Zvonky - popis rostliny a druhu

Mnoho lidí má rád krásné zvonky, květiny se nacházejí v stepi, na loukách a na skalách, díky své nenáročnosti se také úspěšně pěstují doma. V lidech najdete takové jméno jako zvon, chebotok nebo ženilka.

Původ a vzhled zvonů

Zvonový květ patří do rodiny Bellflower. V přírodě existuje asi 300 odrůd této rostliny. V přírodních podmínkách roste v regionech s mírným podnebím - Asie, Sibiř, Kavkaz, Evropa, Severní Amerika. Nejčastěji se zvonová rostlina nachází na loukách, v stepi, na skalách, pouštních oblastech, v lese.

Zvony květiny

Nejběžnější jsou vytrvalé druhy. Někdy však existují jednoleté nebo dvouleté druhy rostlin. Často se pěstují v domácích zahradách. Navenek je tvar ráfku podobný zvonku. Jak zvon vypadá, je vidět na fotografii.

Na stoncích jsou umístěny úzké listy. Každý stonek má květ ve tvaru zvonu. Barva květů je bílá, modrá, fialová nebo modrá. Květenství je racemose nebo paniculate. Po skončení kvetení se na stoncích tvoří plody ve formě malých krabiček s otvory. Výška keřů se pohybuje od několika centimetrů do jednoho metru.

Důležité! Všechny typy zvonů jsou rozděleny na vysoké a poddimenzované. Všichni aktivně kvetou celé léto.

Jak vypadá zvon?

Popis zvonu je následující:

 • uspořádání listů je střídavé;
 • květenství připomíná zvon;
 • odstín květenství se liší v závislosti na typech zvonků - bílý, modrý, fialový, žlutý, modrý, růžový;
 • nejčastěji existují květenství ve formě střapců, někdy najdete jednu velkou květinu;
 • semena mají různou velikost v závislosti na druhu rostliny;
 • vytrvalé zvonové květy rostou od 10 do 150 cm, v závislosti na druhu.

Polní zvon - popis

Polní zvon je bylina, má nálevkovité květenství, jsou nalezeny panikulární a racemosové květenství.

Polní zvon

Stonky jsou jednoduché nebo rozvětvené, plíživé nebo plíživé. Podlouhlé letáky.

Období květu trvá od května do července. Některé odrůdy kvetou až do září. Po skončení kvetení se vytvoří malé krabičky se semeny uvnitř.

Lesní zvon

V lese často najdete zvonky trvalých květin.

Les

Obecně se věří, že se jedná o hudební květinu, vydává melodické zvuky k svátku Ivana Kupaly. Modrý zvon se často nachází. Mnohem méně často najdete růžový, bílý nebo fialový odstín květenství.

obrázek 3.1 les

Bylinné rostliny se nacházejí na severní polokouli planety, v oblastech s mírným podnebím. Lesní zvon se také úspěšně pěstuje na osobních pozemcích, proto potřebuje vytvořit optimální podmínky pro růst. Tato rostlina má květiny, jako jsou zvonky, jejich název pochází přesně podle tvaru květenství. To je dekorace každého záhonu nebo předzahrádky.Kromě toho může rostlina předpovědět srážky - kapky rosy na listech naznačují nadcházející bouřku a déšť.

Druhy a odrůdy vytrvalých zahradních zvonů

Bílý

Zvonek je bílý - tento druh rostliny patří do třídy květin se stejným názvem. Obrázek ukazuje veškerou krásu květin.

Bílý

 • Nejčastěji se vyskytuje v západní a východní Evropě;
 • roční, dvouletá nebo víceletá rostlina;
 • období květu trvá asi jeden a půl měsíce;
 • výška se pohybuje od 15 do 150 centimetrů;
 • dřík je spirálovitě listnatý;
 • kalich je velký nebo malý, v závislosti na odrůdě.

Poznámka. Najdete jej poměrně zřídka, doma se používá k vytvoření alpské skluzavky, k vytvoření květinového záhonu s podměrečnými květinami. Miniaturní květiny se střapatým okrajem - japonský vzhled.

Modrý

Vytrvalý modrý zvon se často vyskytuje v horských oblastech, na loukách a v lesích. Jaké jsou nejběžnější typy:

 • Vousatý. Výška - až 25 cm, roste v horských oblastech, na loukách. Barva květenství je světle modrá, šálek má panikulární nebo racemose tvar. Aktivní období květu je první polovina léta;
 • Lžíce kadeřavá. Nízko rostoucí rostlina - až 10 cm, stonky se plíží. Listy jsou malé, zaoblené. Květiny - bledě modré;
 • Perforovaný. Trvalka. List má tvar srdce. Květenství je velké - až 3 cm v obvodu, podobné hvězdám. Bohaté a prodloužené kvetení - první dekáda června - první dekáda září;
 • Pyramidový. Trvalka. Dorůstá až do výšky jeden a půl metru. Listy jsou zoubkované. Kvetení trvá první dva měsíce léta. Voní to jako myrha.

Modrý

Zahradní zvon s modrými květy se často vyskytuje.

Louka nebo step se vyznačuje malými květenstvími. Vytrvalý zahradní zvon je dekorativní nenáročná rostlina, proto si ji pěstitelé květin často vybírají při zdobení květinového záhonu. Mezi nejběžnější typy patří:

 • Gargan. Stín-tolerantní modrý zvon. Plíživé výhonky, tvoří kompaktní keř. Výška dosahuje 15 cm. Bohaté kvetení, otevřený pupen, velký - až 4 cm po obvodu. Období květu - červenec;
 • Sarmatština. Dekorativní keř kavkazské trvalky. Výška - až 45 cm. Květy mají medovou vůni, nenáročnou na podmínky pěstování. Období květu - začátek léta - září. Zdobí jakoukoli zahradu;

Modrý

 • Řasený. Nízká vytrvalá rostlina. Výška - až 15 cm, odolný proti suchu. Kvete od června do července;
 • Vysokohorský. Nízko rostoucí kompaktní rostlina - až 10 cm, květenství má válcovitý tvar. Vyžaduje se přistání v dobře odvodněné půdě. Může růst samostatně na záhonu nebo obklopovat vysoké rostliny;
 • Kholmovoy obyčejný. Výška - až 30 cm. Stonky jsou tenké, zoubkované listy, velké květenství - až 2 cm po obvodu. Odolný vůči nízkým teplotám.

Žluté zvony

Tato barva je vzácná.

Žlutá

Neobvyklá žlutá barva je vlastní pouze dvěma druhům rostlin:

 • Tirsoid divoký. Endemický na alpských a pyrenejských horských svazích, roste na suchých loukách;
 • Carniolica. Zahradní rostlina. Je zřídka používán lidmi. Potřebuje zásaditou půdu. Existuje dvouletý a dlouhodobý typ. Květenství je velké - až 3 cm po obvodu.

Růžový

Růžový nebo světle červený zvon je běžná rostlina. Nejběžnější mrazuvzdorné odrůdy jsou:

 • Girlanda. Výška - asi 40 cm, květenství je velké, podobné latě. Mohou být přítomny fialové tečky na růžovém pozadí. Kvetení začíná brzy v létě;
 • Pink-ed. Výška - až půl metru. Květenství je velké - až 8 cm v průměru, formované do laty. Kvete od června do srpna. Roste rychle;
 • Alba Nana. Kompaktní keř, květenství je mléčně růžové s bledým pruhem, květy jsou malé. Listy jsou oválné;
 • Purple Sensation.Dorůstá až do výšky půl metru, kvete od července do srpna.

Růžový

Nachový

obrázek 8 fialová

Existují divoké a dekorativní odrůdy fialových zvonů:

 • křehký. Jedná se o bohatou kulturu, listy jsou malé, květenství se objevuje na jaře;
 • Broskvový. Bylinná trvalka s tmavě zelenými listy. Stopky jsou krátké, květenství je apikální, barva okvětních lístků je fialová nebo jasně fialová. K aktivnímu kvetení dochází uprostřed léta;
 • Ekvivalentní Campanula. Výška - až 30 cm, tenké, visící výhonky. Je to bohatá kultura. Průhledné fialové lístky, malé četné květy;

Nachový

 • širokolistý. Říká se tomu proto, že má široké, velké listy. Výška rostliny - až 1,3 metru, racemose květenství, velké květy;
 • Mléčně kvetoucí. Francouzská odrůda okrasné rostliny, snadná údržba. Rozvětvené stonky, podlouhlé listy. Květenství racemose, voňavé květy, obvod nejvýše 40 mm;
 • Portenschlag. Nejčastěji vybráni pěstiteli, nenároční na podmínky pěstování. Aktivní kvetení trvá od pozdního jara do začátku podzimu. Tuto odrůdu lze mezi okrasnými druhy zvonku označit za nejoblíbenější, postará se o ni i dítě. Mimochodem, barvení pro děti často obsahuje právě tento druh květu. Je snazší kreslit a zdobit, protože listy a květiny mají správný tvar.

Přistání na otevřeném terénu

Pěstování ze semen

Poznámka. Semena potřebují předběžnou přípravu. Budete potřebovat papír a talířek. Rukou opatrně rozprostřete semínka na navlhčený papír a položte je společně se semínky na talířek s vodou. Když se objeví malé klíčky, mohou být zasazeny do předem připravené půdy.

Půda by měla být volná, dobře odvodněná. Je navlhčená, semena jsou do ní spuštěna, mírně přitlačená. Dále musíte zvlhčit z lahve s rozprašovačem, zakrýt nalepovací fólií nahoře. Umístěte na teplé místo. Vyroste za dva týdny. Když jsou sazenice vytvrzeny, film je odstraněn. Země musí být pravidelně uvolňována a napojena. V budoucnu je třeba se ponořit do příliš husté výsadby. Tento postup se provádí, když se na stoncích objeví první pár pravých listů. Rostlina se hojně nalije vodou, klíčky se opatrně odstraní a poté se přesadí do prostornější nádoby, může to být v samostatném hrnci.

Rostoucí

Co potřebujete k zasazení zvonů

Tato rostlina vyžaduje světlo. Místnost by měla být dobře osvětlena, přičemž by nemělo pronikat přímé sluneční světlo. Teplota by měla být alespoň 15 stupňů. Nezapomeňte pravidelně zalévat. Uvolněte zemi. Listy pravidelně stříkejte. Péče musí být jemná a zdvořilá, aby se nepoškodily jemné stonky.

Transplantace se provádí na jaře. Obsah hrnce je opatrně spuštěn do otvoru. Posypte půdou nahoře, navlhčete. Po odkvětu musíte odstranit suché květenství. Je bezpodmínečně nutné odstranit všechny plevele.

Důležité! V budoucnu zajistěte, aby se kolem keře neobjevily plevele, protože by narušovaly normální proces zakořenění.

Optimální umístění

Pro výsadbu na otevřeném terénu musíte zvolit otevřenou plochu. Kolem by neměly být vysoké, otevřené keře, které rostlinu zastíní. Doporučuje se pěstovat na vápenné půdě, na mírně zásadité půdě, dobře odvodněné.

Vzdálenost mezi keři je pozorována v závislosti na jejich růstu. Vysoké druhy se vysazují v intervalech půl metru. Středně velké s intervalem 30 cm a podměrečné - 10 cm. Můžete vytvořit alpskou skluzavku nebo záhon, vysadit podměrečné keře vpředu na slunném místě, středně velké uprostřed a vysoké vzadu. Okrasná trávníková tráva může být umístěna kolem.

Jak se krmit pro svěží kvetení

Při výsadbě je nutný trávník a hnojiva. Nejlepší je vyhnout se aplikaci rašeliny, čerstvého hnoje nebo ptačího trusu.Taková hnojiva mohou vyvolat vývoj plísňových onemocnění. Granulovaný superfosfát je zaveden pro prevenci chorob a škůdců.

Hnojení je nezbytné pro zajištění svěžího květu. První krmení se provádí na jaře pomocí dusíkaté látky. Druhé krmení se provádí, když se objeví první pupeny, použije se komplexní hnojivo.

Důležité! Je nutné systematicky odstraňovat vadnoucí květenství, aby se prodloužila doba květu. Vytrvalé rostliny je třeba pravidelně obnovovat a přesazovat na jiná místa. To zajistí dlouhotrvající a svěží květ.

Příprava na zimu

Jednoleté a dvouleté děti nepotřebují přípravu na zimování. Vytrvalé rostliny však musí být řádně připraveny na účinky nízkých teplot. Ve třetí dekádě září musí být všechny výhonky zastřiženy do nejnižšího bodu. Mrazuvzdorné odrůdy klidně přežijí i chladnou zimu. A jižní, teplomilné odrůdy musí být chráněny. Za tímto účelem je po prořezání posypte nahoře suchým listím nebo smrkovými větvemi.

Vysoké rostliny jsou nahoře posypány suchou směsí rašeliny a humusu. Tloušťka vrstvy musí být alespoň 30 centimetrů.

Zvony jsou tedy nenáročné květiny, které je třeba pečovat. Používají se k vytváření zářivých kompozic v krajinářském designu. Navzdory snadné údržbě jsou zvony nádhernou dekorací pro předzahrádku, záhon nebo zeleninovou zahradu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada