Reprodukce muškáty doma, kdy zasadit, aby v létě kvetly

Geranium, nebo pelargonium, je vytrvalá rostlina, kterou lze pěstovat na záhonech i doma. Při odchodu je to nenáročné. Postačí dodržovat několik jednoduchých pravidel, aby muškáty potěšily svým kvetením. Reprodukce je jednou z fází péče o rostliny. Geranium kvete v prvních několika letech po výsadbě. Pak roste a ztrácí svoji přitažlivost. Proto je důležité vědět, jak šířit muškáty, aby byla zachována krása květu.

Geranium se neliší ve své vrtošivé povaze, to platí i pro reprodukci. Existuje několik způsobů, jak chovat pelargonium, v závislosti na použité části rostliny. Můžete se tedy množit řízky, listy, semeny.

Reprodukce pelargónie doma

Každá z použitých metod má nevýhody a výhody. Podrobná studie toho, jak se pelargón rozmnožuje, pomůže určit vhodný způsob. Všechny jsou jednoduché a efektivní, ale vyžadují opatrnost.

Pelargónie

Reprodukce je nutná, aby se rostlině vdechl nový život, aby se omladila. Kromě toho mladé rostliny bohatě a barevně kvetou, zabírají na parapetu velmi málo místa.

Výstřižky

Poznámka! Propagace muškáty domácími řízky vám umožní vypěstovat asi tucet nových rostlin z jednoho keře. Proces není časově náročný, vyžaduje však přesnost.

Před roubováním muškáty jej připravte:

 • Hnojte roztokem s přídavkem popela. Na 1 litr vody budete potřebovat 2 lžíce surovin. Půdu musíte zpracovat 2 týdny před postupem řízkování;
 • Umístěte rostlinu mimo přímé sluneční světlo.

To pomůže vytvořit nové růsty, které se rychle zakoření.

Z pelargónie je nutné odříznout odřezek o velikosti 5-7 centimetrů a ponechat na něm živé listy. Je lepší fotografovat z vrcholu rostliny. Je nutné odříznout kolmo na stonku ostrým nožem. Je lepší předem otřít alkoholem nebo polít vroucí vodou. Řez je posypán aktivním uhlím nebo popelem. Poté by procesy měly vyschnout, jsou umístěny na slunci, dokud se na povrchu neobjeví film. To znamená, že rostlina je připravena na další fázi - výsadbu do země.

Připravené řízky

Před zasazením hrnců nebo krabic do země se vytvoří díry. Postačuje hloubka 3 centimetry. V nich jsou zasazeny výhonky, které musí být na základně mírně přitlačeny. Pokud jsou sazenice ve společné krabici, je důležité udržovat vzdálenost mezi výhonky nejméně 3 centimetry. Poté pokryjte mladou rostlinu zeminou, není třeba ji utírat. Není třeba zalévat okamžitě, protože půda byla navlhčena při přípravě na výsadbu.

Doporučuje se držet hrnce na tmavém místě po dobu 4-5 dnů. Kořeny se obvykle objevují po měsíci, do této doby je nutné zabránit podmáčení zaléváním rostlin přes podnos. Po výskytu několika listů můžete rostliny zasadit do samostatných nádob.

Zakořenění odnože v zemi

Nemusíte čekat, až se objeví kořeny. Připravené řízky můžete okamžitě zasadit do půdy.

Jak zasadit muškáty s výhonkem bez kořenů:

 • Na dno hrnce nalijte keramzit, nahoře zeminu. Mělo by to být sypké a mírně kyselé. Před výsadbou je dezinfikován;
 • V půdě je vytvořena díra, k tomu můžete použít tužku. Zasadit rostlinu. Půda je přitlačena na slepé střevo.Není třeba zakrývat fólií, plechovkami. To je nutné, když listy na okrajích vyschnou. Po jejich restaurování je film odstraněn;
 • Voda, když vrchní vrstva vyschne. Udržujte teplo, chraňte před přímým slunečním zářením.

Poznámka! Když se na výhonku objeví nové listy, zakořenění proběhlo úspěšně.

Geranium půdy

Půdu pelargónie si můžete zakoupit v obchodě nebo si ji můžete připravit sami. K tomu budete potřebovat:

 • rašelina;
 • humus;
 • rašelina;
 • dřevěné uhlí;
 • říční písek.

První tři komponenty se používají ve stejném množství, každá po dvou částech. Dřevěné uhlí a písek je třeba brát o polovinu více, také ve stejných dávkách.

Důležité! Několik dní před výsadbou rostlin je půda dezinfikována. K tomu se omyjte vroucí vodou nebo roztokem manganistanu draselného. Poté se půda zalévá teplou vodou a vysuší se. Když je přebytečná vlhkost pryč, můžete zasadit výhonky.

Zakořenění muškáty ve vodě

Zakořenění muškáty pro chov se provádí jednodušším způsobem. K tomu se voda brání tři dny a poté se do ní umístí připravený výhonek. Po dvou týdnech bude mít mladý výhonek kořeny, což znamená, že ho můžete dát do země.

Zakořenění ve vodě

Poznámka! Použijte neprůhlednou nádobu s vodou. Tma podporuje zakořenění. Kromě toho je třeba se vyvarovat přímého slunečního záření. Je lepší měnit vodu každé 3 dny.

Stimulant tvorby kořenů

Existuje několik způsobů, jak urychlit tvorbu kořenů:

 • Použijte vodu, ve které byly větve vrby, topolu, vrby. Hlavní věc je, že do toho rostliny zapustily kořeny;
 • Přidejte několik kapek šťávy z aloe do nádoby s kořenovou vodou;
 • Den před zákrokem zpracujte samotné řízky. Za tímto účelem je umístěte přes noc do vody (3 litry) s medem rozpuštěným v něm (2 čajové lžičky).

Poznámka! V obchodě jsou navíc k dispozici umělé stimulátory růstu kořenů.

Čas na roubování

Optimální doba pro řezání pelargónie je považována za konec zimy - začátek jara. Během tohoto období se rostlina probudí, vyjde ze zimování a načerpá sílu. Mladé výhonky jsou proto schopné rychle zakořenit. Pokud je postup úspěšný, rostlina bude v létě kvést.

Zakořenění listu

Zakořenění listu pelargónie je snadné. Je lepší provést proceduru na jaře nebo na konci února, kdy je rostlina plná energie a denní hodiny jsou nejdelší v roce. Musíte vybrat list, který je elastický, bez skvrn a odříznout ho ostrým nožem, umístit do nádoby s vodou. Poté, co se objeví kořeny, zasaďte do připravené půdy. Na dno nádoby položte drenáž, poté půdu, která musí být mírně navlhčena. Dále vložte list do malé prohlubně. Hlavní věcí je jednat opatrně, aby nedošlo k poranění jemných kořenů muškáty.

Šíření semen

Semena pelargónie se také používají k množení rostlin. Za tímto účelem nakupují suroviny připravené k výsadbě nebo provádějí předběžná opatření samostatně. Někteří si objednávají semena z Číny. Pro jejich přípravu doma jsou zpracovány brusným papírem, aby se vymazal vnější plášť. Poté jsou nasáklé řešeními, která stimulují růst. Stačí tři hodiny a můžete začít selat.

Jak pěstovat muškáty ze semen:

 1. Nejprve získají speciální půdu nebo se připraví z rašeliny, humusu, dřevěného uhlí, trávníku a písku;
 2. Semena jsou umístěna na navlhčenou půdu a posypána zeminou. Horní vrstva by měla být velmi tenká, ne více než 2 milimetry;
 3. Zalévejte pomocí postřikovače, aby se semena neumyla, neskončila na půdě;
 4. Přes nádobu se natáhne film, který se udržuje, dokud nevyrostou výhonky;
 5. Poté, co se objeví několik listů, přesaďte do samostatných nádob.

Semena pelargónie mají podlouhlý tvar, jsou hnědá, tvrdá.

Semena

Chcete-li se objevit doma, musíte rostlinu opylovat sami.Je snazší přemístit hrnec muškáty venku nebo na balkon, kam má přístup hmyz. Na konci léta - počátkem podzimu krabice dozrávají, semena se sklízejí.

Kvetoucí pelargonium ze semen, kdy zasadit a jaké podmínky splnit:

 • Nejpříznivějším obdobím je březen-duben, kdy je denní doba co nejdelší. Semena klíčí rychleji;
 • Při výsadbě od listopadu do března je nutné přidat umělé osvětlení. Například je lepší zasít semena tulipánu pelargonium uprostřed zimy, po dvou měsících je rostlina přesazena do květináče;
 • Hlavní věcí je zajistit osvětlené místo na parapetu, ale vyhnout se přímému slunečnímu záření.

Rozdělení keře

Muškáty můžete chovat dělením keře. Tato metoda se používá, když rostlina ztratí čistý vzhled a silně roste. Po rozdělení se květina stává kompaktnější a její síly směřují k novým listům a pupenům. Kromě toho se objeví nový závod.

Rozdělení keře

Pokojové rostliny se často vysazují dělením keře. Jedná se o snadnou metodu, která vyžaduje péči, protože je důležité nepoškodit kořeny rostliny.

Podrobné pokyny pro reprodukci rozdělením:

 • Den před zákrokem květ zalévejte, abyste jej snadno dostali z květináče, aniž byste poranili kořeny;
 • Připravte si nástroje, nůž nebo skalpel, které je třeba předem vydezinfikovat;
 • Vyjměte květinu z nádoby a opatrně ji nakrájejte na kousky;
 • Poškozené oblasti jsou posypány práškem aktivního uhlí.

Rostliny se vysazují v květináčích, na dno se umístí drenáž a poté půda.

Geranium kvetou v létě

Lidé, kteří se začínají seznámit s muškáty, mají často otázku, zda je pelargonium ze semen, kdy zasadit, aby v létě kvetlo. Po zasetí rostlina trvá asi měsíc, než vyklíčí a zesílí. Poté je pelargonium ze semen zasazeno do samostatných nádob, získává sílu, potřebuje více prostoru. Pokud zahájíte proces na jaře, semena se líhnou a rostou rychleji. V létě proto na parapetu potěší kvetoucí rostlina. Hlavní věc je řádně se starat a vytvářet pohodlné podmínky.

Geranium může kvést po celý rok. Některé pupeny nahrazují jiné. Zkušenosti a správná péče pomohou udržet květiny na rostlině nejen na jaře a v létě. Jediná věc je, že atraktivita rostliny je ztracena: květiny nevypadají tak jasně a zmenšují se.

Poznámka! Pěstování pelargónie zahrnuje zaslání rostliny na zimu. V chladném období je nutné ji udržovat při teplotě asi 10 stupňů, což výrazně snižuje zalévání. Pokud je tato podmínka splněna, pelargónie v jarních měsících nabude na síle a bohatě kvete.

Možné problémy s chovem

Když se muškáty rozšíří, mohou nastat problémy spojené s vlastnostmi rostliny.

Proč výhonek ne vždy střílí kořeny ve vodě:

 • Může za to vysoká teplota v místnosti. Je nutné sledovat hodnoty teploměru tak, aby nepřesahovaly 25 stupňů;
 • Existují různé odrůdy pelargonium, například pelargónie břečťanová nebo pelargónie ampelous zůstává ve vodě po dlouhou dobu a nezakoření se. Nejčastěji proces hnije a umírá.

Chcete-li se pokusit situaci napravit a proces zrychlit, můžete:

 • aktualizovat řez řezu;
 • vysušte přívěsek a druhý den jej zasaďte do vlhké půdy.

Problémy také vznikají, pokud půda není pro rostlinu vhodná. Geranium nemá rád zvýšenou kyselost půdy. Často nakupované půdy se skládají převážně z rašeliny. Právě pro něj je charakteristická oxidace, proto je před nákupem důležité prostudovat složení směsi půdy.

Pokud během zakořenění listy zežloutnou, ale nespadnou, nedělejte si starosti. Je vysoká pravděpodobnost, že proces bude úspěšný. Pokud všechny listy uschly, pak s největší pravděpodobností nedojde ke kořenům.

Královské pelargónie

Rostlina může během transplantace onemocnět, pokud není ošetřen řez na řízcích.K tomu se obvykle používá drcené aktivní uhlí. Chrání před infekcí a jejím šířením a také předchází rozkladu slepého střeva.

Nejvíce rozmarná rostlina rodiny Geranievů je považována za pelargónie královská. Nebude fungovat jeho šíření zakořeněním ve vodě. Trvá asi rok, než rostlina kvete. U jiných odrůd to obvykle trvá mnohem méně času.

Geranium je kvetoucí nenáročná rostlina, která po mnoho let neztratila svou popularitu. Není těžké ho šířit doma, hlavní věcí je dodržovat jednoduchá pravidla a sledovat zdraví pelargonia. Správná péče a pozornost umožní, aby muškáty kvetly po celý rok.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada