Vytrvalý zahradní pelargónie - výsadba a péče na otevřeném poli

Vytrvalý zahradní pelargónie patří mezi kvetoucí rostliny z rodiny Geranievů. Je to oblíbená, nenáročná a atraktivní zahradní rostlina. Díky svým pestrým květům a dlouhému období květu používá mnoho zahradníků tuto rostlinu při terénních úpravách. Tato květina rozjasní každou zahradu nebo dvůr.

Původ zahradního pelargónie

Jižní Afrika je považována za rodiště trvalých muškáty. Tato květina byla uvedena do Evropy v 17. století. Na začátku 18. století se dostalo do Ruska a v polovině 19. století jej začali množit šlechtici jako zahradní rostlinu.

Vytrvalé květy s květy

Díky úsilí chovatelů bylo chováno více než 400 druhů muškáty, liší se barvou a tvarem květů.

Pozornost! Mnoho nezkušených zahradníků a milovníků květin omylem nazývá rostlinu pelargonium zahradou nebo ulicí. Název je nesprávný, ačkoli pelargonium také patří do rodiny Geraniev.

Popisy a vzhled

Zahradní pelargónie je bylinný, zimovzdorný, dobře rozvětvený keř, jehož výška se pohybuje od 10 do 125 centimetrů. Pouzdro udržuje svůj tvar dobře a nevyžaduje tvarování. Listy mají vysoce řezaný tvar. Jejich barva, v závislosti na druhu, je stříbrná, světle zelená nebo tmavě zelená. Listy jsou malé i velmi velké.

Vytrvalá rostlina má tenké a křehké stonky, které lze snadno poškodit silným poryvem větru nebo silným deštěm.

Pupeny pelargónie jsou umístěny na stoncích v několika kusech a jsou často shromažďovány v květenstvích. Květy jsou jednoduché a dvojité. V průměru velikost květu dosahuje průměru 5 cm. Koruna je namalována v nejrůznějších barvách. K dispozici je hybridní pelargónie s bílými, růžovými, lila-růžovými nebo modrými květy a je zde také oranžový květ.

Důležité! Zahradní pelargónie může růst bez přesazení na jedno místo po velmi dlouhou dobu (až 10 let).

Rostlina pozoruhodně snáší mráz a suché počasí, má dobrou odolnost vůči různým chorobám. Rostlina netrpí plevelem, zachovává si atraktivní vzhled i během období spánku, kdy nekvete.

Šeřík kvetoucí keře

Druhy a odrůdy vytrvalého zahradního pelargónie

Tyto druhy zahradních muškáty jsou považovány za nejoblíbenější mezi zahradníky.

balkánský

Má silný a dlouhý oddenek. Vyrůstat, vytrvalý oddenek pelargónie může tvořit skutečné houštiny.

Květy tohoto druhu jsou načervenalé nebo fialové barvy. Velikost květů není příliš velká - pokud jsou rozloženy, jejich průměr není větší než 3 centimetry. Výška pouzdra nepřesahuje 30 centimetrů. Období květu začíná počátkem června a trvá jeden měsíc.

Nejoblíbenější odrůdy balkánského pelargónie jsou: stromově podobné Insversen, Spessagt a Variegata.

Pro informaci: milovníci květin říkají, že Czakorské červené pelargonium vypadá neméně atraktivní.

Odrůda balkánská

Krvavě rudý

Květy tohoto druhu jsou jednoduché a dvojité, vzhledem vypadají velmi podobně jako zahradní růže. Geranium červenohnědý může kvést a hojně růst bez přesazování po dobu více než 10-12 let.Při pěstování je rostlina velmi náročná a musí dodržovat všechna pravidla péče.

Geranium sanguineum je vhodnější pěstovat v částečném stínu, ale bude také dobře růst ve slunečných oblastech, pouze tehdy jej budete muset častěji zalévat. Půda pro výsadbu této odrůdy by měla být mírně zásaditá nebo neutrální.

Krvavě rudý

Bažina

Má středně velké fialové květy, rozvětvené a vztyčené stonky, dorůstající až do výšky 70 centimetrů.

Keř je poměrně hustý a ne příliš velký. Začíná kvést v červnu.

Marsh kvete květy

Gruzínský

Tento typ pelargónie se vyznačuje nenáročnou péčí, odolností vůči teplotním extrémům a suchu.

Květy tohoto druhu mají fialovou barvu, během kvetení zcela pokrývají celý keř.

Gruzínské květy s květy

Poddimenzovaný

Tento typ pelargónie je obzvláště oblíbený u návrhářů krajiny. Tato rostlina je dobrá, protože je malá - keř dorůstá až do výšky 15 centimetrů.

Květy tohoto pelargónie jsou lila-růžové, malé - ne více než 3 centimetry v průměru. Listové desky květu jsou barevně šedozelené. Kvetení trvá od začátku července do konce srpna.

Nízko rostoucí květy v zahradě

Plíživý

Půdopokryvné pelargónie má tenké kořeny a půvabné členité listy s malými řapíky.

Květy jsou světle růžové barvy, mají úžasnou vůni. Květy nejsou větší než 3 centimetry. Období květu začíná počátkem června a trvá do konce září.

Tento plazivý pelargón vypadá velmi krásně. Po prvním mrazu získají listy růžovo-červený odstín a brzy vyschnou a spadnou.

Ze všech odrůd plazivých pelargónů je nejoblíbenější zahradní pelargónie Patracia, jejíž květy mají obvykle světle růžovou barvu, vypadá velmi krásně na záhonech a alpských kopcích, stejně jako odrůda Blue Blood - modrý pelargón s fialový odstín.

Plíživý koberec

Geranium v ​​krajinářském designu

Při smíšené výsadbě na květinových záhonech a alpských kopcích se květina dobře hodí k jiným kvetoucím a vždyzeleným rostlinám. Vytváří pozadí a podporuje další květiny náchylné k ubytování. Vytrvalý pelargónie je považována za všestrannou rostlinu pro zahradu; návrháři zahrad a krajiny ji milují.

Chcete-li vytvořit krásný okraj kolem záhonu nebo zahradní cesty, udělá se nádherný pelargónie. Chcete-li na zahradním trávníku vytvořit atraktivní skvrnitá místa, je lepší použít malokvětý zahradní pelargónie, bude to vypadat jako balerína. Krvavě červené muškáty budou vypadat krásně na okraji keřových výsadeb. Tento vzhled bude v sadu vypadat organicky.

Vytrvalý pelargónie v zahradě je nenahraditelnou rostlinou, její mnoho druhů umožňuje vybrat ideální rostlinu pro každý jednotlivý případ.

Rostlina je pozoruhodně kombinována s různými trvalkami a jinými "obyvateli" zahrady, je ideální pro sousedy:

 • astry,
 • petrklíčů,
 • růže,
 • hostitel a další.

Dodatečné informace!Vzhledem k různým odstínům pelargónie a výšce, která se pohybuje od 10 do 125 cm, je pouliční pelargón dokonale kombinován s různými rostlinami a lze jej použít k vytvoření široké škály kompozic.

Transplantujte po nákupu na otevřeném terénu

Po získání vytrvalého zahradního pelargónie musí být řádně zasazeno na trvalé místo růstu - na otevřeném terénu. K tomu je třeba vybrat správné místo a připravit půdu.

Zasazeno na záhon

Výběr lokality a příprava půdy

Zahradní pelargónie dobře roste na dobře osvětlených místech, ale bude se také skvěle cítit na místech zastíněných jinými keři.

Venkovní zahradní pelargonie neklade žádné zvláštní požadavky na složení půdy - hlavní věc je, že je dobře odvodněná a prodyšná.

Místo pro výsadbu musí být vykopáno několik dní před výsadbou. Do půdy je třeba přidat shnilou rašelinu, kompost a trochu písku.

Přistání

Proces výsadby muškáty krok za krokem:

 1. Výsadbový otvor musí být vykopán o 15-20 centimetrů hlouběji než je délka kořenů sazenice.
 2. Na dno výsadbového otvoru položte vrstvu keramzitu, štěrku nebo malých kamenů.
 3. Na drenážní vrstvu nalijte vrstvu směsi živin ve formě sklíčka.
 4. Umístěte rostlinu svisle a dobře rozložte kořeny po celém povrchu Země.
 5. Posypte zahradní půdou a lehce utlačte půdu kolem stonku.
 6. Zalévejte keř dobře a mulčujte zem kolem.
 7. Při výsadbě mladých výhonků stojí za to dodržovat vzdálenost mezi keři nejméně 40 centimetrů pro vysoké odrůdy a nejméně 25 cm pro podměrečné.

Důležité!Po výsadbě musí být mladé sazenice několik dní zastíněny před aktivním slunečním zářením a dobře napojeny.

Šíření pelargónie

Muškáty zahradní se velmi snadno množí pěstováním sazenic ze semen.

Pěstování ze semen

Výsadba semen a pěstování sazenic krok za krokem:

 1. Sbírejte čerstvá semínka pelargónie nebo si kupte hotová v květinářství.
 2. Zasejte do sazenice naplněné výživnou půdou skládající se z rašeliny a písku.
 3. Zalévejte výsadby a zakryjte potravinovou fólií.
 4. Zajistěte teplotu vzduchu nejméně +25 stupňů a včasné zalévání.
 5. Když se objeví výhonky, teplota musí být snížena na + 20–22 stupňů.
 6. Když se objeví dva nebo tři pravé listy, musí být rostliny přesazeny do samostatných nádob.
 7. Na ulici je možné přistát pouze tehdy, když květina zesílí a dorůstá do výšky 10-15 cm.

Péče

Navzdory své nenáročné péči kvete květ velkolepěji a hojněji, pokud mu bude věnována náležitá pozornost.

 • Režim zavlažování

Trvalka je pravidelně napojena, protože vrchní vrstva země vysychá. Zvláště mladé rostliny potřebují časté zalévání.

Během období sucha by mělo být zalévání časté (2-3krát týdně). Pokud rostlina roste na jasném slunci a během doby své činnosti listy silně klesají, po hojném zalévání rychle získají svůj tvar.

 • Top dressing

Pokud použijete minerální hnojiva během aktivního vegetačního období, bude to nepochybným přínosem. Pro dobrý růst keře a jasně zelených listů se jarní krmení provádí tekutým divizenem nebo zředěným humusem.

Poznámka!Pro hojné a dlouhodobé kvetení je třeba trvalky hnojit dvakrát měsíčně.

 • Vytrvalá péče během období květu

Když rostlina kvete, provádí se včasné odstranění vybledlých pupenů - to umožní kvetení novými. Pravidelně je nutné uvolňovat půdu a odstraňovat plevel.

Jednou za měsíc je důležité provést preventivní ošetření fungicidy - to pomůže chránit rostlinu před možnými chorobami. Změňte vrstvu mulče kolem keřů každé dva týdny.

 • Vlastnosti péče během odpočinku

Během období spánku se provádí preventivní prořezávání keřů - žluté, suché listy, výhonky na mrtvé straně a zlomené stonky jsou odříznuty. To uzdraví keř a podpoří energičtější růst.

Poznámka!Na konci podzimu provádějí úplné prořezávání keřů.

Příprava na zimu

Většina druhů zahradních muškátů má dobrou mrazuvzdornost, a proto mohou bezpečně zimovat bez dalšího zakrytí pozemní části rostliny. Některá opatření v oblasti péče však budou muset být provedena.

Na podzim, když keř vadne a vysychá, odstraňte všechny vzdušné stonky a listy. K ochraně kořenů před možným zamrznutím se silnovrstvé mulčování provádí pomocí organických složek - zahradního kompostu, pilin, kůry stromů, jehličí a suchého divizny.

Výsadbou trvalých muškáty v zahradě můžete získat poměrně nenáročnou a krásnou květinu, která je krásná nejen sama o sobě, ale také v kombinaci s jinými zahradními rostlinami. S ním můžete vyzdobit jakoukoli květinovou zahradu, předzahrádku, zahradu nebo letní chatu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada