Květy měsíčku - výsadba a péče na otevřeném poli

Nejběžnější roční kvetoucí rostlina, která zdobí zahrady a květinové záhony ve středním Rusku, na jihu a dokonce i v severních oblastech, jsou měsíčky, nazývané také tagety. Mají bohatou paletu barev, léčivé vlastnosti a výjimečnou nenáročnost na podmínky pěstování.

Jak vypadají květy měsíčku

Cesta zdobená pruhem měsíčků

Rostlina je vysoce rozvětvená stonka s členitými tmavě zelenými listy, z paždí výhonků, z nichž se tvoří četné pupeny.

Květina je jednoduchý nebo dvojitý koš s jasnou charakteristickou vůní a žlutými, oranžovými, hnědými okvětními lístky. Existují také červené, například odrůda měsíčku - Carmen, ale nikdy fialová.

Charakteristický tvar květu

Do jaké rodiny patří

Tagetes (lat. Tagetes) patří do čeledi Asteraceae (latinsky Asteraceae) nebo Compositae (latinsky Compositae). V dnešních zahradách se pěstují hybridy, které chovají chovatelé z divokých forem a nyní rostou ve Střední a Jižní Americe.

Stručně o historii vzhledu

Rostlina byla vyvezena z Ameriky v 16. století dobyvateli. Rychle si získalo popularitu pro svou výjimečnou nenáročnost, díky níž se rozšířilo po celé Evropě a později se stalo oblíbenou kulturou v zahradách v Rusku a Asii.

Vlastnosti rostlin

Jediný keř trpasličí odrůdy s rozkvetlými květinami a pupeny

Kořen měsíčku je stěžejní s lalokem tenkých kořenů, ležící v mělké hloubce a sloužící jako podpora pro těžkou nadzemní část. Stopka - vzpřímená, vysoce rozvětvená.

Tmavě zelené listy mají obvykle pinnately členitý tvar, ale příležitostně jsou celé.

 • Každé květenství je koš o průměru od 1 do 6 cm, který může být dvojitý nebo jednoduchý.
 • Obvykle kvetou od června do prvního mrazu.
 • Semena dozrávají celé léto, jejich klíčení je ztraceno až za 4 roky.

Pro referenci! Semeno je plochá, podlouhlá trojúhelníková nažka tmavě hnědé barvy, dlouhá 0,5-2 cm.

Takto vypadají semínka

Klasifikace druhů měsíčku

V zahradnické kultuře jsou nejběžnější tři druhy odrůd. Každý typ byl chován chovateli pro konkrétní účel, ale mezi těmito skupinami neexistují žádné zásadní rozdíly, pokud jde o podmínky pěstování.

 • Vzpřímený (Tagetes erecta) nebo africký

Různé odrůdy této skupiny mohou být trpasličí (až 20 cm vysoké) a vysoké - až 60-80 cm a ještě vyšší.

Pupeny rostou na stopkách dlouhých až 10 cm, květ je obvykle velký (průměr 3–6 cm), může být jednoduchý i dvojitý. Vztyčené měsíčky jsou vhodné pro terénní úpravy městských oblastí.

 • Zakrnělý, odmítnutý nebo francouzský (Tagetes patula)

Malokveté nízko rostoucí letničky vysoké 15-50 cm, od stonku vyčnívají četné výhonky silně vychýlené do stran, což vede ke sférické koruně.

Tento typ se vyznačuje svou vitalitou: nebojí se znečištění ovzduší, sucha a dokonce ani opakujících se jarních mrazů. Odmítnuté měsíčky jsou vhodné pro pěstování v otevřeném terénu a v nádobách, květináčích.

 • Tenké listy nebo mexické

Nejběžnější skupina, nejodolnější a nenáročná, se snadno rozmnožuje samovolným setím.

Jemnolisté měsíčky mají květ často jednoduchého tvaru, občas polodvojitý, jen 1-3 cm široký. Barva - od téměř červených až po světle žluté lístky, existují i ​​odrůdy s hnědými, okrovými, terakotovými květy.

Téměř červená mexická odrůda

Kultivary, které jsou u zahradníků nejoblíbenější

Dnes si můžete koupit výsadbový materiál v běžném zahradním kiosku nebo v internetovém obchodě a prodejci nabídnou na výběr více než tři sta odrůd všech druhů velikostí a barev. V této odrůdě jsou nejoblíbenější následující odrůdy.

 • Antigua

Poznámka! Je ceněn pro velikost pupenů - plně otevřená koruna dosahuje průměru 12 cm.

Série odrůd zahrnuje několik variací barvy froté květů: žlutá, oranžová, citronově žlutá. Výška vztyčené, krásné rostliny nepřesahuje 30 cm.

Antigua žluté měsíčky

 • Havaj

Vzpřímená, vysoká odrůda keřů vysoká až 90 cm. Barva karafiátů s dvojitými květy, podobná jasným bambulím, obvykle žlutým nebo oranžovým, do průměru 10 cm. Vhodné pro komerční řezání.

Hawaii - oranžové lístky

 • Zlatý dolar

Vzpřímená odrůda z raných odrůd s velkými vysokými keři vysokými až 1 m, která zdobila střední část záhonu. Karafiátové květy mají červeno-oranžovou barvu okrajových okvětních lístků a žluté jádro.

Funkce: téměř žádný zápach.

Zlatý dolar

 • Kilimandžáro

Hybrid s bílou (krémovou) květinovou barvou a mírně tmavším jádrem. Průměr Corolly dosahuje 12 cm, celková výška pouzdra je až 70 cm.

Listy jsou velmi svěží a na pozadí světelných pupenů vypadají obzvláště elegantně.

Bílé měsíčky - odrůda Kilimandžáro v plném rozpuštění

 • Třpytí se

Druhé jméno je Shine. Vysoké vzpřímené keře vysoké až 100-115 cm jsou pokryty žlutooranžovými květy o průměru asi 12 cm.

Třpytky tagetes

 • Goldlicht

Tato vysoká odrůda se liší od ostatních pozdním kvetením a neobvyklými výhonky, které mají čtyřboký řez a červenohnědou barvu.

Hřebíčkovité květenství střední velikosti - froté, malované v bohatém oranžovém odstínu.

Goldlicht Tagetes

 • Vlysy

Rozlehlý kompaktní keř se táhne až do výšky 80 cm. Květ je velký, do průměru 10 cm. Barva je zlato-oranžová.

Pozornost! Odrůda Friels kvete později, počínaje koncem července.

Odrůda Freelz

 • Bolero

Trpasličí odmítnuté tagety s výškou pouhých 15-20 cm kvete se žlutočerveným odstínem.

Odrůda je jednou z nejběžnějších, protože kvete jen 1,5 měsíce po vyklíčení a nebojí se částečného stínu.

Bolero květina

 • Zlobivá Marietta

Kompaktní odrůda vysoká až 40 cm. Květina je dvoubarevná, jednoduchá, žlutozelená, kvete na dlouhém (10-12 cm) stopce.

Zlobivá Marietta

 • Bonanza

Hraniční odrůda s výškou 20-25 cm, květy hustého oranžového odstínu jsou jednoduché, až do průměru 5-6 cm.

Bonanza měsíčky

 • Zlatý míč

Středně velké keře vysoké 50-60 cm kvetou v koších až do průměru 4-5 cm. Barva okvětních lístků podle popisu je zlatožlutá se zelenkavým středem.

Zlatý míč

 • Jolly Jester

Odmítnuté měsíčky s květinami namalovanými ve dvou barvách najednou: polovina okvětních lístků je žlutá, polovina červenohnědá. Výška rostliny - 65 cm.

Tagetes Jolly Jester

 • Červený drahokam

Kompaktní keř se vyznačuje silným rozvětvením stonků, celková výška je 25-30 cm, listy jsou tmavě zelené a jednoduché květy (každý po 5 až 6 okvětních lístcích) mají bohatou červenohnědou barvu se žlutým jádrem .

Odrůda Red Gem

 • Lemon Jam

Tenké listy vysoké až 30 cm se světle zelenými krajkovými listy a bohatým citronovým odstínem květin. Corollas jsou jednoduché, obvykle obsahují 5 okvětních lístků.

Lemon Jam

 • Mimimix

Kompaktní vzpřímený keř vysoký až 50 cm se špičatými bohatými zelenými listy. Květy jsou jednoduché, malé (do průměru 2 cm), s příjemnou vůní a různými barvami: oranžová, žlutá a jasně červená.

Vícebarevná louka Mimimix

 • Zlatý prsten

Tenkolistá odrůda s vysokou křehkostí stonků a listů. Výška rostliny - až 50 cm.

Květina obvykle nemá průměr větší než 3 cm se zlatým odstínem.

Měsíček žlutý zlatý prsten

 • Gnome

Okrajová odrůda vysoká až 25 cm se sférickou korunou a prolamovanými tmavě zelenými listy. Odkazuje na velmi brzy. Jednoduchý květ má oranžově žluté velké konvexní jádro a okrové okvětní lístky se zvlněnými okraji podél okraje koše.

Nízko rostoucí měsíčky Trpaslík

Jak se měsíčky množí

Rostlina se snadno množí semeny. Můžete zkusit výsadbu řízky odebranými z dospělé rostliny ve spodní části koruny, ale tato metoda je omezená.

Poznámka! Výsev se semeny se nejčastěji používá kvůli zvláštní jednoduchosti metody.

Výsev lze provádět na sazenicích a přímo do otevřeného terénu. V obou případech je výsledek vynikající. Metoda semenáčků vám však po květnových svátcích umožňuje získat na záhonech kvetoucí rostliny, a proto ji používají.

Výsev sazenic se provádí na začátku března. Obvykle se 2-3 semena zasejí do květináče. Výsev v otevřeném terénu lze provést počátkem května.

U sazenic vezměte šálky 100-150 ml. Můžete zasít do dlouhých nádob, poté vezměte nádoby vysoké 15 cm nebo mírně vyšší.

Půda pro výsadbu měsíčků je univerzální s pH = 5,5-6,5. Pro lepší provzdušnění se doporučuje přidat trochu čistého písku (ne více než 20% objemových) nebo vermikulitu.

Pozornost! Doporučuje se namočit semena po dobu 1 hodiny ve slabém roztoku manganistanu draselného pro dezinfekci.

Sazenice potřebují jasné sluneční světlo (nebo podsvícení po dobu nejméně 6 hodin denně), pravidelné zalévání a teplotu vzduchu asi + 18-24 ° С.

Poprvé můžete sazenice nakrmit 2 týdny po vzejití sazenic roztokem komplexního minerálního hnojiva.

Sazenice se obvykle objevují týden po zasetí. Potápění se provádí ve fázi 3-4 pravých listů v jednotlivých květináčích ze společné krabice.

Sazenice se vysazují na otevřeném terénu, když noční teploty stoupnou nad +5 ° C. Mezi jednotlivými rostlinami je ponechána vzdálenost nejméně 40-50 cm (pro vysoké odrůdy) nebo 15-20 cm (pro obrubníky).

Marigolds - pěstování bezsemennou metodou

Výsev v otevřeném terénu se provádí do hloubky nejvýše 1 cm, mezi otvory nebo řadami ponechejte vzdálenost rovnající se polovině výšky vybrané odrůdy. Po ustálení teplého počasí se semenáčky objeví za týden. V budoucnu bude péče spočívat ve zalévání a nanášení vrchního obvazu.

Sazenice měsíčků

Vlastnosti péče na zahradě

Trvalky nebo roční měsíčky jsou vysazeny všude: v parcích, na náměstí, v zahradách, na záhonech. Lze pěstovat na okně v květináči nebo na balkoně v závěsném květináči. Ale nejlepší ze všeho je, že se tato květina cítí v otevřeném slunném prostoru.

Tagetes potřebují hodně slunce, teplotu vzduchu v rozmezí + 15-35 ° С, stejně jako volnou úrodnou půdu. V částečném stínu bude kvetení méně hojné.

Rostlina snáší krátké sucho. Může však zemřít při prodloužených nočních mrazech a prodloužené zamokření vede k rozpadu kořenů.

Záhony lze zalévat 1-2krát týdně, a to i v nejteplejších obdobích. Aby květiny pravidelně kvetly a potěšily je nádherou, je důležité zajistit pravidelné krmení.

Aby se zabránilo příliš častému zalévání, praskání půdy a růstu plevele, pomáhá mulčování půdy kolem květů. Nasekaná tráva, piliny a spadané listí budou stačit.

Poznámka! Samotné tagety jsou ideálním mulčováním pro většinu plodin v zahradě, protože svým zápachem plaší škůdce.

Kořenový systém kultury je povrchní, takže se půda kypí do hloubky ne větší než 5 cm, obejdete ji, pokud půdu mulčujete.

Po celou dobu po výsadbě sazenic nebo vzejití sazenic se krmení provádí s frekvencí 1krát za 2 týdny. Složitá minerální hnojiva se obvykle střídají s organickými, ale můžete si vystačit pouze s minerálními hnojivy.

Dávkování superfosfátu: 40 g na 1 m2.

Převod

V případě potřeby lze keř přesadit. K tomu je vykopána s hrudkou půdy a přenesena na nové místo. Voda okamžitě hojně. Pokud se v procesu ukáže, že nepoškodí kořeny, pak na novém místě květina rychle začne růst.

Kdy a jak kvete

První kvetení u časných odrůd nastává ve věku 1,5 měsíce a u pozdních odrůd ve věku 2-3 měsíců od vzniku výhonků.

Druhy květin

Nejběžnější jsou tři typy:

 • jednoduché - malobarevné s jednou řadou dlouhých okvětních lístků podél okraje koše;
 • semi-double - mít několik řad dlouhých okvětních lístků po obvodu květenství;
 • Terry - velkokvěté, četné okvětní lístky tvoří velké sférické květenství.

Semi-dvojité květenství

Květinové tvary

Spolu s obvyklými druhy květenství mají nejnovější odrůdy Tagetes i další.

Dnes můžete obdivovat vzorky chryzantém a karafiátů.

Odrůda chryzantémy Lunasi

Kvetoucí období

Když měsíčky kvetou, záleží na odrůdě.

 • Rané odrůdy vysazené sazenicemi kvetou v květnu nebo začátkem června.
 • Pozdější kvetou začátkem nebo polovinou července.
 • Kvetení obvykle končí až nástupem mrazu.

Změny v péči během kvetení

Vzhledem k tomu, že kvetení je velkou částí doby aktivního růstu, závisí péče o měsíčky během tohoto období na konkrétním kultivaru.

Vysoký potřebuje více hnojiv a zalévání častěji a obrubník musí aplikovat minimální dávku hnojení spolu se zaléváním, nejméně však dvakrát za měsíc.

Možné narůstající problémy

Měsíčky zřídka dávají zahradníkům zvláštní potíže. Někdy však mohou být za nepříznivých podmínek ovlivněny škůdci nebo chorobami.

Škůdci

Mouchy, hlemýždi, slimáci a roztoči velmi poškozují tagety. U hlemýžďů a slimáků se používají specializované léky, stejně jako pro mouchy. Spider roztoči jsou ničeni postřikem akaricidy.

Pro referenci! Lidovou metodou řešení slimáků je dát v noci nakrájené brambory vedle keře a ráno spolu se slimáky odstranit a zničit hlízu.

Nemoci

Nejčastěji při zaplavení současným podchlazením trpí květiny houbovým onemocněním - černou nohou. Při ošetření se postižené vzorky odstraní nebo se vyříznou poškozené části rostlin a potom se výsadba postříká roztokem manganistanu draselného.

Známky nesprávné péče

V domácích zahradách je nedostatek květin prvním příznakem chyb při péči o měsíčky. K tomu dochází při příliš dlouhém suchu, nadměrném zalévání, nedostatku živin v půdě. Je nutné upravit zálivku a provést plánované krmení.

Použití v krajinářském designu

Měsíčky na balkóně jsou jasnou a velkolepou dekorací; k tomu jsou vysazeny hraniční nebo trpasličí odrůdy. Obvykle se také používají pro rámování stop.

Ve středních částech záhonů jsou vysazeny vysoké odrůdy s velkými dvojitými květy. Měsíčky v kádinkách a květináčích vypadají velmi krásně.

Už dlouho si toho všimli: jakmile na květinový záhon zasadíte měsíčky, zájem o rozmanité odrůdy této úžasné rostliny jen zesílí. Výhody z nich jsou velmi velké, protože jsou nejen velmi krásné, ale také plaší škůdce z jiných květin a také přispívají ke zdraví půdy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada