Levandule - výsadba a péče venku

Levandule je okrasná vytrvalá léčivá rostlina se sofistikovanou letní vůní. Díky svému půvabnému tvaru a jasným tmavě modrým květům se často používá ke zkrášlení obrubníků a alpských skluzavek. Současně výsadba levandule a péče o ni vyžaduje specifické znalosti a dovednosti, bez nichž bude pro květinu obtížné potěšit své majitele bujným kvetením.

Jak vypadá levandule?

Levandule patří do čeledi Lamiaceae. Průměrná výška vždyzeleného keře se pohybuje do půl metru. Květina může být roční nebo trvalka. Má rovnou plstěnou stopku s mírně zakřivenými okraji. Na jednom z konců jsou zúžené světle šedé nebo modrofialové květy, mírně připomínající klásky.

Levandule: pěstování a péče

Běžné odrůdy

Celkem se čte asi 20 druhů levandule. Nejoblíbenější jsou:

 • Anglický úzkolistý. Vynikající pro pěstování v ruském podnebí. Květina je schopna odolat výrazným teplotním výkyvům. Rostlina normálně vydrží 25stupňové mrazy. Výška keřů se pohybuje od 15 do 60 cm. Týká se léčivých rostlin. Odrůdy obsažené v tomto druhu: Alba, Sentiva Silver, Munsted, Rosea, delfín, Hidcote, Sentiva Blue.

Společné odrůdy levandule

 • Francouzský širokolistý. Tento druh snáší zimování velmi tvrdě, proto se nedoporučuje pěstování v podmínkách střední uličky. Nejpřijatelnější možností je pěstovat květinu v květináči. S nástupem chladného období by měl být hrnec přiveden do domu. Tento druh levandule se pěstuje při teplotě ne nižší než -10 ° C. Odrůdy obsažené v tomto druhu: Helmsdale, Tiara, Rocky Road, Regal Splendour, Willow Vale.
 • Ozubený. Tento druh není schopen odolat nízkým teplotám, proto by měl být pěstován v teplých klimatických podmínkách nebo uvnitř (na venkově nebo doma). Je považován za výhradně dekorativní typ. Nejoblíbenější odrůdy jsou Royal Crown (fialová), Pedundulata (růžová) a Regal Splendor (tmavě fialová).

Stručně o historii vzhledu jako zahradní rostliny

Samotné slovo „levandule“ má latinské kořeny. Část názvu „láva“ v překladu znamená „praní“. Ve starověku byla levandule uctívanou rostlinou, která se používala k praní a praní a jako součást sedativa. Dnes se květina aktivně používá při vaření, výrobě oleje a krajinářství.

Vlastnosti péče o levandule na zahradě

Levandule je poměrně náročná květina, ale při správné péči může potěšit majitele bujným kvetením.

Osvětlení: milující stín nebo světlo milující

Levandule je rostlina velmi milující světlo. V podmínkách částečného stínu, například pod ovocnými stromy v zahradě, se však květina bude moci normálně vyvíjet.

Poznámka! Při nedostatečném osvětlení nemusí mít rostlina dostatek síly pro bohaté kvetení.

Zalévání a vlhkost

Zalévání by mělo být prováděno ráno nebo večer. Nejlepším řešením je voda o pokojové teplotě vařená nebo oddělená několik dní. Rostlina nemá ráda podmáčenou půdu, takže květina by se neměla nalít. Po 25-30 minutách. po každém zalévání byste se měli zbavit zbývající tekutiny z pánve a také dvakrát týdně po proceduře uvolnit půdu. Je nežádoucí používat dřevěné tyče nebo kolíky, nářadí musí být plastové.

Vlastnosti péče o levandule na zahradě

Stříkání a další preventivní opatření

Levandule může tolerovat suchý vzduch ve vytápěném obytném prostoru, ale aby se zabránilo napadení škůdci, je třeba občas stříkat listy. Když se objeví plevel, je okamžitě odstraněn. Pro prevenci se doporučuje mulčování (s rašelinou). Levandule také potřebuje hilling, který by se měl provádět nejméně jednou za 6 měsíců (na podzim a na jaře).

Priming

Levandule není příliš náročná na minerální složení substrátu, ale vlhká a těžká půda pro ni rozhodně není vhodná. Nejlepší možností je lehký pískovec nebo pískovec. Pokud se půda ukáže být těžká, měla by být smíchána ve stejném poměru s pískem (řekou). Musíte se také postarat o drenážní vrstvu, která zahrnuje keramzit, rozbitou cihlu a písek.

Důležité! Úroveň kyselosti půdy by měla kolísat mezi 6,5-8 pH. V případě nesouladu se k němu přidá popel nebo vápno.

Hnojení a krmení

Kvalita a množství obvazů významně ovlivňuje, jak levandule roste a vyvíjí se, proto by neměl být ignorován postup při hnojení květiny. Na jaře se doporučuje vrchní oblékání. Nejlepší možností je nakrmit rostlinu dusíkatými hnojivy. Pro přípravu hnojiva je nutné zředit močovinu (1 lžíci) nebo humát sodný (2 lžíce) ve vodě (10 l). Na jeden keř bude stačit asi 5 litrů roztoku.

Jak a kdy ořezávat

Pro rostlinu bude stačit jedno prořezávání ročně, které umožní růst keři a výhonky dřevnatě. Dlouhodobé zkušenosti naznačují, že tento postup by měl být proveden bezprostředně po skončení kvetení - ve druhé polovině července. Výhodou letního prořezávání je, že levandule dokáže za krátkou dobu vypěstovat dostatečné množství čerstvé, kompaktní a krásné zelené hmoty.

Vzhledem k tomu, že rostlina kvete pouze v létě, je povoleno řezat keře na jaře, když končí mráz. Doporučená rychlost řezání je 2krát ročně. První postup stimuluje kvetení a druhý zušlechtí keř.

Pro kudrnaté jarní prořezávání bude stačit zkrátit špičky výhonků o třetinu, aby rostlina získala půlkruhový tvar. V létě bude nutné odstranit stopky a 2-3 horní páry listů.

Prořezávání levandule

Kdy a jak kvete

Kvůli dlouhému období květu a jasným voňavým květům se levandule často používá při vytváření krajinných kompozic. Mnoho zahradníků se rozhodlo pro tuto plodinu právě kvůli svěžímu a dlouhému květu.

Druhy květin

Květy francouzské levandule mohou být fialové, lila, růžové, vínové, zelené nebo bílé. Angličtina má modré, fialové, zelené, narůžovělé nebo bílé květy na tenkých, rovných stopkách. Pro zubaté druhy jsou charakteristické fialové nebo fialově růžové květy.

Květinové tvary

Květy levandule jsou obvykle malé, bisexuální, seskupené do přerušovaných květenství ve tvaru hrotu. Lze také najít poměrně velké podlouhlé květy, vše závisí na odrůdě a podmínkách pěstování.

Kvetoucí levandule

Kvetoucí období

V průměru levandule kvete asi dva měsíce. Francouzský druh kvete od dubna (května) do července. Současně na konci srpna rostlina podruhé kvete. Období květu anglické levandule je červenec-srpen.

Změny v péči během kvetení

Mnoho pěstitelů přemýšlí, jak se o levanduli během období květu starat. Ve skutečnosti je třeba v tuto chvíli postupovat standardním způsobem. Současně se nedoporučuje prořezávání, protože se ve většině případů provádí po odkvětu.

Důležité! Pokud jde o obvazy, v počáteční fázi se doporučuje používat speciální hnojiva pro keře - zemědělství-fantazie (nebo univerzální ross) (2 lžíce), zředěné vodou (10 l). Jedno pouzdro by mělo mít až 4 litry roztoku.

Jak šířit levandule venku

Reprodukce řízky je považována za nejdostupnější a nejjednodušší způsob. Tato možnost však není vždy vhodná, proto se někteří pěstitelé uchylují ke klíčení levandule ze semen.

Klíčící semena

Výsadba, pěstování a péče o levandule venku není snadné, zvláště pokud květinu rozmnožujete semenem. Abyste správně rozmnožili semínka levandule, musíte:

 1. Začátkem března vložte semena do chladničky (do spodní zásuvky).
 2. V květnu je vyjměte z ledničky a zasejte do otevřeného terénu.
 3. Zakryjte lutrasilem a sledujte hladinu půdní vlhkosti. Je nutné pravidelně zvlhčovat půdu, ujistěte se, že není suchá.
 4. Úkryt lze odstranit, jakmile jsou sazenice dostatečně silné.

Pokud se místo, kde se semena zasévají, nachází v oblasti s teplým podnebím, pak by měl být výsev proveden v říjnu do hloubky 0,5 cm. Silné mrazy jsou pro levanduli nebezpečné, proto je vhodné, aby teplota v místě výsadby není příliš nízká. Když padá sníh, musí být plodiny dobře zakryty. První výhonky lze očekávat koncem jara - počátkem léta.

Jak pěstovat levandule

Zakořenění řízků

Toto je nejrychlejší a nejjednodušší způsob reprodukce. Pro zakořenění řízků musíte:

 1. Roční výhonky nakrájejte na kousky dlouhé 8–10 cm.
 2. Výsledné řízky přesaďte na sypký, vlhký podklad. Spodní část odřízněte a prohloubte 2-3 cm do země.
 3. Nahoře položte sklenice s obráceným sklem.
 4. Poté, co kořeny dorostou, jsou banky odstraněny.

Poznámka! Před zasazením odřezků levandule do země se doporučuje ošetřit je stimulátory růstu kořenů kořenem.

Kromě toho existují další, kteří jsou schopni pěstovat levandule:

 • rozdělení keře;
 • reprodukce vrstvením.

Levandule: výsadba a péče venku

Jak pěstovat levandule venku? Transplantace levandule do otevřeného terénu je zodpovědný proces. V dospělosti nemá velký počet pohybů na rostlinu nejlepší účinek. Proto musí být postup prováděn se zvláštní opatrností a pouze v případě, že je hliněná hrudka dostatečně velká.

Přesazování levandule venku

Přesazování mladých květin je o něco jednodušší. Při přesazování keřů vypěstovaných z řízků, semen nebo řízků se musíte předem postarat o místo výsadby. Sousední vzorky by měly být usazeny ve vzdálenosti přibližně stejné jako jejich výška. To umožní, aby keře byly tak svěží, jak je to jen možné.

Poznámka! Chcete-li vytvořit štíhlý okraj rostliny, je nutné tento parametr snížit na polovinu. V tomto případě budou sazenice co nejvíce monolitické.

Potenciální problémy při pěstování levandule

Někdy může být levandule kvůli nesprávné péči vystavena chorobám nebo se může stát kořistí škůdců.

Co říkají problémy s listy?

Levandule je rostlina poměrně tolerantní k suchu, takže může trpět přetečením. Hlavním příznakem je zežloutnutí listů, výhonků a hniloby kořenů. Kromě toho mohou listy změnit svou barvu a vyschnout v důsledku nemoci.

Časté nemoci

Nejčastěji květ ovlivňuje pozdní plíseň, jejíž příznaky se projevují ve formě zhnědnutí, smrti části výhonků a vzhledu hniloby na základně. V tomto případě by měla být rostlina nastříkána přípravkem Biosept 33 SL (0,1%) nebo Aliette 80 WP (0,2%), nebo květinu zalévat přípravkem Previcur 607 SL (0,2%) nebo Previcur Energy 840 SL (0,2%).

Důležité! Pokud vrcholy stonků zhnědnou a začnou odumírat, pak je levandule pravděpodobně zasažena šedou plísní. Aby se zabránilo této nemoci, měly by být květiny vysazeny v určité vzdálenosti od sebe, aby měly dostatek vzduchu.

Škůdci

Levandule nejčastěji trpí útokem:

 • mšice;
 • housenky;
 • slintající haléře. Škůdce není schopen způsobit vážné poškození, ale v důsledku činnosti hmyzu mohou stonky a listy změnit svůj obvyklý tvar;
 • hlístice chryzantém. Výsledkem aktivity hlístice jsou malé tmavé skvrny na listech, které vedou k jejich částečnému vysychání.

Škůdci

Kromě toho stojí za to zajistit, aby v blízkosti květiny nebyly žádné plevele. Právě ve volné půdě se vyvíjejí obzvláště aktivně a utlačují pěstovanou rostlinu.

Levandule má zářivý vzhled, svěží květ a neuvěřitelně sofistikovanou vůni - celou řadu vlastností, díky nimž milovníci květin respektují a ctí tuto kulturu. A barevné kompozice s účastí levandule na zahradě a zeleninové zahradě činí tuto květinu nenahraditelnou součástí obrazů vytvořených krajinářskými designéry.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada