Vytrvalý sléz - výsadba a péče

Sléz je kvetoucí rostlina, kterou lze zasadit pro dekorativní účely. Květ slézu je již dlouho oblíbený mezi zahradníky. Rostlina vypadá harmonicky jak na záhonech, záhonech a skalních zahradách, tak podél cest, plotů a živých plotů. Dvouletá nebo zralejší květina již jasně kvete. Je schopen vyzdobit jakoukoli usedlost. Přítomnost rostliny oživí jakoukoli oblast, ať už je to soukromý dům nebo letní chata. Na místě nelze přehlédnout sléz, kterému se také říká sléz, kalačnik, pažitka. Je to vysoká rostlina pokrytá mnoha velkými, živými květinami. V přírodě existuje více než 30 odrůd zásobních růží s různými odstíny pupenů od bílé po kaštanové.

Vytrvalý sléz: výsadba a péče

Tato trvalka byla pěstována ve starověkém Egyptě jako léčivá rostlina. Hippokrates napsal hodně o blahodárných vlastnostech slézu. V současné době se růžice vyskytuje v různých klimatických podmínkách v Evropě, Asii, Africe a Americe. Sléz roste v lesích, podél silnic, na svazích, v blízkosti osad.

Trvalka

Jak sléz vypadá a jak kvete?

Co je sléz? Jedná se o vysokou rostlinu dosahující výšky 2,5–3 metry, jejíž vrchol je pokryt velkými nálevkovitými květy o průměru 7 až 13 centimetrů. Okvětní lístky, v závislosti na odrůdě, mohou být uspořádány do jedné nebo několika řad.

Květ slézu: popis

Barva pupenů může být zcela odlišná: bílá, růžová, červená, žlutá, vínová. Sléz kvete po dlouhou dobu, od začátku června do září, potěší zahradníky svou krásou a půvabem. Slézové listy jsou ve tvaru srdce, zaoblené klky. Kořenový systém je fusiformní, dlouhý, rozvětvený. Po odkvětu se na stonku slézu objeví ovoce - polyseeds.

Jak to kvete

Poznámka! K přípravě léku lze použít všechny části rostliny slézu, ale kořen obsahuje velkou koncentraci živin. Odvar z listů a kořenů slézu pomáhá zmírnit zánět a odstranit hlen z dýchacích cest.

Odrůdy a odrůdy růžové růže

Navzdory skutečnosti, že v přírodě existuje velké množství různých druhů slézu, mezi pěstiteli květin je běžné jen několik z nich. Nejoblíbenější je sléz žluté. Je to vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky 2 až 2,5 metru a je pokryta velkými, dvojitými zlatožlutými pupeny o průměru až 12 centimetrů. Tato odrůda slézu je fotofilní a velmi dobře snáší suché počasí. V chladném období se doporučuje pokrytí žlutého slézu smrkovými větvemi nebo jiným materiálem, který umožňuje průchod vzduchu.

Pěstitelé květin také znají níže uvedené odrůdy.

Žlutá královna

Trvalka Terry Malva je elegantní, okrasná rostlina, hybrid získaný jako výsledek dlouhé a pečlivé práce chovatelů. Rostlina vysoká až 2 metry s objemnými, svěžími, pivoňkovitými květy růžových a fialových odstínů. Terry sléz je oblíbenou květinou krajinářských návrhářů a vypadá skvěle jak pro skupinové, tak pro jednotlivé výsadby.

Froté trvalka

White Perfection je nízko rostoucí rostlina, která nepřesahuje 60 centimetrů na výšku a je poseta malými sněhově bílými květy.

Mallow White Tower je další odrůda bílého, pižmového slézu. Nízce rostoucí keř, dosahující výšky 70 centimetrů. Tato rostlina vypadá atraktivně nejen na záhonu, ale také v kytici nebo květinové aranžmá.

Bílá věž

Růžová věž je pižmová odrůda slézu růžového. Rostlina s průměrnou výškou 70-100 centimetrů s nejjemnějšími růžovými květy, která vypadá skvěle na záhonu v kombinaci s bílou věží.

Růžová věž

Keř je nádherná zahradní rostlina, která dorůstá až 2,5 metru. Mallow keře jsou husté, šířící se, pokryté velkými, jasnými květy s jemnou vůní. Bushová růže není v péči vůbec náladová a dokonale snáší mráz i sucho. Chcete-li vysadit sléz, musíte si vybrat slunné místo, protože ve stínu bude kvést mnohem horší.

Keř

Stromový je malý strom s velkými, dvojitými květy. Nejčastěji v krajinářském designu jsou bílé a růžové barvy pupenů, ale chovatelé nepřestávají udivovat a vynášet všechny nové odrůdy neobvyklých odstínů - červené, broskvové, tyrkysové. Výška stromu je 3-3,5 metru. Rostlina je odolná vůči chorobám a mrazu.

Jako strom

Vrásčitá - tato rostlina, běžně nazývaná sléz, dosahuje výšky 2 metrů a je poseta velkými nálevkovitými květy různých barev, může převládat modrá barva.

Vrásčitý

Pravidla pro výsadbu a výsadbu: květ maliny

Sléz je květina, která je naprosto nenáročná a snadno se o ni stará. Pěstování rostliny začíná výběrem sadebního materiálu a místa výsadby. Kam sázet trvalku? Pro příznivý růst a vývoj slézu je vybráno místo, které je ve dne dobře osvětlené. Čím méně světla, tím horší bude květ. Skladová růže se rychle přizpůsobuje a roste téměř v jakékoli půdě, ale nejlépe se jí bude dařit ve volné půdě naplněné kyslíkem a živinami. Místo výsadby musí být vysoké a suché.

Akumulace přebytečné vlhkosti v půdě může vést k hnilobě kořenového systému. Nejlepší je zasadit květinu na slunnou stranu domu, kde bude chráněna před větrem. Péče o rostliny je extrémně jednoduchá a přímá. Doporučuje se pravidelně uvolňovat půdu, aby se zajistila aktivní výměna vzduchu ke kořenům a odstranil se plevel. Zalévání je nutné pro sléz pouze v suchém a horkém počasí. Po odkvětu jsou stonky slézu rozřezány na úroveň půdy, pokryjí půdu mulčováním - slámou, humusem a zakryjí keře smrkovými větvemi.

Poznámka! Tato květina je odolná vůči většině druhů chorob a škůdců. Pokud rostlina přesto podstoupila chorobu, je nutné naléhavě přijmout opatření: odstranit postižené listy a ošetřit keř speciálními přípravky.

Květy slézu: rostou

Pěstování populace růže ze semen se provádí v několika fázích.

Sběr rostlinného materiálu. Po odkvětu se na stonku slézu objeví ovoce - krabice se semeny. Trvá několik týdnů, než plně dozrají. Poté, co vyschnou a ztmavnou, je můžete sbírat. Stojí za zmínku, že semena jsou vhodná k výsadbě tři roky po sklizni a třetí rok nejlépe klíčí.

Volba metody pěstování. Semena mohou být vysazena jak v otevřeném terénu, tak v kontejneru pro pěstování sazenic. Způsob výsadby závisí na tom, jak brzy pěstitel chce, aby rostlina kvetla. Při výsadbě semen do země se na podzim na rostlině vytvoří pouze první růžice listů. Pokud pěstujete sléz v sazenicích, pak si už do konce července můžete užít první kvetoucí květiny.

Pěstování sazenic. Pro včasný výskyt je nutné na začátku února zasadit semena slézu do nádob.Chcete-li se rozmnožovat sazenicemi, musí být výsadbový materiál namočen ve vodě při pokojové teplotě pro bobtnání a zasazen do půdy v mělké hloubce. Nejoptimálnější teplota vzduchu pro pěstování sazenic je 22 stupňů Celsia.

Sazenice

Přesazování sazenic do půdy. Sazenice slézu v otevřeném terénu je možné vysadit až počátkem května, kdy je půda již dostatečně teplá a riziko mrazu je minimalizováno. Rostliny se vysazují večer, aby nezvädly pod žhavým sluncem. Vzdálenost mezi keři na záhonu by měla být alespoň 30 centimetrů.

Pokud mluvíme o výsadbě semen do země, mělo by to být provedeno v květnu. Když si jaro pevně přijde na své, je třeba najít vhodné místo pro výsadbu slézu, uvolnit půdu, vodu a několik centimetrů hluboká semena rostlin. Za příznivých klimatických podmínek se první výhonky objeví po několika týdnech, ale sléz rozkvete až příští rok.

Poznámka! Aby semena vypěstovala dříve na jaře, můžete je zasadit na podzim, ale v tomto případě musíte pečlivě přemýšlet o jejich úkrytu.

Existuje několik technik, které urychlí proces klíčení semen:

  • namočit. Pokud jsou semena namočená ve vodě zahřáté na 45 stupňů, kůra měkne a sazenice vypučí mnohem rychleji;
  • mini skleník. Semena jsou vyložena na papírový ubrousek, několikrát složená, na krátkou vzdálenost od sebe, umístěna do mísy a nalita teplou vodou. Chcete-li vytvořit skleníkový efekt, zakryjte destičku potravinářskou fólií a nechte působit 24 hodin. Místo papírového ubrousku můžete také použít měkký hadřík;
  • hydrogel je produkt speciálně vyvinutý pro klíčení semen. Můžete si ji koupit ve specializovaném obchodě. Před vložením semen do hydrogelu je nutné je držet v roztoku vápníku;
  • semena můžete jednoduše umístit na tmavé, vlhké místo. Toto mikroklima aktivuje růst kořenů a po setí rychle vypučí.

Příprava na přistání

Jak a kde sázet sléz? Tuto otázku si klade každý zahradník, který se rozhodne vyzdobit svůj web skladovou růží. Jak je uvedeno výše, sléz má velmi rád světlo. Ve stínu budou květy rostliny řídké, malé a bledé barvy. Místo výsadby by mělo být dobře osvětleno slunečními paprsky. Optimální je vysadit sléz na kopci, aby se v půdě nehromadila voda. Aby se zabránilo rozbití vysokých stonků větrem, je nejlepší zasadit rostlinu podél zdi nebo plotu. Růstová aktivita a kvetení akciové růže bude záviset na vybrané oblasti.

Pro nasycení půdy pro výsadbu slézu živinami je nutné ji vykopat a hnojit humusem. Pokud jde o sazenice, je pro ně připravena následující půda: dvě části pozemku ze zahradního pozemku, jedna část písku a jedna část humusu. Aktivně rostoucí sléz nevyžaduje časté krmení. Jednou za rok na jaře stačí. Pro hnojení byste měli používat komplexní minerální hnojení pro kvetoucí rostliny.

Péče po přistání

Péče o květinu po výsadbě je docela jednoduchá. Po zasazení sazenice do země je nutné dobře utlačit její kořeny zeminou a hojně ji zalévat. Po zakořenění a začátku aktivního růstu je nutné uvolnit půdu a odstranit plevele. Mladé keře vyžadují častější zavlažování v malém množství. Jak rostete, počet zalévání se snižuje.

Kvetoucí

Když se na stonku slézu objeví pupeny, musí být oplodněno minerálním komplexem. Pro bohaté kvetení se doporučuje odstranit stopky, dokud se na nich nezačne vytvářet ovoce. Sléz je zcela nenáročná květina a nevyžaduje zvláštní pozornost a zvláštní péči.

Abyste zabránili zlomení dlouhých a křehkých stonků rostliny větrem, můžete je uvázat na podpěry.

Poznámka! Sléz netoleruje přesazování, protože v tomto procesu mohou být narostlé kořeny poškozeny a to způsobí onemocnění nebo smrt. Proto je nutné zvolit trvalé místo pro sléz a sazenice se nejlépe provádí v rašelinových květináčích.

Příprava na chlad

Péče o sléz je nutná nejen v létě, ale také vyžaduje pečlivou přípravu rostliny na zimu. Navzdory skutečnosti, že se růžice dobře vyrovná i při silném nachlazení, musíte se o ni před zimou postarat. Nejdůležitějším krokem v přípravě na zimu je prořezávání rostliny. Okamžitě po odkvětu je nutné odříznout dlouhé stonky, aby nedošlo k plýtvání silou rostliny při zrání polyseeds.

Některé odrůdy slézu mají po prořezání čas znovu dorůst a rozkvétat před nástupem chladného počasí.

Poznámka! Někteří odborníci nepovažují prořezávání za povinné opatření a doporučují odstraňovat pouze stopky. Podle jejich názoru to bude stačit na přípravu na zimu.

Pokud je přesto rozhodnuto o odříznutí stonků, mělo by to být provedeno u kořene. Je vhodné přikrýt větvemi jehličnatých stromů, přikrýt rašelinou nebo humusem.

Pokryté smrkovými větvemi

Sléz je skutečně půvabná rostlina, která láká svou mimořádnou krásou. Navzdory snadné péči, sléz okouzlí svým vzhledem a zdobí zahradu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada