.

Pro vaši informaci! Východ slunce růže jsou podobné floribunda růží.

Popis říká, že hlavní výhodou odrůdy je její mrazuvzdornost. Kanadské růže Morden Sunrise vydrží až -45 ° C a nebojí se teplotních změn. Ostatní výhody:

 • dlouhé kvetení;
 • paleta barev;
 • odolnost vůči chorobám.

Růže se používají v krajinářském designu: zdobí hranice květinové zahrady, odřezávají obrubníky a trávníky. Z růží bude krásný živý plot.

růže květina

Pěstování květin

Morden Sunrise nevyžaduje zvláštní péči, ale je třeba dodržovat určité jemnosti výsadby a péče. Vysaďte růži se sazenicemi. Při jejich nákupu dbejte na to, aby byl stonek silný s dlouhou stabilní nohou a vždy s kořeny.

Důležité! Sazenice musí být naroubována. To je určeno přítomností konopí ve spodní části stonku.

Výsadba by měla být provedena na podzim. Takže přes zimu kořeny zesílí a na jaře bude keř schopen potěšit svým vzhledem.

Výběr sedadla

Růže se cítí pohodlně jak na slunci, tak v částečném stínu. Ačkoli květina miluje bohaté osvětlení, její nadbytek nebude užitečný, takže je lepší zasadit na dobře větrané místo s malým stínem.

Poznámka! Na jižní straně domu byste neměli vysazovat růži, protože v zimě se na těchto místech sníh pravidelně taví a znovu zmrzne, což má nepříznivý vliv na výhonky.

Půda je volná a není kyselá. Bylo by hezké jej hnojit minerálními hnojivy nebo rašelinou, popelem ze dřeva, humusem.

Vykopá se díra o průměru 70-80 cm. Hloubka se vypočítá tak, aby sazenice zapadala do kořenů 5-10 cm.

Postup výsadby krok za krokem

Jak správně zasadit sazenici:

 1. Vykopejte otvor o průměru 70 cm.
 2. Přidejte hnojivo ve formě kompostu, rašeliny nebo komplexního složení.
 3. Zasaďte sazenici a prohloubte ji o 5-10 cm.
 4. Posypeme zeminou, lehce zhutníme.
 5. Napíchněte semenáček a vodu.

Přistání

Péče o rostliny

Pravidla péče jsou jednoduchá:

 • odrůda dobře roste v suchu, ale zalévání je žádoucí při vysokých teplotách;
 • pro tuto odrůdu je vhodná jakákoli půda;
 • krmení se provádí dvakrát: na jaře (s dusíkem) a v létě (s fosforem);
 • keř nemusíte řezat, abyste získali dekorativní vzhled, už vypadá krásně. Po zimě však musí být zlomené, zmrzlé stonky odstraněny. Vybledlé pupeny jsou také odstraněny. Když křoví vybledlo, odstraňte všechny suché zbytky a odřízněte stonky, které nedaly pupeny.

Vlastnosti zimování květiny

Potřeba úkrytu závisí na místě růstu: v jižních oblastech není ukrývání květin na zimu nutné, ale v severních oblastech to nebude nadbytečné. V severních oblastech jsou zimy tvrdší: zmrzlý keř se zotaví až do poloviny léta a podle toho nebude kvést před úplným uzdravením.

Před hibernací odstřihněte ty stonky, které snadno zlomí trny.

Důležité! Na podzim neřízněte stonky, protože rostlina může zmást sezónu a zasáhnout květ v listopadu.

Pokud je keř mladý, je vhodné jej na zimu zakrýt: posypte zem rašelinou nebo humusem a stonky zabalte do papíru. To je ochrání před zamrznutím.

Zima

Kvetoucí růže

Morden Sunrise kvete celé léto as náležitou péčí až do samého mrazu. Pokud na jaře před kvetením byly růže dobře napojeny, pak je v létě zalévání nutné pouze za suchého počasí.

Během období spánku odřízněte všechna květenství, odřízněte stonky. Rostlina přestane růst.

Důležité! Po odkvětu nelze keř zalévat a hnojit.

Co dělat, pokud nekvete

Nedostatek květin na keři lze vysvětlit několika důvody.

 • Mladý nebo starý keř. Kvalita kvetení přímo závisí nejen na podmínkách zadržení, ale také na věku květu. Příliš stará růže nebude mít dostatečnou sílu k rozkvětu: stonky budou dřevité a nebudou schopny dodávat živiny vrcholkům stonků. A mladí mají právo v prvním roce vůbec nekvitnout. Proto se doporučuje odstranit všechny petrklíče až do srpna a poté nechat několik pupenů.
 • Příliš mnoho stínu. Hodně slunce je špatné, ale málo je také špatné. Růže milují teplo slunce. Kvůli nedostatku světla nemusí keř dlouho kvést.
 • Soutěž na webu. Růže spolu nevycházejí dobře se všemi typy kultur. Mezi nevhodnými sousedy jsou šeříky, spiraea a chubushnik. Pokud rostou poblíž, vezmou si živiny z růže.
 • Nesprávná péče a nemoc. Časté zalévání a hnojení také zanechává stopy na tvorbě pupenů a za přítomnosti chorob nebo škůdců byste neměli vůbec čekat na květiny.

Květ

Propagace květin

Růže se množí třemi způsoby: dělením keře, řízků a bočních větví. Doba procedury závisí na metodě.

 • Rozdělení keře je pružinové.
 • Reprodukce bočními větvemi - jaro.
 • Řezy - podzim, jaro.

Rozdělení pouzdra se provádí na jaře. K tomu je celý růžový keř opatrně vykopán ze země a pomocí ostrého nůžky rozdělen na několik částí. Hotové pozemky jsou zasazeny do otvorů a napojeny. Je také vhodné choulit sazenice.

Důležité! Každá zápletka musí mít několik pupenů a kořenů.

Mnoho pěstitelů provádí řízky na podzim. Každá stopka by měla mít alespoň 10 cm, řezané větve jsou zabaleny do rašeliny a plastového obalu. V této formě jsou řízky uloženy po celou zimu. Nejlepším místem je lednice nebo sklep.

Řezy můžete také odříznout na jaře a okamžitě je zasadit do otevřeného terénu, nebo je můžete dát do nádoby s vodou, dokud se nevytvoří kořeny. Hlavní věcí je pravidelná výměna vody.

Pro vaši informaci! Ne všechny růže lze rozmnožovat řízky.

Reprodukce bočními větvemi se provádí následujícím způsobem: boční stonky keře jsou ohnuté k zemi. Přibližně střed stonku je po provedení řezů na tomto místě pečlivě pohřben v díře a poté je vše hojně napojeno.

Před zimou bude muset kořenový systém růst a posilovat, ale pokud jsou kořeny stále slabé, ohyby jsou na zimu pokryty polyethylenem.

Nemoci, škůdci a způsoby jejich kontroly

Z možných chorob růží jsou nejběžnější spheroteka a padlí. Preventivně se na jaře postříká růže roztokem síranu železnatého nebo fungicidů.

Důležité! Pokud růže během kvetení onemocní, použije se k postřiku roztok síry: 300 g na 1 litr vody.

Choroba

Z hmyzu, který infikuje vegetativní části rostliny, jsou:

 • Weevil;
 • mšice;
 • roztoč;
 • zahradní brouk.

Aby se zabránilo výskytu hmyzu, je nutné pravidelně uvolňovat půdu a odstraňovat plevel, stejně jako zabránit zamokření půdy. Pokud je keř již infikován, je postříkán insekticidy - actofil nebo phytoverm.

Důležité! V přítomnosti zahradního brouka je nutné nejen postříkat rostlinu insekticidy, ale také ručně sbírat hmyz.

Rose Sunrise nevyžaduje zvláštní péči, je odolný vůči škůdcům a chorobám. Pravidelnou péčí o rostlinu můžete na oplátku dostávat krásné kytice květin jako odměnu za péči.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada