Přesazování plamének na jiné místo na podzim, na jaře nebo v létě

Popínavé rostliny, zejména kvetoucí, jsou schopny dát místu zvláštní kouzlo. Jednou z těchto velkolepých vinic je klematis. Je to velmi nenáročné a některé odrůdy jsou docela mrazuvzdorné. Při pěstování této révy však existují určité body, které vyžadují zvláštní přístup. Transplantace je jedním z nich. K tomuto procesu je třeba přistupovat odpovědně, aby nedošlo k poškození rostliny.

Transplantace plamének

Plamének je velmi obtížné transplantaci snést. Kořeny této rostliny jsou jemné a zranitelné, dlouho se zotavují a přizpůsobují se novému místu výsadby.

Důležité!Aby rostlina během transplantace utrpěla minimální poškození, měla by se přísně dodržovat technologie.

Chcete-li přemístit tuto rostlinu do jiné oblasti, budete muset odříznout její dlouhé výhonky. To znemožňuje obdivovat svěží kvetení plamének v roce výsadby.

Bohaté kvetení plamének

Důvody

Potřeba přesunout liána na jiné místo může nastat v několika případech:

 • Velikost keře je příliš velká a není zde dostatek prostoru pro další růst.
 • Věk rostliny vyžaduje její omlazení.
 • Je potřeba nová kopie a bylo rozhodnuto získat ji rozdělením keře.
 • Zpočátku bylo místo přistání zvoleno nesprávně.
 • Bylo nutné provést stavební nebo opravné práce přímo v místě růstu vinné révy.
 • Clematis je postižen nemocí a pro zotavení vyžaduje změnu v místě jeho růstu.

Převod

Zvláštní potíže během transplantace mohou nastat, pokud je rostlina již dospělá a její velikost je velká. Bude problematické extrahovat kořenový systém velkou hrudou Země. Odstranění výhonků z podpěry může být také obtížné.

Kdy transplantovat plamének

U tohoto agrotechnického postupu si můžete vybrat podzimní i jarní období. Načasování pro každý region se může lišit v závislosti na podnebí.

Při přesazování na jaře by se s touto prací mělo začít, až když je Země dobře zahřátá a pominula hrozba mrazu. Čas podzimní výsadby by měl být určen tak, aby měla rostlina čas na zesílení před nástupem chladného počasí.

V některých případech může být nutné přesunout révu během léta. Tato možnost je možná, ale je lepší se jí vyhnout. Pokud je přesto přesazení plamének na jiné místo v létě nutné, je třeba dodržovat dvě důležitá pravidla:

 • Dva až tři dny před přesazením by měl být plamének dobře napojen, což jeho kořenům poskytne vlhkost poprvé po přestěhování.
 • Po odstranění kořenového systému s kusem země musí být zabalen do hustého hadříku. Tím se zabrání ztrátě vlhkosti v důsledku vysokých teplot a slunečního záření.

Rovněž stojí za zvážení, že letošní příležitost užít si kvetení nebude fungovat.

Důležité! Existuje dokonce riziko, že příští rok kvůli dlouhé adaptační době nebude réva kvést.

Načasování transplantace pro různé regiony

Vzhledem k tomu, že plamének je nenáročný a velmi mrazuvzdorný, lze jej pěstovat téměř ve všech oblastech Ruska. Ale je použitelná pro každý jednotlivý region, odpověď na otázku - „kdy transplantovat plamének - na podzim nebo na jaře?“ se mohou lišit.

Sibiř

I na Sibiři může tato réva plně růst a rozvíjet se. K tomu je nutné dodržovat podmínky výsadby a pravidla péče o rostlinu.

Je lepší transplantovat plamének v podmínkách této chladné oblasti na jaře; nedoporučuje se to dělat na podzim. Pokud jste stále museli přesunout rostlinu na podzim, je lepší to udělat brzy, počátkem září. V tomto případě bude réva silnější před nástupem chladného počasí. Na zimu musí být výsadba zakryta. Na Sibiři vyžaduje každý klematis bez ohledu na rozmanitost a věk úkryt pro zimní období.

Clematis na Sibiři vyžaduje na zimu přístřeší

Jarní transplantace je vhodnější, během této doby nejstabilnější počasí. Nejlepší je období od poloviny dubna do poloviny května. Hlavní věc je, že do této doby se půda dostatečně zahřála. Pokud po dlouhou dobu není teplo, můžete transplantaci odložit na červen.

Moskevské předměstí

Mírnější klima moskevského regionu ve srovnání se sibiřským podnebím umožňuje začít s přesazováním plamének jak na jaře, tak na podzim. Doby přistání jsou delší:

 • na jaře - od dubna do konce května;
 • na podzim - od začátku září do poloviny října.

Důležité! Mladé sazenice i dospělé rostliny nevyžadují úkryt pro zimní období v Moskevské oblasti.

Jižní regiony Ruska

Pro tyto regiony s mírným a teplým podnebím je podzimní transplantace lepší, respektive období od konce srpna do konce října. To je nejlepší čas na transplantaci plamének na jiné místo.

K tomuto postupu se můžete uchýlit na jaře, ale existuje riziko zpoždění s výsadbou. Teplo v takovém podnebí přichází brzy, rostlina se může rychle dostat do růstu. Nestojí za to znovu vysadit révu, na které se již objevily mladé výhonky. Je lepší tuto práci odložit až na podzim.

Přesazování dospělých rostlin

Na novém místě se mladé rostliny nebo zakoupené sazenice dobře zakořenily, což se o dospělých exemplářích říct nedá. Samozřejmě, pokud existuje riziko ztráty dospělého plaménka, z jakéhokoli důvodu je lepší riskovat a přesadit jej na nové místo.

Důležité! Transplantace této révy ve věku nad sedm let se vůbec nedoporučuje. Je vysoká pravděpodobnost, že rostlina zemře.

Je lepší začít pohybovat dospělým plamének na podzim, po skončení kvetení.

Je třeba vzít v úvahu dva důležité body:

 • Všechny výhonky musí být zkráceny tak, aby na nich nezůstaly více než dva pupeny.
 • Kořenový systém musí být co nejvíce zakořen a odříznut co nejméně kořenů. Měl by být opatrně odstraněn, aby bylo možné pohnout co největší hroudou Země.

Výsadba na novém místě by měla být prováděna podle stejných pravidel, která platí pro mladé rostliny nebo zakoupené sazenice.

Jak transplantovat plamének

Vzhledem k tomu, že pohyb plamének je obtížný, je třeba pečlivě přistupovat k výběru místa pro výsadbu. Je třeba věnovat pozornost několika důležitým faktorům:

 • Půda. Clematis potřebuje výživnou a prodyšnou půdu. Jeho kořenový systém netoleruje stagnující vlhkost, proto je třeba se vyhnout místům stagnace taveniny nebo dešťové vody. Rovněž se nedoporučuje umisťovat lianu do oblastí, kde je podzemní voda blízko povrchu.
 • Slunce. Stejně jako mnoho kvetoucích rostlin i tato réva potřebuje sluneční světlo. Je lepší jej umístit na dobře osvětlené místo, ve stínu nemusí ani kvést.
 • Vítr. Pro přesazení je lepší zvolit oblast chráněnou před průvanem a silným poryvem větru. Clematis výhonky jsou křehké a mohou být poškozeny silnými bouřemi.
 • Podpěra, podpora. Dospělý keř je poměrně objemný a vyžaduje odpovídající podporu. Při výběru místa byste měli předem myslet na jeho instalaci.

Důležité! Pouze výběrem nejpříznivějších podmínek pro růst můžete v budoucnu počítat s bohatým rozkvětem plamének.

Technologie přistání

Než budete pokračovat přímo k procesu výsadby, měli byste si připravit potřebné nástroje.

Nástroje

Co potřebujete:

 • lopata;
 • zahradnické nůžky nebo ostrý nůž;
 • nádoba na přípravu půdy;
 • konev s usazenou vodou.

Důležité!Voda pro zavlažování by měla mít pokojovou teplotu a měla by být oddělena. Je lepší naplnit zalévací nádobu předem a nechat ji na chvíli na slunci. Studená voda z vodovodu může poškodit kořeny.

Půda pro vyplnění výsadbového otvoru musí být také připravena předem. K tomu je zahradní půda smíchána s humusem, pískem, popelem a superfosfátem v následujících poměrech:

 • 2 kbelíky humusu;
 • kbelík písku;
 • 2 lžíce. lžíce na popel;
 • 3 lžíce. lžíce superfosfátu.

Důležité! Po přípravě všeho, co potřebujete, můžete zahájit transplantaci. Měli byste sledovat sled akcí a provádět všechny manipulace s plamének velmi opatrně.

Transplantace se provádí několika postupnými kroky.

 1. Příprava jámy. Hloubka pro výsadbu by měla být dvakrát větší než extrahovaná hliněná hrudka.
 2. Vytvoření drenážní vrstvy. Dno vykopané díry je vyplněno vrstvou jemného štěrku, štěrku nebo rozbitých cihel.
 3. Naplnění zeminou. Připravená půda by měla pokrýt drenážní vrstvu o několik centimetrů.
 4. Prořezávání výhonků. Měly by být zkráceny, aby nezůstaly více než tři pupeny.
 5. Extrahování kořenového systému. K tomu je keř vykopán v kruhu, některé z nejdelších kořenů jsou odříznuty. Kořeny by měly být vytaženy s co největší hromadou půdy.
 6. Umístění rostliny. Kořenový systém, spolu s hrudkou země, se umístí do výsadbové jámy.
 7. Naplnění zeminou. Prázdný prostor mezi kořenovým systémem a okraji jámy je vyplněn zbytkem půdy, takže kořenový límec je umístěn 8-9 centimetrů pod úrovní terénu.
 8. Bohaté zalévání. Jeden keř bude vyžadovat asi 10 litrů vody.
 9. Mulčování. Zpočátku vyžaduje přesazená réva hodně vlhkosti. Aby se zabránilo vysychání půdy kolem výsadby, musí být mulčována rašelinou nebo suchou trávou.

Péče po přistání

Transplantovaný plamének vyžaduje pravidelné zalévání. Je lepší provádět večer s usazenou teplou vodou.

Mladé výhonky na podpěře

Rostoucí výhonky musí být podle potřeby pečlivě vedeny podél podpěry.

Před nástupem chladného počasí se výhonky odstraní z podpěry a položí se na zem v kruhu, poté se pod nimi rozloží vrstva suchého listí nebo trávy. Jako úkryt můžete použít bílou netkanou textilii.

Důležité! V prvním roce růstu nelze révu oplodnit. Míra hnojení aplikovaná během výsadby jí poprvé poskytne živiny.

V případě potřeby lze plamének přesadit na nové místo. Před provedením tohoto postupu byste se měli rozhodnout o místě nové výsadby, s přihlédnutím k preferencím této révy. Chcete-li provádět tyto manipulace, můžete si vybrat podzimní a jarní období. Při výběru je třeba se řídit zvláštnostmi podnebí oblasti, kde se transplantace provádí.

Pouze dodržováním všech doporučení a pravidel výsadby se můžete vyhnout smrti nebo nemoci rostliny. Také nově zasazený plamének potřebuje pravidelnou péči a přístřeší na zimu v roce transplantace. Pokud bylo vše provedeno správně, příští rok vás klematis potěší nejen růstem nových výhonků, ale také bujným kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada