Verbena: výsadba a péče o vytrvalé květiny

Verbena je vytrvalá rostlina, která kvete nádhernými a barevnými květenstvími. Má více než 200 druhů a přežívá v různých podmínkách. Každá odrůda se vyznačuje svými vlastními vlastnostmi a vlastnostmi. Existují plíživé a keřové druhy, takže si každý zahradník může vybrat určitou rozmanitost vervainu, jehož výsadba a péče jsou přibližně stejné.

Co je to vytrvalá rostlina

Nejčastěji najdete hybridní odrůdy rostlin. Ale můžete také vysadit tvrdé, kanadské, Buenos Aires verbena na otevřeném terénu. Druhy mají růžové, fialové, bílé, lila, červené květenství. Je vzácné najít žlutý odstín.

Jak vypadají hybridní květiny verbeny

Květenství se nachází v horní části stonku, má zaoblené květenství. Velikost každého z nich je malá, až do průměru 2,5 cm. V květenstvích může být až 50 květů. Kvetení začíná počátkem léta a trvá do října, ale může trvat až do mrazu.

Pro vaši informaci! Na rozdíl od roční verbeny si vytrvalá odrůda zachovává kvetení po mnoho let.

Tvrdá verbena

Jak vypadají vervainy? Všechny odrůdy rostou jako keře o výšce nejvýše 1 m. Květ verbeny je náchylný k poškození housenek a motýlů, které ji jedí.

Rostlina našla uplatnění v medicíně. Extrakt z jeho listů se používá ke zlepšení chuti k jídlu, stimulaci dávivého reflexu. Vůně domácí pěstované verbeny zmírňuje únavu a odstraňuje bolesti hlavy.

Ampel verbena

Druhy a odrůdy

Existuje více než 200 odrůd verbeny, ale jen několik z nich se používá pro dekorativní účely:

 • hybridní. Rostlina je šlechtěna, aby získala nové zbarvení květenství. Ve vzácných případech může být žlutooranžová. Výška keře není větší než 0,5 m, proto je považován za poddimenzovaný. Listy jsou zoubkované, stonky jsou sníženy. Květenství může být kulaté, ve formě kužele, deštníky. Hybridní odrůdy mění barvu okvětních lístků od okamžiku kvetení až do konce letního období. Pokud se o odrůdu postaráte v zimě, přežije, stane se trvalou;
 • těžké. Listy jsou husté, klínovité, stonky se fantazijně rozvětvují, květenství je vztyčené, má podlouhlý tvar, šeříkový odstín;

Citronová verbena

 • ampelous (kanadský). Keř je malý, maximální výška je 20 cm, plazivé výhonky, listy jsou prolamované. Pokud zasadíte vervain do květináče, větve visí dolů a spadnou z květináče. Stín květů je jiný: bílá, růžová, lila. Je vzácné najít modrou odrůdu;
 • citronový. Vytrvalá verbena má vůni citronu. Květenství je malé, šíří se. Barva může být lila nebo bílá. Esenciální oleje používané v parfumérii se získávají z okvětních lístků;
 • Buenos Aires. Má nejvyšší výšku, dosahuje až 1 m. Kvetení může trvat až dva roky po setí. Květy mají příjemnou vůni.

Kterákoli z těchto odrůd se dobře postará o správnou péči. Proto je třeba dodržovat pravidla pro výběr semen, výsadbu, rozmnožování a péči.

Buenos Aires verbena

Verbena: výsadba a péče

Doporučuje se zvolit půdu, která nemá stojatou vodu. Zahradní keř takové podmínky netoleruje.Rovněž je třeba se vyvarovat mokřadů a nízko položených oblastí. Pokud jde o typ půdy, pak jsou všechny odrůdy verbeny nenáročné.

Pokud je půda nadměrně hustá, do otvoru se položí drenážní vrstva, která se skládá ze sutin, rozbití cihel. Nahoře je položena sypká půda, která by měla umožňovat průchod kyslíku a vlhkosti.

Poznámka! Neměli byste si vybírat místa, která jsou neustále pod otevřeným sluncem. Rostliny by měly být čas od času drženy ve stínu, aby nedošlo ke spálení listů.

Při výsadbě velkého počtu keřů je třeba vzít v úvahu, že by mezi nimi měla být vzdálenost nejméně 20 cm. Pokud je odrůda velká, sejte ve vzdálenosti 40 cm. Výhodou rostliny je potlačení plevelů, které eliminuje potřebu odplevelení.

Sběr semen

Na podzim verbeny boxy vysychají a získávají hnědý odstín. To naznačuje, že můžete sbírat semena. Krabice jsou rozloženy na papír nebo látku a čekají, až úplně vyschnou. Aby se zabránilo tvorbě hniloby, je třeba je pravidelně obracet.

Po úplném vysušení vyjměte semena a nalijte je do papírového sáčku. Je podepsán, aby si pamatoval, ve kterém balení se semena konkrétní odrůdy nacházejí.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že semena si nezachovávají vlastnosti mateřského keře. Proto se doporučuje koupit sadbu v obchodě.

Přistání v zahradních květinových záhonech a květináčích

Pro výsadbu semen nebo sazenic jsou vybrány oblasti s dobrým osvětlením. Rostlina miluje světlo a teplo, může růst i v suchu.

Aby se ku kořenům nebo semenům dostalo velké množství kyslíku a vlhkosti, je půda uvolněná a lehká. Jako hnojivo se používá humus nebo speciální složení s kyselým pH.

Přesazování lze provádět pouze na jaře nebo v létě. Je to možné na podzim, ale když není mráz. I když jsou sazenice v podzemí, zpomalí jejich růst při teplotách pod nulou.

Pro výsadbu na otevřeném terénu jsou semena umístěna ve vzdálenosti 20-60 cm od sebe, v závislosti na stupni růstu odrůdy. Pokud jsou zasazeny v květináčích, květináčích, je drenáž provedena - oblázky se nalijí na dno, teprve poté se naplní půdou.

Pokud jsou použity části rostlin, jsou vykopány spolu s kořenem a hroudou. To ochrání kořenový systém před sebemenším poškozením. Rychleji se zakořenili. Kořeny se vloží do nového květináče, uspořádaného na slunném místě s velkým proudem vzduchu.

Verbena: pěstovaná ze zelených řízků

Jako řízky se používají apikální stonky. Tato metoda umožňuje, aby keř rostl rychleji. Existují odrůdy, které se množí pouze tímto způsobem. Jak propagovat a růst vervain:

 1. Odřízněte zelený mladý výhonek dlouhý až 7 cm.
 2. Odstraňte spodní listy a exponujte část výhonku.
 3. Ošetření kořenovým kořenem nebo jinými prostředky ke stimulaci růstu se provádí, ale není to nutné.
 4. Výhonek je zasazen do země, půda musí být uvolněná.
 5. Hrnec s výhonkem je zakrytý sáčkem nebo plastovou lahví pro stabilizaci teploty.
 6. Nechte v temné místnosti a neustále zvlhčujte půdu.

Poznámka! Kořenový systém se objeví za měsíc. To bude naznačeno vytvořením nového přírůstku.

Pěstování a péče o verbenu venku

Pokud se šíří keře verbeny, kultivace se provádí v určitém pořadí. Po objevení se kořenového systému ve výhoncích jsou přesazeny do otevřeného terénu. Ke krmení se přidávají hnojiva obsahující dusík. Chcete-li, aby byl keř svěží, musíte stisknout horní část výhonku.

Transplantace se provádí počátkem léta. Červen je na to dobrý. Aby sazenice lépe vydržely poprvé na otevřeném poli, ještě v květináči, musí být za dobrého počasí ponechány venku (na balkóně). Tato metoda se nazývá kalení.

Přesazování se provádí v dobře kopané půdě. Pravidelně se zalévá a hnojí.Poté je rostlina přijata rychleji, riziko vzniku chorob je sníženo.

Péče o sazenice, sazenice

Když se objeví první výhonky, je nutné začít odcházet. Nejprve se přidá vrchní obvaz, který zvyšuje množství zelené hmoty:

 • růst listů se urychluje použitím dusíkatých hnojiv;
 • každé dva týdny se přidávají minerální hnojiva, která obsahují více fosforu a draslíku než dusíku (ammofos, nitroammofosk);
 • přitiskněte odrůdu ampelous verbena, která by měla růst 1 m na výšku, což vám umožní, aby byl keř svěží. Pokud by rostlina měla být až 0,5 m, není nutné sevření;
 • zalévání musí být prováděno tak, aby byla půda neustále navlhčena, ale nebyla podmáčena.

Jak se starat o vervain

Výsadba a péče o verbenu venku se liší od péče o sazenice doma.

 • Ošetření postelí. Půda se pravidelně kypí, zejména když prší. To je nezbytné, aby se kyslík dostal ke kořenům. Aby se zabránilo růstu plevele mezi keři, je třeba vervain mulčovat nebo keře vysadit blízko sebe. Jsou samostatně schopni se vyrovnat s plevelem.
 • Na zimu je nutné zajistit keřům pohodlné podmínky, protože verbena je považována za trvalou rostlinu. Aby byly květiny uchovány po mnoho let, jsou všechny keře pečlivě vykopány spolu s oddenky, přesazeny do květináče a během zimy uloženy v suterénu. Pokud necháte rostlinu ve světlé místnosti, může dokonce kvést pod podmínkou vysoké vlhkosti, což během topné sezóny není možné ve všech bytech. Když přijde jaro, keř je prořezán a přesazen zpět do zahrady. Rostlina začíná růst okamžitě, rychleji než semena nebo výhonky.
 • Zalévání dospělé rostliny by mělo být pravidelné, ale mírné. Je nepřijatelné nechat suchou půdu po dlouhou dobu. Potřeba zalévání je určena suchostí ornice. Pokud je vlhký, je dostatek vody, pokud je suchý, zalijte jej. Zalévání se provádí méně často od poloviny července.
 • Top dressing. Během letního období, během kvetení, je nutné krmit až čtyřikrát. Nedělejte to častěji. Pokud je vrchní obvaz organický, aplikuje se na celé léto pouze jednou. V jiném případě se používá hnojivo, které obsahuje dusík, fosfor, draslík a další minerály.

Poznámka! Při správné péči o verbenu bude kvetení dlouhé. Jak krmit tak, aby kvetl hojněji: minerální nebo organická hnojiva, kompost, hnůj.

Jak krmit verbenu, pokud roste špatně: hnojiva obsahující dusík, přípravky s velkým množstvím fosforu a draslíku.

Nemoci a škůdci květu verbeny

Keř je odolný vůči různým druhům patogenů, houbovým a bakteriálním infekcím, parazitům. Pokud je však půda příliš podmáčená, často se tvoří různé nemoci.

Kořenová hniloba

 • Tospoviry. Je to patogen, který zpomaluje růst a kvetení. Listy a výhonky jsou zdeformované. Na listech se objevují hnědé skvrny nerovného tvaru. Centrální žíla uprostřed listu zčervená nebo zhnědne. Jediným způsobem, jak bojovat, je vykopat a zničit rostlinu.
 • Hniloba stonků a kořenů. Keř začíná chřadnout. Stonek se stává černým a houževnatým, kořeny zbělejí a když se nemoc rozšíří, zhnědne. Nemoc se vyvíjí rychleji, pokud je vysoká koncentrace vlhkosti. Infikované rostliny jsou vykopány a zničeny. K prevenci onemocnění se používá fosetil.
 • Padlí. Na listech se objevují bílé skvrny, sestávající z houbového mycelia. Listy částečně fialové, suché. Při absenci léčby keře umírají. Infikovaná rostlina je vykopána a zničena. V počátečních stádiích onemocnění se používá biteranol, azoxystrobin.
 • Mšice. Parazit jí listy, květy verbeny a výhonky. Hmyz napadá keře kvůli nesprávnému zalévání nebo nadměrnému hnojení. Pro ochranu se používá pyrimikarb, pymetrozin.
 • Midges.Nejprve začnou jíst listy, vytvářejí jámy, kde pakomáři kladou vajíčka, a z nich se vynoří larvy, které dále ovlivňují rostlinu. Infikovaný záhon je úplně vykopán a zničen.

Květinové midges

Pro prevenci výše uvedených chorob a parazitů by se měly na jaře a v létě používat insekticidy a fungicidy.

S jakými problémy se během pěstování můžete setkat

Při nesprávném pěstování a péči o verbenu vznikají různé problémy, které je třeba řešit včas.

 • Proč rostlina verbeny nekvete? Existují pro to dva důvody. Špatné zalévání, díky kterému je půda příliš suchá. Výsledkem je, že se kořeny nevyvíjejí, do stonku vstupuje málo živin a vlhkosti. Druhým důvodem je nesprávné nebo snížené množství hnojiva.
 • Leaf spot. Na listech se objevují skvrny fialové, hnědé, bílé. To naznačuje houbová, virová, bakteriální onemocnění. Pokud se špinění rozšířilo na celý keř, je zničeno, aby nedošlo k infikování sousedních plodin.

Verbena je trvalka, která roste za různých podmínek. Pro zvýšení růstu zelené hmoty a kvetení se o ni musí zahradník náležitě starat. Rostliny milují spoustu slunečního světla, vzduchu a vlhkosti. Ale s tím druhým musíte být opatrní, abyste neuspořádali bažinu pod keři. Kvůli podmáčené půdě zemře verbena před našimi očima.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada