Když levandule kvete

Levandule je vytrvalá rostlina odolná vůči suchu s příjemnou vůní a patří do čeledi Lamiaceae. Pobřeží Středozemního moře je považováno za rodiště levandule. Pěstuje se v Austrálii, Indii, Arábii, na Kanárských ostrovech, v Africe, Evropě, na jihu a ve středním Rusku. Ve volné přírodě roste na skalnatých horských svazích. V moderní době pochází název květiny ze starověkého Říma, levandule je přeložena z latinského jazyka „láva“ - umýt. Obyvatelé Říma přidali rostlinu do vody při koupání pro svěžest a voňavé aroma.

Popis

Levandule je vždyzelený vytrvalý keř. Má lobulární, dřevité kořeny dlouhé asi 2 m. Rostlina dosahuje výšky 60 cm, stříbřitě zelené listy s hromadou jsou naproti.

Anglická levandule na záhonu

Na jednom keři se shromažďuje až 10 květenství.

Nejznámější typy:

 1. Angličtina nebo úzkolistá - dokonale se přizpůsobuje klimatu ve středním Rusku. Když se objeví mráz, musí být přesazen do skleníku z otevřeného terénu. Oblíbené odrůdy - Alba, Hidcote Giantu, Hidcote Blue, Rosea, Manstad;
 2. Francouzsky nebo listnál - poměrně rozmarná rostlina, o kterou se musíte starat. Pěstuje se pro zdobení místností v květináči, protože netoleruje nízké teploty. Slavné odrůdy - Tiara, Rocky Road, Regal Splendur atd .;
 3. Zoubkovaný - tento druh květu se zoubkovanými listy roste venku pouze v mírném středomořském podnebí. V Rusku se tento druh levandule pěstuje uvnitř. Populární odrůdou je Royal Crown.

Francouzská levandule v květináči

 1. Holandština je hybridem úzkolistých a širokolistých druhů. Tyto květiny se také nazývají levandule. Jsou větší a produkují více listů.

Poznámka! Lavandiny (hybridy) nedávají semena, lze je množit pouze vegetativně.

Mnoho lidí neví, kde levandule v ruských zeměpisných šířkách roste. Pokud půjdete na Krym, uvidíte nekonečná levandulová pole. Okolí Sevastopolu a Bakhchisarai, mysu, je pro ně obzvláště známé. Tarkhankut. Voňavé květiny rostou v oblasti Astrachaň.

Dodatečné informace! Levandule je nádherná medová rostlina.

Kvetoucí levandule

Vůně levandule se šíří po celé zahradě nebo domě a zanechává jen málo lidí lhostejným. Keře mohou zdobit každou zahradu. Proto je stále více lidí ochotno pěstovat tyto voňavé a zdravé květiny u svých dach. Při nákupu semen si lidé často říkají, kdy levandule kvete.

Doba květu různých odrůd

Ve volné přírodě vonná rostlina kvete počátkem léta a potěší lidi po poměrně dlouhou dobu - až do podzimu. Kvetení levandule ve venkovském domě nebo bytě může být kratší - vše závisí na jeho druhu a rozmanitosti.

Pro začínající zahradníky je nejlepší se zeptat, kdy bude vybraná odrůda levandule kvést. Odrůdy s úzkými listy, stejně jako nizozemské odrůdy, nezačnou kvést počátkem léta, ale až v červenci. Ozubený typ rostliny produkuje květenství od června. Francouzská levandule kvete před všemi ostatními - v dubnu, po krátké přestávce také v srpnu. Proto je ideální pro zdobení místností.

Zubatá levandule

Doba kvetení

Pro milovníky květin je důležité, aby potěšily oko tak dlouho, jak je to možné. Proto si často říkají, kolik levandule kvete.

Doba kvetení různých druhů rostlin je následující:

 1. Angličtina - červenec-srpen;
 2. Francouzština - duben-červen, srpen-září;
 3. Zoubkovaný - červenec-srpen;
 4. Holandsky - červenec-srpen.

Tvar květu

Květy jsou umístěny v horní části stonku, svým vzhledem připomínají klásky. U různých druhů levandule se liší pouze velikost květů. Například květenství Francouzky je větší než květenství Angličanky. Květy levandule jsou obvykle fialové nebo modré, ale existují odrůdy bílých, lila-růžových a lila květin.

Vůně levandule

Téměř všechny odrůdy léčivé rostliny jsou voňavé. To je způsobeno vysokým množstvím éterického oleje v levanduli. Vůně je hustá, kořeněná, mírně sladká. Pokud mluvíme o konkrétních druzích květin, pak vůně francouzské levandule je mírně horší než vůně angličtiny. Lavandin (nizozemský druh) obsahuje více éterických olejů, a proto má ostřejší aroma než jiné druhy. Pěstuje se pro průmyslové účely.

Prodloužení kvetení doma

Správná péče o levanduli pomůže prodloužit období květu, stejně jako získat větší květiny a svěží keře.

Pro lepší kvetení byste neměli často zalévat keře levandule, stačí to provádět dvakrát týdně usazenou vodou. Je důležité správně umístit hrnec - položte jej na jižní parapet. V létě by měla být levandule vytažena na balkon, v zimě doplněna zářivkami. Denní doba pro rostlinu by měla být alespoň 10 hodin.

Kvetoucí stimulace

Pro lepší kvetení je nutné rostlinu každý rok přesazovat do většího květináče, protože potřebuje prostor. Levandule musí být krmena komplexními hnojivy jednou za 2 týdny od dubna do konce srpna. Květina také velmi dobře reaguje na potašová hnojiva. Například při výsadbě lze do substrátu přidat rozdrcené vaječné skořápky.

Dodatečné informace! Dusíkaté hnojení má negativní vliv na kvetení, stimuluje růst pouze zelené hmoty.

Péče po kvetení

Po odkvětu musí být levandule úplně odříznuta od vybledlých větviček. Rostlina potřebuje odpočinek, musíte ji dát na tmavé místo a ne zalévat. To mu umožní nabrat sílu a v budoucnu zajistit bujný rozkvět.

Levandulová pole

Vlastnosti pěstování květiny

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba při nákupu v květinářství zvážit, je výběr správné odrůdy. Některé odrůdy jsou vhodné pro pěstování pouze venku nebo teplé uvnitř. Při výběru levandule pro výsadbu v zemi musíte vzít v úvahu místní klima.

Reprodukce

Krása levandule se množí třemi způsoby:

 1. Řízky. Z jednoročního výhonku je nutné řezat řízky dlouhé asi 10 cm, listy ze spodní části řezu musí být odstraněny. Proces zakořenění je dostatečně snadný;
 2. Semena. Před výsadbou je třeba je za studena ošetřit, aby lépe klíčily. Semena musí být umístěna na vlhkou gázu, zakryta sáčkem a umístěna v chladničce na spodní polici po dobu 1,5 měsíce. Poté zasejte do kontejneru, po vzniku výhonků - ponořte se. Rostliny kvetou až po 1 nebo 2 letech;
 3. Rozdělením keře. Rozdělte keř a rostlinu v různých květináčích nebo otvorech v zemi.

Přistání

Rostlina preferuje růst na kopci, proto při výsadbě v zemi musíte vytvořit postele 30-45 cm nad úrovní terénu. Měl by být vysazen na otevřeném terénu na jaře nebo na podzim (květen nebo říjen).

Pro výsadbu a úspěšný růst levandule v bytě musí být splněna řada podmínek:

 1. Vyberte si hrnec - musí být prostorný, nejméně 30 cm, protože květina miluje prostor. V malém květináči budou květiny malé a nenápadné. Několik rostlin zasazených do podlouhlé nádoby vypadá velmi pěkně. Hrnec by měl mít odtokové otvory pro odtok přebytečné vody;

Důležité! Je nezbytně nutné zvolit lehkou nádobu na levanduli, protože tmavý hrnec se příliš přehřívá, což může vést ke smrti květu.

 1. Chcete-li si koupit nebo vyrobit vlastní ideální půdu pro rostlinu, je to štěrk nebo písek, humus, listová půda nebo půda v poměru 1: 1: 2. Do připraveného substrátu je nutné přidat trochu sutiny, poté rostlinu zasadit.

Výhody a použití levandule

Tato květina má jedinečné chemické složení. Levandule obsahuje kyselinu máselnou, valerovou, octovou, nylonovou a ursolovou, éterické oleje a kumarin.

V lidovém léčitelství se odpradávna používá jako sedativum; dokonale se hodí k výrobě parfémů. Rostlina se také používá v kosmetologii. Díky němu můžete zlepšit stav pokožky a vlasů.

Zajímavý fakt! Ušlechtilí lidé ze starověkého Egypta používali po celý život drahé kadidlo z éterického oleje z levandule.

S využitím doporučení odborníků můžete tuto úžasnou květinu pěstovat ve své zahradě nebo bytě a dokonce prodloužit dobu květu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada