Trvalka phlox: výsadba a péče na otevřeném poli

Trvalky phloxes jsou okrasné rostliny s pestrobarevnými květenstvími. Mají silnou vůni. První odrůda byla vyvinuta v Severní Americe. Zpočátku byly květenství jen šarlatové, pak se objevily hybridy. Existuje mnoho různých odrůd s modrým, růžovým, malinovým, fialovým odstínem.

Stručný popis druhů a populárních odrůd

Rostliny rostou ve formě malého keře s výškou od 10 cm do 1,5 m. Stonky jsou rovné a rovnoměrné. Listy jsou oválné, jasně zelené. Květenství má mnoho květů, až 90 ks. Jsou podlouhlé ve formě trubice, mají pět okvětních lístků.

Phlox trvalka

Nejoblíbenější odrůdy jsou níže.

Subulate

Výška keře dosahuje 40 cm, mají mnoho výhonků. Listy mají úzký jehličkovitý tvar.

Kvetení se vyskytuje v polovině jara, keře jsou hojně pokryty květenstvími. Jsou bílé, fialové, růžové, fialové.

Rostlina může být pěstována v zahradách, květinových záhonech, trávnících. Keře plazící se po cestách vypadají dobře. V péči je pohled nenáročný. Problémy mohou nastat pouze při reprodukci. Chcete-li to provést, musíte si vybrat určitou dobu roku, aby květina přežila.

Phlox subulate

Rozšířit

Jiným jménem je kanadský nebo drobivý phlox. Rostlina je poddimenzovaná. Má fialové nebo modré květy. Květenství ve formě scutellum Na základně jsou okvětní lístky zúžené, na okrajích rozšířené. Kvetení nastává koncem jara, počátkem léta. Maximální výška pouzdra je až 40 cm.

Stanoviště - mokré louky. Vyskytuje se ve volné přírodě pouze v Severní Americe. V zahradnictví se pro dekorativní účely používají trvalé nízko rostoucí floxy. Odrůda je nenáročná a odolná. Nejlépe roste ve střední části Ruska. Roste lépe na vlhkých a stinných místech než na suchých a slunečných místech.

Rozptýlený phlox

kanadský

Roste divoce v lesích se střední vlhkostí. Kdy phlox kvete? Pozdní jaro, začátek léta. Květenství je růžové, modré, zelené.

Květina je nenáročná, ale pro její růst je vyžadována dostatečná vlhkost. Používá se pro dekorativní účely na kamenné terasy, květinové zdi.

Aby květina přežila, musí být půda písčito-hlinitá. Odrůdu můžete množit výsadbou části keře nebo semen. Rostlina bude kvést až do prvního mrazu.

Phlox kanadský

Panikulujte

Maximální výška floxu je 1 m. Roste v přírodních podmínkách, nenáročně. Květy jsou bílé, oranžové, modré, fialové, červené. Existují však odrůdy zajímavých barev, například s tahy, růžovými a bílými pruhy, žlutými konci a růžovými základy. Když se vytvoří květiny, vůně je silná, ale příjemná.

Keř je nízký, takže ho lze pěstovat jak v květináčích na balkóně, tak na zahradě. Kvetení se vyskytuje v polovině léta a trvá až dva měsíce. Pokud v květnu zastřihnete některé výhonky, můžete upravit období květu. Tím se prodlužuje dekorativní období.

Phlox paniculata

Douglas

Nízko rostoucí floxy, které dosahují výšky 30 cm, květina je nenáročná, dobře přežívá v zimě.Pokud je ale vlhko a teplo, začne zvracet. Kvetení nastane během 1,5 měsíce. Pokud je půda příliš vlhká, toto období se dramaticky sníží.

K pěstování vytrvalých trpasličích floxů s bílými květy je nutná střední vlhkost, nejlépe méně přímého slunečního záření. Květenství je vrubové. Mají malinovou, růžovou, bílou barvu.

Phlox Douglas

Drummond

Je to roční druh s rozvětvenými výhonky. Maximální výška keře dosahuje až půl metru. Kvetení se vyskytuje v polovině léta a končí před nástupem mrazu.

Přirozená barva je červená, ale pomocí hybridizace byly vyšlechtěny růžové, fialové, žluté, bílé, dvoubarevné odrůdy. Květy jsou voňavé, shromážděné v hustých latách. Pupeny se shromažďují v tubách, když kvetou, každý okvětní lístek má kopinatý tvar.

Poznámka! Pokud je květina pěstována na zahradě, bude větší. Pokud rostete rostlinu na balkoně v květináči, bude menší.

Phlox Drummond

Když floxy trvalky kvetou

Mnoho zahradníků se zajímá o to, kdy phlox kvete, než je zasadíte do své zahrady. Toto období závisí na odrůdě:

 • subulate, šíří od sebe, Kanaďan, Douglas - konec dubna, začátek května;
 • paniculata - konec června, začátek července;
 • Drummond - začátek kvetení na konci července, končí před prvním mrazem.

Důležité! Někteří zahradníci prodlužují kvetení stříháním výhonků a hnojením půdy chemickými látkami.

Vlastnosti pěstování floxů jako trvalé zahradní kultury

Existuje několik způsobů, jak šířit keř.

 • Výstřižky. Toto je nejjednodušší možnost chovu, která se používá doma. Většina zahradníků to používá. Ty, které jsou řezány v profesionálních školkách, mají největší míru přežití. Existuje riziko nákupu infikovaných řízků na trhu.
 • Vrstvy. Pomocí této metody můžete rostlinu rozmnožovat nejen na jaře, ale i v jiných ročních obdobích. K tomu je boční výhonek keře ohnutý k zemi a pokrytý zemí. Kořeny se postupně objevují. Poté je proces oddělen od mateřského keře a transplantován.
 • Rozdělení keře. Jedná se o obtížnou metodu, takže ji ne každý zahradník zvládne. Ale výsledky budou působivé. Přistání se provádí na jaře nebo na začátku podzimu. To vyžaduje dospělého, zdravého keře. Jeho věk musí být nejméně pět let. Kořeny rostliny jsou rozděleny do dvou částí, z nichž každá musí mít kořen.
 • Semena. Toto je časově nejnáročnější postup, který si ne každý vybere. Semena se kupují v obchodě nebo se získávají samy. Vysévají se na podzim, ale ne na otevřeném terénu, ale v nádobě se směsí písku a humusu. Jsou zasazeny do hloubky 2 cm, kontejner je umístěn venku, pokrytý sněhem a listy. To umožňuje keři přirozeně růst. Na jaře se výhonky přemisťují do interiéru, aby začaly dále klíčit.

Je lepší znovu zasadit řízky koncem jara. Nejžádanějším obdobím je květen. Podmínky se volí v závislosti na podnebí, kde květina vyroste. Jinou dobou pro výsadbu vytrvalých floxů je září. V tomto případě se kvetení vytváří na jaře. Ale během výsadby na podzim by neměly být žádné mrazy, jinak rostlina zemře a nebude mít čas zakořenit.

Poznámka! Málokdy někdo v létě přesadí rostlinu. V tomto případě je nutné sazenice důkladně zalévat, aby nevysychaly pod spalujícím sluncem.

Při výsadbě rostliny na otevřeném terénu je nutné dodržovat vzdálenost nejméně 30 cm od sebe. To je způsobeno skutečností, že kořeny porostou v šíři pod zemí, neměly by se navzájem proplétat. Pokud je rostlina vysoká, měla by se vzdálenost zvýšit na 60 cm. Po opětovné výsadbě by měl být pozemek napojen, protože rostlina miluje vlhkost.

Půda pro přesazení by měla být mírně vlhká, obsahovat černou půdu a písek. Nemělo by to být suché, jinak budete muset phloxe neustále zalévat, aby nevyschly.

Pokud se zahradník rozhodl rozmnožovat vysazováním semen, lze je koupit na trhu a objednat online. Cena se pohybuje od 15 do 50 rublů * za jeden sáček.

Péče v zahradě od okamžiku výsadby na otevřeném terénu

Výsadba a péče o trvalé floxy se provádí podle pravidel.

 • Zalévání Ihned po výsadbě je rostlina hojně napojena. Spotřeba by měla být nejméně 15 litrů vody na 1 m² výsadby. Po zaschnutí půdy se musí kolem sazenice uvolnit. Nahoře se přidává rašelina s vrstvou až 50 cm. Nemůžete často zalévat nebo uvolňovat půdu, což povede ke smrti keře. Použití rašeliny poskytuje kyslíku přístup ke květině.
 • Vrchní obvaz, uvolnění. Mnoho druhů floxů dobře reaguje na hnojení minerálními hnojivy. Můžete si je koupit v každém obchodě. To zrychluje růst a vývoj vegetativní hmoty, kořenového systému. Když se půda uvolní, snaží se nepoškodit mladé kořeny, protože mají tenkou strukturu. V květnu začínají podávat tekuté minerální doplňky (diviznu, kuřecí trus, dusičnan amonný, fosforová hnojiva). V suchém počasí je půda hojně napojena.
 • Ředění. Aby keř nebyl příliš velký, jsou odstraněny další stonky a listy. Udělejte to na jaře. Nejsušší a slabší okrajové výhonky jsou odstraněny, pokud jsou dlouhé více než 7 cm. Sevření některých výhonků v květnu zajistí dlouhodobé kvetení.

Poznámka! Na podzim, před zmrazením, je nutné odříznout všechny horní části rostliny. Pokud se zahradník obává o přežití květu, můžete na něj posypat malé množství humusu a listů. Jsou však nenároční i v těch nejnáročnějších mrazech.

Pokud jsou splněny všechny podmínky, zahradník se o floxy postará správně, trvalka bude kvést každý rok.

Jaké problémy mají zahradníci s pěstováním floxů

Zahradníci mohou při pěstování floxů nejčastěji zaznamenat následující problémy:

 • nedostatečný růst stonku a květů, letargie. Je to způsobeno suchým podnebím, suchem a nedostatkem vlhkosti;
 • výskyt chorob phomosis, padlí, špinění, které mohou úplně zničit květinu. Fungicidy pomohou v boji proti onemocněním;
 • bohatý růst vegetativní hmoty s malým kvetením. Stává se to proto, že extra výhonky nebyly na jaře odstraněny;
 • špatné klíčení semen nebo štěpení řízků, pokud byly odebrány z mateřského keře infikovaného chorobami nebo zamořeného škůdci;
 • špatná míra přežití po transplantaci. Možná bylo vybráno špatné místo nebo nesprávný čas roku.

Poznámka! Vzhledem k tomu, že květina je nenáročná, správný čas na přesazení a režim zavlažování tyto problémy zcela odstraní. Pokud zahradník včas zjistí infekční onemocnění a zahájí léčbu, lze nemoc porazit.

Proč trvalé floxy nekvete

Existují následující problémy, které vedou k nedostatečnému kvetení:

 • nedostatek bohatého zalévání, suchá půda venku;
 • nedostatečné osvětlení, které je nutné pro téměř každou rostlinu, aby získala sílu pro uvolnění květin;
 • nadměrné osvětlení, které rostlinu vysuší, jí nedovolí kvést;
 • výsadba do půdy, která má malé množství minerálů a živin potřebných pro růst květů;
 • nedostatek mulčování, což je předpokladem pro normální růst řízků, výhonků, semen;
 • nadměrné množství aplikovaného dusíku k hnojení, které podporuje růst stonků a výhonků, ale brání tvorbě květů.

Důležité! Pro tvorbu květů je nutné přísně dodržovat vodní režim, množství světla a dávkování při používání hnojiv.

Jak krmit phlox pro bohaté kvetení

Pro získání dostatečného počtu květenství je nutné snížit obsah dusíku v půdě. K tomu odstraňte všechna hnojiva, která tuto látku obsahují. Přidávají se hnojiva obsahující fosfor a draslík. Tyto minerály přispívají k hojnému kvetení. Musí se však používat na jaře a v létě.

Nemoci a škůdci

Níže jsou popsány nejčastější choroby a škůdci, kteří napadají vytrvalé floxy.

 • Fomoz. Při nemoci se listy zvlní a začnou žloutnout, stonky zčervenají, prasknou. K odstranění nemoci je nutné použít kapalinu Bordeaux. Používá se čtyřikrát denně. Průběh léčby je až 10 dní.
 • Housenky motýlů. Jedí listy a květiny. Lze je ovládat chemickými insekticidy.
 • Padlí. Jedná se o plísňové onemocnění, které se na listech tvoří jako bílý povlak. K eliminaci použijte kapalinu Bordeaux nebo jiné antifungální léky. Pro prevenci nemoci se doporučuje použít slabý roztok manganistanu draselného, ​​který se na jaře postříká rostlinami.
 • Slobbering penny. Je to parazit, který se živí mízou rostlin a zanechává na spodní straně listů sekreci. Intavir pomáhá.
 • Špinění. S onemocněním se na listech tvoří hnědé nebo žluté skvrny. K ošetření se kapalina Bordeaux používá v koncentraci 1%.

Jsou použitelné tradiční metody léčby, které vám umožní pěstovat rostlinu bez použití chemikálií, které jsou škodlivé pro životní prostředí a člověka:

 • poprášení půdy a výhonků popelem;
 • postřik mýdlovou vodou (15 g síranu měďnatého na 10 litrů vody, přidejte půl kusu mýdla na prádlo rozpuštěného v 8 litrech horké vody, vše promíchejte);
 • postřik zředěným 1% uhličitanem sodným ve směsi s roztokem pracího mýdla;
 • postřik peroxidem vodíku. Láhev produktu se zředí v kbelíku s vodou a výsledný roztok se nalije do půdy, aby se zabránilo výskytu hlístice.

Poznámka! Trvalka phlox je nenáročná rostlina, ale roste v podmínkách dobré vlhkosti a středního osvětlení. Během kultivace mohou nastat problémy, ale vše lze napravit, pokud pečlivě sledujete kvetoucí keře.

* Ceny jsou za červenec 2019

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada