Semena levandule - jak vypadají sazenice

Mezi kvetoucími rostlinami, které jsou každému nejvíce známé, je levandule. Lidé mají její odstíny tak rádi, že dokonce dostali stejnojmenné jméno - levandule.

Levandulová pole

Mnoho lidí sní o tom, že má tuto trvalku ve své zahradě, ale ne každý ví, jak pěstovat levandule ze semen.

Levandule jako květinová kultura

Levandule nebo levandule je rostlinná rostlina. Jedná se o keř, zástupce druhu Beránek, který sdružuje asi 30 druhů. Můžete je potkat v Africe, Arábii, jižní Evropě, Indii, Austrálii.

Zajímavý. Levandule je symbolem Francie, respektive jedné z jejích částí - Provence. Je to proto, že v době římské říše byly právě tyto země využívány k pěstování této rostliny. To bylo považováno za velmi cenné a prodáváno za téměř svou váhu ve zlatě.

První jméno květu pochází z latiny „láva“, což znamená „praní“. Je to proto, že starověcí Řekové ji používali nejen k léčebným účelům, ale také k praní a praní svých oděvů. O něco později Francouzi pokřtili voňavou flóru lavandre, bylo to toto jméno, které se rozšířilo po celém světě.

Druhy levandule

Celkově tento rod spojuje až 30 druhů. Z nich se nejčastěji pěstují pouze dva. A to:

 • Levandule úzkolistá (aka anglická a léčivá);
 • Levandule širokolistá (nebo francouzská).

Francouzská levandule

Anglická levandule je celosvětově nejběžnější. Má úzké listy a květenství ve tvaru hrotu. Je to ona, která se pěstuje na ulicích ve středním pruhu. Důvodem je, že je schopen klidně přezimovat na otevřeném poli, nemusí být vykopán a transplantován do domu.

Francouzský vzhled je mnohem rozmarnější. Má širší listy, kratší květenství. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že francouzská levandule je zabíjena chladnými teplotami pod -10 ° C. Proto se častěji pěstuje doma; při pěstování na zahradě na zimu je nutně vykopána a přenesena do místnosti.

Zajímavý. Ruští zahradníci používají dva další typy (i když mnohem méně často než první): holandské nebo hybridní a ozubené.

Výhody a aplikace

I staří Řekové si všimli výhod této kvetoucí rostliny. Postupem času se hranice znalostí lidí o světě rozšiřovaly a o blahodárných vlastnostech levandule se dnes nepochybuje.

Nejdůležitější pro medicínu v této květině je její éterický olej. Toho lze dosáhnout stisknutím celé vzdušné části flóry (a nejen květinami, jak se někteří domnívají). Olej má nejbohatší složení: obsahuje linalool, kumariny, geraniol, borneol a další užitečné prvky. Díky nim lze levandulový ether použít následovně:

 • Pro hojení odřenin, řezů.
 • Se závratěmi, bolestmi hlavy.
 • Pro nespavost a nervové poruchy.
 • Na bolest zubů.
 • Zbavit se otoku.
 • S nepohodlí v žaludku a střevech.
 • Jako antihelmintikum.

Květina se používá v lidovém léčitelství různými způsoby: používají se také semena levandule a jejích klíčků, květiny a listy. Vyrábí se z něj čaje a obklady. Přidává se do mastí, koupe se s ním.Levandulový olej lze použít k aromaterapii.

Aromaterapeutický olej

Oficiální, vědecky ověřený lék navíc tuto flóru také používá. Je pravda, že v tomto případě se častěji používá květinový extrakt.

Domácí odrůdy levandule

Levandule je květina, kterou lze pěstovat jak na zahradě, tak doma. V tomto případě je pro druhý účel obvykle vybrán francouzský typ květu, zoubkovaný nebo hybridní. Jsou malé, bojí se mrazu, proto je ve středním pruhu lepší je okamžitě pěstovat doma. Ze všech odrůd jsou obzvláště zajímavé následující:

 • Helmsdale. Jedná se o odrůdu levandule širokolisté. Liší se barvou květů - není fialová, spíše vínová.
 • Alba. Tato odrůda je odrůda holandské levandule. Jeho rozdíl je bílé květy.
 • Sawyers. Toto je také hybridní levandule, jejíž květy mají šeříkový odstín.

Odrůda Sawyers

 • Royal Crown je zubatá odrůda levandule s jemnými květy.

Jak sbírat semena k setí

Pěstitelé dávají přednost šíření levandule semeny. Lze je získat dvěma způsoby: sami je sbírat a vybírat v obchodě. V každém případě existují jemnosti, které potřebujete vědět.

Sbírka

Na zahradě můžete sbírat plně kvetoucí květenství (nebo si s nimi koupit kytici v obchodě) a vysušit je. Poté malá semena spadnou.

Jednou z vlastností semen levandule je jejich úžasná klíčivost. I po pěti letech od odběru mohou vypučet. Ale pouze při správném skladování (ve vzduchotěsné nádobě) a klíčení.

Nákup

Podle samotných semen je těžké určit, zda se odrůda prodává v papírovém sáčku nebo ne. Abyste nebyli překvapeni změnou květu po vyklíčení zasetých semen, musíte se nejprve podívat na cenu. Čím zajímavější a krásnější bude rostlina, tím dražší budou její semena. Nejsou levné.

Nakupujte semínka levandule

Druhým bodem, kterému musíte věnovat pozornost, jsou informace na obalu. Mělo by obsahovat:

 • Název odrůdy;
 • Výrobce;
 • Doporučení pro péči.

Péče o sazenice

Aby semeno levandule poskytovalo silné zdravé výhonky, měli byste dodržovat řadu pravidel péče o něj. Jedná se zejména o:

 • Lesk. Levandule je rostlina extrémně milující světlo, proto by ji v žádném případě neměla dávat do stínu.
 • Vřele. Květina nebude mít ráda ani chlad, ani teplo - ukazatele teploty by se měly pohybovat mezi 15-21 ° C.
 • Vychystávání. Potápění je přesazování klíčků do větší nádoby. Je vhodnější klíčit semena v mělké krabici. Jakmile levandulové klíčky uvolní první pár pravých listů, je třeba je přesadit do hlubší nádoby. Může být samostatná nebo sdílená (s velkou vzdáleností mezi sazenicemi), ale v každém případě dostatečně prostorná. Je to proto, že zdánlivě malý výhonek má dostatečně silné kořeny, které jsou v nádobě stísněné pro klíčení.

Co je potřeba pro klíčení semen

Když jsou semena páchnoucí flóry zaseta do země, nepotřebují opětovnou výsadbu, krmení a mnoho dalších podmínek. Zatím mají pouze dva požadavky, ale je třeba je dodržet:

 • Osvětlení. Semena levandule potřebují asi 10 hodin denního světla denně. Pokud počasí neumožňuje přirozené splnění podmínky, bude nutné semenáčky osvětlit.

Dodatečné osvětlení plodin

 • Teplota. Pro klíčení musíte přísně dodržovat teplotní režim uvedený výše.

Pokyny k setí sazenic

S květinou jako levandule vyžaduje pěstování anglického osiva doma dodržování určitého řádu a pravidel. U jiných druhů je však všechno stejné.

Výběr osiva

Semena můžete buď sklízet sami, nebo zakoupit v obchodě. V každém případě musí splňovat následující kritéria:

 • Buďte sklizeni z plně kvetoucích květin.
 • Skladujte správně při střední teplotě (ne mráz nebo teplo) v uzavřené nádobě.
 • Nebuďte vlhcí nebo poskvrnění škůdci.
 • Při nákupu nebuďte levní.

Stratifikace semen

Semínka levandule, i při správné volbě, sama nevyklíčí. Potřebuje stratifikaci. Jedná se o přirozený „spouštěč“ mechanismu růstu semen vystavením jej kritickým teplotám. Kromě toho jej lze provádět jak při vysokých, tak při nízkých stupních. V případě této konkrétní flóry se stratifikace provádí pouze chladem.

A je tu jedna zvláštnost. Nestačí jen dát semeno na minutu do chladničky - účinek mrazu by měl nějakou dobu přetrvávat.

Co je stratifikace

Stratifikace se provádí dvěma způsoby: přirozeným a umělým. Prvním je zasít semeno před zimou přímo do otevřené půdy.

Chcete-li pěstovat levandule ze semen pro sazenice doma, musíte vědět, jak jsou semena uměle rozvrstvena. To znamená, že by měly být před zasetím chovány nejméně měsíc a půl. Více je lepší. Tento postup se provádí následovně: osivo se smísí s pískem nebo zeminou a vloží se do uzavíratelné nádoby. Je odeslán do chladničky po dobu nejméně 8 týdnů při teplotě asi +5 ° C. Ale semeno zmrazení nepřežije.

Stratifikace chlazeného osiva

Co zasít semena

Kromě dalších příprav na setí se zahradník potýká s otázkou výběru nádoby a půdy.

Levandule potřebuje kyprou výživnou půdu. Nejjednodušším způsobem je koupit v obchodě hotovou směs pro sazenice nebo univerzální pro pokojové rostliny. Ale před klíčením se doporučuje pečeme v troubě.

Kontejner by měl být široký, prostorný a mělký - ne více než cm do hloubky. Ulehčit si život a naklíčit květinu v kazetě nebude fungovat - tato metoda mu nevyhovuje.

Setí

Samotný výsev by měl být prováděn podle následujících pokynů krok za krokem:

 1. Kalcinovaný substrát se umístí do nádoby. Nelze to přijmout, musí to být volné.
 2. Půda musí být dobře nastříkána vodou z rozprašovače.
 3. Semena květin jsou rozmístěna na zemi poměrně zřídka - s prohlubněmi nejméně 2 cm od sebe.
 4. Shora musí být také pokryty půdou a prosévat ji shora. Horní vrstva země by měla být 2-3 mm.
 5. Po zasetí nezapomeňte vytvořit skleník zakrytím nádoby potravinářskou fólií.

Přesazování sazenic do otevřeného terénu

První rok od klíčení z voňavé flóry byste neměli očekávat květiny a ve skutečnosti vůni. Tráví tento čas tvorbou kořenů a bude kvést až příští rok. S nástupem tepla mohou a jsou klíčky přesazeny venku. Jak zasadit sazenice levandule podle pravidel:

 • Místo pro klíčky je slunečné a teplé.
 • Trvalka preferuje písčito-jílovitou půdu.
 • Půda pro levandule musí být před výsadbou hnojena minerálním hnojením.
 • Prostor mezi pouzdry by měl být alespoň 30 centimetrů (nejlépe všech 40).
 • Sazenice levandule je třeba před opětovnou výsadbou vytvrdit. Hrnce s ním je třeba brát během týdne několik hodin venku.

Sazenice levandule venku

Výsev semen přímo do země

Šeřík lze pěstovat jednodušeji bez přípravy sazenic. Musíte vědět, jak správně vysadit levandule pomocí semen.

Data přistání

Aby semeno levandule začalo růst, musí být stimulováno chladem. U sazenic musíte osivo uchovávat v chladničce. Při setí v otevřeném terénu nemusíte takto přímo drotat - provádí se na podzim, v říjnu bude stratifikace probíhat v zimě přirozeným způsobem.

Uvolňování a krmení

Po zimování během vegetačního období musí být levandule krmena. Nejlepší je zvolit hnojiva s vysokým obsahem draslíku nad dusíkem. Jinak se keř silně protáhne, ale dá několik pupenů.

Tuto flóru je také třeba pěstovat. Je třeba ho po zimě uvolnit a také mulčovat.Mulčování vytváří vrstvu na půdě, která pomáhá vlhkosti neodpařovat se tak rychle. Pro tyto účely jsou vhodné spadané listy. Pod samotným kořenem levandule není země mulčována.

Mulčovací keře levandule

Zalévání

Tato květina miluje vodu. Musí být pravidelně napojena, aby se zabránilo vysychání půdy. Díky mulčování vody však rostlina nebude potřebovat mnoho. Zalévání pravděpodobně nebude muset být prováděno denně.

Péče o mladé rostliny

První rok života na otevřeném poli by levandule nemělo být dovoleno kvést, doporučuje se odříznout všechna květenství. Je to proto, že v tuto chvíli by měl kořen flóry zesílit, musí se přizpůsobit novému místu.

Příprava na zimování

Anglická levandule vydrží teploty až -25-30 ° C. Ale bez dalšího přístřešku nemusí květina tak nízké teploty přežít.

Nejprve musíte keř oříznout. Zůstane na něm pouze 4-5 mladých výhonků, zbytek je odříznut.

Zadruhé, ještě před prvním mrazem musí být keř pevně pokryt smrkovými větvemi. Spadané listí nelze použít - šance na hnilobu jsou vysoké. Plodiny můžete zakrýt listy. Když spadne první sníh, doporučuje se jej samostatně zahřát hustou vrstvou na domácích přístřešcích. Takže rostlina bude mít příležitost bezpečně přežít zimu.

Péče o levandule v květináči

Tuto květinu můžete také pěstovat jako pokojovou rostlinu. Pěstování levandule ze semen bude v tomto případě podobné jako u sazenic. V budoucnu bude pro péči o květiny jen několik zvláštních bodů:

 • Vnitřní pachová flóra snáze snáší suchou půdu než nadměrná vlhkost.
 • Místnost s levandulí bude muset být často větrána. V zimě si vezměte květinu do jiné místnosti. Frost ho zabije.
 • Na dně nádoby je bezpodmínečně nutné vytvořit vrstvu drenáže z expandované hlíny.
 • Pokojová rostlina potřebuje 6-8 hodin denního světla. Nejlepší je umístit hrnce s ním na slunnou stranu. V zimě může být zapotřebí dodatečné osvětlení speciální lampou.

Levandule v hrnci doma

Levandule je obecně nenápadná rostlina. Pokud jsou splněny všechny nezbytné podmínky, semena rychle potěší sazenicemi a ti s časem - se svěžími keři. Byt nebo chalupu člověka brzy vyzdobí keř s neuvěřitelně voňavými květinami.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada