Vytrvalá zahradní řebříček - výsadba a péče na záhonu

Vytrvalá řebříček je již dlouho znám jako sušicí bylina. Tento přípravek je užitečný a pomáhá proti řadě nemocí. V poslední době se odrůdy této květiny používají pro dekorativní účely. Květinářství přitahuje zejména nenáročnost této rostliny na péči a odolnost vůči klimatickým podmínkám. Existuje spousta druhů a odrůd květů, každá z nich je svým způsobem atraktivní.

Yarrow Garden: popis a vlastnosti

Zahradní řebříček - originální dekorace zahrady

Rostlina řebříčku patří do rozsáhlé botanické rodiny Compositae. Je známo více než 100 jeho druhů, běžných na severní polokouli. V přírodě se nejčastěji vyskytuje v stepní nebo lesostepní zóně.

Kultura existovala již během středního paleolitu. Zpočátku byla jeho oblast považována hlavně za Asii, později se rozšířila na všechny kontinenty. Podle jedné verze vděčí za své latinské jméno Achillea starogréckému hrdinovi Achillesovi, který s ní uzdravoval válečníky.

Zahradní vytrvalá řebříček má vztyčené, dobře listnaté stonky vysoké 50-100 cm. Listy jsou jednoduché nebo zpeřené, mohou být také lineární nebo kopinaté. Květenství jsou malé koše, shromážděné v hustých nebo uvolněných bílých, růžových nebo žlutých štítech. Většina froté forem je bílých květů.

Klasifikace druhů

Existuje několik hlavních typů zahradních řebříčků, které jsou zase zastoupeny širokou škálou odrůd.

Řebříček ušlechtilý

Za přírodních podmínek se vyskytuje v jižním Rusku, na svazích pohoří Kavkaz a na západní Sibiři. Výhonky na výšku nepřesahují 70-80 cm, listy ostře členitého šedozeleného tónu. Husté a velké květenství má sněhově bílou barvu.

Poznámka! Liší se časným kvetením a vysokou mrazuvzdorností.

Ušlechtilý druh kvete brzy

Řebříček

Tato odrůda roste na loukách, distribuovaných na Dálném východě a v Japonsku. Rostlina je poměrně kompaktní - výška stonků se pohybuje od 50 do 60 cm, květenství je polokulovité, bílé. Kvete začátkem nebo polovinou srpna.

Řebříček luční

Tento druh je nejběžnější na Kavkaze a ve střední Asii. Rostlina je vysoká - výhonky mohou dosáhnout výšky 1,3 m. Listy jsou prolamované, zelené se šedým odstínem. Květenství je corymbose, žluté trubkovité květy se shromažďují v malých koších. Tento žlutý řebříček kvete v červenci.

Řebříček Ptarmika

Dekorativní formu této odrůdy lze nalézt v evropské části Ruska. Výška výhonků přímo závisí na podmínkách pěstování a pohybuje se od 50 cm (v suchých oblastech) do 1 m (za příznivého klimatu). Kvetení začíná na konci června a trvá až 2 měsíce.

Yarrow Ptarmika má sněhově bílé květenství

Plstěný řebříček

Nejkompaktnější odrůda - výška výhonků - ne více než 15 cm, v přírodních podmínkách se nachází na západní Sibiři a na území východní Evropy.

Poznámka! Několik keřů vysazených ve skupině nakonec vytvoří kvetoucí koberec.

Barva květenství je žluto-citronová, tvar je corymbose.

Řebříček

Je to nejběžnější druh a je obecně známý jako léčivá rostlina. Řebříček štětinový má také léčivé vlastnosti. Průměrná výška stonků je 0,8 m. Divoké druhy mají bílé květenství corymbose. Více kultivované odrůdy mohou mít různé barevné barvy.

Kvetení začíná v červenci a trvá do poloviny srpna. K čemu se bylina řebříčku používá, si můžete přečíst podrobněji v popisu této konkrétní odrůdy.

Nejběžnějším typem je léčivá rostlina

Nejoblíbenější odrůdy

Mezi mnoha odrůdami existuje více než dvě desítky, které pěstitelé květin obzvláště milují. Liší se jak vzhledem keře, tak barvou výhonků.

Mezi nejoblíbenější odrůdy řebříčku obecného patří:

 • Terakota.
 • Bílá kráska.
 • Summervin.
 • Serise Queen.
 • Paprika.
 • Červený samet.
 • Walter Funch.
 • Velký výraz.
 • Lilac Beauty.
 • Pozlacení.
 • Letní pastely.

Obzvláště neobvyklá je barva květenství odrůdy Terracotta - mají oranžový tón s načervenalým odstínem. Řebříček růžový (odrůda Summer Pastels) má velmi jemnou barvu květenství.

Poznámka!Red Paprika Yarrow je skvělý pro živé květinové aranžmá.

Neobvyklá barva terakotových květenství

Yarrow Ptarmika zahrnuje následující populární odrůdy:

 • Stephanie.
 • Perris White.
 • Boulle de nezh.
 • Perlorodka.
 • Balerína Pearl Blaupunkt.
 • Bílé perly.
 • Nobless.
 • Kapka rosy.

Květenství řebříčku perleťového vypadá obzvláště jemně - mají sněhově bílou barvu a jsou shromažďovány ve volných koších malých dvojitých květů. Yarrow Pearl má podobné vlastnosti.

Odrůda perleťových mušlí má dvojité květy

Odrůdy skupiny řebříčku luční se vyznačují jasnou barvou květenství, zejména v citronově žlutých tónech. Mezi běžné patří:

 • Korunovační zlato.
 • Eltgold.
 • Květy sebe sama.
 • Parker.
 • Nesmysly.
 • Schwellenburg.

Poznámka!Samostatně stojí za zmínku odrůda se zajímavým názvem Altgold - její květenství má bohatou zlatou barvu s nádechem mědi a vypadá velmi působivě s dekorativními listnatými rostlinami a keři.

Originální odrůda Altgold

Chovné vlastnosti

Zahradní řebříček se nejen snadno pěstuje, ale také se snadno množí. I začátečníci mohou ze semen vypěstovat několik vzorků. Kromě toho lze na něj použít metody roubování a dělení keře.

Výsev a pěstování sazenic

Výsev začíná na začátku března nebo na samém konci února. Semenový materiál se nejlépe zakoupí v obchodě - sběr vlastního není v tomto případě relevantní. Je lepší vzít kontejner na pěstování sazenic plochý a široký, protože kořenový systém sazenic nejde hluboko před výběrem. Jako půdu můžete použít univerzální semenáčkový substrát nebo smíchat zahradu s rašelinou a pískem v poměru 2/1/1.

Důležité! Do hotového podkladu je třeba přidat trochu písku, aby se zvýšila jeho propustnost pro vodu.

Proces setí se provádí krok za krokem:

 1. Nádoba je naplněna zeminou a navlhčena.
 2. Semena jsou rovnoměrně rozložena po povrchu.
 3. Pokryjte plodiny vrstvou půdy, jejíž tloušťka není větší než 1 cm.
 4. Znovu navlhčete půdu.
 5. Nádobu zakryjte sklem a odložte na teplé a světlé místo.

Jakmile se výhonky objeví, obvykle po 8–10 dnech, začnou větrat skleník a po 2–3 dnech úplně odstraní úkryt. Je třeba pečlivě sledovat obsah vlhkosti v půdě - půda by neměla vysychat více než 1 cm.

Pěstování sazenic není vůbec obtížné

Jakmile se objeví 2 mladé listy, sazenice se ponoří do samostatných šálků. Další péče o ně spočívá v pravidelném zvlhčování půdy, zajišťování dobrého osvětlení a teploty vzduchu nejméně 18 ° C. 2 týdny před vyloděním začínají být mladé sazenice vytahovány do vzduchu a postupně se zvyšuje doba, po kterou jsou venku. Tato technika je nezbytná, aby byly rostliny ztvrdlé a výsadba do země pro ně nebyla stresující.

Řezání a dělení keře

Při přesazování se nejčastěji používá reprodukce zahradní řebříčku dělením keře. Dospělá rostlina je vykopána, kořenový systém je pečlivě rozdělen a výsledné části jsou zasazeny na trvalé místo.

Propagaci řízky lze použít v létě a provádět ji přímo na otevřeném poli. K tomu se z horní části výhonků vyříznou řízky o délce 10–12 cm a zakoření se na stinném místě. Na konci léta nebo počátkem podzimu jsou zakořeněné řízky vysazeny na trvalé místo.

Pozornost! Nejprve pro urychlení přežití můžete nad výsadbami vybudovat malý skleník.

Venkovní péče

Nenáročný a vytrvalý řebříček stále vyžaduje určitá pravidla péče. Patří mezi ně zalévání, uvolňování, mulčování a odplevelení. Některé odrůdové odrůdy vyžadují krmení.

Tato nenáročná rostlina stále potřebuje určitou péči.

Existuje několik základních pravidel:

 • Zalévání - každých 8-10 dní.
 • Transplantace - každé 3-4 roky.
 • Minerální komplexní obvaz na jaře.
 • Pravidelné odplevelení.
 • Povrchové kypření půdy.

V souvislosti s péčí je třeba vzít v úvahu 3 důležité body:

 • Organické látky nelze použít jako hnojivo.
 • Mulčování výsadby je přípustné pouze ve velmi suchém podnebí.
 • Zalévání častěji než jednou za 8 dní je nutné pouze při absenci srážek a trvale vysoké teplotě vzduchu.

Stojí za zmínku, že vytrvalá zahradní řebříček je velmi nenáročný na složení půdy a místo růstu. Roste dobře i ve špatné půdě a snáší částečný stín.

Pozornost! Rostlina velmi špatně snáší stagnaci vlhkosti v půdě a pravidelné podmáčení. Stojí za to střídmě zalévat a v případě potřeby opatřit rostlinu drenážní vrstvou.

Kultura se přesazuje jednou za 3-4 roky na jaře oddělením silných kořenů s mladými výhonky od starého keře.

Kvetoucí období

Všechny odrůdy řebříčku kvetou v různých dobách. Některé kvetou již v červnu a některé odrůdy až v polovině srpna. Většina odrůd má květenství štítné žlázy, které se skládají z jednotlivých malých trubkovitých květů. Jejich barva může být bílá, žlutá a dokonce fialová. Existují také vzorky s dvojitými květy.

Doba květu také závisí na odrůdě. Toto období může trvat maximálně 2 měsíce, ale průměrná hodnota je 4–5 týdnů. Během tohoto období nejsou nutné zvláštní změny v péči. K prodloužení kvetení je nutné odříznout zvadlé květenství a pravidelně rostliny zalévat.

Možné narůstající problémy

Dobrá zpráva pro ty, kteří se rozhodnou na místo zasadit květ řebříčku, zjistí, že není náchylný k chorobám a je odolný proti napadení škůdci.

Pozornost! Kromě toho je tato rostlina schopna sama odplašit parazity z jiných plodin.

Tato krásná rostlina neochorie a není ovlivněna škůdci.

Problémy mohou nastat pouze při nesprávné péči. Nejčastěji je to kvůli nedodržení zavlažovacího plánu, protože je pro tuto plodinu snazší přežít sucho než podmáčení. Rovněž se nedoporučuje vysazovat rostlinu v hlubokém stínu - to povede ke zhoršení kvetení nebo úplné absenci květenství.

Použití v krajinářském designu

Okrasný řebříček lze nazvat používanou univerzální květinou.Bude se perfektně hodit do víceúrovňové květinové zahrady a vysoké odrůdy mohou sloužit jako nízký dekorativní plot. Kompaktní odrůdy se vysazují na alpských kopcích nebo v popředí záhonů s jinými plodinami.

Zasazením několika kopií různých odrůd můžete získat barevný koberec, který bude kvést od června do srpna. Například řebříček červený sametový a řebříček ptarmický, mušle perlová může v zahradě vytvořit velmi kontrastní kompozici. Některé odrůdy jsou skvělé pro krájení na kytice.

Zahradní vytrvalá řebříček je skutečným nálezem pro pěstitele květin, kteří nemají dostatek času nebo energie na péči o vrtošivé rostliny. Je velmi nenáročné na složení půdy a klimatické podmínky a velmi nenáročné z hlediska péče. Rostlinu stačí pravidelně zalévat a znovu ji vysazovat každé 3-4 roky. Rozmanitost odrůd vám umožňuje vybrat si vzorky s bílými, žlutými nebo dokonce fialovými květenstvími. Chcete-li použít rostlinu k léčebným účelům, měli byste vědět, z čeho řebříček pomáhá a kdy je nejlepší ho sklízet k sušení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada