Roční flox: výsadba a péče

Existuje víra, že pokud bude na květinový záhon před vchodem do domu nebo v krabici na balkóně zasazen jednoroční žlutý Drummond phlox Existuje pouze jeden způsob, jak potvrdit nebo popřít magické vlastnosti floxů - pěstovat tyto květiny. V každém případě se stanou nádhernou dekorací vašeho dvora nebo bytu.

Roční květ phlox - popis

Převážná většina floxů patří k vytrvalým bylinám, jejichž vrcholy jsou zdobeny malými květy, které se shromažďují ve svazcích corymbose. Chladným počasím odumírají vytrvalé floxy nadzemní stonky a kořeny přezimují v otevřeném terénu posypaném listy a sněhem. Na jaře vyraší nové kořeny z kořenů trvalek.

flox na záhonu

Roční phlox je třeba každý rok znovu pěstovat. To se děje prostřednictvím sazenic nebo setím semen přímo do země. Sazenice Phlox se vyvinou v rozvětvené, svěží nízko rostoucí keře s barevnými hustými květenstvími.

Velikost floxů a intenzita jejich barvy závisí na podmínkách pěstování - odrůdy mini floxů s bohatým zaléváním a krmením, dostatečným osvětlením mohou dorůst až do 1,0 m a být velmi světlé, za normálních podmínek tyto phloxe nebudou vyšší než 30 cm.

Phlox Drummond v květinové zahradě

Reprodukce ročníků

Roční floxy se množí semeny. Kdysi se věřilo, že výsadba a péče o jednoleté phloxe je velmi obtížný úkol, který ne vždy končí úspěšně. Ne každý viděl, jak klíčí phlox.

Pak však upozornili na skutečnost, že na jaře se někdy objevují samy zaseté sazenice, jejichž semena na podzim padla na povrch půdy a nikdo je nepokropil zeminou. A pokud déšť a roztavený sníh tato semena neumyli do boxů, úspěšně vyklíčili.

Důležité!Phlox semena vyžadují klíčit sluneční světlo.

Floxy se množí dvěma způsoby. V jižních oblastech a oblastech mírného mírného podnebí se semena vysévají přímo na povrch půdy. V oblastech s těžkými zimami, v horských oblastech Uralu na Sibiři, se nejprve pěstují sazenice. Rostliny ročního floxu pěstované z čerstvě sklizených semen budou odolné vůči chorobám a škůdcům.

Nezbytné podmínky pro pěstování semen

Aby bylo možné úspěšně pěstovat roční floxy, je zapotřebí několik pravidel:

 • pro setí se z plně zralých semenných lusků vybírají pouze velká semena;
 • k získání velkých semen na matečných rostlinách je odstraněno několik stonků s květenstvími a nevlastními, polovina pupenů je ponechána v květenstvích;
 • zdravé, dobře vyvinuté keře se používají jako mateřská rostlina, jsou intenzivně krmeny a napájeny.

Dodatečné informace: pokud semena nemají čas na úplné zrání v semenných luscích před nástupem chladného počasí, větve s lusky se odříznou, svazují se ve svazcích, skládají se do gázového sáčku a nechají úplně uschnout ve větrané místnosti při pokojové teplotě.

Za účelem vytvoření sférického keře a vzniku mnoha postranních výhonků se phloxy začínají štípat i ve stadiu sazenice. Po objevení 5 listů je horní část středního stonku buď odříznuta, nebo ručně sevřena.

Příprava semen k setí

Sušené krabičky se semínky phrummond Drummond jsou uloženy na chladném místě - v suterénu a zeleninové přihrádce chladničky. Semena nejsou z lusků odstraněna, dokud nejsou zaseta. To je způsobeno skutečností, že semena rychle vysychají na vzduchu a ztrácejí klíčivost.

Několik dní před výsevem se semena vylijí ze varlat a namočí se do růžového roztoku manganistanu draselného po dobu 10-15 minut. Plovoucí semena se vyhodí, zbytek se promyje pod tekoucí vodou. Poté se vysuší, rozloží na papírový ručník a zasadí do školky.

Semena

Jak zasít semena pro sazenice

Semena Phlox klíčí po dlouhou dobu - až 3-4 týdny. Proto se semena vysévají do sazenic počátkem až polovinou března. Sedací boxy musí mít strany o výšce nejméně 5 cm a drenážní otvory. Půdně navlhčený substrát se nalije do 3/4 výšky krabice. Povrch půdy je utlačen zadní stranou lžíce nebo lopatky.

Semena se šíří vlhkým párátkem po povrchu půdy v řadách v intervalech 3–5 cm a lehce se sypou tenkou vrstvou písku. Výsev může být nepořádek - za tímto účelem jsou semena smíchána s pískem a jsou rozptýlena po krabici.

V krabicích vytvářejí podmínky pro mini skleník: jsou pokryty sklem nebo průhledným plastem. Pravidelně kontrolujte přítomnost plísní a škůdců, větrejte a zvlhčujte.

Poznámka! Semena lze zasít přímo do jednotlivých odměrných nádob, v tomto případě není nutné sazenice vybírat.

Jak vypadají sazenice phloxu

Poté, co se semena vylíhnou, bude trvat nejméně 2–3 týdny, než vyroste 2 páry pravých listů.

V této době se rostliny potápějí - jsou přesazeny do prostornějších boxů, mezi keři udržují vzdálenost 8-10 cm.

Po třech měsících budou mít rostliny již 5-6 párů listů a prvních pupenů.

Mladé sazenice

Pravidla péče o sazenice

Nádoby, ve kterých jsou semena zaseta, se uchovávají při pokojové teplotě nepřesahující + 25 ° C. Poté, co se sazenice objeví, by měly být krabice s nimi vystaveny světlu po dobu nejméně 12 hodin denně.

Pokud se sazenice začnou táhnout, pak se okolní teplota sníží na + 15 + 18 ° C a denní hodiny se prodlouží na 14-15 hodin. Pro umělé doplňkové osvětlení sazenic používejte lampy.

Půda v semenných boxech je udržována neustále vlhká. Nedovolte hojné zalévání, jinak by mohly kořeny hnit. Před výsadbou v květinové zahradě jsou rostliny krmeny nitroammofosem nebo jinými komplexními přípravky.

Pozornost! Phlox po transplantaci na otevřeném terénu bude bolet první dva týdny.

Na rozdíl od rostlin, které rostou ze semen okamžitě v květinové zahradě, hroty kořenových výhonků trpí sazenicemi i při nejopatrnější manipulaci. Proto je během tohoto období potřeba přesazené rostliny včas zavlažovat.

Sazenice pro dospělé

Roční phlox: funkce péče

 • Výběr místa pro výsadbu, půdu

Trvalky a letničky vyžadují stejné podmínky růstu - výživná sypká půda s neutrální kyselostí, mírný výskyt půdní vody, pozemek dobře chráněný před větrem, spousta světla.

 • Péče o květiny během kvetení a po něm

Dobře zavedená květina roste na stonku a zvyšuje počet listů, produkuje mnoho květenství, které tvoří hustý svazek. Rostliny potřebují dobrou výživu, která prochází kořeny spolu s vlhkostí.

Zalévání se provádí při vysychání půdy. Nedovolují tvorbu povrchové půdní kůry - provádějí pravidelné, jemné kypření.

Dbají na to, aby v kořenové zóně nebyly žádné plevele a vedle rostlin neustále se stonky odřezávaly uschlé, sušené květiny.

 • Příprava na zimu

Pozornost! Na podzim jsou od mateřských rostlin odříznuty osivové boxy, stonky jsou odstraněny spolu s oddenky, země je vykopána a pracuje se na zvýšení úrodnosti květinové zahrady.

Jak krmit phlox pro bohaté kvetení

Po celou dobu kvetení je nutné provést 3 dusíkaté minerální obvazy, střídané s organickými hnojivy - vodní extrakty z popela, kuřecí trus obsahující draslík a vápník, bylinná infuze.

První hnojení dusíkem se provádí před výsadbou sazenic v květinové zahradě. Poté se sleduje stav rostlin. Známky nedostatku výživy budou žloutnutí listů, inhibice růstu stonku a zmenšení velikosti květů.

Proč trvalé floxy nekvete

Trvalé nebo roční floxy nebudou schopné kvést, pokud rostou v hustém stínu.

Jejich stonky budou tenčí a protáhlé. Rostlina dá veškerou svou sílu, aby se dostala na slunce, protože bez ní nedojde k procesům fotosyntézy a nezbude žádná síla pro kvetení.

Výsadba a péče o jednoleté a víceleté floxy by navíc měla zajistit, aby rostliny netrpěly nedostatkem nebo nadbytkem vlhkosti a živin, neochorely a nebyly napadeny škůdci.

Co zasadit vedle floxu

Drummondovy různé odrůdy se dobře doplňují.

Phlox hvězdný déšť

Například barevné barvy odrůdy Star Rain umožňují skládat kompozice pouze z rostlin tohoto druhu.

Pokud však vedle něj zasadíte chryzantémy, delfínia, aquilegii a froté floxy Drummond, pak se květinová zahrada stane ozdobou jakéhokoli osobního pozemku nebo záhonu v oblasti parku.

To je zajímavé: pro výsadbu těchto rostlin zahradníci často používají doporučení lunárního kalendáře, aby nezmeškali nejpříznivější data pro výsadbu sazenic.

Škůdci a nemoci - jak s nimi zacházet

Moderní zkušení zahradníci vědí, že různé bylinné odvarky a lidové léky mohou vyděsit škůdce a zpomalit vývoj nemocí. Ale pouze profesionální metody založené na chemických a biologických přípravcích pomohou zničit hmyz a vyléčit nemoci.

Žlutý phlox

 • Šneci a slimáci. Včas uvolněte půdu, posypte cesty v blízkosti floxu popelem, sbírejte ručně a zničte.
 • Nematody. Kvalitativní ochranná opatření nebyla vynalezena - je lepší vytáhnout postižené rostliny a zničit a zabránit šíření škůdce.
 • Lopatky. Sbírejte stopy ručně. V případě vážného poškození použijte insekticidy.
 • Penny slintá. Odstraňte poškozené listy, zpracujte infuzí česneku.
 • Zelené dřevo chyba. Nastříkejte phlox cibulovým nálevem.
 • Ukřižované blechy. Ráno poprášte phlox dřevem.

Kontrolní opatření závisí na konkrétní nemoci nebo škůdci.

Pěstování ročních květin vyžaduje další čas strávený setím semen a výsadbou sazenic. Ale i když se zahradník musí odtrhnout od domácích prací, aby mohl rostliny vysazovat a pečovat o ně během celé letní sezóny, bez váhání to udělá. Krása nakonec stojí za to.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada