Vytrvalé Gelenium - výsadba a péče v zahradě

Květy gelenia jsou běžnou rostlinou v mnoha zahradních oblastech. Keř přitahuje pozornost svými krásnými květinami, které potěší oko téměř celou sezónu. Existuje asi 40 různých druhů, které se liší odstínem listů a pupenů. Jsou trvalé nebo roční.

Popis gelenia: odrůdy a odrůdy

Zahradní květina přišla do naší vlasti z Ameriky. Helenium hybrid je odrůda, která se nejčastěji vyskytuje v osobních zápletkách. Tato krásná rostlina patří k vytrvalým druhům. Maximální výška stonku dosahuje 150 cm, v závislosti na druhu je stonek květu: hladký, rovný a rozvětvený. Stonkové listy, kopinaté, střídavě rostou. Kvete jasnými žlutooranžovými pupeny, tvarem připomíná polokouli. Průměr květu 3-4 cm.

Květina byla pojmenována na počest Eleny, manželky Menelause.

Pokud nebudete stříhat, pak květina může růst a proměnit se v keř. Rostlina je velmi milující, což je třeba vzít v úvahu při plánování výsadby. Autumn Gelenium je považován za předka hybridní odrůdy.

Jazz patří k podzimní odrůdě. Výška keře dosahuje 1,5 m. Stín květů se pohybuje od jasně žluté až červené. Tvarem připomíná heřmánek, průměr květu je asi 5 cm, dobře roste ve volné a vlhké půdě. Pupeny se objevují v polovině července.

Květina Gelenium Bigelow pochází z Kanady. Dorůstá až do výšky 80 cm a má celé kopinaté listy. Střední část květu je hnědá a okraje okvětních lístků jsou žluté. Průměr pupenu je až 6 cm. Aktivní kvetení začíná od června do července.

Průměr pupenu Bigelow až 6 cm

Gelenium salsa kvete červenooranžovými květy až do průměru 5 cm, vrchol kvetení nastává v červnu až srpnu.

Gelenium Chupa se liší od ostatních druhů tím, že se vyskytuje ve skalnatém terénu a alpských horách. Má rozvinutější a silnější kořenový systém. Kvete oranžovými pupeny o průměru 8-10 cm, výšce až 90 cm Rostlina se šedozelenými celými listy.

Gelenium Rubintswerg se nazývá jiným způsobem - rubínový trpaslík. Dosahuje výšky 55 cm, kvete červeno-vínovými pupeny. Týká se odrůd odolných vůči chladu.

Moorheim Beauty. Dorůstá až 1,5 m. Období aktivního růstu a kvetení se pozoruje od července do září. Má velmi silné stonky, které vydrží silný vítr. Vlastnost odrůdy není náročná na kvalitu půdy. Kvete tmavě červenými pupeny.

Gelenium Canaria je druh rostliny se žlutými květy. Dorůstá až 1,5 m. Průměr květenství je asi 5 cm. Květina přitahuje pozornost díky své výrazné vůni. Kvete od srpna do září.

Double Trouble má také žluté dvojité květy a dorůstá až 170 cm. Listy jsou středně velké, přisedlé, s jemně ozubeným okrajem a květenství má podobu koše.

Zlatá odrůda (Goldrausch) vyroste až 1,5 m a bude kvést jasně žlutými pupeny. V překladu název květiny zní jako „zlatá horečka“.

Gupes dosahuje výšky 90 cm, listy jsou šedozelené s plnými deskami. Kvete jedinými žlutými pupeny, průměr květenství je 8 cm.

Gelenium Ranchera kvete v malých pupenech, které se podobají heřmánku. Květy jsou červené s hnědým středem a objevují se mezi srpnem a říjnem. Výška pouzdra je až 50 cm a šířka je 60 cm.Pěstujte nejlépe na slunné straně ve vlhké a úrodné půdě.

Výška pouzdra je až 50 cm a šířka je 60 cm

Gelenium Sombrero je malý keř s jasně žlutými květy. Vrchol kvetení je pozorován v srpnu až září. Listy ve formě kopí, zubatého, tmavě zeleného odstínu. Výška rostliny - 50 cm. Pro správný růst je nutná úrodná a dobře odvodněná půda.

Gelenium Poncho je trvalka dekorativního původu. Kvete v létě jasně červenými květy se žlutými okraji. Výška pouzdra je až 80 cm.

Další dekorativní typ je Bandera helenium. Vztahuje se na vytrvalé rostliny. Květy jsou měděné s karmínovými pruhy a fialově žlutým středem. Koncem srpna začíná kvést.

Odrůda Voltraut je hybridní druh, který byl vyšlechtěn již ve 20. století. Rostlina s oranžově žlutými květy a hnědým středem. Kvetení začíná v červnu a trvá až do srpna.

Gelenium Hot Lava je dvoubarevný keř s červenooranžovými květy. Dorůstá až 80 cm, má silné a robustní stonky. Kvetení probíhá od července do září, připomíná vzhled sedmikrásky.

Odrůda Sunrise dorůstá až 1,3 m a tvoří rozvětvený keř s kopinatými listy. Začíná kvést v srpnu, takže dobře zapadá do podzimní krajiny.

Phaeton patří k druhu Chuppah. Kvetení začíná koncem léta. Rostlina produkuje jasně žluté květy s mírně zeleným středem. Trvalka Gelenium má vysoké stonky a kopinaté listy. Může dosáhnout výšky 1 m.

Helenium Helena patří také k podzimním odrůdám. Je to bylinná trvalka s oranžovočervenými pupeny. Kvete od července do září. Výška až 1,2 m. Vhodný pro řezání.

Odrůda Chelsea má tmavě červené květy se žlutými skvrnami. Průměr květenství je 4 - 8 cm, dobře snáší chlad. K pěstování je nutná úrodná jílovitá půda.

Místo výsadby, půda

Péče o rostlinu je jednoduchá, stačí dodržovat řadu pravidel. Zralé rostliny dobře rostou v jakémkoli teplotním režimu a jsou schopny odolat mírným mrazům. Mladé sazenice by měly být pěstovány mezi 20-22 ° C nad nulou.

Výsadba semen

Výsadba heléniové trvalky by měla začít namočením semen do vody. Stačí ponechat semeno v tekutině po dobu 2 hodin a poté ho ošetřit roztokem manganistanu draselného. Po dokončení postupu musí být semena vysušena.

Pestré rostliny preferují lehkou, vzdušnou půdu s dobrým odvodněním.

Je důležité vědět! Květina netoleruje hojné zalévání, záplavy dešťů a roztavenou vodu. Kvůli nadměrné tekutině kořeny hélia hnijí a keř odumírá.

Podrobné pokyny pro výsadbu semen:

  • Země se nalije do malé nádoby a mírně navlhčí.
  • Semena jsou rozložena na povrchu půdy, aniž by došlo k jejich hlubokému prohloubení. Doporučuje se je posypat pískem nahoře 3-4 mm.
  • Nádoba je pokryta fólií nebo sklem, aby si udržela teplo a urychlila klíčení.
  • Nádoby skladujte na teplém a dobře osvětleném místě. Poprvé je nutné sazenice denně zvlhčit a větrat.
  • Pro plný vývoj by denní hodiny měly být alespoň 65 hodin.

První výhonky se obvykle objeví po týdnu. Když klíčí semena, může být skleník odstraněn, ale osvětlení je ponecháno na stejné úrovni. Je nutné počkat, až vyrostou 3 listy, a poté se ponořit do různých nádob. Po 14 dnech můžete provést první krmení.

Přesazování

Výsadba v otevřeném terénu a péče o helenium jsou nejdůležitějšími fázemi v životě rostliny. Je nutné zasadit sazenice v květnu, kdy se půda dostatečně zahřeje. Nejprve musíte vykopat malé díry. Vzdálenost mezi nimi je od 40 do 80 cm, v závislosti na typu květu. Hloubka otvoru je 20 cm, je nutné ve spodní části vyložit drenáž, která zabrání stagnaci vody v kořenovém systému rostliny. Půda se nalije do díry na polovinu a nalije se teplá voda.Sazenice se přenese do díry a pokryje se vrstvou půdy po vrstvě.

Hloubka otvoru musí být nejméně 20 cm

Dodatečné informace! Každá vrstva musí být pečlivě zhutněna.

Zalévání a kypření půdy

Geleniová žlutá a další odrůdy přirozeně rostou ve vlhkých oblastech. Sucho je pro tyto květiny obtížné. Při pěstování na místě musí zahradník zajistit pravidelné zavlažování. Pokud je období dešťů, nemusíte půdu dodatečně zvlhčovat. Po každém navlhčení je nutné půdu uvolnit, aby se zabránilo dostatečnému přístupu kyslíku do kořenového systému. Odpařování vlhkosti lze zabránit pravidelným mulčováním zemského povrchu.

Metody reprodukce

Reprodukce gelenia probíhá třemi způsoby: řízky, dělení keře a semen.

Nejjednodušší a nejrychlejší metoda je považována za rozdělení pouzdra. Manipulace se provádějí v březnu až dubnu. Výhodou dělení je, že tento proces má pozitivní vliv na imunitu květu. Na jaře by měla být květina vykopána spolu s hrudkou země a od ní by měly být odděleny mladé výhonky. K výsadbě se používají nové výhonky a staré se vyříznou z jádra a vyhodí.

Nejtěžší způsob je řízkování. S řízky je třeba začít v druhé polovině jara. Za tímto účelem je horní část výhonku odříznuta a zakořeněna ve vlhké rašelinové půdě.

Zakořenění obvykle nastává po měsíci

Výsadba helenia ze semen také není obtížná. Rostlina dává obrovské množství semen, která jsou dostatečná k sběru k výsadbě nebo k nákupu v obchodě. Mělo by se však pamatovat na to, že takto pěstovaná květina si zřídka zachovává rysy mateřského keře.

Vrchní oblékání a přesazování

Helenium květina potřebuje krmení po celou vegetační dobu. Musíte hnojit rostlinu třikrát ročně. První krmení se provádí na jaře před zahájením aktivního růstu pomocí organických přípravků. Pokud se kultura pěstuje ve špatné půdě, přidejte navíc síran draselný (10 g na 10 l vody). Podruhé je nutné oplodnit helenium ve fázi tvorby pupenů. K tomu jsou vhodná komplexní řešení.

Poznámka! Dusíkatá hnojiva by se neměla používat často, protože zkrátí dobu květu.

Třetí vrchní obvaz se provádí na podzim, aby se zvýšila ochrana rostliny před zimováním. Nejlepší je použít superfosfát.

Vzhledem k tomu, že květina vyčerpává půdu, je třeba provést transplantaci každé 3-4 roky. Nové místo je předem vybráno a oplodněno. Optimální doba pro přesazení je jaro. Zároveň můžete rozdělit keře dělením.

Škůdci a nemoci

Třílisté helenium má silnou imunitu, která dobře odolává houbovým chorobám a různému hmyzu. Při pěstování za správných podmínek je riziko onemocnění velmi malé. Pokud však byla pravidla porušena, může květina trpět hlísticemi chryzantém. Tyto červy lze snadno spatřit v pupenech a půdě rostliny. Škůdce negativně ovlivňuje všechny části keře. Chcete-li se zbavit hmyzu, je nutné ošetřit insekticidním prostředkem. Ovlivněné oblasti jsou odříznuty a spáleny.

Bush hlístice chryzantémy

Jak se připravit na zimování

Před chladným počasím je nutné odříznout stonky rostliny až na samotnou půdu. Nechte jen 10–15 cm. Potom byste měli oblast posypat pilinami nebo mechem tak, aby vrstva měla tloušťku 5 cm. Na povrch se umístí speciální materiál - lutrastil. Přístřešek můžete odstranit na jaře, jakmile pominou všechny mrazy.

Kvetoucí období a péče po něm

Helenium kvete po dobu 1-2 měsíců. Kvete v srpnu nebo v září, v závislosti na druhu. Odchod během kvetení zůstává stejný. Stačí, když krmivo vytvoříte několik týdnů před objevením pupenů.

Použití v krajinářském designu

Keř lze zasadit kolem nádrže, takže vytvoří krásné a neobvyklé pobřeží.Rostlina se často nachází na plotech domů. Je tedy možné přeměnit obyčejnou a nevzhlednou budovu. Keř vypadá skvěle vedle jiných dekorativních květin. Chcete-li obdivovat kvetení po dlouhou dobu, je nutné na místě vysadit různé odrůdy. Kombinace helenium s aster, verbena, měsíčky vypadá harmonicky. K vytvoření kytice se často používá květina.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada