Osteospermum květina - odrůdy a odrůdy

Africký heřmánek, sedmikráska Cape nebo osteospermum je květina určená pro zahradní dekoraci. Rodák z tropů se v podmínkách Middle Lane cítí dobře. Keř je nenáročný na péči, má dlouhou kvetoucí, jasnou paletu.

Zahradníci ocení tuto neobvyklou rostlinu, která vypadá jako heřmánek, pro četné ploché pupeny s hustými okvětními lístky. Keř si zachovává svůj dekorativní efekt po dlouhou dobu, maluje jakoukoli krajinu.

Užijte si kouzlo Blue-Eyed Daisies "tak láskyplně sodovodov nazývají osteospermums" Sky and Ice "

Původ a vzhled osteospermu

V přírodních podmínkách - na Arabském poloostrově, v horkých zemích Afriky našli botanici více než 70 zástupců rodiny. Tam květina osteospermum nezbavuje listoví, ale pouze na krátkou dobu přestane kvést. V mírném podnebí rostlina otevírá své první květenství v červnu, pokračuje v kvetení až do nástupu mrazu.

Popis květu Osteospermum

Osteospermum je bylinný vytrvalý keř z čeledi Asteraceae, zástupce druhu Asteraceae. Stonky vysoké od 20 cm do metru tvoří volné keře. Stonky jsou vzpřímené, dobře rozvětvené. Květenství - koše s jednou řadou ligulate květů o průměru 2 až 8 cm, ve středu jsou trubkovité květy kontrastní barvy (kouřové, modré, modré, černé) se žlutými pestíky. Po odkvětu tvoří nať s tmavým dlouhým semenem.

Květ Osteospermum: vytrvalý nebo roční

V přírodních podmínkách se zimní zahrady pěstují jako trvalka. Na pozemcích pro domácnost - jako roční plodina.

Důležité! V popisech odrůdy jsou květiny umístěny jako letničky. Jakoukoli odrůdu však můžete chovat doma až do příštího jara. Nemá tedy smysl ptát se v obchodech, co je to osteospermum, trvalé nebo roční.

Dimorphoteka a osteospermum: jsou stejné nebo ne?

Rostliny patří do stejného druhu asteraceae, jejich pupeny mají podobnou strukturu a barvu. Zahradníci si často pletou dimorphoteka a osteospermum, ale nejedná se o stejnou rostlinu, ale o dvě různé. První má lesklé květy, mírně nashromážděné směrem ke středu. Druhá má matný pupen ve tvaru disku s hustým obalem zelených malých listů. Dimorphoteka poznáte:

  • v jádru: je vždy hnědá, nejsou jiné možnosti;
  • barvy: jsou lososová, oranžová, světle krémová;
  • semena: jsou plochá v oválném obalu;
  • pubertální stonek, masité listy.

Mimochodem, Dimorfoteka kvete na krátkou dobu, pouze v červnu. Květina barvy, květenství navenek připomíná obyčejný měsíček.

Druhy a odrůdy osteospermu

Květina dlouho přitahovala pozornost chovatelů po celém světě. Každý rok se na ruském trhu objevují nové odrůdy. Existují však oblíbené, které jsou neustále žádané.

Osteospermum Sky and Ice

Je to energická odrůda, výška stonků dosahuje 75 cm a vyznačuje se vzácnou barevnou kombinací rákosu a trubkovitých květů. Modrý střed zdůrazňuje sněhově bílou barvu hraničících okvětních lístků. Smaragdová zeleň je vítaným doplňkem. Keř se dobře větví, až do pozdního podzimu pokládá poupata.

Osteospermum magická žlutá

Nově objevená jasně žlutá odrůda afrického heřmánku udeří do slunečného stínu okvětních lístků. Nezmizí, udržují intenzitu barvy až do vadnutí. Jedná se o středně velkou odrůdu, která se formuje do kompaktního keře.

Celý název osteospermum „Magic Yellow“ - Summer Hero Magic Yellow, je rozmanitost holandského výběru

Osteospermum Akila

Nízko rostoucí odrůda, vhodná pro vnitřní pěstování, výška keře 20 cm, průměr pupenu 6 cm. Květiny se neustále aktualizují. Při vytváření zimní přestávky vyrůstá až 7 let bez transplantace. Prezentována je široká škála odrůd, od bílé s modrým středem až po žluté se šedým středem. Často se prodávají směsi, které kombinují různé odstíny.

Osteospermum Eklona

Běžná květinová odrůda známá jako Cape daisy. Jedná se o vysoký keř, který dosahuje výšky jednoho metru.

Osteospermum Pass

Nejmenší keř, dobře roste v malých květináčích. Keř s výškou 15 až 25 cm je posetý pupeny o průměru až 5 cm. Odrůdová řada zahrnuje barvy: bílá, růžová přechodová, levandulová, bledě fialová, fialová. Ve středu jsou hybridy se zploštělými lístky.

Směs dvou odrůd „Passion“: „White“ (bílá) a „Pink“

Osteospermum Mix

Směsi středně velkých a nízko rostoucích druhů se používají pro krajinářský design, alpské trávníky. Odstíny jsou obvykle vybrány ve stejném barevném schématu, někteří producenti semen přidávají pro kontrast bílé a tmavé. Existují froté středně velké směsi osteospermum Double Parple, Flower Power a dalších.

Zástupce dvojité odrůdy Berry White, růžová. Čepice centrálních trubkovitých květů je završena řadami rákosových květenství

Výsadba osteospermu v otevřeném terénu

V přírodních podmínkách se keře množí samovolným setím. Tropická kultura se bojí zpětných mrazů, náhlých změn mezi denními a nočními teplotami. V jižních oblastech, na prosklených balkonech, lodžiích, můžete často vidět osteospermum, pěstování v dekorativních výložnících, na balkonech není neobvyklé. V jižních oblastech květina roste jako trvalka na otevřeném poli.

Pěstování osteospermu ze semen

Semena jsou okamžitě zapuštěna do půdy a lehce do nich vtlačena, aby je ptáci nesnědli. Je vhodné vysazovat velká semena po druhém, přičemž dodržujte interval mezi keři od 20 do 40 cm, v závislosti na výšce výhonků. U sazenic je osivo rozloženo na zemi ve sklenících, pařeninách, půda je dobře navlhčena a pokryta filmem - vytvářejí tropické podmínky.

Důležité! Při silném prohloubení semene může klíček zemřít. Někteří pěstitelé dávají přednost vysazování oloupaných semen; před zasetím oloupejte silnou slupku nebo na ní vytvořte trhlinku, aby do ní mohla vniknout voda.

Co je potřeba k pěstování osteospermu? Keř roste dobře, bohatě kvete na neutrální půdě, oplodněný humusem, minerálními hnojivy. U nenáročného osteospermu se výsadba a péče omezuje na plevel, zalévání.

Optimální místo pro osteospermum

Africký heřmánek miluje slunce, dobře snáší polostíny. Stejně jako všechny Asteraceae je rostlina náchylná k hnilobě kořenů. Zaplavené oblasti nebudou fungovat. Země by se měla dobře zahřát. Je-li hladina podzemní vody vysoká, je nutná drenáž.

Jak krmit osteospermum pro svěží kvetení

Pro pěstování plnohodnotných keřů se do výsadbových otvorů přidává hrst humusu a popela. Během období pučení se doporučuje krytí na list (postřik) komplexními hnojivy pro pokojové rostliny. Minerály se ředí podle pokynů, poté se objem vody zdvojnásobí, aby se nespálila zelenina. Květy můžete krmit ve 3týdenních intervalech. Připravený roztok superfosfátu, dusičnanu draselného, ​​se přidá do vody pro zavlažování, vytvoří se koncentrace 1: 3 (jedna část hnojiva se zředí třemi díly vody).

Důležité! Pokud stisknete horní výhonky, masivně se vytvoří boční stopky.

Osteospermum: jak konzervovat v zimě

V oblastech, kde teplota v zimě neklesne pod -10 ° C, jsou keře dobře zachovány pod krytem větví, pod vrstvou rašeliny. V mírných zeměpisných šířkách jsou keře přeneseny do hrnců metodou přenosu a přivedeny do domu. Po transplantaci se rostlina dobře zotaví. Keř bude kvést až do konce prosince, pak se musíte pozastavit, přesunout květinu na chladné místo a omezit zalévání.

Proč osteospermum nekvete

V horku rostlina přestane kvést a všechny své síly směruje k tvorbě varlat. Doporučujeme keře zastínit, pro chlad zajistit kapkové zavlažování.

S přebytkem dusíku roste zeleň hojně, počet květinových košů klesá. Pokud je o rostlinu řádně postaráno, nebudou žádné problémy.

Reprodukce

Květina se množí vegetativně a semenem. Je lepší pěstovat odrůdový hybrid z řezu, pak rostlina zdědí všechny druhy. Zahradníci neshromažďují semenný materiál, ale raději ho nakupují ve specializovaných odděleních nebo na webových zdrojích. Semena si zachovávají svoji klíčivost po dobu 3 let.

Osteospermum, semena. Jsou chráněny hustou skořápkou, pro bohaté kvetení se doporučuje namočit do roztoku biostimulantu

Osteospermum: pěstování ze semen - kdy zasadit sazenice?

Můžete zasít květinu:

  • v pohárech;
  • obecné kapacity.

Semena jsou stlačena nebo pokryta 2 mm vrstvou půdy. Nádoba musí být pokryta filmem a odstraněna pro zahřátí. Po vyklíčení jej otevřete.

Nejčastěji se reprodukce osteospermu provádí pěstováním ze semen - kdy zasadit sazenice, zahradníci se rozhodnou sami. Termíny výsadby jsou stejné jako pro astry: březen - začátek dubna. Sazenice března kvetou v červnu, sazenice dubna v červenci.

Výsadba sazenic v otevřeném terénu

Výhonky se po opakovaných mrazech přesazují na trvalé místo. Dva týdny před výsadbou jsou rostliny vytvrzeny: během dne jsou vyvedeny na ulici. Interval pobytu se postupně prodlužuje na 6 hodin. Po vytvrzení budou výhonky trvale snášet malé noční studené snímky.

Propagace řízky

Pro řezání výsadby až do jara se děložní keř udržuje v teple: doma nebo na zasklené lodžii. Doporučená zimní teplota je + 12-15 ° C. Zemitá hrudka je navlhčena a nesmí úplně vyschnout.

Stopka je vyrobena z horní části stonku. Ve vodě se rychle zakoření, dobře zakoření ve volné živné půdě. Nekvetoucí mladé výhonky se získávají z rostlin rostoucích jako pokojové květiny.

Důležité! Řezy se odlamují měsíc před výsadbou, aby se dobře zakořenily.

Osteospermum: pěstování v květináčích

Pro domov si vybírají podměrečné a středně velké druhy. Zimní přestávka se koná od konce prosince do března, zatímco denní hodiny jsou krátké. Na jaře se rostlina jednou týdně uvolňuje, krmí a zalévá hnojivem.

Důležité! Během období pučení je keř postříkán „vaječníkem“ - směsí aminokyselin

Pěstování osteospermu ze semen doma

Pro výsadbu okamžitě vyberou květináč, ve kterém rostlina zůstane několik let. Je vyplněna expandovanou hlínou a horní část je naplněna sypkou půdní směsí. Keř se pěstuje jako sazenice, pouze se nepřenášejí na otevřený povrch, ale zůstávají na parapetu. V létě je rostlina vyvedena na otevřený prostor.

Výběr nádoby na výsadbu

Sázecí stroj na květ nebude fungovat, potřebujete hrnec s otvorem pro vypuštění vody.Kořenový systém sahá do ½ průměru pouzdra, kapacita by měla být široká.

Zalévání a krmení

Je lepší zvolit tekuté hotové obvazy, přidávají se do vody pro zavlažování rychlostí ¼ doporučeného množství. Astrovidi nemají rádi nadbytek stopových prvků, mohou onemocnět.

Při nedostatečném zavlažování se koše na květenství zmenší. Při nadměrné vlhkosti se vyvíjí hniloba kořenů.

Při dodržení základních pravidel zemědělské technologie bude rostlina po dlouhou dobu potěšena květinami. Husté okvětní lístky afrických sedmikrásky dlouho neztrácejí svůj svěží vzhled. Rostlina je vhodná pro letní chaty, městské květinové záhony a domácí pěstování.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada