Rose Cordana (Kordana) - péče doma i venku na zahradě

Rose Cordana je miniaturní zástupce čeledi Rosaceae s tradičními, ale středně velkými květenstvími. Tato rostlina je obvykle zasazena do zahrady, méně často se pěstuje v hliněné nádobě v bytě. Díky své relativně nenáročné povaze se Cordana těší stabilní oblibě mezi milovníky kvetoucích rostlin. Je také vhodný pro začínající květinářství, pokud při odchodu projevíte dostatečnou péči.

Rosa Kordana - jaká je tato odrůda, historie stvoření

Odrůda byla chována v Evropě na počátku 19. století v důsledku křížení trpasličí čínské a polyanthusové (mnohokvěté) růže, která získala od prvního malého růstu a od druhého bohatství květenství. Název „Cordana“ vychází z názvu pěstitele Wilhelma Cordese, který tuto odrůdu choval. Květina je malá a zdobená dětskými pupeny: výška stonků zřídka překračuje 30 cm a průměr květenství může být jen několik centimetrů.

Růže je vhodná k výsadbě na otevřeném terénu i v květináči. Jedna z nejběžnějších odrůd této květiny - Cordana Mix - se však nejlépe uchovává pouze v místnosti s kontrolovanými podmínkami, protože je příliš náladová pro venkovní bydlení.

Cordana v celé své kráse

Pupeny se nacházejí v několika barvách:

 • bílá a krémová;
 • růžový;
 • žlutá;
 • oranžový;
 • jasná šarlatová.

Stonky a malé listy mají bohatou zelenou barvu, která se mění na tmavě zelenou a dokonce smaragdově zelenou. Pupeny začínají kvést na jaře a potěší oko až kolem října.

Cena je další výhodou této mini-růže: cena za keř, který se často skládá z několika nezávislých výhonků, se pohybuje mezi 200-250 rublů. Není překvapením, že fanoušci Cordany postupně vyzvedávají všechny barevné možnosti.

Alternativní název Cordana je hraniční růže. Je ceněn zahradními designéry pro svou hustou, hustou květinu, nízkou výšku stonku a půvab malých květin. Často je vybrána pro roli nízkého „živého plotu“. Mini-růže zaujímá skromný prostor na zahradním pozemku nebo květinovém záhonu a dokonale plní svou dekorativní funkci.

Poznámka! Charakteristickým rysem Cordany je (téměř) úplná nepřítomnost vůně, ale to lze jen stěží označit za vážnou nevýhodu - ne každý miluje drsné květinové vůně.

Pěstování květiny, jak ji správně zasadit

Jako hraniční rostlina je Cordana vysazena ve formě dospělých květů nebo pěstovaných výhonků. Jaro je nejlepší čas pro takové vážné manipulace s jemnými růžemi. Země by se měla ohřát na nejméně 10 stupňů.

Půdu je možné koupit hotovou nebo můžete namíchat zahradní půdu, rašelinu a písek sami, přičemž podíl rašeliny by měl být o něco vyšší. Půda je přijata mírně kyselá nebo neutrální.

Výhonek by měl být dostatečně vysoký - 25-30 cm, pomůže to rostlině přežít. Stonky s pupeny jsou odstraněny, zbytek je zkrácen asi o třetinu. Před výsadbou musí být kořeny zcela zdravé, musí se zbavit shnilých výhonků.

V obchodech najdete vzorky s bílými, červenými a žlutými pupeny

Pro výsadbu je lepší zvolit slunečný den s nízkým větrem. Pokud je to možné, místo pro keře by mělo být také vybráno špatně větrané, ale zároveň dobře osvětlené.

Postup výsadby:

 • připravte půdu: proveďte drenáž (je-li to nutné), přidejte oplodněnou půdu;
 • hojně zalévejte místo výsadby;
 • udělejte otvory a umístěte výhonky a přidejte zeminu;
 • znovu vodu, tentokrát fungicidem.

Aby rostliny dobře přežily zimu pod širým nebem, musí být na konci podzimu zakryty.

Kvetoucí Cordana

Péče o rostliny venku i doma

Kardan se po nákupu zvýšil o péči

Mini růže je jemná květina. Chcete-li zachovat své estetické vlastnosti po dlouhou dobu, je důležité vědět, jak se po zakoupení starat o růži Cordana.

Okamžitě po zakoupení je třeba květinu umýt v teplé vodě. Na rozdíl od doporučení některých odborníků by se nemělo spěchat a okamžitě přesadit růži z dočasného květináče do trvalé nádoby nebo na otevřený povrch: při stěhování do nového místa bydliště již květina zažila stres, takže Cordana musí být za předpokladu míru alespoň na několik dní.

Přepravní nádobu lze zatím umístit na slunné místo (například okenní parapet na jižní straně nebo balkon), zatímco půdu musíte navlhčit podle režimu zavlažování a na chvíli odmítnout krmení.

Poznámka! Místnost by měla být dobře větraná, je však vhodné vyloučit průvan.

Cordana miluje dobré zalévání - každý týden v zimě, ještě častěji v létě. Hrnková půda nebo otevřená půda kolem stonku by neměla vyschnout. Současně je třeba se vyhnout druhému extrému - není nutné příliš zvlhčovat substrát, jinak začnou kořeny hnít a rostlina bude muset být urgentně „oživena“. Suchá horní vrstva slouží jako signál pro zalévání.

Podle obecného pravidla květinářství musí být odstraněna voda, která nezůstává v květináči a neteče do pánve, jinak bude mikroklima v nádobě příliš vlhké. Je povoleno jemné postřikování listů. Na ulici je třeba při zavlažování uvolnit půdu na záhonu.

U růže Cordana je půda připravena následujícím způsobem:

 • na dno nádoby položte keramzit nebo granule z jiného drenážního materiálu do výšky asi 4 cm;
 • na vrch nalijte vrstvu hlavní půdy - může to být hotová výživná půda pro růst kořenového systému (mezi milovníky růží jsou oblíbené značky Pokon, Greenworld).

Expandovaná hlína jako drenáž je vhodná pro většinu pokojových rostlin

Během období aktivního kvetení nejsou růže oplodněny. Místo toho se brzy na jaře do hrnce nebo na otevřenou půdu zavede vrchní obvaz obsahující dusík a na podzim, po pádu pupenů, se rostliny krmí hnojivem s draslíkem a fosforem (síran draselný, dusičnan draselný, dusičnan draselný) , superfosfát).

V květinářství je běžným hnojivem obsahujícím všechny výše uvedené látky azofoska - komplexní krmivo ve formě granulí. Podíly tří aktivních složek - dusíku, draslíku a fosforu - jsou přibližně stejné. Jelikož je hnojivo baleno ve velkých pytlích, je výhodné ho používat pro letní chaty a zahrady.

Důležité! Je to draslík, který přispívá k tvorbě krásných pupenů.

V plánovaném režimu jsou rostliny v květináčích přesazovány na jaře, jako poslední možnost, na začátku léta. Během aktivního vegetačního období (přibližně do poloviny podzimu) se nedoporučuje rušit růže.

Před zahájením procedury by měl být substrát navlhčen, ponechán trochu vyschnout, poté se zemní hrudka odstraní a umístí se do nového květináče, jehož průměr je o 3-5 cm větší než ten předchozí. nalil kolem hrudky a volně utlačil - kořeny by měly "dýchat".

Při prvním převodu je třeba si uvědomit, že dodavatelé obchodů často umisťují do jednoho květináče více než jednu rostlinu - tímto způsobem dosáhnou nádhery keře. Je lepší je vysazovat samostatně, aby listy nebyly přeplněné a ve spodní části stonku nedošlo k zamokření - příznivé prostředí pro houbu.

Prořezávání se obvykle provádí mimo sezónu. Na jaře se zbaví suchých stonků a větviček: nejen zkazí vzhled rostliny, ale také narušují vývoj čerstvých pupenů. Na podzim můžete keř znovu vyčistit, odstranit zažloutlé listy, odříznout zvadlé pupeny.

Prořezávání je důležitý rituál

V zimě nemusí růže postrádat sluneční světlo, zvláště pokud v domě chybí okna směřující na jih, jihovýchod. V tomto případě musíte přemýšlet o instalaci zářivky. Pokud Cordana zažije hladovění, pupeny na jaře se nemohou dočkat.

Kvetoucí růže

Během vegetačního období se napájení a krmení provádí výše popsaným způsobem. Na konci podzimu začíná spící období, které bude trvat přibližně do konce zimy. V tuto chvíli se krmení neprovádí, můžete zalévat méně často.

Rostlina se umístí na chladnější místo a nechá se tam dva měsíce. Když růže začne dávat nové listy, bude to signál, že odpočívala, a vy se můžete vrátit k plné péči.

Očekává se, že s příchodem jara začne Cordana bohatě kvést. Pokud se tak nestane, musíte analyzovat, co květinář dělá špatně. Možná, že květina není dobře odpočinutá, postrádá hnojivo nebo světlo. Pokud v péči odstraníte skvrny, rozkvete zdravá rostlina.

Poznámka! Péče o kordánskou růži doma po zakoupení v obchodě je jednoduchá, ale vyžaduje metodický přístup.

Propagace květin

Růže se dobře reprodukuje s vrcholovými řízky řezanými pod úhlem 45 stupňů. Na stonku by mělo být několik pupenů, spodní listy jsou odstraněny.

Popis postupu:

 • stonek je odříznut od mateřské rostliny;
 • místo řezu je vysušeno;
 • umístěte do vody, dokud se neobjeví první krátké kořeny;
 • zasazené v květináči a pokryté plastovým obalem;
 • napojena, když půda vysychá.

Poznámka! Řezy lze řezat a zakořenit po celé jaro a léto. Pro zvýšení růstu kořenů se používají speciální aktivní přísady.

Kromě roubování se šlechtění provádí osivem. V zimě jsou semena namočena v teplé vodě a ponořena do vlhké půdy ve společné nádobě. Na jaře by se měly objevit mladé keře - takzvané výsadby, které lze v závislosti na jejich růstu přesunout do jednotlivých nádob nebo zasadit přímo do země.

Nemoci, škůdci a způsoby jejich kontroly

Cordana nepatří k vytrvalým rostlinám, proto musí být chráněna před chorobami, zejména houbovými. K infekci dochází ze sousedních květů nebo z důvodu příliš vysoké vlhkosti půdy. Přítomnost onemocnění je indikována bílým nebo šedým povlakem na listech, ztmavnutím stonku.

Jako preventivní opatření se používá zalévání s přídavkem fungicidu. Nejlepším způsobem, jak ochránit růži před houbami, je dodržovat pravidla péče, protože pro rostlinu bude obtížné houbu porazit.

Otevřené pole obrubník růže keř

Výsledkem je, že odborníci doporučují pěstovat Cordanu na otevřeném poli: na zahradě nebo na chatě. S náležitou péčí a náležitou trpělivostí však tato miniaturní růže rozkvete na parapetu v bytě.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada