Rose Golden Showers - vlastnosti horolezce

Popínavé růže mají zvláštní kouzlo, jejich bohaté kvetení je okouzlující. Mezi mnoha odrůdami byste měli věnovat pozornost Zlatým sprchám.

Největší výhodou této odrůdy je tolerance odstínů, která umožňuje její umístění i do stinných koutů zahrady. Právě tento faktor činí tento druh tak oblíbeným mezi zahradníky a krajinářskými návrháři.

Stručný popis

Horolezecká růže Golden Shawers je hybrid horolezce a hybridní čajové růže. Byl vyšlechtěn v roce 1956 americkým chovatelem W.E. Lymertsem.

Vše o zlatých sprchách

Výška výhonků této růže dosahuje až 3 m. Listy jsou tmavě zelené, lesklé. Se silným prořezáváním je možné růst jako keř.

Květy jsou poměrně velké, až 10 cm v průměru, mají jasně žlutou barvu a slabě výraznou příjemnou vůni. Jak kvetou, odstín květenství má tendenci se měnit na bledší. Kvetení začíná v polovině července a trvá celé léto, přičemž poslední vrchol se někdy vyskytuje na začátku podzimu.

Důležité! Navenek je tato odrůda často zaměňována s Golden Climber, ale jedná se o různé odrůdy, i když jsou si velmi podobné.

Popínavá růže Golden Shovers je jednou z mála nepřetržitě kvetoucích růží, které tolerují částečný stín. Je však třeba mít na paměti, že zástupce této odrůdy dává přednost teplému podnebí. V oblastech s teplotami pod průměrem je lepší zvolit pro jeho umístění slunná místa.

Vzhled

Výhody a nevýhody

Tato odrůda samozřejmě nebyla pro milovníky zahradníků marná. Má mnoho výhod:

 • časné a opakující se kvetení;
 • rychlý růst;
 • tolerance odstínu;
 • můžete dát vzhled keře;
 • příjemná vůně květin.

Mezi nevýhody patří následující vlastnosti:

 • špatná odolnost vůči chorobám;
 • termofilita;
 • náročnost na půdu;
 • potřeba zvláštního prořezávání.

Rose Golden Sprchy v krajinářském designu

Díky svým vysokým dekorativním vlastnostem se tato odrůda často používá k zdobení altánů, oblouků a stěn domů.

Ve formě keřů tato růže také vypadá skvěle v kombinaci s jinými rostlinami, keři i květinami.

Úspěšná kombinace s jinými rostlinami

Také vytvořená rostlina se může stát jasným přízvukem v případě jediné výsadby.

Pěstování a výsadba v otevřeném terénu

Poté, co jste se rozhodli doplnit svou sbírku růží odrůdy Golden Showers, je prvním krokem nákup semenáčku této rostliny. Je lepší dát přednost vzorkům v květináčích, kořenový systém v tomto případě nebude trpět během přepravy.

Poznámka! Nezapomeňte věnovat pozornost listům mladé rostliny. Měly by být lesklé a tmavě zelené barvy. Přítomnost skvrn nebo defektů může naznačovat chorobu rostlin.

Vzhledem k tomu, že tato odrůda je teplomilná, je lepší zvolit jarní období pro výsadbu. Je lepší nespěchat a počkat, až se půda dobře zahřeje. Při výsadbě na podzim může růže trpět nízkými teplotami a dokonce umírat.

Při výběru místa pro tuto květinu byste se měli zaměřit na podnebí regionu. V oblastech s teplým podnebím je umístění v částečném stínu přijatelné. Pro regiony s chladnější výsadbou je lepší zvolit slunné místo.

Důležité! Hlavní věcí, kterou je třeba zvážit, je absence průvanu. Stejně jako mnoho jiných druhů je tato růže netoleruje dobře.

Nejprve byste měli připravit půdu pro budoucí výsadbu.Země musí být smíchána s pískem a hnojem, můžete přidat nitroammofosku jako další vrchní obvaz.

Před výsadbou je třeba sazenici vyjmout z nádoby nebo obalu a umístit do vody o pokojové teplotě.

Výsadba krok za krokem

Proces výsadby růže v otevřeném terénu se skládá z několika fází:

 1. Příprava jámy, jejíž průměr je úměrný velikosti kořenového systému sazenice.
 2. Příprava drenáže (malá vrstva štěrku, drceného kamene).
 3. Vyplnění díry trochou připravené půdy.
 4. Umístěte sazenici (nezapomeňte rozložit kořeny po povrchu půdy).
 5. Naplnění jámy zbytkem připravené půdy.
 6. Zalévání
 7. Hilling sazenice.

Při výsadbě je nutné umístit sazenici tak, aby místo roubování bylo 4-5 cm pod úrovní terénu.

Důležité! Před výběrem místa a zahájením výsadby byste měli zvážit podporu růže, s ohledem na její velikost pro budoucí růst.

Podpora by měla být instalována ve fázi výsadby. Po dokončení procesu výsadby by měly být mladé výhonky okamžitě svázány a umístěny vodorovně.

Péče o rostliny

Pro dobrý růst a svěží kvetení musí být o rostlinu řádně postaráno. To obvykle zahrnuje napájení, krmení, prořezávání a zimní ochranu. Rose Golden Showers má své vlastní požadavky.

Zalévání

Tato odrůda dobře snáší sucho, ale podmáčení může nepříznivě ovlivnit její růst a vývoj.

Zalévání by mělo být prováděno jednou týdně v množství 10-15 litrů vody na keř. Tuto rychlost lze zvýšit pouze ve velmi suchém počasí. Voda pro zavlažování by měla být odebrána pouze při pokojové teplotě.

Top dressing

Golden Showers je docela náročný na kvalitu půdy a přítomnost velkého množství živin v ní. Kromě počáteční přípravy půdy během výsadby je také nutné rostlinu pravidelně krmit.

Hnojiva jsou nutná

Na jaře jsou k tomu ideální dusíkatá hnojiva. Pomohou rostlině získat vegetativní hmotu a připravit se na kvetení.

V létě je lepší hnojit draslíkem a fosforem. Během tohoto období růže také reaguje na organická hnojiva. Díky včasnému příjmu potřebných živin bude mít rostlina dostatek síly pro bohaté kvetení.

Prořezávání a opětovná výsadba

Pro popínavé růže je prořezávání důležitým předmětem péče. Musí být provedeno správně a včas.

Je vyžadováno správné prořezávání

První prořezávání se provádí na jaře, když pominula hrozba mrazu. V závislosti na formě, ve které se rostlina pěstuje, jako keř nebo popínavá rostlina, záleží na tom, jak silné by mělo být prořezávání.

 • V případě pěstování keřem jsou výhonky výrazně zkráceny a zůstávají pouze 3-4 pupeny.
 • Pokud by růže měla zůstat šplhat, je výška řezu výhonků větší, mělo by zůstat 7-8 pupenů.

Musí být také odstraněny všechny suché výhonky a ty, které utrpěly po zimování.

Důležité! V létě, během období květu, je třeba pravidelně odstraňovat vybledlé květenství, aby se stimulovalo opětovné kvetení.

Podzimní prořezávání spočívá v ředění keře, pokud je to nutné, a v odstranění nemocných výhonků. Mělo by to být provedeno takovým způsobem, aby před nástupem chladného počasí měla rostlina čas odejít od tohoto postupu a zesílit.

Doporučuje se vyhnout se přesazování popínavých růží. Zvláště pokud je rostlina již upevněna na podpěře. Pokud však taková potřeba vyvstane, musíte k tomuto procesu přistupovat odpovědně.

Na jaře nebo v létě můžete přistát na novém místě. Jarní období je vhodnější, ale v tomto případě stojí za to připravit rostlinu na podzim. Je nutné vykopat kořenový systém předem v kruhu a vyplnit výslednou mezeru pískem. Na jaře zbývá jen odstranit hrudku ze země a přemístit ji na nové místo.

Pokud potřebujete v létě přesadit růži, musíte odstranit všechny květiny a zkrátit výhonky na polovinu. Poté by měla být rostlina přesunuta na nové místo výsadby.

Výsadba se provádí stejným způsobem jako u mladých sazenic. Znamená to, že otvor by měl mít větší průměr.

Přezimování

Rose Golden Showers, stejně jako většina růží, vyžaduje na zimu přístřeší. Začnou připravovat rostlinu na zimování v září. K tomu jsou řasy odstraněny z podpěr a ohnuty k zemi. To jim pomůže zvyknout si na vodorovnou polohu. Před zakrytím keře jsou výhonky přitlačeny k zemi.

Poznámka! Pod položené řasy je lepší dát spadnuté listí nebo trávu. Shora je růže pokryta netkaným bílým materiálem nebo smrkovými větvemi.

Květ

Každá rostlina má období aktivního růstu a klidu. To by se mělo řídit při péči o něj.

Bohaté kvetení

Nejaktivnějším obdobím pro popínavou růži je období květu. U Golden Showers začíná v polovině července a trvá téměř do podzimu. V této době vyžaduje růže zvýšenou péči. Musíte pravidelně hnojit a odstraňovat vybledlé květenství. Měli byste také dávat pozor na zalévání, zvláště pokud je suché počasí.

Důležité! Spící období začíná koncem podzimu. V tuto chvíli je hlavním úkolem chránit rostlinu před nadcházejícím chladným počasím. K tomu by mělo být připraveno, to znamená provést mírné prořezávání a odstranit výhonky z podpěry.

Proč nemusí kvést

S přihlédnutím ke všem pravidlům péče, růže Golden Showers potěší bohatým kvetením. Pokud odmítne kvést, může to mít několik důvodů:

 • nedostatek světla;
 • nedostatek živin;
 • špatné zalévání;
 • přítomnost chorob a škůdců;
 • nesprávné ořezávání nebo zanedbávání.

Pouze analýzou všech možných příčin bude možné najít řešení problému.

Reprodukce

Pro nové sazenice je nejvhodnější období od května do konce léta. Existují dvě metody šíření pro lezení růží:

 • výstřižky;
 • vrstvení.

Šíření řízky lze rozdělit do etap.

 1. Prvním krokem je výběr zdravého výhonku, je lepší vyblednout, odříznout ho a rozdělit na části tak, aby každý z nich měl 2-3 pupeny. Spodní řez je proveden pod úhlem 45 °, horní je vodorovný. Listy jsou buď odstraněny všechny, nebo můžete ponechat pouze horní.
 2. Poté se připravené řízky umístí do stimulačního roztoku, aby se urychlil proces zakořenění.
 3. Po zpracování je zasazen do půdy, která je předem smíchána s pískem.
 4. Zasazené řízky jsou pokryty skleněnou nádobou.

Je lepší se uchýlit k metodě šíření vrstvením na jaře. Po odstranění přístřešku nejsou vhodné výhonky přivázány k podpěře, ale jsou ponechány připnuté k zemi. Dále byste se měli ujistit, že půda v místě, kde se objevují kořeny, zůstává vlhká. Jakmile se řízky zakořenily, mohou být odříznuty od dospělé rostliny a zasazeny na jejich trvalé místo.

Nemoci a škůdci

Golden Showers není nijak zvlášť odolný vůči chorobám a útokům škůdců. Nejběžnějšími onemocněními, kterým je vystavena, jsou padlí a listová skvrna. Může být také ovlivněn různými škůdci, nejčastěji mšicemi.

Důležité! Pro zachování zdraví rostliny by měla být pravidelně prováděna preventivní léčba speciálními přípravky. Existuje mnoho z nich pro růže.

Pouze zdravá rostlina plně poroste a potěší oko bohatým a dlouhým kvetením.

Z rodiny popínavých růží se Golden Shovers příznivě srovnává se skutečností, že je schopna růst a kvést v místech s částečným stínem. Ale v oblastech s chladným podnebím je stále lepší zvolit pro něj slunné místo. Hlavní věc je, že rostlina není vystavena větru a průvanu.

Tento druh reaguje na hnojiva, minerální i organická. Měly by se aplikovat na jaře a po celé léto až do konce období květu.

Pro tuto odrůdu je velmi důležité prořezávání. Musí být provedeno včas a správně. Nezapomeňte, že zvadlé květenství by mělo být pravidelně odstraňováno během období květu.

Je nutné pravidelně ošetřovat škůdce a nemoci. Udržuje rostlinu zdravou a umožňuje jí plně se rozvíjet.Při správné péči potěší Golden Shovers oko svým svěžím a aromatickým květem po celé léto.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada