Vytrvalá květina Iberis - pěstování a péče

Trvalka Iberis je oblíbená okrasná rostlina, která patří do rodiny Cruciferous. Existuje mnoho odrůd těchto plodin, z nichž každá se vyznačuje vynikajícími dekorativními vlastnostmi, bohatým kvetením a jemnou vůní.

Popis Iberis: odrůdy a odrůdy

Rostlina zahrnuje mnoho poddruhů, jejichž výška dosahuje 10–45 cm. Kultura se vyznačuje dřepovitou základnou a má zelené výhonky, které směřují vzhůru. Některé květiny Iberis mají větve rozložené vodorovně.

Iberis má vynikající dekorativní vlastnosti

Rostlina má úzké, podlouhlé listy bohaté smaragdové barvy. Kvetení začíná v květnu a trvá dva měsíce. Keře jsou zdobeny mnoha pupeny. Květy Iberis jsou malé, jsou umístěny na rostlině ve svazcích. Mohou mít různé barvy - bílou, fialovou, červenou, lila nebo růžovou.

Po opylení se na keřích objeví malé lusky naplněné semeny. Během 2-4 let mohou být použity k výsadbě.

Podle délky života jsou Iberises roční a trvalé. První skupina zahrnuje umbellate a bitter Iberis.

Bitter Iberis má pubertální stonky, které dosahují výšky 30 cm. Listy rostliny jsou malé, špičaté. Keře jsou zdobeny malými bílými květy.

Deštník Iberis má rozvětvenou strukturu. Jeho stonky nejsou pokryty chmýří. Rostlina dosahuje výšky 40 cm a je zdobena bílými květenstvími, která jsou na keřích přítomna až 3 týdny. Odrůdy Iberis umbellate Granátové jablko Ice má velkolepé bílo-červené pupeny.

Rostlina má mnoho odrůd

Trvalky zahrnují následující druhy rostlin:

  1. Iberis je vždyzelená. Jedná se o jednu z nejběžnějších odrůd, kterou lze použít ke zdobení každé zahrady. Kultura se vyznačuje mnoha bílými květenstvími. Je velmi snadné se o bílou Iberis starat. Je třeba ji zalévat za suchého počasí a odstranit zvadlé květiny. Slavné odrůdy vždyzelených Iberis: Whiteout, Snowflake, Findall.
  2. Gibraltar. Tato rostlina je nenáročná, takže ji mnoho pěstitelů raději pěstuje. Kultura má elegantní vzhled a světle fialové květenství. Keře rostou ne více než 10-15 cm. Populární odrůdou takového Iberis je Candytaft.
  3. Krymský. Kultura je nízká vytrvalá rostlina. Dorůstá maximálně 9-12 cm, před kvetením jsou pupeny světle fialové, poté zbělejí.
  4. Rocky. Tato rostlina se šíří po zemi. Na výšku jeho výhonky nepřesahují 15 cm. Skalnatá Iberis se vyznačuje bohatým kvetením, během kterého jsou listy prakticky neviditelné.
  5. Chameleón. Okvětní lístky tohoto druhu se nádherně třpytí od bílo-růžové po fialové. Kultura se vyznačuje příjemnou sladkou vůní.

Místo výsadby, půda

Kultura dobře roste, bohatě kvete a vypadá atraktivně v dobře osvětlených oblastech. Ačkoli výsadbu Iberis lze provádět na stinném místě. Kultura se často používá při navrhování alpských skluzavek a skalek, vybírá ne nejslunnější oblasti.

Důležité! Aby květina mohla plně růst a bohatě kvést, potřebuje hlinitou půdu. Iberis by neměl být zasazen do příliš husté nebo suché půdy.

Iberis: pěstování ze semen, kdy zasít

Kultura se pěstuje semenem nebo vegetativním způsobem. Nejčastěji se vysazuje semeny. Mnoho odrůd rostliny se pěstuje venku.

Semena se doporučují vysazovat v dubnu. Pokud potřebujete prodloužit kvetení až do konce září, vysazují se dvakrát. Současně je nutné zasít výsadbový materiál v intervalech 2-3 týdnů.

První výhonky se objeví za 1-2 týdny. V tomto okamžiku musí být keře naředěny. Iberis stoupá dostatečně přátelsky, takže vzdálenost mezi květinami musí být 12-15 cm.

Kultura je také před zimou vysazena na otevřeném prostranství. Díky tomu se klíčky objeví na jaře.

Výsadba sazenic

Pokud plánujete pěstovat Iberis ze semen, kdy je zasadit pro sazenice? Nejlepší je to udělat v polovině března. Osivo se umístí do země 1 mm. Shora musí být posypán říčním pískem a pokrytý sklem. Díky tomu bude možné udržovat požadovanou vlhkost půdy a vzduchu.

Výsadba by měla být na teplém a světlém místě. Zalévejte rostliny velmi opatrně. K tomuto účelu je nejlepší použít stříkací láhev. Iberis má poměrně křehký kořenový systém, takže se nedoporučuje potápět keře.

Kulturu lze pěstovat v sazenicích.

Zalévání a kypření půdy

Výsadba a péče o trvalé Iberis na otevřeném poli mají určité vlastnosti. Kulturu je nutné zalévat pouze ve velmi horkém a suchém počasí. Půda musí být zcela nasycena vodou, ale v blízkosti kořenů by neměla být stagnace kapaliny. Vzácné zalévání kultuře neškodí.

Po každém navlhčení půdy nebo srážení je nutné uvolnit zem. To pomáhá nasytit kořeny kyslíkem a živinami.

Metody reprodukce

Iberis lze šířit různými způsoby:

  • přežití semen;
  • dělení keře;
  • řízky.

Semena

Pro získání sazenic jsou semena v březnu vysazena do nádob s rašelinou. Při teplotě 18 ° C se klíčky objeví po 10 dnech. Musí být mírně navlhčeny. V otevřené půdě se kultura pohybuje v polovině května. Semena můžete zasadit přímo do země. To se děje v dubnu. Keře pěstované metodou semen budou kvést až ve druhém roce.

Řízky

U tohoto postupu musíte počkat až do konce kvetení. Z výhonků je nutné odříznout malé řízky o velikosti 5 až 8 cm, které by měly být namočeny v stimulátoru růstu a poté přeneseny do vlhké půdy.

Důležité! Místo přistání se doporučuje zakrýt skleněnou nádobou, která se po skončení mrazu odstraní. V zimě jsou rostliny navíc izolovány pilinami a půdou.

Rozdělením keře

Dospělá rostlina starší 5 let by měla být vykopána na jaře před začátkem vegetačního období. Po odříznutí horní části musí být keř rozdělen na stejné fragmenty a zasazen na připravená místa. Půda kolem výhonků musí být zhutněna a napojena.

K výzdobě zahradního pozemku můžete použít hotové sazenice, které se prodávají v květinářství. Při výběru vysoce kvalitního výsadbového materiálu musíte věnovat pozornost jeho vzhledu. Je důležité, aby na keřích nebyly žádné příznaky nemocí nebo poškozených oblastí.

Iberis lze šířit mnoha způsoby.

Vrchní oblékání a přesazování

Množství hnojiva závisí na typu a vlastnostech půdy v dané lokalitě. Pokud má půda špatné složení, měla by se standardní komplexní hnojiva aplikovat dvakrát ročně. Na jaře a v létě lze použít Nitrofosku.

Důležité! Vynikající volbou by bylo použití organických hnojiv. Mohou být pohřbeny v zemi nebo použity jako vrstva mulče.

Nadměrné množství obvazu způsobuje rychlý růst keře. V takové situaci budete muset neustále upravovat jeho velikost. Při pěstování květiny v úrodné půdě je povoleno aplikovat hnojiva jednou za 2-3 roky.

Transplantace přípravku Iberis se často nedoporučuje. Je-li taproot poškozen, rychle odumře. To povede ke smrti kultury. Keře lze transplantovat po 5 letech. Starší plodiny kvetou hůře, takže rostliny potřebují omlazení.

Prořezávání Iberis

Keře Iberis musí být pravidelně stříhány. Tento postup podporuje hojnější a dlouhotrvající kvetení. Vybledlé výhonky musí být systematicky odstraňovány.

Hlavní prořezávání se provádí bezprostředně po skončení období květu. V této době je nadzemní část kultury snížena asi o třetinu.

Škůdci a nemoci

Iberis je často napadán červy a hliněnými blechami. Jedí stonky a listy květu. Abyste se vyrovnali s parazity, musíte použít speciální léky. Lék Aktara je vysoce účinný. Je důležité systematicky zavlažovat půdu kolem keře.

Kromě toho může rostlina trpět útoky mšic. Jeho vzhled může být podezřelý bělavými skvrnami na listech a sušením květních výhonků.

Důležité! Chcete-li se zbavit mšic, měli byste použít tekutý roztok draselného mýdla. Můžete také použít tabákový vývar.

Kultura má poměrně slabý kořenový systém. Často se setkává s houbovými infekcemi a hnilobami. Mezi alarmující příznaky v tomto případě patří růst na kořenech, zpomalení vývoje kultury a zežloutnutí listů.

Aby se zabránilo infekci plísněmi, je nutné ošetřit oblast fungicidními přípravky. Doporučuje se to udělat před zasazením plodiny do půdy. Zasažená rostlina musí být zničena a půda musí být znovu ošetřena tímto lékem.

Jak se připravit na zimování

Iberis je poměrně mrazuvzdorná rostlina, avšak v sněhové a kruté zimě může kultura zmrznout. Vytrvalá rostlina těžko snáší výkyvy teplot a změnu z mrazu na tání.

Aby kultura normálně přežila zimu, je třeba ji zakrýt i ve středním pruhu. Tento postup se provádí v poslední dekádě podzimu. Spadané listí a smrkové větve budou vynikající ochranou proti mrazu. Vhodné jsou také běžné suché větvičky. Musí udělat vrstvy sena a slámy.

Kvetoucí období a péče po něm

Iberis má speciální plán rozvoje bud. Kultura kvete v květnu a srpnu. Zároveň svěží květiny zdobí keře ne příliš dlouho - v průměru 2 měsíce. Po dokončení kvetení se na rostlinách objeví oválné nebo mlžné lusky. Uvnitř jsou naplněny semeny.

Důležité! Po skončení kvetení je nutné stonky snížit o třetinu. Díky tomu bude možné udělat křoví úhlednější.

Při správné péči Iberis hojně kvete

Použití v krajinářském designu

Rostliny se často používají při terénních úpravách. Při správném vytváření květinových záhonů jsou schopni vytvářet náladové vzory.

Iberises vypadají skvěle ve struktuře hřebenů a mixborders. Mohou být použity k dekoraci okrajů okrajů. Skupinové výsadby květin se používají k ozdobení zahradních cest.

Květina se hodí k vždyzeleným rostlinám, jako je jalovec nebo cypřiš. Nízko rostoucí odrůdy lze použít ke zdobení skalních zahrad a skalnatých kopců.

Trpasličí plodiny jsou v dobrém souladu s půdními kryty odolnými vůči suchu. Patří mezi ně plazivý flox, plazivý houževnatý, rozchodník. Jemné květy Iberis lze kombinovat s velkými zvonky.

Iberis je často kombinován s gazanií, řebříčkem a malými měsíčky. Velkolepé složení se získá za účasti phlox a tulipánů. Květy by zároveň neměly být kombinovány s trvalými půdopokryvnými rostlinami.

Kultura dokonale zapadá do zahradních kompozic

Při pěstování rostliny Iberis musí být výsadba a péče prováděna v souladu se všemi pravidly. Tato kultura je považována za docela nenáročnou, ale pro dosažení bohatého rozkvětu je třeba dodržovat určitá doporučení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada