Lupin jako siderat - kdy zasít a kdy pohřbít

Mnoho zahradníků, kteří vyzkoušeli mnoho metod a prostředků, se přesto vrátilo ke starým a osvědčeným metodám obnovy výživných vlastností půdy - pomocí rostlin. Lupin byl vždy považován za nejoblíbenější zelené hnojení; nyní se jeho popularita začala opět zvyšovat. Kromě toho přináší zahradnímu pozemku nejen hmatatelné výhody, ale během kvetení má také atraktivní vzhled.

Výhody lupiny pro zahradu

Nejčastěji zahradníci používají roční lupinu jako zelené hnojení. Nejoblíbenější jsou bílé, žluté a úzkolisté. Poptávka po těchto druzích je vysvětlena skutečností, že mají systém kořenů, který proniká do hloubky 2 metrů do spodních horizontů půdy, a také tím, že jsou vybaveny bakteriemi vázajícími dusík, které absorbují dusík ze vzduchu a nasyťte jimi půdu.

Vzhled vlčího bobu

Při použití kompostu z vlčího bobu se dodávají a akumulují minerální a organické látky v půdě. Půda se uvolní a anaerobní mikroflóra je zničena.

Důležité! Díky kořenům vlčího bobu dochází k vývoji podpovrchových vrstev půdy. Rostlina vytahuje těžko dostupné živiny ze spodních vrstev a mění je na snadno stravitelné.

V modré a žluté lupině je mnoho alkaloidů, které odpuzují škůdce a ničí patogenní formy hub a bakterií, snižují kyselost půdy a mění ji na neutrální nebo slabě zásaditou.

Jaké půdy potřebují výsadbu lupiny

Pokud jsou z půdy vyplaveny téměř všechny živiny (nejčastěji je to typické pro písčitou půdu), nebo se produktivita plodin nočníku výrazně snížila v důsledku ochuzování půdy, pak rozhodně stojí za to vysadit vlčí bob. Rostlina je ideální pro chudé a vyčerpané půdy, neobdělávanou půdu a hlinité písky.

Jak ukazuje praxe, lupina se může obohatit o živiny, dusík a zvýšit plodnost v jiných půdách, takže můžete na místě bezpečně zasadit rostlinu. V tomto případě by mělo být načasování vybráno v každém jednotlivém případě osobně, v závislosti na vyčerpání půdy.

Poznámka! Nedoporučuje se vysazovat všechny druhy lupiny na rašeliniště a těžké jílovité oblasti.

Před jakými plodinami byste měli vysazovat roční lupinu

Zkušení pěstitelé zeleniny doporučují vysadit siderát vlčí před nočním stínem, obilovinami a jahodami. Je také dobrým předchůdcem jahod, malin, angreštů, švestek, třešní, brambor, okurek, rajčat a paprik. Výsledkem je, že výnos se několikrát zvýší ve srovnání s obvyklými ukazateli.

Snížení kyselosti půdy pomocí lupiny

Důležité! Nedoporučuje se vysazovat rostlinu jako předzvěst luštěnin. To je způsobeno skutečností, že mají běžné nemoci a škůdce, které se hromadí v půdě.

Jaké odrůdy lupiny jsou vhodné pro roli zeleného hnojiva

Někteří letní obyvatelé si dávají pozor na lupinu jako siderata.Bojí se, že po výsadbě bude problém s odstraněním rostliny. Tento názor je způsoben skutečností, že pro mnoho lidí je rostlina spojena s vytrvalým nebo divokým lupinem, který se nachází v nekonečných polích. V tomto případě se skutečně rozmnožuje samovolným setím a oddenka zachycuje všechna nová území.

Absolutně však není nutné vysazovat trvalku jako siderat. Zejména pro tyto účely existují roční odrůdy, které navzdory skutečnosti, že se množí semenem, nezpůsobují problémy s včasným sekáním. Patří mezi ně vlčí bob úzký, žlutý, bílý a bílý.

Lupin angustifolia (modrá)

Jedna z nejnáročnějších odrůd. Rostlina nevyžaduje zvláštní péči a dokonale snáší nízké teploty a dokonce i mrazy. Navzdory jménu může být lupina této odrůdy nejen modrá, ale také lila, stejně jako růžová a bílá. Rostlina dosahuje výšky jeden a půl metru.

Odrůda je úzkolistá nebo modrá

Nejběžnějšími druhy vlčího bobu jsou:

 • Krystal.
 • Změna.
 • Nemchinovsky modrá.
 • Siderat 38.

Pěstují se také jako krmná plodina, ale mají velkou poptávku jako zelené hnojení. Ze všech uvedených druhů je Siderat 38 považován za nejběžnější, který je díky jedinečným látkám v kořenech znám jako živé hnojivo.

Modrý vlčí bob se často používá jako zelený hnoj nejen pro své vlastnosti, ale také pro rychlý růst, odolnost vůči chladnému počasí, hluboké pronikání kořenů, uvolňování a nasycení horních vrstev půdy dusíkem.

Lupinová žlutá (Lupinus luteus)

Rostlina této odrůdy je nízká, roste ne více než metr na výšku s kláskovitým květenstvím světle oranžové nebo žluté barvy. Ve srovnání s modrým vlčím bobem je termofilní, ale zároveň stále vydrží mrazy až do -6 ° C. Aby rostlina mohla vyklíčit, musí mít teplotu vzduchu nejméně 12 ° C. Během kultivace je třeba vlčí bob systematicky zalévat. Roste nejlépe na pískovcích a písčitých hlínách.

Nejběžnější jsou následující typy:

 • Peresvet.
 • Gorodnensky.
 • Pochodeň.
 • Siderat 892.
 • Motiv 369.

Důležité! Odborníci nedoporučují na zimu vysazovat žlutý vlčí bob.

Lupinus luteus

Lupina bílá (Lupinus albus)

Roční dorůstá až jeden metr a je považován za jedinečnou rostlinu. Bílá vlčí bob je velmi krásná květina, díky svým jemným listům a sněhobílým květům, umístěným svisle na stonku. Rostlina se navíc používá jako vynikající potrava pro zvířata. Pokud jde o obsah snadno stravitelného vysoce kvalitního proteinu, bílý vlčí bob předčí luštěniny.

Lupiny jsou jednoduše považovány za spásu pro chudé půdy. Jeho silný kořenový stonek proniká hluboko do půdy, odebírá odtud stopové prvky a živiny a saturuje s nimi půdu.

Bílá vlčí siderat, stejně jako všechny ostatní druhy, má nejoblíbenější odrůdy. Tyto zahrnují:

 • Gama.
 • Desnyansky.
 • Degas.

Nevýhodou pěstování bílého vlčího bobu je to, že je velmi půvabný pro půdu, vyžaduje systematické hnojení a hnojení, ale zároveň je velmi odolný vůči suchu.

Lupinus albus

Lupina roční

Nenáročná, středně velká rostlina s voňavými květy a velkými nasycenými zelenými listy je schopna nasytit chudé písčité, jílovité a hlinité půdy potřebnými prvky a látkami. Na výšku tento druh dorůstá až do 50 cm, květenství je modrobílé se žlutými špičkami.

Důležité! Doporučuje se pěstovat tuto roční odrůdu v ​​oblastech, kde není žádný stín. Týká se rostlin odolných vůči chladu a vlhkosti.

Jak pěstovat vlčí bob jako zelený hnoj

V závislosti na obsahu alkaloidů v rostlině se izolují alkaloidy a alkaloidové lupiny.Jejich rozdíl spočívá ve skutečnosti, že první jsou hořké a druhé sladké, proto se jako hnojivo nejčastěji používají hořké a sladké kořeny a výjimečně sladké odrůdy se pěstují v průmyslovém měřítku jako krmivo pro zvířata.

Alkaloidové lupiny se obecně doporučují pro výsadbu na podzim nebo na jaře. To by se však nemělo dělat brzy na jaře. To se vysvětluje skutečností, že rostlina se bude vyvíjet pomalu a plevele ji jednoduše rozdrtí. Nenechávejte výsadbu příliš pozdě, protože tato rostlina nebude tolerovat ani chladné počasí. Při přistání je nutné vzít v úvahu všechny tyto vlastnosti.

Kdy zasít

Lupina by měla být zaseta, aby před sekáním měla rostlina čas na rozkvět a na ní se začaly tvořit fazole, protože právě v tomto období podle popisů zelené hnojení akumuluje maximální množství užitečných složek.

Letní obyvatelé se v zásadě snaží zasadit svou zahradu lupinou kolem druhé poloviny května, protože v červnu už bude na to příliš pozdě. Po pěstování jakýchkoli plodin můžete zasít semeno vlčího bobu až do poloviny srpna. Na jaře můžete vysadit jakékoli odrůdy, ale v srpnu je čas vyzvednout ty, které budou odolné vůči chladnému počasí.

Pěstování sazenic

Kdy pohřbít

Mnoho začínajících zahradníků, kteří pěstují lupinu jako siderat, neví, kdy zasít a kdy zahrabat rostlinu, takže čelí určitým problémům. Jak ukazuje praxe, nejoptimálnějším obdobím pro výsadbu rostliny je polovina května a začátek srpna.

Pokud jde o zakopání rostliny, je také důležité to udělat včas, před kvetením. V opačném případě bude rostlina dávat semena, která budou následně obtížně odstranitelná, protože se šíří samým setím po celé ploše místa. Aby se zabránilo takové situaci, je nutné včasně sklízet rostlinu, to znamená její sečení. Za nejpříznivější období se považuje začátek kvetení, ve fázi výskytu pupenů.

Poznámka! Je nutné sekat plodinu současně na celém území, po kterém je nutně provedena orba.

Za příznivých podmínek a včasného zvlhčení půdy dorůstá Lupinus až do začátku pučení asi 50 dní, nejčastěji to do tohoto okamžiku trvá v průměru asi 60 dní.

Základní pravidla péče

Odchod nezpůsobuje potíže. Nejdůležitější je, aby byla půda vhodná, a potom rostlina snadno zvládne úplně jiné oblasti. Měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že hlavně plevele se objevují dříve než klíčky rostlin, proto je třeba je systematicky a rychle odstraňovat.

Lupiny kvetou

Zalévání a vlhkost

Pokud léto není suché a každý týden prší, není třeba vlčí bob dodatečně zalévat. V opačném případě, pokud je horko a země systematicky vysychá, je třeba rostlinu dodatečně hojně zalévat. Rostlina může být napojena buď deštěm nebo pod kořenem. Doporučuje se, abyste se po každém zalévání starali o mulčování, abyste zabránili vzniku zemské kůry.

Hnojení a krmení

Zahradníci často přemýšlejí, jak nakrmit lupiny pěstované jako zelené hnoje. Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Vzhledem k tomu, že kořeny rostliny jsou nasycené dusíkem, nepotřebuje další krmení. Jediné, co lze udělat, je aplikovat na podzim potaš a fosforová hnojiva.

Hlavní problémy při pěstování lupiny jako sideratu

Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než na místě vypěstovat plevel, který se ve volné přírodě cítí skvěle a množí se samým setím. Ale při pěstování lupiny ve vaší zahradě. Mohou však nastat určité potíže. K tomu může dojít v důsledku určitých faktorů.

Před výsadbou květiny se musíte ujistit, že půda není zásaditá, protože s největší pravděpodobností na takové půdě nebude růst.Zpočátku se rostlina utopí v plevele a bude se vyvíjet pomalu, takže bude muset být odstraněna. Neměli byste si s tím dělat starosti, protože brzy vyroste a žádný plevel nemůže narušit jeho vývoj.

Nemoci a jejich prevence

Stejně jako všechny rostliny je lupina náchylná k určitým chorobám. Nejběžnější jsou:

 • Rot - nemoc může snížit výnos a kvalitu rostliny ze 17 na 50%. Shnilé kořeny a dělohy svědčí o vývoji nemoci. Houby rodu Fusarium mohou toto onemocnění vyvolat. Včasné použití fosforečnan-draselných hnojiv a moření semen může tomuto problému zabránit.

Antracnóza na lupině

 • Anthracnose - vede ke zničení rostliny až o 70 procent. O vývoji onemocnění svědčí výskyt hnědých nebo oranžových skvrn na děložních listech, které se následně začnou šířit podél hlavního kmene.
 • Sentoria - na listech lupiny se začínají objevovat skvrny slabého hnědého nebo světle žlutého odstínu.

Rostlina může být také citlivá na bakteriální a virová onemocnění, jako jsou bakteriální skvrny a mozaika.

Častí škůdci

Vlčí bob je považován za odolnou rostlinu, ale i přes to se během jeho pěstování mohou objevit určité problémy spojené se škůdci a chorobami. Nejběžnějšími škůdci jsou mšice a larvy klíčků. Mšice se nejčastěji objevují, když jsou na rostlině svázány pupeny. Larvy klíčících much se objeví později, když se objeví první výhonky. Můžete se zbavit problémů s insekticidní léčbou.

Mšice na lupině

Další problémy a řešení

Zahradníci se často potýkají s takovým problémem, jako je pomalý růst rostliny. Může to být vyvoláno nevhodným složením půdy. Abyste takovou možnost vyloučili, musíte před výsadbou zkontrolovat kyselost půdy. Pokud je v půdě detekována alkalická reakce, pak květina neroste.

Zahradníci často upřednostňují použití lupiny jako zeleného hnoje ke zvýšení úrodnosti půdy. Rostlina je považována za prospěšnou a pomáhá zlepšovat biologické vlastnosti půdy a její výnos. V tomto případě je nejdůležitější vybrat správný typ rostliny a provést její kultivaci podle technologie. V opačném případě samoosevní lupina vyplní celou oblast a nepřinese očekávaný výsledek.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada