Květina pomněnka - popis a vlastnosti rostliny

Téměř všechny ženy na naší planetě jsou částečně květinami. Někdo má rád přísné tulipány, někdo miluje nádherné růže nebo exotické orchideje. Kolik lidí - tolik chutí. V přírodě však existuje květina, která upoutá pozornost každého. Jsou to pomněnky, jako kapky oblohy se sluncem uvnitř, s jemnou a jemnou vůní.

Historie původu a vzhledu

Odkud rostlina pochází, je těžké říci. V jednom zdroji se vlasti pomněnek říká Alpy (Švýcarsko), v jiném - některé regiony severní Evropy. Tento druh rostliny roste téměř na všech kontinentech (Asie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika a Austrálie), v oblastech s vlhkým podnebím. V přírodě najdete modrý koberec pomněnek na slunných loukách, na březích řek a potoků, ba dokonce i v bažinách.

Nejoblíbenější květina

Existuje mnoho příběhů a legend o původu, každá země má svůj vlastní a všechny vyprávějí o lásce, věrnosti a rozloučení s milovanými.

Už podle názvu můžete pochopit, jak vypadá pomněnková květina - když jste ji jednou viděli, nelze zapomenout na její jemnou modrou.

Zapomeň na květiny: vzhled rostlin

Pomněnka patří do rodu bylin z rodiny Burachnikov. Květ roste až 30 - 35 centimetrů, vytrvalý, s rozvětvenými stonky a malými květy, shromážděnými v květenstvích. Samotné květy jsou bledě modré, růžové a dokonce i bílé.

Historie jména

Forget-me-not je květina lesů, zahrad a předzahrádek, malá a jemná s okvětními lístky barvy oblohy a slunečným srdcem. Nazývá se také „ucho myši“, takto se z latiny překládá „Myosotis“. Populární jména jsou následující:

 • tykev;
 • febrilní tráva;
 • dobře vypadající.

Podle legendy si Flora, bohyně celého rostlinného světa, nevšimla malé květinky a zapomněla jí dát jméno. Bez povšimnutí se vyděsil a začal tiše opakovat: „Nezapomeň na mě!“ Když to Flora uslyšela, s úsměvem mu dala jméno - Pomněnka. Od té doby lidé začali tvrdit, že má schopnost vrátit zapomenuté vzpomínky. Ale to je jen legenda.

Není přesně známo, proč se tak jmenuje pomněnka, ale téměř ze všech jazyků má název stejný překlad a znamená: „Nezapomeňte na mě, prosím!“.

Doba květu trvá téměř pět měsíců, od května do konce září, vše závisí na odrůdě.

Druhy a odrůdy

V rodu existuje více než 45 druhů květin, většinou mnoho z nich jsou lesní, které se nacházejí po celé planetě. Ale nejoblíbenější jsou: bažina pomněnka, les pomněnka a alpská zahrada pomněnka. Tyto druhy rostlin se nejčastěji vyskytují v předzahrádkách soukromých domů a ve veřejných parcích.

Kde rostou

Zapomeň na mě, ne

Rostlina, která dosahuje výšky až 30 centimetrů a má rozvětvené čtyřboké výhonky. Liší se nenáročností a bohatým dlouhým kvetením (květen-září). Během tohoto období, po rozkvětu výhonku, se objeví nový, který nahradí mrtvý.

Zapomeň na pole

Je považován za dvouletou nebo roční plevel, dorůstající až 60 centimetrů, s malými květy na bezlistých šedých hroznech.Distribuováno téměř ve všech jižních, západních a východních částech Ruska.

Zapomeň na mě

Roste v arktických částech severní polokoule. Díky chlupatému krytu výhonků se chrání před chladem. Barva okvětních lístků rostliny je srovnávána se safíry.

Les

Tuto dvou až tříletou rostlinu můžete potkat v Karpatech, v evropské části Ruska a na Kavkaze. Raději roste na vlhkých loukách, lesích, horách, s dostatečnou vlhkostí. Lesní pomněnkové květy modrých tónů s podlouhlými a špičatými lístky. Doba květu je krátká: květen-červen.

Alpská pomněnka

Nenáročná horská květina roste v přírodě v horském systému Alp, Karpat a Kavkazu. Horská „víla“ miluje světlo a nebojí se kamenitých půd. Bylinný keř od 5 do 15 centimetrů se zeleno-stříbřitě velkými listy a na nich umístěnými květenstvími s jasně modrými, fialovými, bílými nebo růžovými květy. Krásy hor potěší všechny milovníky divoké krásy, hlavní věcí je nepropásnout okamžik, kdy kvete pomněnky. Kvete jen 40-50 dní.

Pomněnka růžová

Další trvalý zástupce rodiny Borachnikovye s tmavě růžovými květy. Miluje polostínované oblasti s úrodnou půdou, mírnou vlhkostí. Snáší sucho a mráz.

Pomněnka bílá

Brzy kvetoucí jarní rostlina. Nějaký alpský pomněnka, pouze barva okvětních lístků je bílá.

Květnová královna, symbol lesů a luk, s voňavou vůní - pomněnka. To je také nazýváno znamením nadcházejícího jara kvůli časnému kvetení. Každý sní o tom, že ve své předzahrádce bude mít modrý koberec divokých květin, ale jeho hybridní odrůdy nejčastěji pěstují květinové zahrady a zahradníci.

Mnoho odrůd pomněnek

Můžete pěstovat květinové záhony a zahradní parcely pomocí zahradního pomněnky a vytvořit hustý květinový koberec z atraktivních květin jemné barvy. V poslední době je tato konkrétní odrůda nejoblíbenější díky své nenáročnosti a vytrvalosti.

Pozornost! V zimě, ne v zasněženém období, je lepší zakrýt oblasti zahradní pomněnkou; bez přístřešku může rostlina zmrznout.

Doporučuje se pěstovat květiny po dobu dvou let, ve třetím roce dochází k jejich silnému růstu, ztrácí se dekorativnost: květy jsou malé a vzácné a stonky jsou silně natažené a leží na půdě.

Zapomeň na mě, nemalokvětý

Malý roční zástupce svého druhu 3-15 centimetrů, s květinami směřujícími nahoru.

Vzácné květy

Od svých příbuzných se liší malým počtem osamělých květenství. Nad oválnými podlouhlými listy, mírně drsnými, jsou malé lístky světle modrých téměř bílých květů.

Vzácné květy

Výsadba pomněnek v otevřeném terénu

Mezi výsadbami druhů není žádný zvláštní rozdíl, může to vyžadovat pouze jinou péči. Stín milující pomněnky budou na přímém slunečním světle nepříjemné a naopak odrůdy, které se na slunci cítí skvěle, rychle mizí a nejsou na místě.

Nejprve musíte připravit půdu:

 1. Najděte vhodné místo přistání.
 2. Odstraňte plevele.
 3. Na podzim přihnojujte nepříznivou půdu minerálními přísadami.

Pěstování ze semen

Rostlina je vysazena semeny v květnu až červnu na speciálně připravených skleníkových místech a na konci srpna nebo na začátku září (pokud je podzim pozdě) se provádí transplantace, kde neustále rostou pomněnky . Není třeba se obávat, díky povrchovému vláknitému kořenovému systému lze transplantovat i kvetoucí vzorky.

Pozornost! Chcete-li vybrat vadná semena, musíte je dát do osolené vody. Špatní a zkažení budou plavat a ti dobří zůstanou na dně. Vybraná semena by měla být omyta čistou vodou, vysušena a sečení může začít.

Odsazení semen by mělo být malé - 1–2 centimetry, ponechejte řádkování asi 30 centimetrů.Tenké sazenice později, takže mezera zůstane stejná.

Pěstování sazenic

Existují dva typy výsadby: jaro a podzim. Na jaře se sazenice vysazují do půdy s již nastavenými pupeny, pokud chtějí letos kvést, v dubnu. Proces je jednoduchý: sazenice se spustí do otvorů vodou a zakryjí se.

Na podzim jsou zasazeny do otevřeného terénu, aby bylo vidět, jak jemná rostlina kvete na jaře, jsou mulčovány rašelinou a pokryty velkými mrazy.

Optimální umístění pro odběr

Ne všechny odrůdy se cítí pohodlně na stejném místě. Bažina pomněnka ztratí barvu a uschne na slunném místě a alpská zemře ve stínu. Lesní pomněnka je nenáročná rostlina, pro ni je lepší částečný stín, ale v plném stínu a na slunci potěší krásným zbarvením květů a jasem listů.

Krmení pomněnek

Třikrát bude stačit vrchní obvaz v půdě. Taky:

 • před kvetením by měly být mladé pomněnky hnojeny minerálními hnojivy;
 • na podzim budete potřebovat organické a minerální krmení;
 • na jaře se do půdy zavede trochu rašeliny a humusu.

Příprava na zimu

K zajištění bezpečného zimování není třeba žádného zvláštního úsilí. Nezapomeň vydržet chladné okamžiky. Ale v případě silných mrazů a absence přirozeného krytu (sněhu) je nutné zakrýt květinové záhony.

Reprodukce

Existují tři metody chovu:

 • semena;
 • výstřižky;
 • dělící keře.

Chcete-li zkontrolovat kvalitu semen, můžete je ponořit do osolené vody, pokud se vznášejí, nejsou vhodné pro výsadbu. I když to není v případě potřeby dostačující, protože pomněnky se samy setím úspěšně množí. Musíte jen zasadit pár květin na správné místo a v budoucnu bude mít glade.

Pokud mluvíme o odrůdových pomněnkách, pak je lepší šířit je řízky. Na začátku léta se odříznou odřezky asi 5 cm, které se musí vysadit společně s vyklíčenými sazenicemi.

Pozornost! Rozdělení keřů je efektivní způsob, jak šířit pomněnky, protože rostlina má silný kořenový systém.

Nemoci a škůdci

Správné zalévání a péče je klíčem ke zdravému růstu rostlin a prevenci chorob a škůdců. Stále je však náchylný k padlí a hnilobě kořenů.

Oxychlorid měďnatý pomůže zbavit se šedé hniloby a léky prodávané ve specializovaných obchodech nebo lidových metodách pomohou zbavit se mšic a blech. U padlí se vyplatí stříkat květiny méně často a zajistit dobrou cirkulaci vzduchu (pokud se jedná o skleník) ošetřením biologickými fungicidy.

Případy použití na šířku

Pomněnky jsou v Evropě velmi běžné. Evropané je rádi používají v zahradních kompozicích spolu s tulipány a narcisy. V blízkosti nádrže vypadají pomněnky obzvláště působivě. Na osobním pozemku si mohou najít své místo v obrubníku květinové zahrady a ve stínu zahrad. Ve městě lze rostlinu často vidět v květináči na balkóně.

Využití krajiny

Zdánlivě miniaturní obyčejný květ, symbolizující věčnou lásku, věrnost a paměť, je tedy nenáročný, a získal si tak popularitu mezi pěstiteli květin po celém světě.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada