Měsíček měsíčku - jak vypadá a kde roste

Měsíček (měsíček) je jednoroční bylina rodiny Astrovů. Květy měsíčku jsou léčivou surovinou, přírodním barvivem, někdy používaným jako koření jako náhrada šafránu. Chovatelé chovali velkokvěté a froté tvary s citronově žlutými, bílými, oranžovými a oranžově červenými lístky. Podívejme se blíže na to, co je bylina měsíčku, jak ji pěstovat, správně sbírat a používat pro zdraví a dlouhověkost.

Květ měsíčku: popis

Měsíček je květina běžná v mírném pásmu na všech kontinentech. Je dekorativní, může být zasazen do květinových záhonů, arabesek, mixborders a používán jako květináč a pokojová kultura. Zvláštní aroma vycházející ze stonků a květů uklidňuje a uvolňuje.

Struktura květu měsíčku

Původní stanoviště trávy nebylo identifikováno. Přírodní houštiny různých druhů se vyskytují v západní Evropě, na pobřeží Středozemního moře a v jihozápadní Asii. Existují trvalé formy měsíčku.

Běžnými druhy jsou trávy s výškou 20 až 70 cm. Pokud je půda, na které se rostlina nachází, bohatá na organickou hmotu, pak se keře velmi šíří a mohou dosáhnout průměru 70–80 cm. Podívejme se blíže na jak vypadá nejběžnější měsíček.

Semena měsíčku

Podle botanického popisu jsou všichni zástupci rodu Calendula bylinnými rostlinami. Výhonky jsou světle zelené, žebrované. Listy jsou oválné, hladké okraje, světle zelené. Všechny části keře jsou pokryty chlupy, které tvoří pubertu, lepkavé a páchnoucí na výhoncích, více či méně výrazné u různých odrůd. Kořenový systém je klíčový.

Květenství jsou koše oranžové nebo jiné barvy, které se skládají z trubkovitých (uprostřed) a ligulujících květů (okvětních lístků) s pestíky a stigmy. Po opylování produkují semena. Ligulate květiny jsou sterilní. Semena květů měsíčku mají různý tvar, většinou zakřivená, světle šedá nebo pískově zbarvená. Mohou být trhané mírně nazelenalé a sušené pod baldachýnem nebo uvnitř.

Pro vaši informaci! Bylina měsíčku v zahradě má vlastnost odpuzující hmyzí škůdce a její nálev lze použít jako insekticidní prostředek přírodního původu.

Když měsíček kvete

V závislosti na odrůdě dochází ke kvetení 40-50 dní po klíčení. Proto, abyste pochopili, kdy bude měsíček kvést, musíte si pamatovat datum jeho klíčení.

Keře obvykle kvetou na konci května a kvetou v plném proudu v červnu. V této době probíhá masivní sběr materiálu. Po odstranění některých květů výhonky nadále rostou a vytvářejí nové pupeny. Kvetení měsíčku tedy pokračuje celé léto až do nástupu mrazu.

Užitečné vlastnosti měsíčku

Použití byliny je určeno chemickým složením suroviny. Květy rostliny obsahují:

  • karotenoidy;
  • éterické oleje;
  • kyselina salicylová;
  • flavonoidy;
  • saponiny;
  • alkaloidy v malém množství.

Typ balení pro čípky s výrobkem měsíčku "MosPharma"

Bohaté složení určuje prospěšné vlastnosti byliny měsíčku:

  • baktericidní - účinný proti streptokokům a stafylokokům;
  • hojení ran;
  • protizánětlivý;
  • uklidňující.

V lidovém léčitelství se měsíčky používají ve formě vodných infuzí uvnitř ke zlepšení sekrece žluči a jako sedativum. Navenek tinktury alkoholu a vodky, vodní infuze - pro vypláchnutí krku a bolavých dásní.

Calendula pilulky

Farmaceutický průmysl vyrábí masti a tinktury na bázi měsíčku lékařského. Květina je součástí přípravy „Rotokanu“ na kloktání. Masti se používají k léčbě popálenin, obtížně se hojících ran a vředů. Lék "Kaleflon" je protivředový lék, čípky se používají k prasklinám konečníku a hemoroidům, ženským chorobám. Tablety se používají k léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu.

Poznámka! Vzhledem k tomu, že účinné látky jsou silné, existují kontraindikace pro užívání drog z měsíčků.

Druhy a odrůdy vytrvalého zahradního měsíčku

V přírodě existuje od 12 do 20 druhů - zástupců rodu Calendula. K vytváření dekorativních vzorků používají chovatelé techniku ​​hybridizace. Nejběžnější jsou dva druhy - léčivé a polní, které jsou opylovány pylem měsíčku Bicolor (bicolor), maroka a dalších odrůd.

Vytrvalý velkokvětý froté měsíček netoleruje zimy s teplotami pod -10 ° C.

Důležité! Kvůli zachování květin jsou na podzim přesazeny do kontejnerů a přeneseny na prosklený balkon, do skleníku nebo na parapet.

Pole měsíčku(Měsíčekarvensis)

Distribuován v polích jižní Evropy jako plevel, šíří se po silnicích, v lesních pasekách přirozeným rozptýlením semen.

Keře vysoké 45-50 cm, listy jsou jasně zelené, lesklé. Květy polní odrůdy jsou oranžové, jednoduché, o průměru 1,5-2 cm.

Měsíček léčivý(Calendula officinalis)

Nejběžnější typ měsíčku.

Květy mohou být žluté, citronové nebo dokonce bělavé. Střední trubkovité květy jsou tmavší než rákosové nebo stejné barvy. Květy mají průměr 2 až 6 cm.

Pro léčebné účely se sběr květin provádí v době jejich úplného zveřejnění. Suroviny se suší pod baldachýnem a skladují se v papírových pytlích po dobu nejvýše 1 roku.

Jiné typy

Jednou z populárních odrůd je císařovna. Má dvojité květy do průměru 10 cm. Barva okvětních lístků je od tmavě žluté až světle oranžové, průměrná výška rostliny je 45 cm. Kultura oživuje mixborders, používá se jako hlavní druh v zahradních záhonech, v nádobách a vany.

Odrůda gejša připomíná chryzantému. Oranžové lístky mají červené špičky. Střed květu má fialové a černé skvrny.

Froté odrůda s panašovanými lístky - měsíček Sonnenstein.

Císařovna

Gejša

Sonnenstein

Měsíček: výsadba a péče na otevřeném poli

Výsadba a péče o květiny není obtížná, rostlina je velmi nenáročná. Podívejme se blíže na to, jak správně vysadit měsíček.

Pěstování měsíčku ze semen

Při pěstování ze semen je důležité si uvědomit, kdy pěstovat měsíček. Sazenice mohou tolerovat lehké mrazy -1 ... -2 ° С. Optimální je zasít měsíčky na otevřeném prostranství na jaře, kdy se půda zahřeje na 12-14 ° C.

Přistání není těžké. Na lůžku jsou vytvořeny drážky o hloubce 4–6 cm. Semena se vysévají do vlhké půdy do řádků podle vzoru 12 cm mezi řádky a 5–6 cm v řadě.

Ihned po setí se zalévání neprovádí; místo toho je postel pokryta plastovým obalem. Sazenice se objeví za 4-7 dní. Když výška rostlin dosáhne 10 cm, keře se ponoří na trvalé místo v květinových záhonech, rabatkách nebo mixborders.

Pozornost! Pokud je klíčivost semen vysoká, mohou být měsíčky okamžitě zasety na trvalé místo, obejde semeno sazenic.

V tomto případě jsou semena ponořena do navlhčené půdy ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe, po zasetí je půda mulčována tenkou vrstvou rašeliny.

Pěstování sazenic měsíčku

Metodu pěstování měsíčků lze použít, pokud je to nutné k časnému kvetení, stejně jako v oblastech s krátkými chladnými léty, jako na Sibiři.

Stáří sazenic před výsadbou by mělo být 25-30 dní, proto se setí provádí s přihlédnutím k době, kdy semena vyraší, 35-40 dní před plánovaným datem výsadby do země.

Pro setí sazenic se berou krabice nebo plastové skleníky. Semena se vysévají do souvislé řady do hloubky 3-4 cm, vzdálenost mezi řádky je 10 cm.

Půda pro pěstování sazenic je univerzální s vysokým podílem humusu. Optimální teplota pro růst sazenic je 22-24 ° C. Mladé rostliny jsou pravidelně napojeny, půda mezi řádky je uvolněna.

Před výsadbou se provádí vrchní obvaz humátem draselným. Současně jsou boxy vyjmuty k vytvrzení pod širým nebem, ponechány v prolamovaném stínu, čímž se postupně zvyšuje doba expozice po celý den.

Co potřebujete k pěstování měsíčku

Půda v místě výsadby je připravena na podzim, jsou odstraněny drny a kořeny plevelů. Záhon je naplněn velkým množstvím humusu nebo shnilého slámového hnoje. Rostlina nepotřebuje minerální hnojiva.

Poznámka! Zavedení hnilobného hnoje pod měsíčky na podzim a v létě vám umožní dosáhnout průměru kvetoucích hlav jakékoli odrůdy až 10 cm s dlouhým nepřetržitým kvetením!

Výsadba se provádí do hloubky většiny kořenů. Růžice s listy by neměla být pohřbena, rostlina bude trpět. Ze stejného důvodu by vrstva rašelinového mulče po výsadbě měla být malá, ne více než 3 cm.Po výsadbě se provádí hojné zalévání 1-2krát týdně.

Pokud analyzujete, kde měsíček v přírodě roste, je jasné, že rostlina potřebuje slunné místo s propustnou půdou. Optimální je, pokud je oblast dobře větraná.

Se stagnací vzdušných hmot nasycených vlhkostí existuje nebezpečí chorob rostlin. Měsíček dokonale koexistuje se salviemi, petúniemi, měsíčky. Vyhněte se výsadbě v blízkosti máty a jiných aromatických bylin.

Výsadba květiny a péče o měsíček zahrnuje pravidelné krmení. Vzhledem k tomu, že vegetační období kultury je dlouhé, během léta se pod ní podají další 2-3 hnojení organickými nebo organominerálními hnojivy. Shnilý hnůj, humus, rašelina v dávce 5-6 kg na 1 m² zahrady udělá. Humát draselný se stopovými prvky, Reasil se používá se závlahovou vodou.

Problémy při pěstování měsíčku

Je velmi snadné pěstovat měsíček, ve vzácných případech je možné zpomalit růst, zastavit kvetení, houbové choroby trávy.

Padlí na měsíčku

Co když má měsíček malé květy? Malé květy na rostlinách měsíčku indikují nedostatek organických hnojiv. Je třeba přidat chybějící prvky.

Je nutné uvolnit půdu na záhonu a po každém zalévání ji zbavit plevele, aby se urychlily metabolické procesy v půdě a zvýšil se přístup vzduchu ke kořenům.

Bílý nebo šedý květ na listech naznačuje plísňové onemocnění, padlí. Jakmile se objeví, měl by být proveden postřik Topazem, opakovaný postřik by měl být proveden každých 10 dní, aby se zabránilo rozvoji onemocnění.

Pokud v zahradě zasadíte léčivou rostlinu a krásnou květinu měsíčku, znatelně se to změní a milovník květin může na přání zlepšit jeho zdraví. Výsadba a péče o rostlinu na otevřeném poli není obtížná a kvetení může být dlouhé a bohaté.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada