Jak doma vykořenit růži z kytice

Růže jsou považovány za elitní rostliny, jsou považovány za královny zahrady. Když jsem růže dostal jako dárek, chci, aby nikdy nezmizely. Můžete uvažovat o jejich kráse tím, že jim dáte jiný život. Můžete vypěstovat sazenici ze stonku růže a dát ji do své květinové zahrady. Dále budeme mluvit o tom, jak vykořenit růži z kytice doma.

Chov růží z kytice

Aby byl proces pěstování růže úspěšný, je nutné zvolit správný materiál a načasování. Například pro moskevský region je lepší vzít si kytice darované v období jaro-léto.

Reprodukce růží z kytice je jedním ze způsobů, jak zasadit své oblíbené odrůdy do vaší zahrady

Postup lze provést kdykoli jindy, ale kvalita sadby bude sporná. Důvodem je:

 • krátké denní hodiny, nedostatečné pro vývoj sekání;
 • vlhkost vnitřního vzduchu během topné sezóny není pro klíčení stonků příjemná.

Důležité! Indikátory vlhkosti vzduchu pro klíčení řízků by měly být 90 - 100%.

Jaké stonky růží jsou vhodné pro roubování

Existuje několik pravidel, podle nichž jsou stonky vybírány tak, aby byl proces zakořenění příznivý. Pokud je znáte, můžete okamžitě vybrat příslušné kopie:

 • Stopka by neměla mít zaschlé plochy. Není třeba čekat, až okvětní lístky spadnou z květu. Nejlepším řešením je vybrat materiál pro řízky ve stejný den nebo následující ráno.
 • Určete úroveň vývoje pupenů na stonku. Je vyžadována přítomnost alespoň 2 - 3 na spodní části listů.
 • Tloušťka stonků by měla odpovídat průměrné části tužky, ne méně.
 • Na procesu zůstanou 2 - 3 listy, zbytek je odříznut.

Výběr stonků pro sklizeň řízků

Proč se z kytice nezakořenila růže

Ne každá kopie kytice je vhodná pro roubování. Například ty odrůdy, které mají silné a masité stonky načervenalého odstínu, se neusadí. Hnijí docela rychle.

Výsledek klíčení a stupeň vývoje kořenového systému závisí na odrůdě:

 • Proces jde velmi špatně s hybridy čajových odrůd a parků.
 • Floribunda, půdní kryt, keře a popínavé růže dobře klíčí.
 • Zahraniční vzorky pěstované ve sklenících za účelem řezání jsou za normálních podmínek docela rozmarné. K zakořenění se nehodí.
 • Domácí skleníkové květiny mají vysokou míru klíčení.

Řezání růží

Nejběžnějším způsobem pěstování růží doma je řízky. Stonek je část stonku, na kterém je několik živých pupenů.

Důležité! Po správném postupu roubování můžete získat plnohodnotnou sazenici pro vaši zahradu.

Jak připravit stonek růží

Chcete-li doma z kytice řezat růže, musíte vybrat správný materiál a připravit je na zakořenění. Zvláštní pozornost je věnována těm stonkům, které mají bohatou zelenou barvu a živé pupeny na spodní části listů. Kromě toho musí být jejich tloušťka nejméně 5 mm.

Proces přípravy materiálu pro zakořenění se skládá z následujících kroků:

 • S naostřeným nožem na dně stonku se provede řez pod úhlem 45 ° C, přičemž se od dolního pupenu oddělí asi 1 cm. Aby se zvětšilo místo, kde se mohou vytvářet kořeny, jsou prováděny šikmé řezy.
 • Změřte 15 - 20 cm od spodního okraje a odřízněte další stopku ve výši 2 cm od posledního pupenu. Ujistěte se, že na rukojeti jsou alespoň 3 pupeny.
 • Na spodním řezu je proveden křížový řez a je mírně rozšířen. Pro urychlení klíčení je ošetřeno speciálním roztokem pro růst.
 • Řez nahoře je pokryt zahradním hřištěm.

Příprava řízků pro klíčení

Metody zakořenění řízků

Před výsadbou růží doma musíte zvolit vhodný způsob zakořenění. Existuje několik metod:

 • klíčení ve vodě;
 • lůžkoviny;
 • použití mladých brambor;
 • zakořenění s novinami a tak dále.

Zakořenění ve vodě

Nejjednodušší způsob klíčení je umístění připraveného řezu do sklenice vody. K tomu se používá pramenitá nebo dešťová voda, v extrémních případech filtrovaná. Pokud užíváte běžnou vodu z vodovodu, pak chlor v ní neumožňuje rozvoj kořenů.

Nádoba s vodou a řízky je umístěna na místo, kde nespadá přímé sluneční světlo. Pro tento účel je lepší používat skleněné nádobí. Je tak pohodlné sledovat vývoj kořenů. Hladina vody ve sklenici by měla být taková, aby byly stonky ponořeny jen na pár centimetrů, aby nedošlo k rozpadu tkáně.

Klíčení růží ve vodě

Voda by měla být systematicky vyměňována, v průměru jednou za 2 dny. Kořeny se objeví za 2 až 3 týdny. Není však nutné vrhat se do země. Musíte počkat ještě několik dní, než se kořenový systém bude lépe vyvíjet.

Důležité! Tato metoda klíčení má mírnou nevýhodu. Obsah kyslíku ve vodě je poměrně nízký. Řízky nemusí klíčit nebo se pomalu vyvíjet a hnít.

Zakořenění v zemi

Můžete vyklíčit stonku v hrnci půdy. Stonka je umístěna do půdy pod úhlem do hloubky nejméně 2 - 3 cm, je možné na úrovni druhého pupenu. Poté byla hojně nalita vodou při pokojové teplotě. Aby nedošlo k tvorbě kůry, pokryjte povrch půdy suchou půdou. Nakonec vytvořte skleník pro klíček zakrytím skleněnou nádobou nebo řezanou plastovou lahví.

Zakořenění řízků v hrnci půdy

Hrnec je umístěn na teplém místě se správným osvětlením. Nejlepší možností je okenní parapet na východní straně domu. Teplota vzduchu v místnosti by měla být +22 - 25 ° C.

Důležité! Pokud je hrnec dostatečně velký a je v něm potřeba zasadit několik řízků, je nutné je umístit ve vzdálenosti 15 cm od sebe.

Zakořenění s bramborami

Existuje také neobvyklý způsob zakořenění řízků růže z kytice - pomocí mladých brambor. Na připravených stoncích dlouhých asi 20 cm jsou odstraněny listy a trny. Na místě se připraví příkop hluboký 15 cm. Na dno se nalije písek ve vrstvě 5 cm. Řezy se zaseknou do brambor a v této formě se umístí do výkopu ve vzdálenosti 15 cm. Posypeme půdou a přikryjeme sklenicemi.

Pravidla pro klíčení růží z kytice pomocí brambor

Brambory vyživují řízky růží všemi potřebnými látkami, nejprve jim dodávají vlhkost. V tomto případě není nutné hnojit. Zbývá jen systematicky zalévat. Každých 5 dní je půda navlhčena roztokem vody a cukru. V 1 sklenici tekutiny se zředí 2 čajové lžičky krystalového cukru.

Po 2 týdnech se řízky na chvíli začnou otevírat a po několika týdnech se plechovky úplně odstraní.

Použití růstových stimulantů

Pro lepší vývoj kořenového systému řízků růží se používají stimulanty růstu. K tomu je lepší použít lidové recepty s přírodními ingrediencemi:

 • 100 g droždí rozpusťte v 1 litru vody. V něm jsou umístěny řízky na jeden den a prohlubují je někde o 1/3 délky. Poté se stonky umyjí a přidává se voda, dokud se neobjeví kořeny.
 • 1 lžička med se rozpustí v 1 litru vody. Připravené stonky růží se umístí do roztoku na 12 hodin.
 • Přidejte 10 kapek aloe do nádoby s vodou, ve které jsou umístěny řízky. Po 10 dnech přidejte dalších 5 až 7 kapek.

Důležité! Když jsou řízky umístěny do vody, měla by být hladina kapaliny až do poloviny stonku. Když se kapalina odpaří, neustále se přidává voda.

Péče o řízky během klíčení

Při výsadbě řízků v zemi je třeba se o ně starat. Péče spočívá v systematickém zavlažování a větrání. Asi po měsíci se začnou objevovat malé listy. Od tohoto okamžiku začnou na chvíli odstraňovat plechovky, aby získali čerstvý vzduch do klíčků a vytvrdli. Banky jsou zcela odstraněny po 10 - 15 dnech.

Během celého procesu zakořenění je třeba dbát na to, aby rostlina netrpěla nedostatkem vlhkosti. Půda je zalévána kolem skleníku a během větrání se stříká samotný řez.

Přistání v zemi

Růže se zakořenila, co dál? Není třeba spěchat s výsadbou na otevřeném terénu, zejména na zimu. Když na podzim zasadíte do země stále slabý výhonek, můžete ho zničit. Nebude schopen přežít takové silné otřesy. Je lepší odložit tento proces a zasadit sazenici na jaře.

Zakořeněné řízky růží jsou na jaře zasazeny do země

Hrnce s rostlinným materiálem jsou umístěny na chladném místě, kde teplota neklesne pod +3 - 5 ° C. Při této teplotě bude sazenice schopna ztuhnout a bude snazší zakořenit, když bude zasazena do otevřeného terénu.

Důležité! Sazenice růží se vysazují do země v dubnu nebo květnu.

Chov růží doma

Nejvíce bezproblémovým způsobem pěstování růží doma je nákup sazenic ve školkách a jejich výsadba přímo do země. Zkušení zahradníci však vědí, že to není jediný způsob. Kromě toho je výsadbový materiál drahý a výsledek nemusí vždy odpovídat deklarovanému.

Dalším způsobem je roubování. S jeho pomocí si můžete vybrat přesně ty odrůdy, které se vám líbí. Kopie lze vyjmout od souseda nebo si můžete vybrat z předložené kytice.

Když víte, jak pěstovat růže s řízky z kytice, můžete na svém webu šířit přesně ty odrůdy, které se vám nejvíce líbí. Po odložení na svém webu ji můžete neustále obdivovat. Navíc tento způsob pěstování růží není časově náročný a levný.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada