Výsadba chryzantém na otevřeném prostranství na jaře

Chryzantémy jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin mezi domácími pěstiteli květin. Často se nacházejí v letních chatkách. Tato květina je však docela náladová a vyžaduje pozornost. Nejdůležitějším opatřením péče je výsadba. Pokud dodržíte všechna pravidla, rostlina se snadno přizpůsobí prostředí a po dlouhou dobu vás potěší bujným kvetením. Pokud ignorujete některá důležitá doporučení, mladá rostlina může uschnout nebo dokonce zemřít.

Výběr sazenic

Pěstování chryzantém na otevřeném prostranství na jaře je velmi důležitá a odpovědná událost, musíte se na to připravit předem. Nejprve musíte vybrat ten správný výsadbový materiál.

Při nákupu sazenic na trhu, na internetu nebo ve specializované školce musíte mít na paměti následující:

 • Je lepší zvolit trvalou odrůdu, abyste nemuseli květinu před zimou pohřbívat;
 • Kořeny musí být silné, zarostlé;
 • Pokud jsou kolem centrálního výhonku mladé větve, květina se dobře přizpůsobí novým podmínkám a bude se rychle rozvíjet;
 • Doporučuje se vysazovat květiny po celé teplé období (duben - srpen), poté se výhonky rychle bezpečně zakoření a zimují.

Sadbový materiál by neměl obsahovat známky plísní, virových nebo bakteriálních infekcí. Jakékoli stopy choroby významně snižují pravděpodobnost zakořenění květů a úspěšného zimování. Místo a půdu pro výsadbu je nutné připravit předem. Zkušení pěstitelé květin o tom přemýšlejí ještě před jarem. Je známo, že péřové a štětinaté odrůdy rostliny se nejlépe a nejrychleji zakořenily. Dobře snášejí nepříznivé vlivy prostředí a úspěšně zimují i ​​při krátkých silných mrazech.

Chryzantémy po zimě, začátek růstu

K tomu obvykle dochází ve třetí dekádě dubna - druhé dekádě května. Načasování se však může mírně lišit v závislosti na konkrétní oblasti. V této době se květiny začínají aktivně táhnout nahoru. Konec dubna je ideálním obdobím pro množení rostlin řízky.

Tento postup by měl být proveden následovně:

 • Pro získání „kojenců“ je vybrán děložní keř. Měla by to být nejzdravější a nejsilnější rostlina, která bez komplikací prošla zimou;
 • Řezy dlouhé 9-10 cm jsou řezány ostrým nožem, každý z nich by měl mít tři uzly;
 • Výhonky jsou umístěny v dřevěných bednách určených k pěstování sazenic a naplněny výživnou směsí perlitu a říčního písku;
 • Půda je mírně navlhčená, ale nemusíte nalít hodně vody;
 • Dále jsou mladé výhonky pokryty plastovým obalem.

Jakmile se roztaje poslední sníh, začnou květiny intenzivně růst a vyvíjet se.

Řezy se udržují „pod kapotou“, dokud se na nich neobjeví první výhonky. Pokud byly vysazeny na konci března, kořeny se objeví asi za 20 dní, pokud jsou v polovině (na konci) dubna - o něco dříve, po 14-15 dnech. Půda uvnitř „čepice“ by měla být pořád trochu vlhká, ale nestojí za to „odlévat“ řízky příliš, jinak budou hnít a nebudou se moci zakořenit.

Výsadba chryzantém na jaře rozdělením keře

Každý květinář ví, kdy zasadit chryzantémy. Nejpohodlnější a nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je na jaře, kdy rostliny vycházejí z období fyziologického klidu.Můžete také pěstovat květiny ze semen, ale takové setí je dlouhé a problematické. Kromě toho jsou semena zakoupená na trhu často nekvalitní. Šíření řízky je spolehlivější. Pokud je počasí nestabilní, je lepší počkat až do posledních deseti dnů měsíce dubna - prvních deseti dnů v květnu.

Správné podrobné pokyny pro chov:

 • Vyberte si zdravé a silné děložní pouzdro, které není ovlivněno škůdci a parazity, netrpí houbami a normálně se vyvíjí;
 • Vykopat rostlinu;
 • Pomocí naostřeného nože jej rozdělte na několik částí. Každý fragment by měl mít svůj vlastní kořen a mladé výhonky;
 • Vrstvy se vysazují do předem připravených jam naplněných složitým minerálním hnojivem a směsí živin.

Mladé výhonky jsou hojně napojeny. Takto je možné zasadit chryzantémy na podzim, ale v tomto případě mladé výhonky potřebují pečlivé útočiště na zimu. Pro tento účel je nejlepší použít dubové větve nebo smrkové větve.

Nejjednodušší a nejoblíbenější metodou chovu je rozdělení keře.

Je známo, že z normálně se rozvíjejícího keře starého 3 roky lze získat nejméně 6 řízků, nejčastěji 4 až 5 řízků. Čím starší je rostlina, tím více postranních výhonků má. Nejstarší keře byste si však neměli vybírat, protože jsou častěji infikováni infekcemi nebo parazity.

Jak zasadit chryzantémy

Chryzantémy lze vysazovat na jaře nebo na podzim. To bude vyžadovat mělkou krabici, protože kořeny rostliny leží téměř na povrchu. Pokud je květina zakoupena na podzim, neměli byste ji okamžitě umístit do otevřeného terénu, jinak zemře při prvních nočních mrazech. Musíte nechat rostlinu doma až do jara, aby získala sílu.

S nástupem oteplování můžete bezpečně pokračovat v transplantaci. Nejprve musíte květinu připravit na změnu podmínek.

To vyžaduje:

 • Počkejte, až chryzantéma úplně rozkvétá;
 • Ořezejte, odstraňte sušené květiny a zdeformované listy;
 • Obalte obal silnou vrstvou textilií, aby nedošlo k předčasnému klíčení;
 • Umístěte hrnec na zimu na chladné a tmavé místo.

Zalévání během zimování by mělo být minimální. Pokud je půda jen mírně vlhká, je to dost, protože v chladném období je chryzantéma v klidu.

Jakmile přijde jaro, květina se přiblíží k teplu a světlu. Když mráz konečně skončí, můžete na dači vysadit mladé výhonky do otevřeného terénu. Sedm dní po výsadbě je nutné aplikovat minerální obvaz obsahující vysokou koncentraci dusíku.

Kde pěstovat chryzantémy

Téměř všichni pěstitelé vědí, jak pěstovat chryzantémy a jak je pěstovat na zahradě. Jen málo lidí však přemýšlí o pravidlech přistání. Hlavní věcí je zajistit rostlině alespoň tři hodiny slunečního svitu denně, takže zastíněná oblast není nejlepší volbou pro výsadbu. Místo by mělo být otevřené ze všech stran.

Nevybírejte plochy pro výsadbu se suchou rašelinovou nebo písčitou půdou chudou na minerály. Dalším požadavkem na Zemi je dobrá retence vlhkosti. Zároveň by voda neměla stagnovat.

Rostlina bude nejlépe prospívat, pokud bude umístěna na lehkých písčitých půdách. Pokud je země bohatá na organickou hmotu a humus, chryzantéma se dobře zakoření a potěší vás svým bujným kvetením po dlouhou dobu. Půda by také měla být dobře odvodněná.

Tato květina nemá ráda náhlé změny teploty, vítr a nedostatek slunce.

Odborníci nedoporučují vysazovat tyto květiny po dobu delší než dva nebo tři roky za sebou ve stejné oblasti - z tohoto důvodu mohou nastat problémy, jako je degenerace odrůdy, porážka virovými a plísňovými infekcemi a napadení parazity.

Pokud jsou chryzantémy zasazeny do půdy s nízkým obsahem živin, lze situaci zachránit pravidelným krmením.Je mnohem obtížnější vyřešit problém zimování (většina odrůd netoleruje ani ty nejmenší mrazy). V případě vysoké vlhkosti půdy je nutné zalévání omezit, zabráníte tak hnilobě kořenů.

V jaké vzdálenosti zasadit chryzantémy

Musíte vědět nejen to, kdy na jaře vysazovat chryzantémy v otevřeném terénu, ale také v jaké vzdálenosti je zasadit. Tyto květiny milují prostor, nemají rádi shlukování. Minimální vzdálenost mezi dvěma mladými rostlinami, vysazenými v otevřeném terénu v jednom pásu, by měla být 30 cm, maximální - 50. Čím více, tím lépe. Každá stonka je posypána spoustou země. Kořeny by měly ležet prakticky na povrchu; neměly by se příliš prohlubovat v zemi.

Malé kompaktní sazenice nepotřebují další podporu. Vedle velkých rozmetacích vzorků se však doporučuje instalovat dřevěné nebo kovové sloupky. To pomůže stonku dosáhnout nahoru a neohýbat se před větrem a deštěm.

Po zasazení řízků je každý kousek sevřen. To je nezbytné k odstranění růstového bodu. Poslední fází práce je zalévání a umělé stínování, k tomu můžete použít jakýkoli krycí materiál.

Hloubka jámy chryzantém by měla být v průměru 35-45 cm, ne více. Na dno by měla být položena drenážní vrstva a živná směs složená z půdy a vermikompostu. To pomůže květinám rychleji zakořenit a získat všechny potřebné živiny.

Zajímavý. Dřevěné uhlí se někdy přidává do směsi živin jako přírodní adsorbent. Má také vlastnost dezinfikovat půdu.

Nejlepší jarní oblékání pro svěží kvetení

Pro svěží kvetení v podnebí moskevské oblasti vyžadují rostliny lepší krmení.

Chryzantéma ze všeho nejvíce potřebuje následující látky:

 • Dusík (potřebný pro správný vývoj listů);
 • Draslík - stimuluje aktivní růst kořenů;
 • Fosfor - zvyšuje imunitu chryzantém proti chorobám, škůdcům a parazitům. Fosfor je také potřebný, aby se zvýšil počet pupenů;
 • Měď a zinek - pro tvorbu zelené hmoty.

Je známo, že potřeba určité minerály v rostlině závisí na odrůdě. Pokud je keř vysoký, měli byste jej často krmit dusíkatými hnojivy. U kompaktních odrůd malého růstu jsou důležitější potašová hnojiva.

Dobrý výsledek je dán zavedením humusu a organických hnojiv vyrobených nezávisle na zbytcích plevelů. Na jaře je bezpodmínečně nutné přidat trus nebo trus drůbeže. Před aplikací jakéhokoli hnojiva na zem je nutné půdu důkladně zalévat a kypřit. To je nezbytné pro intenzivní a rychlé vstřebávání živin.

Aby se prodloužila doba kvetení a urychlil proces zakládání pupenů, měly by se používat průmyslové stimulanty. Který si vybrat, záleží na pěstiteli. Náprava "Bud" je velmi populární.

Pokud je půda chudá na živiny, je nepravděpodobné, že bude možné počkat na svěží kvetení.

Měli byste předem přemýšlet o tom, jak krmit chryzantémy v zahradě pro svěží kvetení na jaře. Za tímto účelem se pěstitelé květin začínají zásobovat komplexními minerálními hnojivy i v zimě. Chryzantémy by měly být začátečníkům pěstovány odpovědně, v žádném případě nepřekračují doporučenou dávku hnojiva. Musíte také vědět, jak oplodnit chryzantémy - ne všechny druhy obvazů jsou vhodné.

Ke krmení je bezpodmínečně nutné používat dusíkatá, fosforová a potašová hnojiva. Dusík se hromadí v malých hlízách na kořenech rostliny a přispívá k aktivnímu shromažďování zelené hmoty. Dobrého výsledku dosáhne průmyslový přípravek „Kemira“, jeho aktualizovaná verze - „Kemira +“. Chcete-li použít vrchní obvaz, musí být směs zředěna vodou, přísně dodržovat poměry uvedené na obalu, diagramu a podrobných doporučeních.Lék "Kemira" stimuluje růst chryzantém, kvetení a nastavení pupenů. Květy vypadají velké, rovnoměrné, bez deformací. Silným prostředkem je Multiflor, který zaručuje dlouhé kvetení a pomáhá kvést rychleji. Můžete také použít osvědčený lidový lék - infuzi zahradních plevelů.

Ne všechna hnojiva jsou pro chryzantému vhodná

Pozornost! Při přípravě odvaru z plevele by měla být předem odstraněna všechna semena. Pokud tak neučiníte, plevel se znovu množí a chryzantéma dusí.

Péče o chryzantémy na jaře

Hlavní činností péče o chryzantémy na jaře, když vstupují do sezóny aktivního růstu, je hojné zalévání následované uvolněním. Doporučená frekvence zvlhčování půdy je jednou týdně na jaře a dvakrát týdně v létě. Pro správné vytvoření koruny je také nutné provést prořezávání včas. Vrchní oblékání ročních vzorků se provádí dvakrát nebo třikrát během celé sezóny. Pokud jsou rostliny již několik let staré, hnojení pokračuje v létě a na podzim, až do okamžiku, kdy květina přejde do zimy. Pokud se objeví známky napadení škůdci, objeví se paraziti, postříkejte je průmyslovými insekticidy nebo škůdce sbírejte ručně.

Rostlina potřebuje péči a pozornost

Při péči o chryzantémy je třeba věnovat velkou pozornost zalévání a pravidelnému krmení. Jaro lze považovat za nejodpovědnější čas v kalendáři zahradníka, právě v této době tráví rostlina energii nejintenzivněji. Pro prevenci chorob, škůdců a parazitů je nutné zajistit květinám vhodné podmínky, správnou jarní péči, dobré zimování a správnou výživu. Pak si určitě budete moci vypěstovat tu nejkrásnější květinu.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada