Rose El Toro (El Toro) - jaká je tato odrůda

Růže El Toro dodá zahradě vášnivý španělský přízvuk. Tato odrůda vypadá skvěle na květinovém záhonu a vyniká jako jasná skvrna na pozadí jiných rostlin. Také růže El Toro je ideální pro stříhání kvůli absenci trní a neobvykle krásných dvojitých pupenů. Kromě toho si květina po dlouhou dobu zachovává svěžest a jasnou barvu v zahradě i v kytici.

Historie vzniku odrůdy

Odrůda růží El Toro byla vyvinuta nizozemským chovatelem H. Olji v roce 2003 v Nizozemsku. Existuje několik předpokladů o vzhledu jména květiny.

 • „El Toro“ je přeloženo ze španělštiny jako „býk, tele“. Autor zjevně spojil jasnou tmavě červenou barvu růže s červeným plátnem, kterým toreador škádlí býka v býčích zápasech. Nazývá se také růže Torero.
 • Možná byla květina pojmenována po malém španělském městečku stejného jména El Toro.
 • Díky vlnitým šarlatovým okvětním lístkům se růže podobá sukni španělské ženy rozvíjející se ve vášnivém tanci flamenco. Je možné, že tato skutečnost podnítila španělské jméno pro květinu.

Rosa Eltora - královna zahrady

Stručný popis

Rose El Toro je hybridní čajová odrůda květu, který okouzluje krásou tmavě červených, froté lístků s vyřezávanými okraji. Charakteristickým rysem Eltora (jak se také nazývá) je změna stínu okvětních lístků během kvetení. Květina se na konci kvetení třpytí od tmavě oranžového, ohnivého, šarlatového, krvavého tónu až po třešňový a dokonce téměř vínový.

Růžový keř El Toro má rovné stonky téměř bez trnů vysoké 80-100 cm. Bush je kompaktní, hustý, v průměru 40-60 cm, bohatě olistěný. Listy jsou vyřezány v tmavě zelené barvě.

Pupen má tvar hrnku s výškou 8-10 cm a při rozpuštění se stává velmi objemným díky zvlněnému tvaru okvětních lístků, kterých je až 40 kusů. Vůně květin je jemná a příjemná.

Keř kvete s náležitou péčí po celou sezónu - od jara do nástupu mrazu. Pupen si po dlouhou dobu zachovává svoji barvu a tvar jak v kytici, tak na záhonu (až 30 dní).

Pro vaši informaci! Růže El Toro je odolná vůči chladu a snadno snáší zimní mrazy až do -23 ° C. Tato odrůda je také odolná vůči chorobám.

Výhody a nevýhody odrůdy

Pro pěstování řezaných růží je tato odrůda snad jednou z nejlepších díky řadě výhod:

 • rovné stonky prakticky bez trní;
 • velký neobvyklý pupen;
 • nenápadná vůně;
 • dlouhodobá životnost po řezání.

Kytice růží El Toro

Mezi nevýhody patří vyblednutí barvy okvětních lístků na slunci na konci kvetení a potřeba pravidelného uvolňování kořenového kruhu, protože tato odrůda miluje volnou půdu nasycenou vzduchem a netoleruje stojatou vlhkost.

Použití v krajinářském designu

Rose El Toro je skutečně královnou zahrady, protože stejně jako jiné růže nemá ráda blízkost jiných kvetoucích rostlin. Optimální je použít tuto odrůdu pro izolovanou výsadbu nebo výsadbu v malé kompaktní skupině s jinými odrůdami růží.Jasná nasycená barva Eltora bude příznivě vynikat mezi barvami světlých odstínů.

Poznámka! Výjimkou je, že vedle keře můžete vysadit bílou gypsophilu, levanduli, plicník nebo sedmikrásky. Tyto rostliny budou harmonicky vypadat vedle růže a zdůrazní její nádheru.

Pěstování květin

Správná výsadba růže je základem jejího zdraví, bohatého kvetení a dlouhověkosti. Je třeba vzít v úvahu jak čas výsadby, tak složení půdy a umístění.

Růže El Toro lze pěstovat ze semen, ale je to poměrně náročný proces. Obvyklejší a bezpečnější je koupit sazenici se silnějšími kořeny a okamžitě ji zasadit do zahrady.

V kolik je nástup na palubu

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu je začátek jara od března, kdy teplota vzduchu již neklesne pod 10 ° C, do konce května, ale dříve, než se slunce začne silně ohřívat, protože keř se neusazuje dobře v horku a na konci podzimu. Na podzim je růže vysazena od poloviny září do konce října, aby měla sazenice čas na zakořenění před mrazem. Hlavní je vzít v úvahu povětrnostní podmínky a teplotu půdy. Ve studené půdě nemusí růže zakořenit a zemřít, podle vědců je optimální teplota půdy při výsadbě sazenic růží v zemi pro její rychlé zakořenění 12 ° C - 16 ° C.

Výběr sedadla

Aby byl keř El Toro potěšen bohatým kvetením po celou sezónu, musíte najít pohodlné místo pro výsadbu. K tomu je třeba vzít v úvahu několik faktorů.

 • Volný prostor. Pro dobrý vývoj vyžadují kořeny růže 60-90 cm do hloubky i do průměru. A nadzemní část rostliny potřebuje dobře větrané, ale chráněné před průvanem, místo, pak nebude keř vystaven houbovým infekcím a škůdcům. Osobní prostor je jedním z důležitých faktorů pro blaho růže.
 • Sluneční svit. El Toro miluje slunná místa, kde slunce svítí po dobu nejméně 6 hodin denně. Při nedostatečném osvětlení místa nebude keř pravidelně kvést a pupeny budou malé. Nedoporučuje se vysazovat rostlinu v blízkosti stromů a keřů; je lepší zvolit místo pro ni podél jižní strany plotu nebo zdi ve vzdálenosti 60 cm.
 • Úrodná půda. Pro bohaté kvetení potřebuje El Toro, stejně jako ostatní růže, živiny. V žádném případě byste si neměli zvolit místo s těsně procházející podzemní vodou nebo bažinatou oblastí. Růže netoleruje stagnující vlhkost. A ve volné, dobře odvodněné, úrodné půdě nasycené organickými hnojivy vám královna zahrady poděkuje svěží, neustálé kvetení.

Příprava půdy pro výsadbu

Po výběru místa pro výsadbu sazenice musíte připravit půdu. Chcete-li to provést, odstraňte všechny plevele, vykopejte a oplodněte půdu. Poté se připraví sázecí jámy do hloubky 50 cm a šířky 60 cm. Organická hnojiva (hnůj, kompost) se zavádějí do půdy ve velkém množství až do 2 kg (je třeba zvolit minerální hnojiva a popel ze dřeva). Písek se přidává do těžké půdy a humus do písčité půdy.

Poznámka! Aby se zabránilo stagnaci vody, doporučuje se odvodnění z drti nebo písku.

Jak připravit sazenici na výsadbu

6-10 hodin před výsadbou musí být sazenice umístěna do vody. Poté je pečlivě vyšetřeno, kořeny jsou nakrájeny na 25 cm, pacienti jsou přemístěni na zdravé místo. Suché a slabé větve jsou odříznuty a zanechávají 3-5 pupenů. Před výsadbou se doporučuje kořeny navlhčit v chatter boxu (směs jílu a divizny v poměru 3: 1) pro lepší přežití, můžete také přidat urychlovač růstu (1 tableta na kbelík).

Sazenice růží

Výsadba krok za krokem

Následující schéma pomůže zasadit růži El Toro správně:

 1. Na dno jámy nalijte lopatu připravené půdy s hnojivy.
 2. Umístěte sazenici na vrchol, zatímco kořenový límec by měl být prohlouben o 5-7 cm, kořeny musí být narovnány.
 3. Kořeny zakryjte půdou, rovnoměrně ji rozdělte mezi kořeny a rukou držte sazenici.
 4. Zhutněte půdu rukama.
 5. Zalijte keř pod kořenem, aniž byste se dostali na vrchol.Zalévání je nutné hojně, až 2 kbelíky, mělo by se zbavovat postupně, v malých porcích.
 6. Pokud se Země usadila, přidejte Zemi.

Další péče

Růže potřebuje zalévat pod keřem až 15 litrů. Na jaře a počátkem léta, kdy roste zelená hmota a po prvním kvetení, by měla být napojena jednou týdně, zatímco vlhčí půdu do hloubky 40 cm, a v létě - jednou za 2-3 dny.

Poznámka! Je lepší zalévat růži ráno usazenou dešťovou vodou pomocí kapkové závlahy, aby se zabránilo odplavení půdy z kořenů.

Top dressing

Růže potřebuje minerální a organická hnojiva téměř po celý rok, kromě zimy.

Na jaře, předtím, než se objeví pupeny, se do půdy aplikují dusíkatá hnojiva.

V létě se krmí takto:

 • v červnu, kdy jsou pupeny tvořeny směsmi živin;
 • v červenci pro zotavení po odkvětu univerzálními komplexními hnojivy pro další výživu;
 • v srpnu obohatit půdu o minerály a vitamíny.

Na podzim, aby se posílily kořeny a imunita rostliny, je nutné před zimováním přidat fosfor a draslík.

Prořezávání

Hybridní čajová růže El Toro kvete několikrát za sezónu a vyžaduje pravidelné prořezávání. Větve jsou řezány 1 cm nad vnějším pupenem v ostrém úhlu.

Prořezávání keře

Na jaře začnou stříhat poté, co pupeny nabobtnají až 0,5 cm. Na výhonku zůstane 5-7 pupenů.

V létě jsou výhonky odřezávány selektivně, přičemž jsou vybrány ty, které vybledly, což zabraňuje tvorbě plodů. Květina je řezána spolu s výhonkem 2-3 pupeny od hlavy.

Na podzim je keř prořezán v rámci přípravy na zimu. Je nutné vyříznout slabé, suché a zlomené výhonky a zdravé jen mírně zastřihnout, aby byl keř zachován, když zamrzne příliš hluboko.

Příprava na zimu

Odrůda El Toro je mrazuvzdorná, vyžaduje však přípravu na zimu, aby byla chráněna před náhlými změnami teploty a ztrátou vlhkosti v důsledku slunce a větru. Chcete-li to provést, musíte keř napíchnout do výšky 30 cm suchou půdou a nahoře ji zakrýt smrkovými větvemi.

Období činnosti a zbytek růže

Rose El Toro kvete od poloviny června do pozdního podzimu bez přerušení. Doba odpočinku začíná až při teplotě 3 ° C, kdy se zastaví míza.

Poznámka! Péče o růži v této době spočívá v bohatém pravidelném zavlažování, povinném kypření půdy, včasném hnojení a ničení plevele. Pro zavlažování je lepší použít dešťovou vodu, která neobsahuje soli. Kořenový kruh lze mulčovat, aby se udržela vlhkost. Je nutné hluboce a důkladně uvolnit půdu, aniž by došlo k poškození kořenů.

Důvody pro nedostatek květin

Existuje několik důvodů, proč růže El Toro nekvete:

 • byla vybrána nekvalitní sazenice. Sazenice by měla mít 3-4 silné výhonky a vyvinutý kořen bez známek rozpadu;
 • nedostatek světla. Keře jsou zasazeny na jasně osvětleném místě. Ve stínu nebude růže bohatě kvést;
 • půda není vhodná. Půda pro El Toro musí být lehká a výživná;
 • nevhodné místo. Místo výsadby růží by mělo být slunné, větrané, bez průvanu, nejlépe na jižní straně domu;
 • stresující zimování. Po náhlých změnách teploty, silných mrazech a námraze potřebuje květina čas na zotavení.

Reprodukce růží El Toro

Květinu můžete množit různými způsoby.

Semena

Semena se vysévají v dubnu. Jsou umístěny do nádoby a udržovány v chladu pravidelným zavlažováním. Vylíhnou se za 1,5–2 měsíce, poté je třeba je přesadit do květináče. Po objevení šesti plnohodnotných listů jej můžete poslat na otevřenou zem.

Pěstování růží ze semen

Vrstvy

Na jaře vyberte výhonek umístěný blíže k povrchu Země, očistěte jej od listí. Pro růst kořenů se provede řez na každém pupenu. Výhonek musí být položen do připraveného výkopu o hloubce 10 cm, pokrytý zeminou a pravidelně zaléván. Na podzim oddělte proces od keře, odřízněte vrchol. Příští rok přesaďte sazenici na trvalé místo.

Výstřižky

Vyberte si jeden rok starý výhonek o tloušťce 5-6 mm a ze střední části odřízněte řízky se třemi pupeny. Zasazte řízky do země pod úhlem a vložte do skleníku.Zakořeněné řízky jsou zasazeny do země příští rok.

Rozdělení keře

Dospělý keř s velkým počtem výhonků je vykopán brzy na jaře a rozdělen na sazenice, takže každý má část kořene a výhonek s 2-3 pupeny.

Očkování (pučící)

Na kořenovém límci pažby se provede řez a pohybuje se od sebe.

Poznámka! Z kmene růže El Toro je vyříznuto kukátko a vloženo do řezu. Horní část pevně obalte filmem očních víček. Před zimou vypíchněte růži 5 cm nad štěpem a na jaře jej otevřete pod štěpem. Po 10–14 dnech vyklíčí pupen.

Nemoci, škůdci a způsoby jejich kontroly

Hybridní čajová růže El Toro je odolná vůči mnoha houbovým chorobám růží, ale pokud je rostlina mladá a slabá, měl by být keř ošetřen fungicidy proti nejběžnějším chorobám:

 • padlí. Na horní straně listů se objeví bílý květ podobný mouce, který přechází ke stonkům a pupenům. Pokud nebudete jednat, rostlina může zemřít;
 • plíseň. Spodní strana listu je pokryta načechraným bílým květem a vrchol fialovými skvrnami;
 • rez. Na listech se objevují kulaté oranžové pustuly.

Listy napadené padlí

Během sezóny je také nutné ošetřit rostlinu před škůdci:

 • růže mšice. Ovlivňuje listy a pupeny a pokrývá vše lepkavým květem. V tomto případě listy zežloutnou a spadnou a pupeny se nevyvíjejí.
 • roztoč. Může poškodit celý keř. To se projevuje výskytem bledých teček na listech, pazuchách výhonků a pupenů.

Rosa El Toro je skutečná královna zahrady. Malé potíže s jeho kultivací budou zcela vyváženy nádhernou krásou pupenů a dlouhým kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada