Lilie - výsadba a péče na otevřeném poli

Je těžké najít zahradní pozemek bez jemných lilií. Květinářství miluje nenáročnou trvalku, která zosobňuje čistotu a cudnost. Podle zkušených zahradníků se i začátečník vyrovná s výsadbou lilií a odchodem, pokud bude dodržovat jednotlivé nuance pěstování úžasných květin.

Kdy koupit žárovky

Cibule (důležitá součást rostliny) je nejen zdrojem výživy, ale také způsobem chovu lilií.

Chcete-li pěstovat krásné květiny, musíte si koupit velké a zdravé cibule. Sklízejí se po celý rok.

 • Podzim je nejlepší čas na nákup pěstované plodiny pro jarní setí, proto se nabízí široký výběr odrůd. Mnoho obchodů navíc nabízí velké slevy na předobjednávky. Jedinou nevýhodou je zachování cibulovin před výsadbou.
 • Na jaře si můžete koupit výsadbový materiál, ale výběr je již horší, protože zajímavé odrůdy již milovníci lilií vyřešili.
 • Je vhodné koupit cibule těsně před výsadbou. Zakoupeno v obchodě a okamžitě zasazeno v zemi. Musíte však vzít jen zbytky.
 • Při plánování výsadby na podzim se cibule nakupují koncem srpna, ale sortiment je také malý. Ale ušetří vás to od zimního skladování.

Lilie v zahradě

Jak si vybrat zdravé žárovky

Cibule se vysazují počátkem podzimu a koncem léta.

Rostlinný materiál se na jaře prodává ve specializovaných prodejnách. Při výběru věnujte pozornost vzhledu:

 • nedostatek mechanického poškození;
 • nejsou viditelné žádné známky rozkladu;
 • přítomnost nejméně čtyř kořenů dlouhých 4–5 cm;
 • váhy jsou rovnoměrně zbarveny.

Krásné lilie rostou pouze z velkých a zdravých cibulí

Zpracování rostlinného materiálu

Před vysazením jsou cibule dezinfikovány tak, že jsou udržovány v jasně růžovém roztoku manganu draselného po dobu nejméně půl hodiny.

Chvála zahradníků znamená, že urychlují růst rostlin a dezinfikují: epin, maxim. Doba máčení rostlinného materiálu je uvedena na obalu.

Pokud není dostatek zdravých cibulí pro výsadbu, pokusí se zahradníci ošetřit nemocné semeno tak, že nejprve vyčistí poškozené oblasti a ponechají je v základech a karbaphosu.

Poznámka! Rostlinný materiál po ošetření se vysazuje odděleně od zdravých cibulí.

Pěstování sazenic lilií

Mnoho zahradníků věří, že je pohodlnější pěstovat květiny brzy na jaře se sazenicemi. To umožňuje sledovat, jak se rostliny přizpůsobují, jaké problémy vznikají, a je snazší naplánovat záhon.

Sazenice se pěstují doma v nádobě nebo hrnci.

 1. Nalijte do něj dezinfikovanou (opékáním v troubě) zeminu ze zahradního pozemku. Z těchto postupů se můžete zachránit a zakoupit hotový základ v obchodě.
 2. Připravené žárovky jsou prohloubeny. Je přípustné vysadit hodně rostlinného materiálu do jednoho květináče, protože rostliny budou zasazeny na záhon.
 3. Během tohoto období se sazenice napojují jednou týdně. Nekrmte. Hlavní věc je mít světlo.

Po 10 dnech žárovky vyklíčí.

Důležité! Lily je venkovní rostlina, zkušení květinářství nedoporučuje pěstovat doma, protože květina zemře.

Lily ze semen: kultivace a vlastnosti

Výsadba semenem je jednou z nejbezpečnějších možností množení květin, ale trvá to déle. Pěstování kvetoucích lilií bude trvat nejméně čtyři roky.

Semenný materiál lze zakoupit v obchodě nebo sklízet sami na zdravých květinách. Je důležité vědět, jak rychle semena vyklíčí, protože klíčící výhonky se brzy objeví v prvním roce a u pomalých se na podzim vytvoří malá cibule.

Jak a kdy zasadit semena lilie

Semena se vysévají přímo na otevřeném terénu nebo doma v květináči. Před setím se zvyšuje klíčivost.

Semena, která vyraší dlouho, se vysazují koncem podzimu, aby přezimovala. Místo výsadby je oplodněno humusem, před nástupem mrazu je půda mulčována silnou vrstvou listí nebo sena. Mulčování zabrání zamrznutí semen.

Koncem února nebo začátkem března se semenáčky položí na sazenice. Do nádoby se nalije drenážní vrstva (expandovaná hlína), přidá se rašelina nebo humus, poté úrodná půda.

Sazenice jsou vystaveny za tři týdny při teplotě 19 ° C až 25 ° C. S výskytem dvou listů se provede výběr. V září se plodiny podruhé ponoří a odnesou se do temné místnosti, kde teplota nepřesáhne 8 ° C.

Na jaře jsou vytvořené malé žárovky zasazeny do zahrady na zahradě

Přesazování a dělení cibulovin

V srpnu (na konci) nebo v první dekádě září se přesazují cibulovité trvalky: tulipány, lilie, narcisy, aby se před zimou zakořenily.

 1. Procedura se provádí každé čtyři roky.
 2. Rozdělené cibule se ukládají do předem připravené půdy: hnojené organickými látkami a minerály.
 3. Poté je výsadbový materiál pohřben o 6 cm (to ušetří před mrazem).

Existují známé druhy lilií, které je třeba každoročně dělit (asijské hybridy). Rostliny jsou opatrně vykopány bez poškození kořenů. Váhy, hnědé a se zrezivělými skvrnami, jsou pečlivě vyčištěny. Malé cibule jsou odděleny nožem. Poté jsou dezinfikovány v manganistanu draselném a mokré zasazeny do země.

Poznámka! Rozdělení nejen rozmnožuje květiny, omlazuje a uzdravuje rostlinu, ale postup je nezbytný pro normální růst a vývoj.

Příprava místa před výsadbou lilií

Volba místa pro výsadbu závisí na rozmanitosti lilií. U asijských odrůd jsou vyžadovány slunné oblasti, i když rostou také na záhonech se světlým částečným stínem. Japonské, mozolnaté, načervenalé, nádherné lilie jsou vysazeny na polostínovaných místech. Stonek rostliny v horní části by měl být osvětlen slunečními paprsky a spodní potřebuje stín. Za tímto účelem se vedle květů vysívá nízká tráva nebo květiny. Tyto druhy lilií v Moskevské oblasti nerostou bez filmového krytu.

Trubkovité lilie jsou nenáročné druhy. Zřídka onemocní, nejsou poškozeni škůdci. Květy se snadno zakoření v jakémkoli podnebí.

Podmínky úspěšného pěstování všech odrůd jsou společné:

 • půda ve vybrané oblasti by měla být lehká, úrodná;
 • velké stromy nemohou růst poblíž;
 • místo je zvoleno vysoko, kde voda nestagnuje a podzemní voda se nehromadí;
 • místo chráněné před průvanem (pokud ne, vytvořte umělou ochranu).

Správná příprava půdy

Vzhledem k tomu, že květiny nejsou každoročně přesazovány, rostou na jednom místě několik let, zvláštní pozornost je věnována přípravě půdy.Půda se odlehčuje tím, že se uvolní. Hnojit, zvyšovat nutriční hodnotu půdy, rašelinou, humusem, hnojem s pískem.

Poznámka! Většina lilií se pěstuje na neutrálních půdách, ale existují odrůdy, které preferují mírně zásaditou nebo okyselenou půdu. Před výběrem odrůdy je vhodné se poradit s odborníkem, jaký druh půdy potřebujete.

Na organicky bohatou půdu se aplikují minerální hnojiva. Nekopejte hlouběji než jeden bajonet lopaty.

Pro jarní výsadbu se půda připravuje na podzim a na jaře se hnojiva aplikují na květiny vysazené před zimou.

Jak správně zasadit lilie

Květy se vysazují na jaře a na podzim. Každé období má klady a zápory. Zahradníci upřednostňují podzimní výsadbu, protože rostlina má čas zakořenit, kořeny se posilují, je pro květinu snáze snášet zimní mrazy, křečovité jarní teploty.

Co určuje volbu doby přistání

Zkušení pěstitelé považují období do poloviny podzimu za nejvhodnější dobu pro výsadbu. Závisí to na přirozeném průběhu růstu rostlin.

Po odkvětu lilie odpočívá (v klidu). Poté žárovka aktivně roste a zakoření. S nástupem jarního tepla se vytvoří stopka stopky.

Někdy zvolená odrůda květin nutí zahradníky, aby na jaře zasadili lilie, protože ne každý může odolat drsným zimám centrálních oblastí země.

Péče o lilie na zahradě

Chcete-li pěstovat krásné a zdravé květiny, musíte se o ně starat. Péče o lilie se příliš neliší od standardní péče o ostatní květiny:

 • napojena;
 • uvolněte, odstraňte plevel;
 • krmit.

Bohaté zalévání není pro lilie nutné, protože to povede ke stagnaci vody, ze které budou hnít kořeny. Nedostatek vlhkosti je také škodlivý.

Na jaře jsou květiny zalévány častěji, protože listy intenzivně rostou. V létě je zálivka omezena. Kvete po dlouhou dobu, zalévejte 1krát za 7 dní. Když kvetení skončí, přidá se zalévání.

Jak krmit lilie pro svěží kvetení na zahradě

Aby lilie nádherně kvetly, jsou krmeny.

 • Na začátku jara jsou rostliny napájeny dusíkem. Dusičnan amonný nebo močovina jsou rozptýleny na povrchu půdy kolem keřů (2 lžíce na 1 m²).
 • Pokud je půda suchá, pak napojena pod kořeny (2 polévkové lžíce na 10litrovou konev).
 • Během léta se rostliny krmí dvakrát. Během tvorby pupenů se provádí ještě jedno hnojení minerály (fosfor, draslík). Nařeďte 1 polévkovou lžíci. lžíci azofosky v kbelíku (10 l) s vodou. Na konci kvetení se lilie znovu krmí, protože zásoby živin byly vyčerpány pro bohatou barvu.

Poznámka! V létě se k jakémukoli vrchnímu obvazu přidává dřevěný popel (100 g na 1 m²).

Jak správně řezat květiny

Lilie jsou zřídka řezané.

Někdy je tu touha dát si vázu s jemnou kyticí doma.

Aby nepoškodili rostlinu prořezáváním, dodržují některé nuance:

 • odpoledne, za slunečného počasí, nemůžete řezat květiny, pouze v oblacích brzy ráno nebo večer;
 • používá se sterilní nůž, je ošetřen alkoholem;
 • dřík není zcela odříznut, třetí část je ponechána k napájení žárovky;
 • aby voda po dešti na místě řezu ne stagnovala, je vytvářena šikmo.

Jak připravit lilii na zimu

Před nástupem zimního chladu jsou květiny připraveny na zimování:

 • když jsou stonky suché, odříznou se a ponechají alespoň 10 cm;
 • jsou krmena fosfor-draselnými hnojivy (dusík není nutný), protože po odkvětu se vytvoří baňka, která potřebuje výživu;
 • vytvořte silnou vrstvu mulče z listí, pilin, sena.

Pro tento účel jsou jehly nejvhodnější volbou. Chrání před mrazem, slimáky, myšmi.

Zakryjte horní část materiálem

Péče o lilie po odkvětu

Po odkvětu se podzemní část zesiluje, tvoří se pupeny. Výživa pochází nejen z půdy. Stonky a listy (v důsledku procesu fotosyntézy) také vyživují cibuli.

Lilie vybledly: co dělat dál

Zahradníci, kteří se rozhodnou nechat květiny na zimu v zemi, řezat stonky rostliny, krmit, zakrýt.

Prořezávání lilií po odkvětu

Pokud stonky před sušením odříznete:

 • žárovka přestane růst;
 • květina nedostane správnou výživu;
 • zimy špatně;
 • nebude příští rok bujně kvést.

Důležité! Odstraní se sušené stonky a ty, na kterých se začala tvořit tobolka se semeny, která rostlině odebere výživu.

Květy jsou šikmo řezány nástroji dezinfikovanými alkoholem: zahradnické nůžky, nůžky.

Musím na zimu kopat lilie

Závisí to na řadě důvodů:

 • pokud chcete rostlinu rozmnožovat;
 • odrůda má špatnou mrazuvzdornost;
 • květy vykazují známky nemoci (stonek zčerná, objeví se hniloba);
 • lilie se začala zmenšovat.

Mezi zkušenými květinářstvími není shoda, zda je nutné cibulky kopat. Ale jednou za 5 let, když potřebujete lilie vykopat, je nutné je přesadit na nové místo.

Sběr a skladování sadby

Vykopané žárovky jsou pečlivě prozkoumány, tříděny, zpracovány:

 • omyjte nečistoty teplou vodou;
 • nemocné a poškozené kořeny, sušené šupiny jsou odříznuty;
 • dezinfikovány manganistanem draselným (slabý roztok), basezolem nebo karbofosem;
 • sušené na sluncem nepřístupném místě;
 • umístěné v nádobách (dřevěné nebo plastové), pokryté pískem, pilinami.

Rostlinný materiál se skladuje v chladné místnosti, například ve sklepě, při teplotě nepřesahující 4 ° C.

Pokud je žárovek málo, jsou uloženy v chladničce, ale nejprve ve filmu a poté zabaleny do vlhkého plátěného plátna.

Poznámka! Někteří zahradníci kvůli spolehlivosti nechávají polovinu cibulovin zimovat v zemi a druhou polovinu vykopávají.

Lilie: výsadba a péče na otevřeném poli na Urale a Sibiři

V drsných klimatických podmínkách severních oblastí země pečující pěstitelé květin úspěšně pěstují lilie. Hlavní věcí je správná volba odrůdy, znalost péče o lilie v podmínkách krátkého chladného léta.

Asijské a LA hybridy jsou vhodné pro chov na Sibiři: Snezhana, Aljaška, Nochka, Iskra, Navona a další odrůdy. Vhodné růžové lilie, odolné vůči silnému mrazu: Marlene, Fermata, Lorena, stejně jako lidová oranžová, Sterngtiger.

Na Uralu a na Sibiři jsou květiny vysazovány na jaře a na podzim.

Cibule jsou pohřbeny na květinovém záhonu pouze v teplé zemi, když mrazy už nejsou hrozné (druhá polovina května). Když budou vysazeny na jaře, květy se zakoření, zakoření, porostou zelení, ale budou moci kvést příští léto.

Pokud je odrůda mrazuvzdorná, při výsadbě na podzim se cibule bezpečně zakoření a zimují. Péče o květiny se neliší od tradiční péče.

Vlastnosti rostoucí lilie v severních oblastech

Se správnou volbou odrůdy, která je odolná vůči chladnému počasí, teplotním výkyvům, je pěstování lilií stejný proces jako v jižních oblastech. Ale stále existují určité nuance.

Doporučujeme nenechávat žárovky na zimu v zemi. Navzdory úkrytu mohou mírně zmrznout. A pokud zahradníci cibule nevykopávají, musí je zakrýt vrstvou smrkových větví. Hodí hodně sněhu, protože sněhové závěje jsou vynikajícím krycím materiálem.

Důležité! Cibule hibernace snáze v suché půdě. Pokud se podzim ukázal být deštivý (pro severní regiony - norma), zakryjte záhon liliemi fólií nebo břidlicí.

Lily nemoci

Myši se rádi živí cibulovými květinami, slimáci rádi jedí šťavnaté stonky. Kromě toho jsou lilie náchylné k houbovým a virovým onemocněním.

Botrytis neboli šedá hniloba je častým onemocněním lilie, projevuje se na spodních listech a poté se rychle šíří po celé květině

Původce šedé hniloby žije v rostlinných cibulích, a proto je tak důležité je dezinfikovat. První příznaky jsou tvorba kulatých hnědých skvrn, které se nakonec stávají rezavým květem a pokrývají celou rostlinu.

Po objevení nemoci okamžitě zahájí léčbu tekutými, fungicidními přípravky Bordeaux: discor, oxychom. Ošetření se opakuje po 10 dnech.

Proč lilie spadá ze svých pupenů, aniž by kvetla

Na padání pupenů má vliv mnoho faktorů:

 • nedostatek vody. Květiny chybí zejména v horkých dnech a zbavte se pupenů, některé ze zeleně;
 • plísňové onemocnění. Kvůli němu také květiny shodily pupeny, které se nestihly otevřít;
 • botrytis (šedá hniloba), špinění. Přebytečná vlhkost způsobuje hnilobu všech prvků květu. Pupeny hnijí;
 • hlístice. Kvůli tomuto červu pupeny vysychají, listí začíná opadávat, protože hmyz pije šťávy z rostliny;
 • lily mouchy, ohniví brouci.

Když se objeví první příznaky, musíte najít příčinu a ošetřit rostliny, aby neztratily kvetení.

Lilie mají hnědé listy: co dělat

Vzhled rezavých a hnědých skvrn na zeleni je způsoben porážkou rostliny plísňovým onemocněním.

 • Nejprve skvrny pokrývají okraje listů, vypadají mokré. Postupem času vysušte, přesuňte se ke stonkům, pupenům.
 • Pokud byla nemoc zaznamenána v počáteční fázi, můžete zkusit zachránit lilii. Pokud je rostlina zcela poškozena, nebude kvetení.

Poznámka! Aby se zabránilo hnědým skvrnám, jsou květiny ošetřeny takovými prostředky, jako je zirkon, epin. Zpracování se provádí za oblačného počasí na suchém listí.

Časté kypření půdy v blízkosti výsadby sníží riziko onemocnění, zejména za deštivého počasí.

Pokud jsou již viditelné hnědé skvrny:

 • postižené listy jsou odstraněny, spáleny;
 • úplně zasažená rostlina je odříznuta, pařez není ponechán výše než 5 cm;
 • lilie a místo růstu se postříkají kapalinou Bordeaux nebo jinými prostředky obsahujícími měď;
 • minerální hnojiva (fosfor, draslík) se aplikují na kořen;
 • posypeme rostlinu popelem.

Pokud se onemocnění projevuje každoročně, pak místo pro pěstování lilií není vhodné, je čas to změnit.

Proč listy lilie zežloutnou

Listy ze všech důvodů zbarví žlutě. Hlavní věcí je nedostatečná péče. Ostatní:

 • nedostatek vody. Květy musíte zalévat včas, zejména v horkých dnech;
 • příliš časté výsadby také způsobují zežloutnutí listů, rostlině chybí kyslík a výživa;
 • přebytečná voda je také škodlivá jako nedostatek, kvůli kterému listy zežloutnou;
 • není dostatek nebo příliš mnoho hnojiv;
 • květiny jsou hladové po železa;
 • od plísňových, virových onemocnění listy zežloutnou.

Je možné chránit lilie před zažloutnutím, pokud je zjištěna příčina jejich výskytu.

Jak zpracovat lilie

Přerostlé výsadby, plevel, nedostatečná péče o květiny vedou k chorobám. Starostliví pěstitelé květin začínají bojovat s chorobami, hmyzími škůdci od doby výsadby.

Nejúčinnějším způsobem ochrany je prevence. Rostliny je třeba častěji vyšetřovat, aby si včas všimly nemoci nebo hmyzu, který se nahrnul na šťavnaté stonky lilií.

Hubení škůdců

Existuje až tucet nebezpečných milovníků lilií. Nejběžnější jsou:

 • zvlnění listů označuje roztoče pavouka. Postříkané phytoverm, actellik;
 • pískot brouka je na listech jasně viditelný. Proti němu jsou květiny postříkány decis, karbofos;
 • lily fly snáší vejce do pupenů. Zpracování je vyžadováno třikrát. Naneste karbofos, ditox;
 • Medvěd jí kořeny, cibule, poškozuje je a zanechává v zemi četné díry. Nalijí se do nich hromové nebo grizzly přípravky. Stejné prostředky pomohou proti larvám májového brouka (korýši).

Poznámka! Okamžitě začněte zpracovávat, dokud se nevyvine mnoho škůdců. V obchodech je široký výběr repelentů a žárovek. Pokyny k použití léků jsou uvedeny výrobcem na obalu.

Reprodukce lilií

Květiny se mohou množit několika způsoby:

 • žárovky;
 • výstřižky;
 • váhy.

Reprodukce lilií pomocí šupin

Metoda není zcela běžná, ale častá.

Jak vypadají váhy

Váhy jsou odděleny od cibule, zasazeny do země, zakořenily se. Plodiny jsou hodně napojeny, v důsledku čehož roste samostatná rostlina.

Doporučuje se provést postup po podzimním kopání žárovek:

 1. Nejprve se vločky jemně promyjí teplou vodou.
 2. Dezinfikujte čtvrt hodiny manganistanem draselným.
 3. Nechejte uschnout, vložte do sáčku s drceným dřevěným uhlím.

Během měsíce a půl se uchovávají při teplotě do 23 ° C a později se na měsíc odvezou na chladné místo (do 17 ° C). Poté jsou uloženy až do výsadby ve sklepě nebo na polici chladničky.

Výsadbový otvor by neměl být hlubší než polovina velikosti vločky.

Poznámka! Lilie bude kvést až po třech letech.

Tímto způsobem se získá více než sto nových barev.

Reprodukce lilií řízky po odkvětu

Pokud je rostlinného materiálu málo, zahradníci při řešení problému, jak šířit lilie, použijí tuto metodu.

 1. Po odkvětu téměř na základně odřízněte stonek prořezávačem. V blízkosti konopí je vložena hůl, aby se neztratilo místo květu.
 2. Stonka je nakrájena na kousky 10 cm, na kterých jsou listy odstraněny ze dna do středu, podél řezu jsou ostrým nožem vytvořeny dvě krátké (3 cm) značky (mělké).
 3. Ponořen do kořenotvorného činidla (jakéhokoli) na několik hodin a okamžitě zasazen pod film.
 4. Během dvou měsíců si řízky vypěstují vlastní kořeny, později se vytvoří malá cibule, která se přesadí na trvalé místo.

Květinová stopka

Stonka není vždy nakrájena na kousky. Vykopá se mělký vodorovný otvor, do kterého se po provedení podélných řezů vloží celý stonek. Zalité epinem je nad místem postaven mini skleník. V zimě zakryjte rašelinou, pilinami, sněhem. Cibule by měla být vytvořena na jaře.

Šíření lilií žárovkami

Rychlý a pohodlný způsob výroby žárovek. Ne všechny odrůdy lilií tvoří cibule, ale v některých (například asijských hybridech, tubulárních) se během kvetení tvoří desítky pupenů (vzduchové cibulky). To jsou žárovky.

Jak vypadají žárovky?

Když jsou pupeny zcela zralé, jsou odděleny od stonku. Někdy se u nich rozvinou kořeny a dokonce listy.

Bulbules jsou sklizeny, dokud se nerozpadnou (srpen-září), poslány k uskladnění až do jarní výsadby nebo vysazeny okamžitě na podzim.

Lilie jsou ušlechtilé květiny. S nádherným kvetením dodají zahradnímu pozemku originalitu a atraktivitu, ozdobí jakoukoli krajinu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada