Levandule v květináči na parapetu

Levandule v květináči se zdá být něčím neskutečným nebo složitým, každý je zvyklý ji vidět na rozlehlých polích v Provence. Dnes si i začínající zahradníci mohou vypěstovat voňavou rostlinu a vyzdobit si s ní domov.

Zvláštnost levandule je ve své struktuře, vypadá jako malý keř bez hlavního stonku. Výsadba a výběr kapacity do značné míry závisí na velikosti kořenového systému.

Rozměry kořenového systému

Keř má dobře vyvinutý centrální kořen v délce, v otevřené půdě dorůstá až 40 cm, levandule doma v květináči je malá, její kořenový systém může dorůst až do délky 15-20 cm.

Levandule v bílém květináči

Kořen neustále roste, každý rok se hrnec mění na nový, prostornější.

Úroveň obtížnosti pro nastupování a přestupy

Levandule nemá ráda časté transplantace a špatně na ně reaguje. Doma je přesazení nuceným opatřením, provádí se s růstem kořenů. Procedura se provádí opatrně během období spánku, přičemž se rostlina pohybuje velkou hrudou Země.

Odrůdy hrnců

Než si budete moci pěstovat levanduli doma, musíte si pro ni vybrat ten správný hrnec.

Hrnce

Cache-pot je dekorativní nádoba, ve které je nainstalován hrnec s rostlinou. Výhody:

 • Estetický vzhled;
 • Možnost okamžitého nákupu velkého sázecího stroje, který se vejde na pěstovanou levanduli;
 • Není třeba vybírat drahé hrnce, které se budou často měnit.

Dřevěné květináče

Květináče

Vázy se nazývají dekorativní květináče z kamene, sádry nebo kovu, které stojí pod širým nebem. Existují nádoby z hlíny, keramiky nebo betonu. Vázy na výsadbu levandule mohou být mobilní, takže je lze s nástupem chladného počasí snadno přemístit do interiéru.

Květináče na ulici

Velikost

Levandule dobře roste v prostorných květináčích, jejichž průměr je nejméně 25-30 cm, keř roste rychle, takže si můžete vybrat nádobu "pro růst". Výška hrnce by měla být o 5-6 cm větší než délka středního kořene, objem by měl být alespoň 2 litry.

Materiál

Je vhodné zvolit prodyšné materiály, jako je jíl, dřevo a keramika. Je povoleno používat kov a hrnce s lesklým povrchem s drenážními otvory.

Poznámka! Hrnec musí být světlé nebo střední barvy. Tmavé povrchy se rychleji zahřívají a udržují teplo, což je pro levanduli nepřijatelné.

Cena

Cena závisí na materiálu a velikosti, stejně jako na vzhledu hrnce a množství dekoru. Ceny hrnců se pohybují od 1 000 rublů. až 7-9 tisíc rublů * a více. Vázy z hlíny nebo keramiky budou stát v průměru od 300 rublů. až 4 až 5 tisíc rublů *

* Ceny jsou platné pro červenec 2019.

Designové květináče

Pokojové květiny hrají významnou roli při dekoraci interiéru bytu; květináč by měl být kombinován s celkovým konceptem. Při hledání neobvyklých designových řešení by neměla být zapomenuta funkčnost. Před nákupem musíte věnovat pozornost následujícím kritériím:

 • Materiál musí být prodyšný nebo mít otvory pro větrání půdy;
 • Tvar nádoby by měl být protáhlý, nemůžete si vybrat nízké a široké hrnce;
 • Předpokladem je přítomnost drenážních otvorů;
 • Hrnec s levandulí by neměl být tmavý, i když má stylový design.

Ozdobný hrnec

Upřednostnit obyčejný nebo designový hrnec je osobní volbou každého, ale je třeba mít na paměti, že za rok bude levandule muset být transplantována na nové místo.

Poznámka! Racionálnějším řešením je nákup designových hrnců, v tomto případě na vzhledu hrnce nezáleží.

Specializované (jiné typy)

Kromě tradičních květináčů a květináčů existuje řada neobvyklých nádob na květiny, mezi ně patří:

 • Závěsné květináče a květináče jsou alternativou k běžným květináčům, které umožňují zvedání levandulových keřů;
 • Backlit cache-pot - designové řešení pro zdobení zahrad a verand;
 • Silikonové květináče a květináče jsou jedním z nejnovějších designových rozhodnutí. V takovém květináči můžete ohýbat okraje, jak květina roste, ohýbat ji zpět a zvětšovat svůj objem;
 • Floraria jsou nádoby vyrobené z průhledného skla. Mohou v nich růst pouze rostliny milující světlo, které jsou odolné vůči suchému počasí;
 • Jedním z nejnovějších vývojů jsou chytré hrnce s automatickým zavlažovacím systémem. Vývoj je relevantní pro rostliny, které vyžadují pravidelnou vlhkost.

Který hrnec je nejlepší

Neobvyklá výzdoba místnosti - levandule v květináči; pěstování domu začíná jeho výběrem. Kromě obecných požadavků existují i ​​přesnější, které závisí na typu zařízení.

Výběr květináče závisí na druhu a rozmanitosti rostliny, vlastnostech zalévání. Při výběru hrnce nejsou nutné speciální výpočty, stačí se zaměřit na věk rostliny a velikost jejích kořenů.

Při výsadbě mladých rostlin

Sazenice pěstované ze semen jsou malé velikosti. Zpočátku to může být zasazeno v dočasných malých květináčích. Velikost nádoby by měla být o 3-4 cm větší než hliněná hrudka s levandulovými kořeny.

Při opětovné výsadbě staré

Při opětovné výsadbě starých rostlin je nutné stavět na velikosti kořenového systému. Nová nádoba by měla být o 5–7 cm větší než ta předchozí, kořeny by neměly přijít do styku se stěnami květináče.

S různými typy zavlažování

Výběr nádoby na výsadbu závisí na typu zavlažování; existují 2 typy zavlažování:

 • Umělá je zálivka, kterou lze upravit. V tomto případě musíte vybrat hrnec s otvory, abyste odstranili přebytečnou tekutinu, která teče do pánve;
 • Přirozené zalévání kvůli dešti, pokud je květináč na ulici. Když prší, je vhodné levanduli skrýt, aby nedošlo k zamokření. Existují situace, kdy majitelé nejsou doma, nebo nemají čas přivést rostlinu pod kůlnu. V tomto případě musíte zvolit závěsné květináče nebo květináče, které jsou instalovány na pódiu - přebytečná voda sama odejde.

Obrázek 5 Závěsný květináč

Přistání na ulici

Pro venkovní výsadbu jsou vhodné nádoby vyrobené z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům. Můžete použít hliněné a keramické hrnce, sádrové nebo betonové vázy. Pokud se používají kovové nádoby, musí být nerezové nebo smaltované. Dřevěné výrobky by měly být pokryty vodotěsnými povlaky.

Sázení a péče o levandule doma

Pokud se levandule pěstuje v květináči, bude se s ní zacházet odlišně od divokého keře. V zimě je nádoba s květinou přivedena do místnosti; v teplém období by levandule měla stát na balkóně nebo v blízkosti otevřeného okna.

Levandule v domě

Jak se starat o levandulovou květinu doma:

 • Rostlina je napojena měkkou, usazenou vodou. První 2 měsíce po výsadbě se zalévání provádí 2-3krát týdně, poté se zvlhčí, když půda vysuší;
 • Voda, která vytékala drenážními otvory, je okamžitě odstraněna, aby neabsorbovala zpět;
 • V horkém počasí je rostlina navíc postříkána vodou;
 • Květina je aktivně krmena do 2 měsíců po výsadbě. Komplexní hnojivo na minerální bázi se aplikuje každých 14 dní;
 • Když se rostlina zakořenila, krmí se každé 3 týdny tekutými formulacemi. Před kvetením lze použít dusíkatá hnojiva. Po začátku kvetení přecházejí na směsi obsahující fosfor a draslík. Během období nečinnosti není nutné aplikovat hnojiva;
 • Levandule vyžaduje hodně slunečního světla a měla by být na jižní nebo jihovýchodní straně. Nedostatek osvětlení je kompenzován zářivkami;
 • V létě nebo na začátku podzimu, kdy kvetení končí, je rostlina prořezána. Formativní prořezávání lze provádět na jaře, aby se získal správný tvar;
 • Pokud levandule stojí na parapetu nad radiátorem, je lepší ji během topné sezóny odstranit na jiné chladné místo;
 • Na jaře je rostlina přesazena do nového většího květináče. Transplantace se provádí metodou překládky - společně s hrudkou země.

Poznámka! Levandule nemá ráda příliš mnoho vlhkosti. Pokud není dostatek vlhkosti, levandule nevyschne, ale její barva bude méně intenzivní.

Jak si vyrobit hrnec vlastními rukama

Thrifty majitelé budou považovat za iracionální kupovat každý rok nový hrnec s levandulí, protože si ho můžete vyrobit sami z jednoduchých materiálů.

Proutěný hrnec

Dostupné materiály

Chcete-li vyrobit hrnec s vlastními rukama, můžete použít jednoduché a cenově dostupné materiály:

 • Sádra;
 • Beton;
 • Dřevěný;
 • Mlází;
 • Réva;
 • Jíl.

Poznámka! Z nějakého důvodu většina lidí zapomíná na staré sklenice, vědra a plastové nádoby, na základě kterých si můžete vyrobit nový květináč a zařídit si ho podle svého vkusu.

Seznam součástí

V závislosti na zvoleném materiálu budou zapotřebí další komponenty:

 • Rychlé fixační lepidlo;
 • Na beton, sádru a hlínu potřebujete vodu;
 • Lak na ochranu dřeva před vlhkostí;
 • Proutěné květináče vyžadují plastovou základnu, robustní provázek a pytlovinu.

Zda znovu použít hrnec

Když je předchozí keř přesazen na nové místo, není třeba spěchat s likvidací starého hrnce, lze jej znovu použít.

Jak čistit

Hrnce lze znovu použít k zasazení nového keře levandule. Před použitím je nutné odstranit zbytky zalévací zeminy a plaku na stěnách. Jak to udělat:

 • Nádoba se umyje, velké kousky plaku se odstraní kovovým žínkem nebo kartáčem;
 • Nádoba je namočená po dobu 40 minut. ve vodě smíchané s 9% octem v poměru 3: 1. Roztok lze nalít do středu hrnce, pokud v něm nejsou žádné otvory;
 • Jakmile plak změkne, lze jej snadno očistit štětcem nebo žínkou.

Poznámka! Lze použít čisticí prostředky a čisticí prostředky, ale absorbují se do porézních materiálů. Umytá nádoba by měla být před použitím namočena ve vodě po dobu nejméně 12 hodin.

Jak opravit

Častým problémem hliněných a keramických nádob je praskání, ale nespěchejte je vyhodit. Pokud je hrnec prasklý, ale udržuje svůj tvar, může být prasklina pokryta jílem nebo naplněna těsnícím lepidlem nebo silikonem.

Pokud se hrnec rozdělil na několik velkých kusů, lze jej přilepit kyanoakrylátovým lepidlem a tmely. Lepené švy vypadají neatraktivně, opravený předmět lze ozdobit podle vašeho vkusu.

Levandule v hrnci doma je krásná a neobvyklá, rozkvetne a naplní vzduch jemnou vůní. Pěstovat jej může kdokoli, pokud si zvolí vhodné místo a bude dodržovat pravidla výsadby.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada