Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Vytrvalá rostlina, levandule úzkolistá je jednou z nejstarších kultur. Roman Aesculapius bylinu používal v lékařské praxi, parfémáři z ní připravovali oleje. Rostlina dnes neztrácí svoji hodnotu.

Trochu historie

Ve starověkém Egyptě byla levandule nazývána darem od Boha, který měl nejen léčivé vlastnosti, ale také mystické. Podle legendy Kleopatra díky kadidlu sváděla muže. Levandule se používala k hojení ran a duševních chorob. K balzamování byly použity trvalé ethery - jejich ostatky byly nalezeny v hrobce Tutanchamona.

Levandule v krajině

Levandule přišla do Ruska na počátku 19. století jako nový závod pro Nikitskou botanickou zahradu. V dnešní době se kultura pěstuje v průmyslovém měřítku na plantážích Krymu.

Jak vypadá levandule úzkolistá?

Někteří vědí o existenci květu z písně Sofie Rotaru, jiní o příjemné vůni parfému. Někdo narazil na rostlinu ve volné přírodě, aniž by znal její jméno.

Lavandula angustifolia je zástupcem botaniků Labiate (Lamiaceae). Lidé nazývají spikelet levandule, kvůli jeho vzhledu.

Poznámka! V popisu rostliny některá pojednání nazývají levandulovou trávu, jiná - napůl keř. Obě tvrzení jsou správná - četné bylinné stonky jasně „udržují své držení těla“ a vytvářejí polokulovitý keř vysoký 0,3–0,7 m do průměru 1 m.

Popis levandule

CharakteristickýVlastnosti
OddenekWoody, silný, s vyvinutým prutovým systémem přídavků umístěných v horní vrstvě půdy
ListyNaproti přisedlé, podlouhle lineární, se zvlněnými okraji. Hustě pubertální šedozelené desky dorůstají až do délky 6 cm
KvětinySpike květenství na vrcholcích stonků
PlodKvadrát, doplněný květinovým kalichem

Lavandula angustifolia

Levandule má dlouhodobě příjemnou vůni. Zároveň jsou všechny části rostliny voňavé.

Použití rostlin

Obvyklým stanovištěm levandule angustifolia je Středomoří. Rostlina se raději usazuje v horách, ve společnosti protěže. Například ve francouzských Alpách najdete rozsáhlé keře ve výšce více než 1,5 m.

To naznačuje mrazuvzdornost trvalky. Z 25 druhů v Rusku se zakořenila levandule Angustifolia, která vydrží chladné teploty při 30 ° C. Kulturu lze proto najít v chatkách a v severních oblastech země.

V Evropě se levandule používá hlavně v parfumerii a kosmetice. Neztrácejí ani výrobu kadidla na východě.

Vonný sáček s levandulí

Pro léčebné účely se používá levandulové květenství. Kromě perzistentních éterických olejů obsahuje kompozice flavonoidy, fytosterol, kumariny, pryskyřice, taniny a další užitečné látky.

V medicíně jsou předepsány levandulové léky:

  • při léčbě neuralgie jako sedativa;
  • externě a interně - s paralýzou;
  • při léčbě traumatických poranění (vykloubení, modřiny).

Poznámka! Lidová praxe obsahuje recepty na léčbu bolestí hlavy, kůže a nervových onemocnění koupelí a obkladů pomocí odvarů a nálevů bylin (spolu s květinami).

Nejoblíbenější odrůdy

Angustifolia je běžný název pro anglický druh levandule úzkolisté.Chovatelům se podařilo vytvořit několik zajímavých odrůd přizpůsobených ruskému podnebí.

Kultivary Lavandula angustifolia

názevPopis
Levandule HydcoteNejoblíbenější skupina rostlin nalezená v mixborders, živých plotech. Zahrnuje několik odrůd, které se liší barevnými odstíny. Nejatraktivnější kompaktní fialovo-modrý levandulový keř Hidcote Blue. Levandule úzkolistá Pink Hydcoot vyniká bledě růžovými květenstvími.
Levandule MansteadMalé keře sotva dosahují výšky 35 cm, proto je levandule Munstead vysazena podél hranic zahradních cest, hranice, květinové záhony jsou orámovány květinami. Tato odrůda se vyznačuje odolností proti silnému větru.
RoseaVýška pouzdra je do půl metru. Rosea levandule má fialový odstín okvětních lístků v harmonii se zelenými listy.
Trpasličí modráJasný zástupce svého druhu s voňavými fialovými květenstvími. Odrůda levandule Dwarf Blue se vyznačuje zvýšenou odolností proti suchu.
Nana albaCharakteristickým znakem nízkého keře 30 cm jsou bílé květenství, díky čemuž je rostlina obzvláště atraktivní pro alpské skluzavky.
VeruNizozemským chovatelům se podařilo vyšlechtit nejvyšší levandulový keř - 1 m. Během kvetení je pokryt bledomodrou „čepicí“.

Taková jiná levandule

Mezi křehkými levandulovými květy levandule ruského výběru lze rozlišit odrůdy Bordyurnaya, Voznesenskaya 34, Record, Stepnaya. Keře nejsou jen designovým řešením zahradních pozemků. Odrůdy jsou prospěšné v průmyslovém odvětví díky vysoké koncentraci éterických olejů.

Jak se to množí

Kultura je také oblíbená mezi obyvateli léta, protože je snadné ji na místě chovat pomocí všech známých metod chovu.

Semena

Tato možnost je nejdelší, ale výsadbový materiál nevyžaduje stratifikaci a poskytuje přátelské výhonky. Levandule se vysévá od prvních jarních dnů pomocí nádob na sazenice. Nádoba je naplněna rašelinou nebo pískem, na které jsou umístěna malá semínka levandule.

Pěstování ze semen

Půda je navlhčena, nádoba je pokryta polyethylenem a odvezena do chladné místnosti nebo uložena v chladničce. Když se objeví výhonky, další klíčení se provádí při pokojové teplotě.

Poznámka! Když se na výhoncích objeví 4 pravé listy, rostliny se potápí. Sazenice jsou přeneseny na otevřené plochy v květnu.

Vrstvení stonku

Navzdory vzpřímenosti větví se dokonale ohýbají. Poté, co vytáhli nejsilnější výhonky, jsou ohnuty ve směru od keře, jako paprsky, položené do předem vykopaných otvorů. Větve jsou připnuté a pokryty zemí. Pro rychlé zakořenění řízků je nutné pravidelné zavlažování. Příští jaro odříznut od mateřského keře.

Výstřižky

Nejoblíbenější způsob pěstování levandule láká zahradníky svou jednoduchostí. Postup se provádí v červnu až červenci takto:

  • na dospělém keři jsou výhonky aktuální sezóny oříznuty;
  • vezměte z nich střední část a rozdělte je na řízky 12-15 cm;
  • segmenty výhonků jsou pohřbeny dolním koncem do země skleníku;
  • napojena a zakryta.

Pravidelně se film odstraňuje, aby se řízky provzdušnily a zalévaly. Za měsíc bude mít sazenice silné kořeny, nový keř může být přesunut na trvalé místo do září.

Vlastnosti péče na zahradě

Výsadba a péče o levandule Angustifolia není nic neobvyklého. Dodržování pravidel zemědělské technologie určuje, jak bujně bude keř kvést a hromadit vonné estery.

Zalévání

Levandule vydrží sucho, ale to neznamená, že rostlina nepotřebuje zalévat. Pokud stačí přidat vodu pod dospělý keř, když Země trochu vyschne, pak mladé rostliny potřebují zalévat každých 7-10 dní.

Stříkání

V horkém počasí nemusí mít keře dostatečné zalévání kořenů. Levandulové listy také potřebují hydrataci. Proto je rozumné instalovat na zahradě zavlažovací systém s rotujícími postřikovači.

Vlhkost vzduchu

Voda je důležitým prvkem v rozvoji kultury. Vysoká vlhkost je pro rostlinu destruktivní.Proto byste si neměli vybírat nížiny pro květinové záhony, kde vlhkost stagnuje. Nevhodné jsou také oblasti s vysokou hladinou podzemní vody.

Priming

Čím úrodnější je půda, tím lépe se keř vyvíjí. Levandule neroste na kyselých nebo jílovitých půdách. Vyhovuje jí mírně vápenatá uvolněná země. Proto je pro květinový záhon nutné předem připravit směs listové zeminy, humusu, písku, doplněnou minerální vodou.

Top dressing

Aby keř na začátku vývoje získal zelenou hmotu, je napájen dusíkatými hnojivy. V době kvetení přecházejí na komplex draslík-fosfor.

Kdy a jak kvete

Květy levandule mají nepravidelný tvar, shromažďují se ve falešných přeslenech a na vrcholcích stonků tvoří květenství ve formě klásků. Koruna květů je zbarvena do všech odstínů modré. Jsou pubertální a dosahují průměru 1 cm.

Kvetení začíná v druhé polovině června a trvá 1 měsíc (u některých odrůd i déle). V této době je zahrada plná vůně koláče, která se šíří na značnou vzdálenost.

Poznámka! Během kvetení se provádí sanitární prořezávání: zvlněné klásky a sušené výhonky jsou odstraněny. To stimuluje tvorbu nových květenství.

Transplantace po zakoupení a během reprodukce

Sazenice levandule se obvykle prodávají v květináčích. Pokud byla rostlina zakoupena na jaře, může být okamžitě transplantována do otevřeného terénu a přenesena spolu s hliněnou hrudkou.

V transportním hrnci

Zabývají se také přesazováním, když rozdělují starý keř. Reprodukce proti stárnutí dodává divizím sílu pro nové výhonky a bohaté kvetení.

Dodatečné informace! Navzdory zimní odolnosti kultury někteří obyvatelé léta dávají přednost tomu, aby levandule v chladu vrátili do hrnce a nechali ji doma až do jara.

Možné narůstající problémy

Zkušení květinářství nemají žádné potíže s péčí o úrodu. Noví letní obyvatelé musí vzít v úvahu rostoucí podmínky. Jinak budete muset čelit řadě problémů.

Nemoci při pěstování levandule

ProblémVlastnosti
Listy chřadnouNěkdy je to známka nedostatku vlhkosti nebo výživy. Pokud se objeví růžový nebo bílý květ, můžeme hovořit o vadnutí fusaria.
Na výhoncích, nažloutlé skvrnyPostupem času formace získají šedý odstín, stonky zčernají a zvlní se, což naznačuje phomózu.
Hnědé a šedé květy na květenstvíchHouba šedá hniloba se objevuje v chladných, vlhkých létech kvůli prudkému poklesu teploty.

Levandule přitahuje škůdce svými vůněmi: roztoči pavoukovití, pennits, duhoví brouci. Bojují proti insekticidům a používají také mechanickou metodu ničení.

Nesprávná péče o levandule vyvolá onemocnění keřů. Proto je důležité dodržovat zavlažovací režim, včas odstraňovat plevel, uvolňovat a mulčovat půdu, provádět sanitární prořezávání a omlazení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada