Šíření forsythie řízky - jak se chovat v létě

Forsythia je keř, který zasahuje svým neobvyklým vzhledem. Reprodukce forsythie odřezky v létě vám umožňuje získat na jaře sazenice, které lze použít k výsadbě na otevřeném poli. Dodržováním určitých pravidel a podmínek můžete získat vysoce kvalitní sadbový materiál.

Když můžete naroubovat forsythii

Forsythia se může setkat často. Keř má atraktivní vzhled a je nenáročný na péči. Měli byste vědět, jak se zlatice množí, aby získala nové domácí plodiny. Keř forsythia je zasazen pomocí semen, vrstvení a řízků. Druhá metoda je nejčastěji používaná. Forsythia se může množit na jaře, v létě nebo na konci podzimu. Období určuje každý zahradník individuálně. Každá metoda má své vlastní výhody a nevýhody.

Řízky se zelenými výhonky

Chcete-li získat řízky, musíte provést následující:

  • Nákup materiálu se provádí na začátku června. Poté, co keř vybledl. Takové řízky vám umožní získat sazenice pro další výsadbu v příštím roce.
  • Na podzim je nutné připravit dřevnaté výhonky, které se vysazují v nádobách s pískem. Po zakořenění jsou řízky vysazeny na jaře. Zakořenění tuhých výhonků začíná na konci října.
  • Sklizeň řízků se provádí v zimě pro výsadbu v zemi brzy na jaře. Za tímto účelem je požadovaný počet výhonků oříznut a zabalen do papíru. Obrobek je umístěn v chladničce v sekci pro skladování zeleniny. Sazenice se vysazují počátkem května. Před zakořeněním by měly být tuhé výhonky namočené v roztoku manganu.

Šíření Forsythia řízky v létě je nejpreferovanější metodou mezi zahradníky. Protože za krátkou dobu můžete připravit mladé sazenice k další výsadbě.

Je důležité vědět! Mnoho zahradníků ukládá dřevěné výhonky, aby je spojili do malých trsů a uložili je na sněhu.

Jak si vybrat dobré řízky

Forsythia je okrasná kultura, množení řízky by se mělo provádět až po předběžné přípravě sadby.

Letní řízky zahrnují výběr zelených výhonků od věku 1 roku. Zelený výhonek by měl být neporušený a začít tuhnout. Délka řezu by měla být alespoň 20 cm, řezání forsythia Bush v létě má mnoho výhod. Nejprve je to příležitost vysadit mladé sazenice na otevřeném terénu ihned po zakořenění.

Použití dřevitých řízků vám umožní připravit si výsadbový materiál po delší dobu. Řezy jsou dlouhé 20 cm a každý řez by měl mít alespoň 5 zdravých pupenů. Útěk bez příznaků nemoci nebo viditelného poškození. Zároveň má jeho kůra jednotný vzor a světlou barvu.

Dodatečné informace! Při výběru zelených výhonků by měly být upřednostňovány řízky malé tloušťky. To urychlí proces vytváření kořenů.

Zakořenění dřevitými řízky

Správné oddělení řízků

Řezání forsythie v létě musí začínat správnou přípravou výhonků. Při oddělení řízků od mateřského keře je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Na začátku léta nařízněte pruty pomocí 3 internodií.
  • Horní řez je rovný a spodní pod úhlem pro rychlou tvorbu kořenů.
  • Listy by měly zůstat na rukojeti. To bude sledovat proces tvorby kořenů. Pokud listy přetrvávají po dlouhou dobu, pak výhonek začal vytvářet kořeny. Padlé nebo scvrklé listy naznačují nekvalitní sklizeň.

Oddělení řízků

Na podzim se příprava materiálu provádí po odpadnutí listů. Aby mohl výsadbový materiál začít a být používán k dalšímu rozmnožování, je důležité dodržet čas stříhání. Sklizeň rostlinného materiálu se provádí pomocí ostrého prořezávače, kterým je výhonek oddělen od mateřského keře.

Zakořenění řízků

Abychom pochopili, jak šířit forsythii v létě, je důležité řádně připravit výhonky pro další výsadbu v otevřeném terénu. Nejprve by měly být zakořeněny výhonky. Zelené větve by měly být umístěny do kořenového přípravku na 2 hodiny nebo do jiného podobného přípravku. Růstový stimulant podpoří rychlý vznik kořenů. Obrobky by měly být zasazeny do nádoby s vlhkou půdou. Pro zakořenění se používá směs půdy s říčním pískem. Sazenice je pohřbena do hloubky 5 cm do země. Prohloubení se provádí pod úhlem, aby se urychlil proces zakořenění. Z výše uvedeného je stopka pokryta plastovým obalem nebo plastovou lahví.

Dalším způsobem reprodukce je použití dřevitých větví. Optimální období zakořenění je březen. Dříve sklizené výhonky by měly být umístěny do vody na několik hodin. To je nezbytné pro změkčení tkaniny obrobku.

Zahradníci by měli vědět, jak na jaře rozmnožovat forsythii dřevnatými řízky. Za tímto účelem je připravený výhonek zasazen do nádoby s pískem a rašelinou. Horní část je pokryta plastovým sáčkem. Zalévat pravidelně. Kořeny ze dřevitého obrobku můžete získat pouze pozorováním obsahu vlhkosti v půdě.

Zakořenění řízků v létě

Je také důležité vědět, jak v létě šířit forsythii venku. Za tímto účelem je půda na místě pečlivě vykopána. Připravené polotovary jsou zasazeny do půdy do hloubky 10 cm. Vzdálenost mezi keři je nejméně 5 cm. Celé léto je nutné zakrýt sazenice před přímým slunečním zářením. Zalévat pravidelně. Keře můžete přesadit na trvalé místo růstu za rok.

Následná péče po transplantaci

Chcete-li získat atraktivní keř pro zahradní dekorace, nestačí vědět, jak zakořenit forsythii odřezky. Je také důležité dodržovat správnou péči po přesazení na trvalé místo rostliny.

Příprava půdy pro přesazení sazenice

Žlutý keř na jaře vyžaduje správně vybranou půdu. Kultura netoleruje kyselou a těžkou půdu. Je také nutné vyhnout se místům s těsně umístěnou vodní hladinou. Před výsadbou sazenice musíte promíchat půdu z jámy s humusem a pískem v poměru 1: 1: 2.

Dodatečné informace! Před výsadbou se do jámy umístí odtok. K tomu se používá velký drcený kámen.

Zalévání

Vlhkost je nezbytná pro vývoj keře. Zalévejte sazenice, jak půda vysychá. Poté, co sazenice zesílí, se frekvence zalévání sníží na 1 krát za 2 týdny.

Péče o sazenice

Oplodnění

Aby byl rozkvět kultury bujný, musí být aplikována hnojiva. V prvním roce po výsadbě se vrchní obvaz nepoužívá. Ve druhém roce na jaře, po probuzení pupenů, by měla být použita dusíkatá hnojiva. Pro zvýšení barvy se používají hnojiva draslík-fosfor, která stimulují tvorbu pupenů. Jakmile keř přestane kvést, hnojení se sníží. V létě lze použít komplexní hnojiva. Na konci léta se používají organická hnojiva.

Prořezávání keřů a přístřeší na zimu

Podzim je období, kdy musíte připravit kulturu na první mráz. Několik týdnů před mrazem musíte keř snížit. Všechny větve jsou zkráceny a poškození plodiny je odstraněno.

Keř musí být pečlivě svázán provázkem a ohnut v zemi. Kořen je pokryt směsí humusu a listů. Větve - spadané listy nebo agrofibre.

Podzimní sklizeň řízků

Zajímavý! Na jaře je nutné otevřít pouzdro. Jinak by se na kůře mohla vyvinout plíseň.

Forsythia je jarní keř, který ozdobí každou zahradu. Šíří se řízky, semeny a řízky. Poslední metoda je nejběžnější, protože můžete získat požadovaný počet sazenic. Reprodukce kultury odřezky v létě vám umožňuje vysazovat mladé výhonky na otevřeném terénu. Zkušení zahradníci doporučují sazenice pro sazenice od 1 roku.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada