Jak oživit růže po zimě - co dělat

Alespoň jednou se většina pěstitelů květin, jejichž pozemky jsou zdobeny růžovými keři, musela vyrovnat se ztrátami po zimním chladu. Často po odstranění úkrytu je zřejmé, že výhonky zčernaly a byly pokryty plísní. V ostatních případech pupeny bobtnají na keřích a po několika týdnech větve vyschnou. Zahradníci se ptají, jestli se růže po zimě neprobudila, co dělat a zda ji lze zachránit.

Jak zachránit růže po neúspěšné zimě

Pokud se růže po zimě neprobudila, měla by být okamžitě přijata řada opatření:

 • Sbírejte všechny staré listy z keřů a ze země. Zkontrolujte pouzdro a odstraňte zaschlé, zlomené a mrazem poškozené stonky pomocí zahradnické nůžky.
 • Zčernalé výhonky nakrájejte na zdravé dřevo. Zastřihněte úplně poškozené rostliny intaktním štěpem na místo štěpu na kmeni - existuje možnost, že se probudí spící pupeny a objeví se mladé výhonky.
 • Místa řezů potřete brilantně zelenou a poté zahradním lakem nebo speciální pastou.
 • Rozlijte půdu a postříkejte růže fungicidem, jako je směs Bordeaux nebo Fundazol.
 • Stínte nebo zakryjte rostliny. Pro tyto účely jsou vhodné velkoobjemové odříznuté plastové lahve natřené bílou barvou. Ukazuje se, malý skleník, ve kterém jsou vytvořeny pohodlné podmínky pro obnovu růže.
 • Mulčujte půdu kolem keře.
 • Po celou dobu resuscitace provádějte pravidelné mírné zalévání. Půda by neměla vysychat ani být podmáčená.

Mohou se probudit i beznadějně vypadající rostliny

Pokud jsou tyto akce prováděny na jaře včas, pak problém, jak znovu oživit růže po zimě, rychle zmizí.

Poznámka! Pokud jsou chyby péče důvodem neúspěšného zimování, je důležité je opravit.

Jak oživit růži se zčernalými stonky

Když zjistíte, proč růže na jaře zčernaly a neprobudí se, neměli byste se jich zbavit, ale oživit je. Odrůdové vzorky se mohou probudit, i když jsou zcela bez výhonků. Pokud kořeny zůstanou životaschopné, mohou z nich vyrůst mladé výhonky a růže postupně vyroste nadzemní částí.

Pokud jsou na výhoncích viditelné malé zčernalé oblasti, měly by se řezat podél zdravé tkáně tak, aby byl bod řezu 5 mm nad pupenem. Měl by být rovný, s mírným sklonem, bez odštěpování a potrhaných okrajů.

Poznámka! Je nemožné zkrátit stonky podél mrtvé tkáně, což vede k rozpadu a smrti. Je důležité ránu okamžitě vydezinfikovat a přikrýt zahradním lakem.

Výhonky, které jsou zcela zčernalé, musí být odstraněny. Jsou prořezány na místo očkování, aby nezůstalo žádné konopí. Všechny stonky pod roubováním musí být také odříznuty. Jinak si květiny nezachovají odrůdové vlastnosti.

Zahradníci se často ptají sami sebe: pokud růže na zahradě zmizí, co dělat a jak zjistit, zda jsou zčernalé keře naživu. Měli byste oříznout a sledovat jejich stav. Pokud kořeny přežijí a pupeny zůstanou, pak se po chvíli objeví mladé výhonky a poté se vytvoří plnohodnotná koruna. Růže jsou považovány za poměrně odolnou kulturu, jsou schopny přežít i radikální prořezávání, zotavit se a rozkvétat.

Po stříhání musí být pouzdra napájena

Důvody, proč růže po zimování zčerná

Důvody pro rozhodnutí, jak oživit růžové keře zčernalými výhonky, často spočívají ve špatné organizaci péče. Pokud je špatné připravovat rostliny na zimování na podzim, mohou ztmavnout a zemřít.

Pokud byly v předvečer chladného počasí keře pokryty speciálním materiálem, pak je s nástupem jara důležité je včas odstranit. To lze provést až poté, co pomine hrozba mrazu.

Poznámka! V letních měsících musí být někdy zakryty i růže. Jedná se o nezbytnou míru ochrany před přímým slunečním zářením a rozkladem.

Marsonina

Jedná se o jednu z nejškodlivějších chorob vnitřních a zahradních plodin, která dlouhodobě nereaguje na léčbu. Jiným jménem je černá skvrna. Vyvolává ji houba Marssonina rosae a projevuje se na listových deskách a výhoncích. Získávají nejprve fialově bílé skvrny a poté černé. Listy jsou šedohnědé a opadávají. Slabé rostliny chřadnou od marsoniny a těžko kvetou, netolerují dobře zimování.

Je obtížné vyhnout se výskytu plísní na růžích a není obtížné posílit imunitu rostlin. To jim pomáhá odolávat původci nemoci. Žije v zásadité půdě, staré spadané listí, a je přinesen větrem a srážkami.

Faktory, které přispívají k šíření houby a musí být vyloučeny, jsou:

 • vysoká vlhkost;
 • vlhké a teplé počasí;
 • prudká změna vlhkosti a sucha;
 • nadměrné zalévání;
 • nedostatek osvětlení.

Padlí

Plíseň je houbové onemocnění. Spory patogenu Sphaeroteca pannosa žijí v půdě po celá desetiletí a jsou aktivovány za příznivých podmínek:

 • vysoká vlhkost;
 • teplo;
 • přebytek dusíkatých látek v půdě.

Když jsou větve zahuštěny, růže jsou často napadeny padlí. Mladé výhonky a řapíky trpí jako první. Jsou pokryty bílým povlakem. Když spory dozrávají, uvolňují se kapky tekutiny a vyvíjejí se vředy. Listy zežloutnou, pupeny se zmenší a přestanou kvést.

V průběhu času mohou stonky holé, pokryté květem.

Faktory, které vyvolávají plísňové infekce:

 • deštivé počasí;
 • vysoká vlhkost;
 • prudké poklesy teploty;
 • nadměrný obsah dusíku v půdě;
 • nedostatek minerálů.

Infekční popáleniny

Způsobené spórami hub se často vyvíjí s nástupem jara poté, co jsou růže zbaveny úkrytů. Vyskytuje se hlavně kvůli vlhkosti, která se instaluje pod krycí materiály, zejména při teplotách pod bodem mrazu.

Co dělat, když se růže neprobudila

Zahradníci často nevědí, co dělat, když se růže po zimě neprobudí. Během tohoto období trpí kořeny a pupeny rostliny nedostatkem vzduchu, mohou jim vyčítat. Keře se pohybují do fáze aktivního růstu, ale mohou zemřít v důsledku zastavení vývoje kořenového systému. Právě z tohoto důvodu vyvstává otázka, jak lze růžový kořen oživit.

Proč se to děje, jak se probudit

Roubované růže se po spícím období jen těžko oživí. V březnu na ně začnou bobtnat pupeny. Keře se chystají růst. Ale chybí jim slunce, osvětlení. Kromě toho kořenový systém zamrzá v půdě. Z tohoto důvodu je třeba rostliny probudit. Chcete-li to provést, měli byste:

 1. Zajistěte ventilaci vykopáním krytu a odstraněním plastového obalu z opačných stran.
 2. Materiál propíchněte nožem tak, aby vzduch shora pronikal pod úkryt.
 3. Když teplota vzduchu dosáhne +8 stupňů, musí být růže úplně uvolněny.
 4. Chraňte před přímým slunečním zářením.
 5. Pokvapkejte teplou vodou.
 6. Uvolněte půdu.
 7. Před rozbitím pupenů postříkejte rostliny 3% roztokem síranu železnatého. Pokud jsou pupeny plné, použijte 1% roztok síranu měďnatého.

Hnojení růží

Pokud kultura po chladném období vypadá jako bez života, lze ji obnovit. Musíte vědět, jak krmit růže, pokud neopustí po zimě. Keře mohou dávat nové výhonky z místa roubování nebo z kořenového límce.K tomu je třeba krmit.

Co můžete krmit

K probuzení kultury můžete použít:

 • Libovolný kořenotvorný prostředek, například „Kornevin“. Roztok se aplikuje na kořen.
 • Antidepresivum HB-101. Oživuje přežívající výhonky.
 • Nitrofosku v dávce 60 g. Přidává se do půdy a na její povrch.
 • Dusíkatá hnojiva (dusičnany, močovina). Představeno v červnu k vybudování zelené hmoty.
 • Komplexní minerální složení. Používá se poté, co se objeví pupeny.

Při používání hnojiv je třeba dodržovat dávkování

Když se zahradníci zajímají, co se děje, pokud nejsou žádné výhonky a růže umírá, důvod nejčastěji spočívá v nepozornosti rostlin během období osvobození od úkrytů, nesprávné péče. Můžete se pokusit oživit rostliny s radou zkušených květinářů.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada