Nemesia - výsadba a péče o zahradu

Nemesia je okrasná, kvetoucí rostlina. Jednoletá nebo vytrvalá květina se díky rozmanitosti barev stala oblíbenou u ruských pěstitelů květin. S pomocí této nádherné rostliny můžete svůj dvorek oživit a neobvykle.

Jak vypadají nemézie

Nemesia (nemesia mimozemšťan) patří do rodiny Norichnikov. Přišla do Ruska z Jižní Afriky. Rostlina získala své jméno na počest řecké bohyně odplaty - Nemesis. Kvůli rozmanitosti druhů, nenáročnosti z hlediska péče a atraktivního vzhledu je květina milována mnoha pěstiteli.

Nemesia je krásně kvetoucí rostlina

Rostlina může mít lineární nebo kopinaté ozubené listy, umístěné naproti stonku. Rozvětvená, čtyřboká, vzpřímená stonka dosahuje 30-60 cm, v paždí listů se objevují květy komplexního vzhledu a nepravidelného tvaru. Trubková koruna má 2 ohyby: horní má 4 laloky a dolní má 2 laloky. Barva květu závisí na odrůdě a může být velmi různorodá. Dlouhý květ, od června do září. Na podzim se tvoří ovocné boxy s mnoha malými semeny. Semena si zachovávají svoji klíčivost po dobu 2 let.

Důležité! Květinu nemesia lze pěstovat jako roční venku a jako trvalku, když se pěstuje doma.

Klasifikace druhů nemesia

Vzhledem k mnoha druhům a různorodosti barev nemesia je můžete kombinovat a dát dvorku nezapomenutelný vzhled. Nejoblíbenější jsou považovány za svěží nemesia, hybridní, vícebarevné a goiter.

Bujná nemesia (Nemesia floribunda)

Kvetoucí keř vysoký až 40 cm. Rostlina se silnými, jasnými olivovými výhonky a miniaturními květy bledě modré barvy.

Květy svěží nemesia mohou mít různé barvy

Nemesia vícebarevná (Nemesia versicolor)

Roční plodina s originálními barvami. Tento druh má tenké, vysoce rozvětvené výhonky dlouhé až 25 cm, od června do pozdního podzimu je keř pokrytý malými růžovými květy. Tento druh má nejoblíbenější odrůdy: Blue Bird a Edelbdau.

Každoroční kultura s neobvykle tvarovanými květy

Struma nemesia (Nemesia strumosa)

Tento roční druh je znám od konce 19. století. Silně rozvětvený keř s jasně zelenými výhonky na výšku nepřesahuje 40 cm, nepravidelně tvarované květy o průměru 30 mm jsou zbarvené citronové, oranžové, červené nebo růžové. Nejoblíbenější odrůdy jsou Prskavky, Nashinal Ensign, Aurora a Fire King. Charakteristickým rysem rostliny je to, že v nemesii struma spadne a znovu se objeví po celé léto.

Goiter nemesia se pěstuje od konce 19. století.

Nemesia hybrid (Nemesia hybrida)

Jedná se o roční plodinu s velkými květy nepravidelného tvaru, které se shromažďují v květenstvích - kartáčích.Rostlina je středně velká, vysoká až 60 cm, na rozvětvených stoncích se od června objevují květy různých barev. Nejoblíbenější odrůdy jsou Triumph, Carnival, King's Mantle a Tumbelin.

Díky hybridnímu vzhledu bude květinová zahrada jasná a atraktivní

Kultivary, které jsou u zahradníků nejoblíbenější

Květy Nemesia mají velké množství odrůd, které se liší výškou a barvou květů.

Karneval

Populární a dlouho kvetoucí odrůda. Rostlina tvoří kompaktní, ale vysoce rozvětvený keř. Kvete velkými květy od června do prvního mrazu. Vypadá krásně v závěsných květináčích. Po zkrácení výhonků nemesia Carnival znovu kvete.

Triumf

Velkokvětá odrůda, kterou lze pěstovat venku i doma. Světlé květy různých tónů vypadají krásně na pozadí velkých, jasně zelených listů. Triumph se pěstuje v sazenicích. Semena se vysévají v první polovině dubna.

Tumbelina

Jednoletá, hojně kvetoucí rostlina s nebeskými, tyrkysovými, levandulovými květy. Odrůda je nová, patří k hybridním druhům. Výška keře dosahuje 30-60 cm.

Králův župan (kardinál)

Různé strumy nemesia s jasně modrými květy. Hojně kvetoucí keř, vypadá skvěle na záhonu i v květináčích. Raději roste na otevřeném, slunném místě s výživnou půdou. Kvete od června do prvního mrazu.

Aurora

To je také struma nemesia. Aurora je roční keř s vysoce rozvětvenými výhonky, dosahující výšky 40 cm, v červnu je rostlina pokryta velkými květenstvími bílé nebo jasně červené barvy.

Aurora patří do strumy nemesia

Fanfair

Silně rozvětvený roční keř s citronovými nebo krémovými květy. Bohaté kvetení začíná od prvních teplých dnů a trvá až do konce září. Odrůda patří do strumy nemesia.

Prskavky

Odrůda se dvoubarevnými květenstvími. Keř je kompaktní, vysoký až 40 cm. Květy nepravidelného tvaru o průměru 2,5 cm. Kultura je nenáročná, může růst na otevřeném terénu i doma.

Král ohně

Jednoletá rostlina roste jako kompaktní, středně velký keř. V červnu je okrasná kultura pokryta ohnivými květinami s oranžovou plodinou. Kvetení je dlouhé až do prvního mrazu.

Nashinel Ensign

Oblíbená odrůda s červenými a bílými květy. Kultura je roční, kvetoucí po dlouhou dobu. Vypadá skvěle jak v jednoduchých výsadbách, tak ve spojení s jinými nízko rostoucími rostlinami.

Edelbau

Odrůda s jednobarevnými (všechny odstíny modré), dvoubarevnými a dokonce tříbarevnými květenstvími. Jedna květina se může kombinovat: modrá a bílá, růžová a oranžová, barvy citronu a levandule.

Modrý pták

Odrůda patří k různobarevným druhům. Je to malý, kompaktní keř vysoký až 25 cm, kvetoucí je dlouhé a vydrží celé teplé období. S nástupem slunečných dnů je rostlina pokryta miniaturními nebeskými květy s bílými nebo citronovými skvrnami na okvětních lístcích.

Jak se plemeno nemesia

Květy se dobře množí semeny. Aby to od setí po kvetení nemézie trvalo méně času, je lepší ji zasadit do sazenic.

Rostlina se dobře množí semeny.

Nemesia - pěstování ze semen, kdy zasít

Semena můžete sklízet sami nebo zakoupit v obchodě. Sazenice pro sazenice se vysazují ve druhé polovině března. Před výsadbou se semena uchovávají ve slabém roztoku manganistanu draselného nebo peroxidu vodíku.

K pěstování jsou vhodné nízké nádoby nebo krabice. Půdu lze zakoupit v obchodě, nebo si to můžete udělat sami. K tomu se rašelina a písek mísí v poměru 2: 1. Půda je před výsadbou dezinfikována nebo zmrzlá.

Výsadba semen:

 1. Nádoba je naplněna živnou půdou.
 2. Důkladně vyrovnaný, ale ne podbíjený.
 3. Semena jsou zaseta povrchně, půda je navlhčena stříkací lahví.
 4. Nádoba je pokryta fólií a přemístěna na nejteplejší místo.

Důležité! Aby semena prošla přirozeným rozvrstvením, lze do nádoby na výsadbu, na kterou je osivo umístěno, umístit vrstvu sněhu.

Péče o sazenice

Klíčení semen nastává 15. den. Aby se sazenice neroztahovaly, jsou přemístěny do chladnější místnosti. Při péči o mladou rostlinu musíte dodržovat následující pravidla:

 • Teplotní podmínky. Po vzejití se film odstraní. Aby se sazenice neroztahovaly, měla by být optimální teplota v rozmezí +18 ° C.
 • Zalévání Provádí se teplou usazenou vodou pomocí rozprašovací lahve. Zavlažování by mělo být pravidelné a mírné. Nenechte půdu vyschnout a stagnovat vlhkost.
 • Osvětlení. Sazenice potřebují pro dobrý růst jasné světlo.

Ponořte se a přeneste

Po výskytu 2-3 pravých listů se sazenice ponoří. Za tímto účelem jsou sazenice opatrně vyjmuty ze společné nádoby a usazeny v samostatných kelímcích. Po sklizni se sazenice krmí po dobu 10 dnů. K tomu se používá komplex minerálních hnojiv.

Vychystávání se provádí ve fázi 2-3 pravých listů

Nemesia je vegetativní způsob reprodukce

Všechny hybridní odrůdy jsou chovány řízky. V srpnu se vrcholové výhonky stříhají o délce 20 - 30 cm, řízky se umisťují do živné půdy pod úhlem a zakryjí se skleněným krytem pro rychlé zakořenění. Půda je pravidelně zavlažována, aby se zabránilo tvorbě hliněné kůry. Na konci května mohou být zakořeněné výhonky přesazeny do otevřeného terénu.

Na poznámku! Rozdělením keře se nemesia pěstuje pouze v oblastech s teplým podnebím. V létě je mateřský keř vykopán a rozdělen do určitého počtu divizí.

Nemesia - výsadba a péče na otevřeném poli

Na otevřeném terénu se sazenice vysazují až po zahřátí půdy a na konci jarních mrazů. V závislosti na regionu bude termín vypadat takto:

 • na jihu - první polovina května;
 • ve středním pruhu - 20. května;
 • na Sibiři - začátek června.

Pro bohaté a dlouhé kvetení je nutné správně přistupovat k výběru místa. Měl by být umístěn na kopci a dobře osvětlen. Půda je vhodná lehká, mírně kyselá, dobře hnojená.

Pokyny pro výsadbu krok za krokem

Výsadba nemesia nevyžaduje speciální přípravu půdy. Postup:

 1. Místo je vykopáno na bajonetu lopaty a ochuceno minerálním hnojivem nebo humusem.
 2. Na zvoleném místě jsou vytvořeny mělké díry ve vzdálenosti 30 cm od sebe.
 3. Sazenice jsou zasazeny, pokryty půdou a horní vrstva je zhutněna.
 4. Vysazená rostlina je rozlita usazenou vodou.
 5. Pro zachování vlhkosti je půda mulčována.

Vlastnosti péče na zahradě

Péče o rostliny je jednoduchá. Aby se keř proměnil v rozkvetlou kouli, potřebuje pravidelné zalévání a včasné sevření vršku.

Pro bohaté kvetení potřebuje rostlina pečlivou péči.

Zalévání a krmení

Zalévání by mělo být hojné a pravidelné. V suchém počasí se provádí každé 2-3 dny, v období dešťů - jak půda vysychá. Zavlažování se provádí ráno nebo večer, aby přímé sluneční světlo nevyvolávalo popáleniny listů a květů.

Vrchní obvaz se nanáší 2-3krát za sezónu:

 • na jaře, během vegetačního období, se používají dusíkatá hnojiva;
 • během kvetení - draslík-fosfor.

Mulčování a kypření

Pro svěží a dlouhotrvající kvetení je nutné po každém zalévání půdu povrchně uvolnit. Tento postup zajistí, že půdní voda a vzduch budou propustné, což bude mít příznivý vliv na stav kořenového systému.

Důležité! Aby se udržela vlhkost a zastavil růst plevelů, je půda mulčována. K tomu se používá rašelina, sláma, sekaná tráva.

Prořezávání

Pro prodloužení kvetení je důležité okamžitě odstranit vybledlé květenství a oříznout apikální výhonky. Tento postup umožní rostlině uvolnit boční výhonky, na kterých se brzy objeví četné květy.

Převod

Nemesia je teplomilná kultura. Proto je po prvním mrazu keř vykopán a přesazen do květináče.Rostlina je přivedena do bytu a pěstována jako pokojová rostlina.

Kdy a jak kvete

Nemesia je okrasná rostlina s květinami neobvyklého tvaru. Květenství o průměru nejvýše 2 cm má část konkrétních okvětních lístků a část izolovaných. Barva může být velmi různorodá: modrá, světle modrá, růžová, červená, oranžová. Také květiny mohou být dvoubarevné a tříbarevné.

Poznámka! Hlavní výhodou nemesia je účinek svěžího květinového koberce, který pokrývá půdu od června do prvního mrazu.

Možné narůstající problémy

Nemesia je nenáročná květina, může růst ve všech koutech Ruska. Pokud se však nedodržuje zemědělská technologie, mohou se na keři objevit nemoci a škůdci.

Nemesia je kultura milující vlhkost, takže se na ní často objevuje kořenová hniloba a další houbová onemocnění. Je těžké se takových nemocí zbavit, takže květina neinfikuje sousední plodiny, je vykopána a spálena.

Na poznámku! Preventivně se kvetoucí kultura postříká širokospektrálními fungicidy.

Někdy jsou květiny infikovány roztoči a jinými hmyzími škůdci. Proto je nutné provádět týdenní vizuální vyšetření, jakmile se objeví první příznaky infekce, zahájit léčbu. K tomu použijte insekticidy nebo lidové prostředky. Zpracování se provádí v suchém, klidném počasí, večer.

Známky nesprávné péče

Nedodržování pravidel péče může mít negativní důsledky. Hlavní problémy:

 • Rostlina zaostává v růstu a vývoji. Důvodem je vyčerpaná půda.
 • Kořenový systém hnije. To znamená, že rostlina je příliš často zalévána studenou vodou.
 • Krátkodobé kvetení. Důvodem je nedostatečné sevření a předčasné odstranění vybledlých květenství.

Použití v krajinářském designu

Nemesia je půdopokryvná rostlina. Za krátkou dobu vytvoří kvetoucí koberec. Kultura vypadá skvěle na alpských skluzavkách, skalkách a mixborders a podél cest. Rostlina je kombinována s málo rostoucími letničkami:

 • macešky;
 • měsíčky;
 • lobelia;
 • petunie.

I začínající květinářství může pěstovat nemesia, výsadba a péče o ně není obtížné. Po vyzvednutí odrůd, které se vám líbí, můžete svůj domovský pozemek za krátkou dobu proměnit v kus ráje. A pokud budete dodržovat agrotechnická pravidla, okrasná rostlina potěší kvetením po celé teplé období.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada