Vytrvalý karafiát - výsadba na zahradě a péče

Zahradní vytrvalý karafiát je velmi dekorativní rostlina a zároveň nenáročná. Je ideální pro zdobení květinové zahrady nebo alpské skluzavky. Samostatně je třeba poznamenat, že tato rostlina potěší nejen svěží kvetení, ale také příjemnou vůni.

Roční zahradní karafiát

Roční karafiáty mají obrovskou škálu druhů. V prodeji jsou hotové směsi, které vám umožní pěstovat keř s jiným odstínem květenství. Pěstování této květiny jako jednoleté rostliny vám také dává příležitost experimentovat s odrůdami. Je možné pěstovat každoroční karafiát nejen na otevřeném poli, ale také v květináčích, což rozšiřuje možnosti jeho použití při designu stránky.

Karafiáty na záhonu

K pěstování této rostliny jako roční plodiny se používá metoda sazenic. Výsev semen se provádí koncem února - začátkem března. Pro pěstování sazenic byste měli používat lehkou a výživnou půdu.

Důležité!Výsev se provádí na povrchu, aniž by se semena pohřbila v zemi. Nahoře je lze posypat tenkou vrstvou písku.

Prvních 4-5 dní by měl být kontejner se sazenicemi v temné místnosti s teplotou 18-20 stupňů. Poté, co se objeví vchody, musí být umístěn na slunném parapetu. Po měsíci by měly být sazenice otevřeny a vrcholy by měly být sevřeny.

Je nutné zasadit mladé rostliny do země nejdříve v květnu. Hrozba mrazu už měla pominout a půda už bude dostatečně zahřátá.

Vytrvalý karafiát

Tato nádherná květina se pěstuje docela snadno. Chcete-li získat novou kopii, můžete použít několik typů reprodukce:

  • semena;
  • výstřižky;
  • vrstvení;
  • dělící keř.

Volba metody závisí na druhu květu a technologii jeho pěstování. Teplomilné odrůdy karafiátu se obvykle pěstují jako jednoletá nebo dvouletá rostlina. Existují určité druhy, jako je holandská odrůda, které lze plně pěstovat pouze ve skleníku.

Vytrvalý zahradní karafiát - jak se nejlépe množit

Dvě nejběžnější metody šlechtění tohoto druhu jsou semena a řízky. Obě tyto metody jsou široce používány zahradníky.

U vytrvalých karafiátů se dává přednost šíření semen. To umožňuje získat rostlinu s jiným odstínem květenství a umožňuje vám pěstovat tuto plodinu v květináčích a květináčích. Kromě toho není vždy možné získat řízky rostliny přesně takové odrůdy, o jaké jste snili. V tomto smyslu je získávání semen jednodušší úkol.

Vytrvalá semena karafiátu si můžete pořídit sami. Chcete-li to provést, měli byste počkat až do konce kvetení a nechat několik vybledlých květenství na keři, abyste dozrávali semena. Když jsou semena zralá, pečlivě se rozdrtí na malou papírovou obálku a v tenké vrstvě se usuší. Poté se připravená semena umístí do vzduchotěsného obalu a skladují se na tmavém a suchém místě.

Pozornost! K získání semen by měly být vybírány pouze zdravé rostliny.Některá onemocnění lze přenést na mladé sazenice.

Populární druhy a odrůdy

Počet druhů a odrůd vytrvalých karafiátů je nápadný v rozmanitosti. Existují kompaktní a miniaturní druhy a existují i ​​vyšší, vhodné pro použití v kyticích.

Karafiát trvalka poddimenzovaná

Jeden z nejnáročnějších druhů. To je široce používán v krajinářském designu k výzdobě mixborders a alpské diapozitivy. Většina odrůd je nenáročná v péči a je schopna plně růst i na nejchudších půdách.

Existuje mnoho populárních podměrečných odrůd. Jeden z nich je písčitý. Je velmi nenáročná. Preferuje slunná místa. Výška výhonků nepřesahuje 30 centimetrů. Bohaté kvetení od července do konce srpna.

Sandy

Turecká karafiát trvalka

Jedna z nejvíce mrazuvzdorných odrůd. Vhodné pro pěstování téměř ve všech oblastech Ruska.

Květy jsou voňavé, shromážděné v květenstvích, na stejné rostlině mohou mít jiný odstín. Skvělé pro aranžování kytic. Výška výhonků je asi 70 centimetrů. Kvetení trvá od června do konce července.

turečtina

Čínský vytrvalý karafiát

Je to vytrvalá rostlina, ale v chladném podnebí se doporučuje pěstovat ji jako dvouletý karafiát.

V závislosti na odrůdě se květy mohou lišit ve stínu a velikosti, některé odrůdy mají dvojité květenství.

Kvetení nastává v srpnu. Některé odrůdy se vyznačují delším kvetením po celé léto. Délka výhonků může být od 15 do 50 centimetrů.

čínština

Vytrvalý zpeřený karafiát

Liší se poměrně velkou velikostí květů - průměr 2-3 centimetry. Výška pouzdra nepřesahuje 30 centimetrů.

Kvete od začátku června do konce srpna.

Pozornost! Nejoblíbenější odrůdy jsou Sonata, Alba a Desdemona.

Plumose

Alpská karafiát trvalka

Jeden z nejkratších a nejkompaktnějších druhů, dalo by se říci trpasličí, se výška výhonků pohybuje od 15 do 25 centimetrů.

Květy jsou růžové nebo karmínové.

Nenáročný a schopný růst na chudých skalnatých půdách. Skvělé pro zdobení alpských snímků.

Vysokohorský

Vytrvalý karafiát Shabo

Charakteristickým rysem odrůdy je, že dvojité květy se shromažďují v květenstvích. Má také dlouhé období květu - od července do nástupu chladného počasí.

Výška výhonků může dosáhnout 65 centimetrů.

Pozornost! Nejoblíbenější odrůdy s velkými květy jsou Aurora a La France.

"Shabo"

Vytrvalý půdopokryvný karafiát

Rostliny půdního krytu jsou široce používány v krajinářském designu. Mnoho z nich se vyznačuje nejen svou nenáročností, ale také bohatým kvetením. Nejběžnějším typem karafiátu je bylina.

Bylina má plíživé výhonky, které jsou během období květu pokryty velkým množstvím květenství. Je nenáročná na půdu a je schopná růst i na skalnatém podkladu. Zároveň vyžaduje minimální zalévání a údržbu.

Hlavním požadavkem na tuto rostlinu je slunné místo.

Tráva

Výsadba a péče na otevřeném poli

K šíření vytrvalých karafiátů lze použít několik metod. Závisí to na vybrané odrůdě a schopnostech pěstitele.

Šíření semen

Jednou z nejběžnějších metod šlechtění zahradních vytrvalých karafiátů je pěstování sazenic ze semen. Tato metoda vám umožní získat rostlinu požadované odrůdy bez velké práce.

S výsevem můžete začít od konce února. Proces pěstování sazenic lze rozdělit do několika fází:

  • Příprava půdy a kontejnery

Výsev půdy by měl být lehký a výživný. Při jeho přípravě byste měli smíchat zahradní půdu se třemi částmi písku, dvěma částmi kompostu a jednou částí rašeliny. Nádoba a připravená půda musí být dezinfikovány.K tomu se používá buď ošetření roztokem manganistanu draselného, ​​nebo dezinfekce kalcinací.

  • Příprava semen

Nejprve se musíte rozhodnout pro odrůdu. Po provedení výběru by semena měla být pro dezinfekci namočena ve slabém roztoku manganu.

  • Setí

Semena hřebíčku by neměla být pohřbena v zemi. Jsou zasety na povrch půdy a na vrchu posypány malým množstvím písku.

Poté je nádoba pokryta fólií nebo sklem a udržována při teplotě nejméně 18 stupňů v temné místnosti. Po vzejití sazenic se sazenice přesunou na nejlehčí okenní parapet.

Důležité!Mladé sazenice vyžadují pro plný růst hodně světla. Pokud není dostatek slunečního světla, je nutné sazenice doplnit. Vyhnete se tak natažení a uvolnění výhonků.

O měsíc později, když rostliny dorostou, je třeba je otevřít a sevřít z vrcholu.

Propagace řízky

Pokud je to možné, můžete získat novou kopii rostliny požadované odrůdy řízky. Tato metoda umožňuje urychlit proces šlechtění a dosáhnout kvetení již v roce výsadby.

Řezy jsou vhodné pro množení karafiátů

S odřezky začnou koncem května nebo začátkem června. K tomu se používá zdravý výhonek, který má 3-4 listy. Spodní listy by měly být odstraněny.

Pozornost! Před výsadbou se doporučuje připravené řízky ošetřit speciálním přípravkem ke stimulaci růstu kořenů.

Dále jsou zpracované řízky pohřbeny v připravené půdě. Je lepší zvolit lehkou písčitou půdu. Před výsadbou by měl být také navlhčen. Pokud byly splněny všechny podmínky, po 2-3 týdnech se vytvoří kořenový systém a sazenice začnou růst.

Rozdělení keře

Tato metoda platí také pro trvalé karafiáty. Nelze jej však použít pro všechny odrůdy této rostliny. U některých druhů má kořenový systém jedno jádro a není možné takový keř rozdělit.

Pro získání nové rostliny na jaře je keř úplně vykopán a rozdělen na dvě nebo více částí. Poté, získané v důsledku rozdělení, mohou být rostliny přesazeny do země na trvalé místo.

Péče o mladé rostliny

Mladým sazenicím by měla být poskytnuta plná péče o plný vývoj. Je třeba dbát na to, aby půda nevyschla. Nejprve mladé rostliny neustále potřebují vlhkost.

Sazenice karafiátů

Vrcholy rostliny by měly být sevřené. To posílí rozvětvení výhonků a zabrání roztažení sazenic.

Měli byste také věnovat pozornost uvolňování půdy a odstraňování plevele z plevele.

Před nástupem chladného počasí by měly být výsadby zakryty. Mladé, nevyzrálé rostliny nemusí snášet silné mrazy. Přezimování bez přístřeší může vést ke smrti rostlin.

Výsadba sazenic v zemi

Sazenice můžete začít vysazovat do země až poté, co pomine hrozba mrazu a půda je dostatečně zahřátá. To je zpravidla polovina května. Ale pro některé regiony mohou být data pozdější, vzhledem ke zvláštnostem podnebí.

Než začnete vysazovat hotové sazenice, měli byste se rozhodnout pro místo přistání. Tato trvalka preferuje slunná místa. Půda musí být připravena v závislosti na náročnosti vybrané odrůdy. Některé druhy preferují výživnou půdu a pro některé odrůdy stačí chudá kamenitá půda.

Péče o karafiáty na záhonech

I přes nenáročnost této rostliny stále vyžaduje určitou péči.

Jedním z důležitých bodů je zalévání. U hřebíčku by to mělo být mírné.

Důležité! Tato rostlina snáší lehké sucho lépe než nadměrné zamokření kořenů.

Pro hojné a dlouhodobé kvetení by mělo být pravidelně prováděno hnojení minerálními hnojivy. Je lepší nepoužívat organické hnojení, je povoleno pouze použití kompostu v omezeném množství.

Některé druhy, jako například vytrvalé karafiáty, vyžadují oporu a podvazek.Křehké výhonky se mohou zlomit pod tíhou květenství, proto by měly být pečlivě připevněny k podpěře. Je lepší pevně utáhnout upevnění, aby nedošlo k poškození stonků.

Zahradní karafiát v květináčích

Nemoci a škůdci

Vytrvalý zahradní karafiát je vysoce odolný proti škůdcům a chorobám. Rostliny obvykle při správné péči neochorou.

Důležité! Karafiáty jsou nejčastěji postiženy mšicemi a roztoči. Je také náchylná k houbovým infekcím. V případě nemoci by měla být rostlina ošetřena vhodnými chemikáliemi. Doporučuje se také provádět preventivní ošetření. Lze použít domácí domácí prostředky pro hubení škůdců, ale obvykle jsou neúčinné.

Zahradní karafiát je velkolepá a nenáročná rostlina. S minimální péčí potěší svěží kvetení každý rok.

Rozmanitost odrůd vám umožňuje vybrat si odrůdu, která nejlépe vyhovuje vašemu stylu a preferencím. Někteří lidé preferují vytrvalé froté hřebíčky, zatímco jiní dávají přednost roční odrůdě.

Reprodukce této rostliny také nevyžaduje zvláštní dovednosti. Toho lze dosáhnout pěstováním sazenic ze semen, odřezky nebo dělením keře. V závislosti na vlastnostech odrůdy si můžete vybrat jednu nebo druhou metodu.

Karafiát lze pěstovat jako vytrvalá nebo jednoletá rostlina. V závislosti na tom by měla být zvolena metoda šlechtění a zohledněny zvláštnosti zemědělské technologie. Každý, dokonce i začátečník, květinářství může pěstovat tuto nádhernou květinu na osobním pozemku.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada