Vytrvalé chryzantémy - výsadba a péče na otevřeném poli

Lidé pěstují květiny v zahradách a na kytice. Na podzim přichází čas jedné z těchto rostlin - chryzantém. Abyste měli radost z jejich kvetení, musíte se o ně řádně starat.

Mnoho začínajících zahradníků začíná své seznámení s touto květinou zmateně: je to vytrvalá rostlina nebo roční? Odpověď je zatím jednoduchá - existují a takové a takové. Níže budeme hovořit o zahradní flóře, která může žít několik let.

Chryzantémy

Zajímavý. Archeologové naznačují, že lidé začali pěstovat první chryzantémy již před 2,5 tisíci lety a pak byla květina snědena. Potom ho Japonci začali zbožňovat, a to natolik, že pouze císař (a jeho rodinní příslušníci) měli právo nosit oblečení se vzorem chryzantém. Květina se do Evropy dostala ve vzdáleném 18. století; lásku zahradníků získala až o sto let později.

Japonský motiv s chryzantémou

Co je zahradní chryzantéma

Chryzantéma je bylina z čeledi Asteraceae (jiný název je Astrovykh). V latině se jí říká Chryzantéma. Lidé jí někdy říkají zlatá nebo slunečná květina. Je to proto, že většina druhů (kterých je celkem 29) má žluté nebo oranžové odstíny květenství.

U rostlin, jako jsou chryzantémy, nevyžaduje trvalá výsadba a péče na otevřeném poli žádný zvláštní přístup. Tato flóra je docela nenáročná, přesto krásná. Keře jsou schopny přežít v ruské zimě, kvetou pozdě a po dlouhou dobu.

Zajímavý. Při správné péči po řezání mohou tyto květiny vydržet v kytici až 30 dní.

Zahradní chryzantéma je rozdělena do odrůd v závislosti na tvaru květů:

 • Jedno - nebo dvouřadé. Mají jeden nebo pár lístků. Například jako odrůda Tricolor.
 • Semi-double. Jsou zde jen tři vrstvy okvětních lístků.
 • Terry. Existuje mnoho okvětních lístků, všechny se liší tvarem, tvoří svěží květenství.
 • Anemoid. Květy této chryzantémy připomínají sasanky.
 • Bambule. Četné malé lístky tvoří bambulku. Často se jim říká sférické.

Chryzantémy kvetou v zahradě pozdě - v srpnu kvetení pokračuje na podzim. Tato flóra vydrží mrazy až do -10 stupňů Celsia.

Výsadba chryzantém na jaře

Ne každý ví, jak zasadit chryzantému. V postupu není nic složitého:

 1. Vyberte vhodný den nebo čas. Nemělo by být aktivní slunce.
 2. Na vhodném místě je vytvořena díra hluboká asi 40 cm.
 3. Dno díry je napojeno, poté je nalita drenáž, přidána půda smíchaná s hnojivem (v poměru 1 až 20).
 4. Do díry je umístěna chryzantéma, její kořeny jsou pohřbeny. Květina by neměla být hluboce pohřbena.

Výsadba chryzantém na otevřeném terénu

Nejtěžší věcí při výsadbě této flóry je splnit všechny její požadavky na údržbu.

Při výsadbě chryzantém na otevřeném terénu a následné péči o ně je třeba vzít v úvahu následující:

 • Milují slunce. Nebude se jim líbit ani sebemenší stínování.
 • Je vyžadována rovnováha vlhkosti. Tyto květiny nemají rádi, když voda stagnuje (proto jsou zasazeny na malém kopci). Ale vysušení půdy zabije flóru.
 • Je nutné zvolit správnou zemi. Měl by být sypký, propustný pro vlhkost, oplodněný.

Důležité! Pokud půda není úrodná, můžete jako hnojivo použít hnůj, rašelinu nebo kompost. Je důležité nepřehánět to.

 • Chryzantémy potřebují drenáž. Písek na to funguje nejlépe.

Pravidla jarní péče

Po výsadbě chryzantém na jaře potřebují zvláštní pozornost pouze prvních pár týdnů. V budoucnu budete muset vynaložit menší úsilí na jejich pěstování.

Co dělat:

 • Poprvé (od dvou do pěti dnů po manipulaci) by sazenice měla být uměle ztmavena. Květina miluje slunce, ale přizpůsobení se novému místu vyžaduje čas.
 • U vysoké odrůdy je nutné organizovat podporu pro adaptační období.
 • Ihned po výsadbě se provede první sevření - odstranění horního růstového uzlíku na rostlině. 3-5 dní poté se provede druhé sevření. Tentokrát odstraňte horní část stonku s 2-3 uzly.

Poznámka! Sférická chryzantéma (Multiflora) nepotřebuje štípání.

Sférická chryzantéma Multiflora

Transplantace chryzantémy

Čas od času se doporučuje přesadit zahradní trvalku chryzantémy. Faktem je, že i ta nejvíce zúrodněná půda je v průběhu času vyčerpána. Pro tuto flóru je velmi důležitá optimální rovnováha minerálů a organických látek ve složení půdy. Zkušení zahradníci provádějí tuto manipulaci každoročně v květnu - nejsou zde žádné noční mrazy, ale ještě není čas na aktivní letní slunce. Transplantace se provádí následovně:

 1. Vybírá se nové umístění.
 2. Květina na starém květinovém záhonu je dobře napojena - tímto způsobem je menší pravděpodobnost poškození kořenů.
 3. Po extrakci by měly být děložní keře rozděleny tak, aby každá oddělená část měla svůj vlastní kořen.
 4. Oddělené výhonky jsou zasazeny každý do své vlastní díry, dobře napojena. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být nejméně půl metru.
 5. Po pěti dnech se doporučuje přesazené květiny oplodnit vhodnými prostředky.

Důležité! Mohou být transplantovány pouze zlaté květy, které zimovaly na otevřeném poli.

Jsou chryzantémy vykopané na zimu

Zahradníci nováčků se někdy ptají, zda je nutné na zimu vykopat chryzantémy. Neexistuje jednoznačná odpověď, protože každá odrůda má své vlastní požadavky. Některé z nich mohou bezpečně zimovat na ulici, jiné je třeba přesadit do květináče a vzít na zimu do interiéru. V každém případě chryzantéma potřebuje určité body péče bez ohledu na to, kde zimuje:

 • Prořezávání. Musíte ji nechat rozkvétat a odříznout stonky a ponechat pouze 10 cm.

Prořezávání chryzantém

 • Top dressing. Na začátku podzimu se doporučuje zahájit přípravu a přejít na fosfor-draselná hnojiva. Pomohou květině přežít zimu.

Korejská (nebo čínská) hybridní pouliční chryzantéma je zpravidla druh, který se nejčastěji vyskytuje v Rusku, je zimovzdorný. To znamená, že nemusí být transplantováno. Jiné druhy (například Chrysanthemum Mix - podzimní trvalka vnitřní) to mohou potřebovat.

Skrytí chryzantém

Ty druhy slunečných květin, které zůstávají na ulici na zimu, musí být nejen odříznuty, ale také zakryty. To by mělo být také provedeno správně:

 • Nedovolte, aby se v pouzdře tvořily jámy. Jinak tam bude voda stagnovat.
 • Pokud zimy nejsou příliš chladné, není třeba dělat vážný úkryt. Stačí jen pokrýt řezané keře rašelinou a suchými listy. Když se objeví první sníh, načrtněte jej nahoře.
 • Pokud je zima tvrdá, měli byste se postarat o vytvoření vážnějšího úkrytu.

Od prvních studených snapů byste neměli zabalit řezané pouzdro. Slabé mrazy mu prospívají, otužování. Doporučuje se zakrýt rostlinu speciálními materiály: lutrasil nebo spandbond. Pokud tam nejsou, pak bude běžný hustý polyethylenový film. Ujistěte se, že jste jej na okrajích upnuli kameny, abyste vyloučili možnost odfouknutí větrem.

Chryzantémový přístřešek na zimu

Pod přístřeškem nikdy nepoužívají hobliny ani rašelinu - tak zvlhnou, udrží vlhkost. Stagnace tekutiny vyvolá smrt flóry.

Kdy počkat na sazenice na jaře

První výhonky chryzantémy začínají prvním teplem. Ani jarní mrazy tomu obvykle nemohou zabránit.

Keřová chryzantéma přezimující pod úkrytem je v tomto ohledu nejzranitelnější - může vzplanout (pokud při vytváření úkrytu není uvažováno větrání). Nebo silný mráz poškodí nové sazenice, pak budou špatně kvést. Flóra zimující v domě takový problém nemá.

Z hrnce na ulici

Chryzantéma byla tedy přesazena do květináče a doma bezpečně přezimována. Nyní je čas přemístit to na otevřenou zem. Potřebujete vědět, jak správně zasadit chryzantému na zahradě, která v domě přežila zimu:

 • Před přesazením nezapomeňte dát květiny v květináčích venku v průměru na týden a půl. Takže se stanou zatvrzelými, klidně snáší všechny manipulace.
 • Můžete také přesadit na staré místo po hnojení půdy tam popelem. Během zimy měla půda čas na odpočinek.
 • Dva týdny po přesazení lze keře oplodnit.

Přesazování chryzantém z květináče

Reprodukce chryzantém

Můžete si koupit hotový, dospělý keř. Ale pěstované květiny jsou obzvláště ceněné. Můžete je chovat jedním z několika způsobů.

Výstřižky

Řezání chryzantém je jedním z nejoblíbenějších způsobů jejich pěstování, protože je vhodný pro pěstování květin i z kytice.

Malý stonek se umístí do vody. Zapustí tenké kořeny. Když se objeví, musíte přesadit výhonek do substrátu. Mělo by obsahovat rašelinu a písek ve stejném poměru. Krabice se substrátem by měla být pokryta sklem nebo plastem, aby se vytvořil skleník.

Na rozdíl od jiných rostlin chryzantémy nepotřebují teplo. Můžete jej krájet při teplotě ne vyšší než 15 stupňů Celsia. Když rostlina zesílí, může být přesazena do samostatného květináče a poté do otevřeného terénu.

Poznámka! Po štěpování lze mladou flóru přesadit až na jaře, když mráz pominul. Pokud je výhonek získán na podzim, je lepší ho poprvé nechat přezimovat v bytě.

Pěstování ze semen

Další často kladenou otázkou je, jak pěstovat chryzantému ze semen. Znovu to není nic složitého - v květnu se vysévají přímo do otevřeného terénu. Když klíčky dosáhnou výšky 10 centimetrů, jsou poprvé sevřeny. Pokud tento postup neproběhne, můžete zapomenout na krásný tvar keře. Když chryzantéma přestala vypuzovat vysoké stonky, poprvé na podzim rozkvete.

V obchodě si můžete koupit zlatá semena květin. Můžete si jej také sestavit sami za dodržení následujících podmínek:

Semena chryzantém

 • Chraňte květenství před navlhnutím.
 • Pokud je rostlina převezena do domu na zimu, měla by být před sběrem semen umístěna na parapetu, kde je spousta slunce.
 • Osivo je připraveno ke sklizni, jakmile květenství začne tmavnout. Pokud tento okamžik zmeškáte, začnou se rozpadat.

Je nemožné zasadit čerstvá semena hned, jinak začne růst jen 10%. Po pár měsících zrání se toto procento zvyšuje.

Sazenice chryzantém

Reprodukce této flóry je možná také pomocí sazenic. Pěstuje se buď ze semen doma, nebo se kupuje ve specializovaném obchodě. Tato metoda je vhodná pouze pro jarní výsadbu.

Výsadba keře

Tuto metodu se doporučuje aplikovat v průměru jednou za dva roky. Nejen k rozmnožování květu, ale také k omlazení keře. Skládá se z následujícího: rostlina je vykopána, několik výhonků s kořeny je odděleno od mateřského keře pomocí zahradnické nůžky. Všechny oddělené části jsou usazeny samostatně.

Toto je jediný doporučený způsob, jak na podzim zasadit nové chryzantémy.

Co je chryzantéma nemocná

Jako každý život na tomto světě, i květiny mohou bolet. Chryzantéma není výjimkou, přestože má poměrně silný imunitní systém. Nemoci, které ohrožují tuto flóru:

 • Houba.Vyplývá to ze špatného větrání, stojaté vody, vysoké kyselosti půdy a přebytku dusíku v hnojivu.
 • Septoria. Listy chryzantém jsou skvrnité, poté úplně vyschnou. S rostlinou se zachází takto: poškozené listy se odstraní, přežívající fungicid se ošetří.

Chryzantéma listová septoria

 • Rez. S ní se listy také zhoršují, až nyní jsou bělavé. Může se jevit jako oranžové práškové skvrny. Poškozená zelenina by měla být odstraněna, rostliny by měly být naředěny, na listech by se mělo zabránit vlhkosti. V případě potřeby aplikujte fungicid.

Proč nekvete

Za to, že chryzantéma nekvete, nejsou odpovědné pouze nemoci nebo paraziti. Pokud z nějakého důvodu stále nejsou žádné květiny, důvod může být následující:

 • Špatné světlo;
 • Nedostatek nebo nadbytek hnojiva;
 • Nedostatek transplantace;
 • Plně nezajištěná doba odpočinku.

Chryzantéma je populární všude: na chatách v Moskevské oblasti a na Sibiři a Urale. Tato květina není rozmarná, ale vyžaduje určitou pozornost. S náležitou péčí tato flóra jistě potěší své majitele úžasně krásným kvetením, bude silná a zdravá.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada