Jak šířit pivoňky k výsadbě na jaře a na podzim

Téměř každý zná květinu zvanou pivoňka. Velké květiny na svěžích keřích zdobily nádvoří od starověku. Tato rostlina je trvalka, každý rok potěší krásným kvetením. Ale zahradníci někdy mají otázku - jak šířit pivoňky. Přečtěte si o tom více v článku.

Jak se pivoňky chovají

Tyto domácí svěží květiny se snadno množí. To lze provést několika způsoby.

 • Rozdělení keře. Tato metoda je dobrá v tom, že když se šíří keř, zachovají se všechny vlastnosti odrůdy. Lze jej však použít pouze pro dospělé keře.
 • Stonkové řízky. Metoda není snadná, zachovává si odrůdové vlastnosti, ale nepoužívá se k šíření hybridů.
 • Kořenové řízky. Odrůdové vlastnosti jsou zachovány v hybridech, takže metoda je docela populární.
 • Prořezávání. Metoda není složitá, odrůdové vlastnosti jsou zachovány, ale používá se pouze u dospělých rostlin.

Pivoňky

Šíření semen je samostatná kategorie. Tato trvalka může být šířena touto metodou, ale je zřídka vybrána, protože vlastnosti odrůdy nejsou zachovány a ne všechny odrůdy lze použít ke sběru semen.

Šíření pivoněk řízky

Řezání pivoněk je jednou z nejčastěji používaných metod. Nové nejcennější odrůdy se množí řízky s omezeným množstvím rostlinného materiálu.

Pozornost! Jedinou nevýhodou této metody je, že se květy objevují 4-5 let po výsadbě.

Existují dva způsoby, jak šířit pivoňky odřezky: kořen a stonek.

Takto se vytrvalé pivoňky množí řízky

Doporučené načasování

Řezy se začínají 1,5-2 týdny před kvetením a pokračují až do první poloviny června.

Sklizeň řízků

Než budete chovat pivoňky tímto způsobem, musíte si připravit řízky:

 • Při šíření kořenů je keř vykopán ze země. Dělají to velmi opatrně a snaží se nepoškodit kořeny.
 • Při šíření stonkem musíte vybrat odřezky, které jsou umístěny uprostřed keře, a odříznout je co nejblíže k zemi.
 • Aby se řízky jistě zakořenily, doporučuje se ošetřit místa řezu stimulanty růstu.

Výběr kontejnerů a příprava půdy

Půda by měla být lehká a umožňovat tok kyslíku do kořenového systému. Doporučuje se humus, na jehož vrcholu je vrstva písku nebo perlitu, jeho tloušťka by měla být od 5 do 7 cm.

Pivoňkové řízky je nutné vysadit buď ve studených sklenících, nebo v otevřeném terénu. Každá větev může být zasazena do samostatného plastového kelímku.

Poznámka! Pokud jsou řízky zasazeny do společné nádoby, měly by být od sebe vzdáleny nejméně 25-30 cm.

Šíření pivoněk kořenovými řízky

Řezání kořenů je malá část oddenku rostliny s jedním kořenem a klíčem. Doporučuje se tyto výhonky vařit až po dozrání pupenů a do okamžiku, kdy se vytvoří malé kořeny. Přibližné termíny: konec července - polovina září, vše závisí na klimatu regionu.

Kořenová stopka pivoňky

Fáze chovu:

 1. Vykopejte keř velmi opatrně, očistěte jej od země, starých kořenů.
 2. Rozdělte kořen na kousky, každý by měl být alespoň 5 cm dlouhý, každý kousek by měl mít svůj vlastní kořen a pupen.
 3. Dezinfikujte řízky namočením na 1,5-2 hodiny do roztoku manganu (3-4 g manganistanu draselného na 20 litrů vody).
 4. Je nutné počkat, až jsou oblasti suché, a pak je posypeme dřevěným uhlím, necháme přes noc.
 5. Řezy jsou připraveny k výsadbě. Půda by měla být úrodná, je nutné pěstovat ve vzdálenosti 20-25 cm od sebe. Stopka by měla vstoupit do země o 4-5 cm.

Je důležité pečovat o vysazené řízky, odstraňovat plevele a opatrně zalévat. Musí být na zimu zakryty.

Na jaře se obvykle objevují první výhonky, ale pokud tam nejsou, nespěchejte a vykopejte místo přistání. Pokud je o ně dobře postaráno, mohou se v létě tvořit pupeny a klíčit již na jaře příštího roku.

Řízky by tedy měly růst po dobu 2 let. Poté, co jsou přesazeni na místa, kde se plánovalo vyzdobit místo svěžími pivoňkami. Keře začnou kvést za 2-3 roky.

Pozornost! Ne všechny odrůdy pivoněk jsou schopné růst pupeny růstu na náhodných kořenech. Kořenové řízky jsou možné pouze u některých hybridů (Karina, baronka Schroeder, Carol, Cowley, Helen) a v léčivé pivoňce.

Propagace kmenovými řízky

Nejcennější odrůdy pivoněk se obvykle šíří tímto způsobem, pokud je málo rostlinného materiálu nebo není žádoucí narušit kořenový systém keře.

Pozornost! Kmenové řízky jsou pracnou metodou; neměli byste je používat k chovu mezidruhových hybridů.

Takové řízky se špatně zakořenily, takže se sklízejí ve velkém množství. Tuto práci se doporučuje provádět týden před začátkem kvetení pivoňky a během období květu.

Kmenové vrstvy jsou odebrány ze zralých keřů, které jsou staré asi 5 let. 15-20% stonků je odebráno z jedné rostliny, takže keř není poškozen.

Řezání stonku

Co je třeba udělat:

 1. Odřízněte stonky ze středu keře, čím blíže k zemi, tím lépe.
 2. S pomocí ořezávače jsou stonky rozděleny na řízky. Z jednoho stonku se získají 2-3 kusy. Každý musí mít 2 internodia.
 3. Zospodu odřízněte každou stopku pod listem (samotný list je odstraněn). Ponechte 1-2 cm nad horním řezem a horní list ořízněte o 1/3.
 4. Spodní řez je namočený v roztoku Kornevin, Epin nebo jiných kořenových stimulantů. Koncentrace roztoku: 100-120 mg na 1 litr vody. Řezy se ponoří do roztoku 5-6 cm a nechají se 2-3 hodiny.
 5. Zahradní postel, kde budou řízky zakořeněny, by měla být ve stínu. Vykopá se a přidá se kompost, nahoře se nalije písek s vrstvou 5-6 cm.
 6. Řezy jsou pohřbeny v písku v mírném svahu do hloubky 4-5 cm, ve vzdálenosti 10 cm od sebe.
 7. Nad každou postelí je instalován kryt vyrobený z filmu nebo skla.

Pokud bylo rozhodnuto zakořenit řízky ve skleníku, je třeba rostlinám zajistit dobrou vlhkost. Pokud zvlhčovač chybí, nastříkejte je třikrát denně vodou. Je také důležité větrat skleník od 3. týdne po výsadbě. Teplota ve skleníku by neměla být vyšší než +25 stupňů.

Důležité! V žádném případě by neměla být půda ponechána vyschnout. Také každý týden stojí za to provádět profylaxi proti houbovým chorobám pomocí slabého roztoku manganu.

Jak zakořenit stonek pivoňky ve vodě

Zakořenění stonku pivoňky ve vodě je metoda, která dá velmi rychlý výsledek. Chcete-li to provést, vezměte řezané vrcholy keře. První řez na větvi musí být proveden pod spodní internodou, druhý řez nad druhým. Provedením tohoto postupu můžete sledovat uvolňování šťávy. Musí být odstraněn, jinak může ucpat nádoby rostliny.

Růstový stimulátor Kornevin

Před spuštěním řezání do vody by měl být vysušen - to umožní, aby se tkáně trochu zahojily a pravděpodobnost hniloby se sníží. Do vody by měl být přidán stimulátor růstu, po kterém je řez snížen. Když na něm rostou kořeny, bude možné rostlinu přesadit do půdy.

Pozornost! Při této manipulaci se uvolní šťáva, která musí být odstraněna, aby nezanášela nádoby rostliny.

Pěstování a přesazování na trvalé místo

Při pěstování je nutné organizovat izolaci půdy pro rostliny. Za tímto účelem zakryjte řízky polyethylenovým filmem - tímto způsobem se získá skleníkový efekt.

Je nutné přesadit na trvalé místo pomocí metody překládky - proces je pečlivě vykopán, přičemž na kořenech zůstane stará hrudka půdy a umístěn do nové díry.

Jak šířit pivoňku svislými vrstvami

Aby se tímto způsobem rozmnožil pivoňka, jsou vystaveny pupeny, které jsou pod zemí, a kořeny jsou pokryty bezednou krabicí, její výška by měla být 30-40 cm. Je naplněna směsí půdy (3 díly) , rašelina (1 hodina) a písek (1 hodina), tloušťka vrstvy by měla být asi 8-10 cm.

Jednou týdně se přidává čerstvá půda, dokud není vrstva vyrovnána hranou krabice. 20. září by měla být hliněná směs odstraněna a stonky odříznuty. Na místě jsou zasazeny výhonky s vytvořenými pupeny.

Vhodné odrůdy

Reprodukce vertikálním vrstvením se používá pouze u odrůd mléčně zakvitlé pivoňky, například: Rasberry Ice, Falcon, Red Queen, Jubilee, Monsieur Dupont.

Mléčně kvetoucí odrůda pivoňky Anima

Reprodukce dělením keře

Při výběru této metody musíte vědět, kdy rozdělit pivoňky. Postup se provádí na podzim. Kořenový systém je opatrně odstraněn ze země, snaží se jej nepoškodit, vymyje se z půdy. Keře jsou umístěny ve stínu po dobu 5-6 hodin.

Před rozdělením pivoňky musíte připravit ostrý nástroj, například nůž. S jeho pomocí jsou kořeny rozřezány na části, z nichž každá má 3-5 pupenů. Jsou vyšetřeny, odříznuty kořeny, dezinfikovány fungicidem, posypány dřevěným uhlím. Nechte jeden den ve stínu. Poté jsou zasazeny do země a předem je navlhčeny.

Poznámka! Tímto způsobem je povoleno vysazovat keře, které dosáhly věku 5 let.

Šíření semen

Šíření pivoněk semeny se používá pouze pro výběr.

Pivoňka semena

Popis a nevýhody této metody

Zahradníci používají tuto metodu velmi zřídka, protože má mnoho nevýhod, ale prakticky žádné výhody.

Minusy:

 • Pouze 50% semen vyklíčí.
 • Pivoňky kvetou až po 5-7 letech.
 • Dlouhodobé klíčení - 1-5 let.
 • Nízké dekorativní vlastnosti rostlin.

Šlechtění semen pivoněk se používá pouze u divokých odrůd.

Příprava semen

Semínkový box má tvar hvězdičky, má zelené barevné schéma. Chcete-li získat osivo na keři, musíte nechat květinu. Semeno dozrává na konci léta, poté je sklizeno a uloženo v chladničce.

Stratifikace

Semena dlouho klíčí kvůli své silné skořápce. Ke zvýšení šancí na získání sazenic ze semenného materiálu se používá stratifikační metoda. Provádí se dvěma způsoby:

 • Tepelný. Semena se ponoří do navlhčeného písku v mělké nádobě. Je umístěna na vyhřívací podložce. Teplota písku by měla být +30 stupňů Celsia. Písek se neustále stříká, ochladí se jednou denně a poté se znovu zahřeje.
 • Studený. Tato metoda je nezbytná, pokud je důležité aktivovat růstové body v embryu. Semena jsou odstraněna z písku a ponořena do nádob (šálků, mělkých nádob) s rašelinou, posypaných vrstvou zeminy. Sazenice se ponechají po dobu 90 dnů při teplotě 5 až 10 ° C. Pokud semena otevřete, vypučí se rychleji. Část stonku pod děložními lístky by měla být nastříkána. Kousek obvazu je navlhčen v 0,01% roztoku růstového stimulátoru, nasazen na stonku. Klíčky by se měly objevit za týden - 10 dní.

Péče o mladé sazenice

Když se objeví první sazenice a stratifikace již skončila, je nutné vytvořit dobré podmínky pro jejich růst. Klíčky jsou umístěny na teplém místě, kde je teplota 16-18 stupňů Celsia. Musí být pravidelně zalévány.

Důležité! Na místě můžete vysazovat až na konci jara, ale ne dříve.

Sezónní chov: co je nejlepší a jaké metody jsou vhodné

Pro každou metodu chovu pivoněk je vhodná určitá roční doba.

Pokud šíříte keř správně, po několika letech můžete pozorovat bujné kvetení.

Jaro

Lepší je použít metodu dělení kořenů.To se děje koncem dubna - začátkem května.

V březnu, po rozmrazení, můžete použít metodu vzduchových řízků.

Před množením pivoněk na jaře byste se měli ujistit, že nebudou žádné zpětné mrazy.

Léto

Na konci srpna můžete pěstovat rostlinu rozdělením keře.

Podzim

Jakákoli metoda chovu je povolena do 15. září. Přistání na otevřeném terénu se provádí před nástupem mrazu.

Každý zahradník, který umí sázet pivoňky, může své zahradní záhony proměnit v kvetoucí zázrak nádherných svěžích květin. Existuje mnoho jednoduchých metod chovu, každý si vybírá, jak bude šířit pivoňky. Výjimkou je semenářská metoda, která je používána pouze zkušenými zahradníky pro účely chovu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada