Trvalka Likhnis - výsadba a péče na otevřeném poli

Trvalka lychnis je nádherně kvetoucí rostlina, která vyžaduje jen malou údržbu. Je schopen harmonicky zapadnout do stávajícího designu zahrady nebo parku. Chcete-li zvolit nejvhodnější možnost, má smysl, aby se zahradník dozvěděl více o tom, co je tato rostlina.

Popis vytrvalého lychnisu

Tato rostlina patří do rodiny Clove. Vytrvalý lychnis je ve volné přírodě rozšířený. V zahradnictví se používá již několik století. Díky své bohaté a zářivé barvě se mu také říká adonis.

Lychnis květina

Vlastnosti rostlin

Květ Lychnis je vytrvalá rostlina, jejíž různé druhy nepřesahují výšku 1 m. Stonka je zaoblená, mírně pubertální. Listy jsou kopinaté, podlouhlé. Květy jsou bisexuální, průměr asi 2 cm, tato rostlina se na jednom místě pěstuje nejdéle 5 let.

Pro vaši informaci! Plodem je více kořen se semeny ve tvaru ledviny. Semena zůstávají životaschopná po dobu 4-5 let.

Jaké typy lychnis existují: jejich popis a vlastnosti

Je známo více než 30 druhů lychnis. Nejoblíbenější z nich mezi zahradníky jsou podrobněji popsány níže.

Lychnis Chalcedonica, nebo svítání

V přírodě se nachází na evropském území Ruska. Likhnis chalcedon je distribuován také v jižní části Sibiře a ve střední Asii. Výška dospělého keře je 80–100 cm, listové desky jsou vejčitě kopinaté. Květenství chalcedonského lychnisu (svítání) má formu corymbose-capitate. Jsou tvořeny malými květy jasně červené barvy a lístky, které mají dva laloky. Průměr květenství dosahuje 10 cm.

Likhnis zorka má vysokou odolnost vůči chladu. Tento druh je znám od roku 1561. Patří k němu slavná maltská křížová odrůda, která se vyznačuje bujným kvetením a bohatou červenou barvou.

Lychnis chalcedon

Lychnis viskaria

Roste na jihu sibiřské nížiny, ve střední Evropě, na severním Kavkaze. Výška viscarius lychnis je 40-100 cm, lepkavá horní část dala rostlině jiné jméno - dehet. Pupeny jsou karmínové nebo bílé barvy. Přesleny se skládají z 6-7 ks.

Lychnis alpine

Stanovištěm těchto květů jsou tundra a lesní tundra pásy Skandinávského poloostrova, stejně jako severoamerického kontinentu. Alpský lychnis se nachází na svazích Alp. Výška keře je 15-20 cm, v procesu růstu se u kořenů objevují listové rozety. Výhonky jsou zdobeny protilehlými listy. Květenství má tvar laty. Lychnis červená má květy karmínové nebo růžově červené barvy.

Pro vaši informaci! U tohoto druhu je nejznámější odrůda Lara.

Lychnis alpine

Lychnis Arkwrightii

Výška keře Arkwright lyhnis je 35-40 cm.Výhonky a úzké listy jsou vínové barvy. Tento keř produkuje malé množství oranžově zbarvených květenství. Tento druh kvete od posledních červnových dnů do poloviny srpna.

Nejoblíbenější odrůdou tohoto druhu je Vesuv Lychnis. Jeho listy rostou ve tvaru srdce a počet květenství červenooranžové barvy je ve srovnání s hlavním druhem větší a bujnější.

Lychnis koruna (Lychnis Coronaria, Lychnis Coriacea)

U stříbrného lychisu výška keřů nepřesahuje 90 cm, květenství je racemose a volné. Většina rostlin má růžové květy, ale existují některé, které mají bílé květy. Výsadba a péče o korunní lišejníky na otevřeném poli není příliš obtížná.

Cuckoo adonis (Coronaria Flos-Cuculi) nebo květ kukačky (Lychnis Flos-Cuculi)

Tento typ lychnisu je rozšířen na většině evropských kontinentů. Výška jeho keře je 1 m. Listy adonisu jsou umístěny opačně. Jak se přibližují ke koruně, jejich délka se zmenšuje. Okvětní lístky tohoto druhu jsou růžové. Jsou rozděleny do čtyř laloků, z nichž každý trochu visí a kroutí se.

Kukačka Adonis

Lychnis šumivé (Lychnis Fulgens)

Roste v Japonsku, v sibiřské tajze a na Dálném východě. Výška dosahuje 40-60 cm, listy mají podlouhlý vejčitý tvar. Červené květy mají průměr 4–5 cm a jejich okvětní lístky jsou rozděleny do čtyř částí.

Lychnis Haageana

Výška keřů se pohybuje od 40 do 45 cm, listové desky mají podlouhle vejčitý tvar. Květenství je racemose. Každý z nich se skládá z 3–7 pupenů o průměru 5 cm, okvětní lístky vypadají vyříznuté. Na každé straně je jeden hrot. Tento druh má vysokou mrazuvzdornost.

Lychnis Jupiter (Lychnis Flos-Jovis, Coronaria Flos-Jovis)

Tento druh roste na svazích Alp. Výška lysce Jupitera je 80 cm, výhonky jsou rozvětvené a hustě listnaté. Na povrchu výhonků a listových desek je mírné ochlupení. Bledě fialové květy mají jednoduchý tvar. Existují také froté a bílé květy.

Lychnis Jupiter

Odrůdy nejoblíbenější u zahradníků

Níže je uveden přehled nejoblíbenějších odrůd. Aktivně se používají pro design zahrady a parku.

 • Vesuv. Květy jsou jasně oranžové. Tato odrůda má široké listy ve tvaru srdce. Kvete od června do srpna.
 • Rosetta. Odkazuje na typ viscaria. Lychnis Rosetta je kompaktní keř s dvojitými květy intenzivní karmínové barvy.
 • Maltézský kříž. Tato odrůda patří do druhu Chalcedony Lychnis. Název dostal podle tvaru květů, které vypadají jako maltézský kříž. Vyznačuje se bohatou barvou a hustým květenstvím.
 • Smolka. Tato odrůda patří k viskariya lychnis. Jeho název pochází ze skutečnosti, že vrchol rostliny je lepkavý. Má květy růžové, bílé nebo karmínové barvy. Kvetení trvá od května do července.
 • Adonis. Keř může dorůst až do výšky jednoho metru. Jemné vyřezávané květy jsou růžové. Jsou rozděleny do čtyř částí.
 • Nana. Jedná se o miniaturní keř vysoký až 15 cm, patřící do druhu kukačky adonis. Malé růžové květy.
 • Alba. Tato odrůda patří mezi druhy kukačky adonis. Na středně velkých keřích rostou květy bílé barvy.

Jak se vytrvalý lychnis množí

K reprodukci vytrvalých liči se používají semena a řízky. Lychnis lze pěstovat přímým zasazováním semen do otevřeného terénu nebo nejprve pěstováním sazenic.

Semena

Pěstování ze semen

Tento keř můžete množit přímým zasazením semen do půdy. Pokud používáte sazenice současně, pak by kvetení mělo začít ve stejné sezóně, kdy byla prováděna výsadba.

Semena se začínají vysazovat pro sazenice v březnu a v květnu by měla být vysazena na otevřeném terénu.Pro výsadbu potřebujete plastové nádoby se zeminou. Ve spodní části jsou vytvořeny otvory, kterými může protékat přebytečná vlhkost.

Chcete-li pěstovat sazenice, musíte nejprve umístit semena pro stratifikaci v chladničce po dobu 15-30 dnů a zabalit je do vlhkého hadříku. Poté se umístí do úrodné volné půdy a začnou klíčit.

Poznámka! Nádoby jsou pokryty plastovým obalem, aby byla zajištěna odpovídající úroveň vlhkosti. Pro klíčení je třeba zajistit teplotu 18-20 ° C a pravidelné zavlažování.

Po 2–4 týdnech se začne vyvíjet kořenový systém. V tuto chvíli je nutné vybrat, zasadit rostliny do samostatných nádob. Po 1-2 týdnech se objeví listy. Poté je rostlina připravena k přesazení do otevřeného terénu.

Aplikace v krajinářském designu

Výstřižky

Tato metoda šíření se obvykle používá pro froté odrůdy. Řezy se vaří v červnu. Jejich délka by měla být 20-25 cm, před klíčením se umístí na 30 minut do kořenového roztoku.

Když jsou zasazeny do země, jsou pokryty fólií. Řízky jsou opatřeny pravidelným zaléváním. V srpnu až září jsou rostliny vysazeny na trvalém místě.

Vlastnosti péče na zahradě

Trvalka nevyžaduje velké úsilí, aby rostla. Chcete-li získat svěží květ, musíte dodržovat pravidla péče o lichnis.

Potřebuje dobré sluneční světlo. Mírný stín je povolen. Nedostatek osvětlení povede k tomu, že kvetení může být slabé, nevýznamné. Pro prodloužení kvetení se doporučuje odstranit vybledlé pupeny.

Zalévání

Zalévat lichnis je nutné pouze v období horkého a suchého počasí, ale ujistěte se, že v půdě není nadměrná vlhkost.

Priming

Pro rostlinu je vhodná úrodná, mírně kyselá půda s volnou půdou.

Top dressing

Během jednoho vegetačního období je nutné keř krmit 2-3krát. Na začátku jara dostává směs karbamidu, síranu draselného a superfosfátu.

Během kvetení by hnojiva měla sestávat ze superfosfátu, zemědělství-7, síranu draselného. Připravená směs se míchá v poměru: 1 polévková lžíce. lžíce na kbelíku s vodou.

Důležité! Podzimní krmení lze provést se stejným řešením.

Květ

Kdy a jak kvete

Doba květu závisí na kultivaci odrůdy. Obvykle je toto období jeden a půl měsíce.

 • Druhy květin. Tvary květin se mohou lišit v závislosti na odrůdě a rozmanitosti. Někdy jsou okvětní lístky rovné a řídké, v jiných jsou rozděleny na dvě nebo čtyři části. Existují i ​​jiné typy.
 • Květinové tvary. U většiny druhů květin se shromažďují v květenstvích s deštníkem. Existují však ty, ve kterých rostou v malých skupinách nebo jednotlivých květinách.
 • Kvetoucí období. Záleží na typu lychnis. Většina odrůd má květy od června do srpna a tentokrát trvá 1,5 měsíce.
 • Změny v péči během kvetení. V této době se během sezóny vyrábí druhý z obvazů. Musí obsahovat všechny prvky nezbytné pro růst květin. V péči nejsou žádné další změny.

Možné narůstající problémy

S výhradou nezbytných pravidel péče lichnis prakticky nezhorší, květina také není náchylná k napadení škůdci.

Při špatné péči je rostlina náchylná k napadení mšicemi, listovými válečky a roztoči. Abyste s nimi bojovali, musíte stříkat speciálními přípravky.

Tato rostlina je vysoce odolná vůči chorobám. Podle pravidel péče téměř nikdy neochorie.

Důležité! Pokud dojde k nadměrnému zalévání, může dojít k vysoké vlhkosti, hnilobě kořenů nebo plísňovým onemocněním.

Pokud rostlina nemá dostatek světla, snižuje to kvalitu a hojnost kvetení.

Použití v krajinářském designu

Lychnis vypadá efektně při skupinových výsadbách na pozadí zelené trávy. Někdy ji zasazují na břehy nádrží. Nízko rostoucí odrůdy vypadají krásně, když zdobí alpské skluzavky nebo obrubníky pro cesty.

Alpská skluzavka

Trvalka lychnis je schopna zdobit jakoukoli zahradu nebo park. Vypadá působivě, když se používá pro nejrůznější účely. Poté, co se zahradník dozvěděl více o této květině, si může kompetentně vybrat vhodný druh a odrůdu této rostliny pro sebe.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada