Jak v létě pěstovat růže venku

Většina pěstitelů květin pěstuje na svých záhonech růži - královnu květin. Podle pravidel zemědělské technologie je tato květina vysazena na zahradě buď na jaře nebo na podzim. V životě se však vyskytují různé situace a já opravdu chci mít na svém webu takovou krásu. A pokud víte, jak v létě vysazovat růže na otevřeném prostranství, můžete to udělat, aniž byste ztratili dekorativní vlastnosti rostliny.

Výsadba růží v otevřeném terénu

Výsadba růže v otevřeném terénu by měla být doprovázena přípravnými pracemi. Sázecí otvor je vykopán nejméně za měsíc. Půda je obohacena o všechna potřebná hnojiva.

Kvetoucí růže v zahradě

Kdy na to, je to možné v létě

Podle všech pravidel květinářství jsou tyto rostliny vysazeny buď v polovině pozdního jara nebo na začátku podzimu. Výsadba růží v létě v červnu je možná, ale k tomu potřebujete znát optimální načasování postupu a všechna pravidla zemědělské technologie. V některých oblastech Ruska, kde je drsné klima, je letní výsadba normou, protože chlad a mráz tam mohou pokračovat až do června.

Výsadba díry pro růži

Doporučená data přistání

Výsadba růží během letních měsíců není tou nejlepší volbou. Existují však zoufalé situace, například pokud byl semenáček objednán z cizí školky, ale byl odeslán pozdě. Zkušení zahradníci se uchylují k této metodě, když se na růžovém trhu náhle objeví keř vzácné odrůdy. A na otázku, zda lze růže vysadit v červnu, je odpověď ano. Ale výsadba v červenci, nejteplejším měsíci léta, dá minimální míru přežití. Je lepší počkat do konce srpna, abyste se přiblížili podzimní výsadbě.

Důležité! Růže vysazená v létě by měla věnovat veškerou svou sílu zakořenění a přizpůsobení se novému místu výsadby.

Nevýhody a nebezpečí letního přistání

Hlavní problémy, kterým můžete čelit, když chcete pěstovat růže vysazené v létě:

 • Sazenice, která zažívá silný stres, se nemusí jednoduše zakořenit. To platí zejména pro postřikové růže s otevřeným kořenovým systémem. To je pro ně největší výzva.
 • Při výsadbě růže v létě byste měli být obzvláště opatrní ohledně všech pravidel pro výsadbu a další péči.
 • Jemné, křehké sazenice, které se cítí nepohodlně, se mohou stát náchylnými k chorobám a infekcím.

Výsadba růží v létě na volném prostranství je riskantní podnik, ale pokud není jiná možnost, stojí za to to vyzkoušet.

Výsadba růže v létě

Jak se připravit na nalodění

V procesu přípravy na výsadbu je nutné zvolit správný výsadbový materiál, určit místo a zpracovat půdu.

Nákup sazenice

Prvním krokem je výběr správné sazenice. Jsou rozděleny do dvou kategorií: nejvyšší a druhá. V prvním případě jsou mladé růže poměrně husté, mají alespoň 3 výhonky. Druhou možností jsou 1-2 výhonky. V každém případě by stonky rostliny měly být pečlivě vyšetřeny na přítomnost nemocných a poškozených listů a částí stonku. Ve školkách, na zahradních trzích a v květinářstvích si můžete koupit 2 druhy sazenic: s otevřeným a uzavřeným kořenovým systémem.Nejzkušenější pěstitelé květin se snaží získat rostliny druhé skupiny - to pomůže usnadnit přepravu bez poškození kořenů. Otevřený kořenový systém umožňuje důkladně prozkoumat všechny kořeny a jsou levnější než rostliny v nádobách. Některé růže se na běžných trzích prodávají v květináčích a nedoporučují se, protože výsledek není zaručen. Místo určené odrůdy si můžete koupit běžnou šípkovou.

Důležité! Nevýhodou rostlin s otevřeným kořenovým systémem je, že nemohou být skladovány po dlouhou dobu, musí být zasazeny do země nejpozději den po nákupu.

Uzavřená kořenová školka

Výběr místa přistání

Místo přistání by mělo být slunečné, ale chráněné před poledními slunečními paprsky. V tuto chvíli by mělo být stínování. Růže tmavých, nasycených odstínů jsou obzvláště citlivé na spalující denní slunce. Rychle se spálí a vyblednou. Květy se světlými pupeny jsou méně citlivé na slunce, ale stínování bude také užitečné.

Důležité! Mladé rostliny, které se vysazují pouze v létě, je třeba v horkých dnech zakrýt čepicemi z tenkého, prodyšného papíru, například z novin.

Místo přistání by mělo být dobře větrané, ale je třeba se vyvarovat průvanu a nárazovému větru. Hladina podzemní vody by neměla být vyšší než 1 m.

Růže s otevřeným kořenovým systémem

Příprava půdy

Ideální půda je výživná hlinitá půda, sypká, vlhká a propustná pro vzduch, jako je černá půda. Ale taková půda se nachází pouze v některých regionech, nejčastěji musíte pracovat s tím, co máte. Možné možnosti přípravy půdy:

 • Sodík a rašelina se přidávají do příliš volných půd. Jinak kořenový systém květu v zimě zamrzne a rostlina zemře.
 • Hliněná půda je osvětlena rašelinou, humusem, pískem nebo kompostem.
 • Výhodná je neutrální kyselost. Za tímto účelem by měla být půda neutralizována popelem nebo vápnem a zásaditě okyselena rašelinou, organickými hnojivy nebo sphagnem.

Po vykopání výsadby (průměr v průměru 50x50) je třeba začít s přípravou půdy: je důkladně vykopána; vyrábět organická hnojiva, popel a komplexní hnojiva pro růže.

Jak zasadit sazenici růží z nádoby do otevřeného terénu, pokyny krok za krokem

Po zakoupení sazenice je nutné správné vysazení růže z nádoby do volného terénu:

 1. Na dno výsadbové jámy se vylije vrstva keramzitu (nebo jakéhokoli jiného drenáže) o tloušťce 10 cm.
 2. Po dobu 2 - 3 hodin se rostlina spolu s nádobou ponoří do roztoku stimulátoru růstu kořenů (Korenvin, Epin atd.).
 3. Sazenice se opatrně vyjme z nádoby, aniž by došlo k poškození kořenů.
 4. V výsadbové jámě je vybráno, do kterého je vysazena mladá rostlina spolu s hliněnou hrudkou. Místo roubování by mělo být prohloubeno na vzdálenost doporučenou pro konkrétní odrůdu, například stříkané růže jsou prohloubeny o 3-4 cm.
 5. Volný prostor je pokryt připravenou půdou. Všechno se děje postupně, pravidelně se zavlažují části půdní směsi tak, aby okamžitě poklesla vzhledem k řezu.
 6. Půda kolem keře je zhutněna, vyhloubena, zalita roztokem síranu měďnatého a mulčována jakýmkoli přírodním materiálem.

Zpočátku, po letní výsadbě, se nad růžovým keřem vytvoří jakási chýše, která zakryje květinu z přebytečného slunečního světla. Úkryt je odstraněn po 2 týdnech. Odstraní se také rozemletá půda.

Důležité! Pokud je vše provedeno správně, objeví se na mladé rostlině za 2-3 týdny první mladé listy.

Vlastnosti výsadby růží z hrnce na otevřeném terénu

Výsadba růží z květináče je něco jako výsadba z nádoby, ale v tomto případě byste měli být opatrnější. Pokud se prodejce stará, pak je kořenový systém pokryt speciální sítí. Pokud tomu tak není, je lepší setřít část půdy z kořenů a pečlivě je prozkoumat. Odstraňte poškozené díly.Také stojí za to držet květinu několik hodin v stimulátoru růstu kořenů. Poté můžete na kořeny nanést trochu vosku, abyste v nich udrželi vlhkost co nejdéle. Uvnitř výsadbové jámy je vytvořen malý kopec, na kterém je položena květina, kořenový systém je jemně narovnán. V opačném případě musíte jednat stejně jako v případě výsadby růže z nádoby. Hlavní věc je zasadit co nejpřesněji, aniž by došlo k poškození jakékoli části rostliny.

Rada! Z květináče sazenice je odříznuta stonka pro další rozmnožování v případě, že se květ neusadí.

Péče o rostliny po výsadbě

Po výsadbě na otevřeném terénu musí být květina řádně ošetřena. Musíte sledovat stav rostliny co nejopatrněji, abyste nezmeškali žádný negativní moment.

Pravidla zavlažování a vlhkost

Zalévání se provádí 2-3krát týdně. Doporučuje se zavlažování kořenů i povrchů, tj. stříkání z rozprašovače. Tento postup se provádí brzy ráno nebo pozdě večer.

Zalévání mladých růží

Top dressing

Vrchní obvaz se aplikuje několikrát za sezónu. Může to být jak hotová komplexní hnojiva pro růže, tak organická, například slabý roztok divizny.

Zajímavý! Abyste se vyhnuli chorobám mladých sazenic, můžete poblíž zasadit šalvěj nebo měsíčky.

Šalvěj vedle růží

Vlastnosti výsadby růží v různých oblastech

Optimální doba pro letní výsadbu keřů se liší v závislosti na regionu:

 • Očekává se, že střední a střední část Ruska přistane od dubna do září.
 • Sibiř, Ural vám umožní pěstovat květiny od června do srpna.
 • Jižní oblasti nejsou příznivé pro letní výsadbu růží, protože v létě je tam velmi teplo. Lepší počkat na podzim.

Růže na Sibiři

Důležité! Během období kvetení nesázejte růže. Budete muset počkat, až rostlina vykvete, a to se stane až v srpnu. U mrazuvzdorných odrůd je situace horší - kvete dlouho.

Lezeckou růži je možné pěstovat venku, ale to vyžaduje zkušenosti. Je důležité zajistit rostlině slušnou péči. Zahrada a chalupa, zdobená růžovými keři, je ohromující pohled, zvláště pokud jsou květiny vzácných odrůd. Každá rostlina vyžaduje péči a pozornost, ale konečný výsledek vždy inspiruje pěstitele květin.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada