Gypsophila trvalka: plíživá, půvabná

Křehká půvabná vytrvalá rostlina gypsophila slouží nejen jako dekorace do zahrady. Květinářství doplňuje kytice o kvetoucí větve gypsophily, je zasazeno do alpských kopců, používá se v kompozicích plochých skalnatých zahrad. V současné době se pěstuje více než 100 odrůd rostliny.

Vytrvalá gypsophila: popis rostliny

Květina se pěstuje na otevřeném poli. Většina okrasných trpasličích keřů dorůstá do 0,5–1,2 m. Některé odrůdy gypsophily však vypadají jako travnaté plíživé výhonky s výškou 10 až 20 cm.

květinové složení

Rostlina dobře snáší chladné zimy i horká léta, velmi miluje světlo, nevyžaduje hojné časté zalévání, má silný kořen v podobě rozvětveného prutu, který proniká do velkých hloubek.

Na větvích, oblečených do hladkého zeleného pláště, nejsou prakticky žádné listy. Většina malých, podlouhlých nebo zaoblených listů se nachází v kořenové oblasti a shromažďuje se v růžicích. Listy mají špičaté konce a pevné okraje, barva se mění od šedo-modré po tmavě zelenou, povrch je hladký a lesklý.

Jednoduché gypsophila květiny

Stonky gypsophily jsou vztyčené nebo plíživé, tenké, boční výhonky na nich rostou velmi hustě, proto bez péče a pravidelného prořezávání rostlina často získává šířící se tvar květního mraku. Květenství Gypsophila jsou volné, prolamované nebo panikulární polodýny s jednoduchými nebo dvojitými květy ve formě malých zvonů bílých, růžových a jiných odstínů.

Vytrvalá gypsophila: odrůdy a odrůdy

Gypsophila trvalka označuje rostliny z čeledi hřebíčku, které mají mezi pěstiteli květin druhý běžný název „kachim“. Asi 30 druhů divokých kachima roste na území Evropy a Asie.

To je zajímavé! Odrůda stěny gypsophila - kachim je známá jako škodlivá plevel, který znečišťuje žitné plodiny. Zároveň se v kultuře tato rostlina používá jako designový prvek pro pěstování podél hranic a zdobení květinových vzorů.

Gypsophila ladná (Gypsophila elegans)

Místo původu kultury Gypsophila elegans se nazývá Malá Asie.

Gypsophila půvabná

Rostlina se používá v zahradách, skalních zahradách, mixborders, k získání řezu kytice. Květenství je štítná žláza.

Mezi zahradníky jsou žádané odrůdy růžových odstínů Rose, Double Star, odrůda s květinami fialově oranžových odstínů Carmine, sněhově bílé odrůdy - Covent Garden, Grandiflora alba. Výška rostlin je malá, od 10 do 50 cm.

Dodatečné informace! Gypsophila se pěstuje na lehce neutrálních nebo mírně zásaditých půdách, proto kyselé půdy vyžadují vápnění. Není divu, že hlavní název typu květiny je přeložen jako milovník vápna.

Když se množí semeny setím v půdě, pěstuje se jako roční gypsophila. Doba květu je krátká, ne více než 3 týdny, proto se používá vícenásobný výsev. Sazenice začnou kvést 40-50 dní po objevení prvních výhonků.Výsev semen začíná (v závislosti na podnebí) v dubnu, končí v říjnu až listopadu - pro zimování na otevřeném poli.

Gypsophila paniculata (Gypsophila paniculata)

Keře Gypsophila paniculata rostou na jednom místě již několik let. Vytrvalá gypsophila je zastoupena froté odrůdami Bristol Fairy, plameňáky vysokými až 75 cm, dlouho kvetoucí odrůdou s nízkými stonky Rosenschleier, bylinnou odrůdou Rosy Veil, která má panikulární květenství bílo-růžových dvojitých květů.

Gypsophila froté

Sněhově bílé hustě zdvojené květenství je pokryto vysokými, vysoce rozvětvenými keři gypsophila Snowflake (sněhová vločka) - vytrvalá rostlina, jejíž jeden keř může zabírat plochu až 1 m². Keře bílé gypsophily vypadají skvěle na záhonech s rostlinami jiných jasných barev a vytvářejí jemný opar na pozadí červených, žlutých a oranžových odstínů.

Gypsophila plíživá (Gypsophila muralis)

Plíživé odrůdy gypsophily jsou vytrvalé světlo milující plazivé trávy, které žijí na jednom místě až čtvrt století.

Gypsophila plíží

Nízké keře vysoké až 25 cm odrůdy gypsophila plíživé růžové Fretensis jsou v červnu pokryty jasně malými květy a kvetou do konce srpna. Odrůda Blush není náročná na podmínky růstu, má husté bohaté kvetení, mrazuvzdorné.

Reprodukce je možná několika způsoby - semeny, řízky, dělením keře. Stejným způsobem lze pěstovat plíživou bílou gypsophilu Monsterroza.

Gypsophila pacifica

Květina roste ve volné přírodě na skalnatých svazích mořského pobřeží Číny, Primorye.

V kultuře houpáme Pacifik na jednom místě až do 4 let. Každé 3-4 roky se výsadba obnovuje množením semen.

Pacifik keře jsou vysoké, šířící se (až 100 cm), takže sazenice jsou vysazeny ve vzdálenosti nejméně 1 m od sebe. Bohaté kvetení, které vytváří růžový mrak nad keřem, se vyskytuje v srpnu, v září intenzita kvetení klesá.

Gypsophila cerastioides

Vytrvalý keř se zaoblenými listy a zářivě bílými květy s růžovými žilkami vypadá dobře v závěsných nádobách, košech na květináče.

Svěží nízké keře zahradníků jaskolkovidů gypsophila se používají v krajinných skalnatých zahradách. Výška rostliny je od 15 do 30 cm, keř zaujímá plochu až 40 cm, rychle roste. Má velmi malá semena - hmotnost 2 000 kusů je asi 1 g. Je široce rozšířen v zahradách Evropy, kde kvetení začíná v dubnu.

Gypsophila cephalic

Sbírání květin do kytice

Gypsophila se používá na kytice nejen čerstvé. Používá se pro letní i zimní kompozice.

Po usušení si rostlina zachovává svůj dekorativní efekt a přitažlivost. Sbírání květin určených pro živé kytice nebo pro sušení se provádí uprostřed dne po vyschnutí rosy.

Rostliny musí kvést. Vybírají zdravé rostliny bez mechanického poškození a stop hmyzu. Odřízněte stonky co nejdéle. Délka stonků se upravuje během aranžování kytic.

Větve rostlin jsou sušeny ve stínu, v pozastaveném stavu, svázané do svazků.

Důležité! Rostliny určené ke zdobení věnců se ihned po řezání zaoblí a poté se suší v sypkých materiálech - kalcinovaný písek, sůl, krupice. Současně monitorují stupeň suchosti květů a zabraňují úplnému vysušení.

Nejoblíbenější odrůdy gypsophily po zaschnutí nemění odstíny svých květenství. V případě potřeby je lze obarvit přírodními barvivy. Stejně dobře zbarvené větve gypsophily vypadají stejně dobře v multikvětinových i černobílých kompozicích.

Sušení sypkých materiálů

Aplikace v krajinářském designu

Houby Gypsophila, vytvářející prolamovaný barevný kouř jako pozadí jasných květin, harmonicky zapadají do krajiny jakékoli zahrady nebo květinového záhonu, bez ohledu na výšku keře.

Bylinné kvetoucí rostliny se používají v kombinaci s velkokvětými plodinami v různých souborech - mixborders, rabatky, skalky, alpské skluzavky, obrubníky.

Gypsophila se často používá k vyplnění prázdných pozemků vytvořených po vyschnutí časných květů. Oblíbené jsou kombinace poddimenzovaných odrůd gypsophila s vysokými květy.

Mixborder

Požadavky na půdu a přípravné práce

Půdy pro pěstování gypsophily by neměly být příliš úrodné s nízkou hladinou humusu. Využívejte pozemky s neutrálními a zásaditými ukazateli úrovně kyselosti půdy - sodná, písčitá hlína, lehká hlína. Pokud je kyselost půdy nižší než pH 6,3, provádí se zavedení uhličitanu vápenatého až do 50 g na 1 m².

Pozornost! Gypsophila je náročná na obsah draslíku v půdě, proto se potašová hnojiva používají jak při kopání půdy při přípravě půdy pro výsadbu semen nebo sazenic, tak při péči o rostliny. Na 1m² půdy se použije 25-50 g monofosforečnanu draselného.

Pozemky s vysokou podzemní zvodněnou vrstvou nejsou vhodné pro chov gypsophily. Jinak mohou kořeny rostlin hnít. V případě potřeby jsou před zahájením výsadbových prací upraveny drenážní drážky pro průtok vody. Přípravné práce musí být dokončeny nejpozději 15 dní před výsadbou nebo setím semen.

Důležité!Gypsophila je rostlina milující světlo, která se aktivně vyvíjí pouze v oblastech dobře osvětlených sluncem.

Pěstování ze semen

Semena Gypsophila jsou velmi malá. Jsou umístěny v semenných luscích, které se otevírají, když jsou zcela zralé. Krabice z větví rostlin musí být před tímto bodem odříznuty a semena ručně nalita na list papíru. Semena dozrávají a suší se při pokojové teplotě na větraném místě bez přímého slunečního záření. Semena skladujte v papírových pytlích nebo krabičkách. Skladovatelnost semen je 2-3 roky.

Semena Gypsophila

Výsev semen roční gypsophily přímo do půdy se provádí dvakrát:

  • na podzim pro zimování pod rouškou listí a sněhem,
  • na jaře - po zahřátí Země na +5 ° С.

Semena se vysévají do otvorů do hloubky 1,5 cm, na jaře se odstraní úkryt z místa podzimního setí semen ihned po roztavení sněhu a ustálení nízkých kladných teplot. Sazenice se objeví do dvou týdnů. V případě potřeby jsou sazenice zředěny. Semena květin lze v létě vysít několikrát.

Vytrvalá semena klíčí ve skleníku nebo ve vnitřních podmínkách. Použijte nádoby na sazenice naplněné hotovým substrátem s neutrální kyselostí nebo rašelinou s přídavkem písku a křídy. Semena jsou uložena ve zvlhčených otvorech do hloubky 0,5 cm, nádoby jsou pokryty fólií a umístěny na osvětlené místo. Pravidelně se film zvedá, povrch půdy je mírně navlhčen stříkací lahví.

Gypsophila střílí

Jakmile se objeví výhonky, film se odstraní z krabic, aby se zabránilo vysoké vlhkosti vzduchu v blízkosti rostlin. Klíčky Gypsophila, které dosáhly výšky 3–4 cm a mají 2–3 pravé listy, se ponoří do jednotlivých nádob.

Důležité! Pro normální vývoj vyžadují sazenice osvětlení po dobu 13-14 hodin. Pokud je délka přirozeného denního světla menší, používají se pro doplňkové osvětlení fytolampy.

Transplantace vytrvalé gypsophily na trvalé místo pěstování se provádí na podzim. V létě se rostliny nadále chovají v jednotlivých květináčích venku.

Péče o sazenice spočívá v mírném zalévání, pečlivém kypření půdy a odstraňování plevele. V případě potřeby proveďte jeden obvaz na draslík. Trvalky kvetou jeden až dva roky po výsadbě na otevřeném terénu.

Reprodukce vytrvalých řízků gypsophila

Rostliny jsou podrobeny řízkům nejméně 3 let starým. U odřezků v květnu nebo červenci se odříznou vrcholy nekvitnoucích mladých výhonků dlouhých 5–7 cm. Šikmé řezy se provádějí ostrým nožem ve vzdálenosti 0,5 cm od spodního listu. Konce plátků jsou ošetřeny stimulátory růstu kořenů. Řezy se vysazují na otevřeném terénu pod filmem do předem připravených zvlhčených rýh do hloubky 2 cm.

Řezání by mělo být umístěno v zemi pod úhlem, horní část řezu je směrována na sever. Pod fólií se udržuje vysoká vlhkost.

Optimální teplota pro zakořenění je 20-25 ° C. Zakořenění trvá asi 20 dní. Poté je film odstraněn. Pokud však v noci dojde k chladu, na rostliny se nasadí dočasné čepice z řezaných plastových lahví.

Data vylodění v otevřeném terénu

Pěstované řízky vytrvalých gypsophila jsou vysazeny na trvalém místě na podzim.

Pokud rostlina vyžaduje velkou vývojovou plochu, jsou mezi sazenicemi okamžitě dodrženy nezbytné vzdálenosti.

To je zajímavé! Kořenový límec mladých keřů není pohřben v zemi - měl by být na povrchu půdy. Po výsadbě rostliny musí být půda navlhčena.

Péče o Gypsophila v zemi

Díky výkonnému kořenovému systému, který vyvíjí většinu života rostliny, je nenáročná gypsophila odolná vůči chladu a suchu. Péče o gypsophilu je dost snadná. Proto je šťastně pěstují letní obyvatelé, kteří navštěvují své předměstské domy na krátké návštěvy a nemohou poskytovat plodiny pěstované v jejich chatkách pravidelným zaléváním a řádnou péčí.

Nenáročná gypsophila

Pravidla zalévání květinových mraků

Zalévání rostlin se provádí zřídka, ale neumožňují vyschnutí půdy.

V suchu se pod jeden keř nalijí až 3 litry kapaliny, která neobsahuje nečistoty a chlor. Použijte pramen, studnu, dešťovou vodu a vodu z vodovodu.

Teplota vody by neměla být nižší než teplota okolí. Gypsophila nemá ráda povrchové zalévání, takže se voda nalévá u kořene.

Top dressing

Vrchní oblékání se provádí nejvýše 3krát za období květu. Draselná hnojiva lze střídat s organickými - bylinnými výluhy, extraktem z popela.

Popel obsahuje velké množství draslíku, vápníku a dalších stopových prvků. Pro krmení použijte sklenici dřevěného popela prosetého přes síto, který se nalije vroucí vodou a nechá se vařit po dobu 3 dnů. Poté se kapalina filtruje. Přidá se k němu čistá voda. Celkové množství vody by mělo být 10 litrů.

Důležité! U krmení gypsophila se použití hnoje nedoporučuje.

Horní obvaz s popelem

Přezimování

Gypsophila je připravena na zimování předem. Před nástupem chladného počasí se zavlažování zastaví, rostliny se nechají vyschnout.

Stonky jsou odříznuty, nad zemí by v jednom keři mělo zůstat pouze 4–5 pařezů o výšce asi 2 cm, na které se aplikují spadané listy, suchá tráva bez stopek a semen a jehličnaté smrkové větve. Po objevení se sněhu se vytvoří závěj.

Poznámka! Aby kořeny rostlin pod přístřeškem nehnilo, musí být na jaře, bezprostředně po nástupu teplého počasí, odstraněna sněhová koule a vegetační kryt z kořenů gypsophily.

Obrázek 14 gypsophila

Hlavní škůdci a onemocnění

Kořeny gypsophily mohou být poškozeny hlísticemi, rozemleté ​​části rostlin rzí a šedou hnilobou.

Rostliny poškozené škůdcem jsou nejlépe vykořeněny a spáleny, protože léky, které ničí hlístice kořenových červů, dosud neexistují. Umírají, pouze když jsou kořeny ošetřeny horkou vodou. Poté je nutné provést činnosti zaměřené na plašení škůdce z místa pěstování květin. Pomocí lidových prostředků a fosfamidového insekticidu můžete snížit počet hmyzu.

Hlístice odplaší měsíčky, nasturtium, měsíček, které se velmi často vysazují společně s gypsophilou.

Ze směsi květinových košů těchto rostlin a cibulovitých slupek můžete připravit odvar a teplou vodou zalévat kořenovou zónu gypsophily. K získání produktu se spotřebuje nejméně 1 kg surovin a 10 litrů vody. Směs se nechá vařit 10-15 minut a poté se vaří jeden den.

Poznámka! Boj proti šedé hnilobě a rzi se provádí pomocí kontaktních fungicidů, síranu měďnatého, kapaliny Bordeaux.

Keře Gypsophila, které jsou zasazeny a ošetřovány po mnoho let, rychle rostou po úplném zakořenění a bez pravidelného dohledu mohou zabírat velké plochy v zahradě. Bohatý růst a kvetení však nepřicházejí okamžitě, ale až po dvou nebo třech letech. Pokud tedy nedovolíte rostlinám nekontrolovatelně růst, stanou se ozdobou jakékoli osobní zápletky.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada