Kupena mnohokvětá - výsadba a péče v zahradě

Na loukách a stráních subtropického a mírného pásma severní polokoule najdete bylinnou trvalku z čeledi Asparagus s miniaturními květy podobnými konvalinkám. Tato květina se nazývá kupena. Již dlouho je proslulý svými užitečnými a léčivými vlastnostmi a vynikajícími dekorativními vlastnostmi.

Původ a vzhled rostliny

Kupena multiflorous je typická lesní květina. V současné době existuje asi 50 druhů kupinů, ale nejoblíbenější jsou voňavé, mnohokvěté a léčivé.

Kupena multiflorous

S touto rostlinou se můžete setkat nejen na osobních pozemcích a zahradách, ale také na pasekách, lesních okrajích, loukách a lesostepních zónách. Mnoho lidí navenek zaměňuje rostlinu s konvalinkou. Jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že stonky konvalinky jsou krátké a rovné, zatímco stonky kupeny dlouhé.

Navzdory skutečnosti, že květina má jednoduchý vzhled, vyniká svou výraznou osobností a dojemnou krásou, kterou nelze zaměnit s jinými rostlinami.

Kupenový květ dorůstá do výšky 120 cm, oddenek je silný, vodorovný, šupinatý a sukovitý. Stopka lysá, válcovitá, obloukovitě ohnutá směrem k vrcholu. Listy jsou sytě zelené barvy, podlouhlé nebo eliptické, mírně se zužující směrem k základně. Květy jsou umístěny na holých stopkách, dorůstají až 1,5 cm, necítí. Květy se tvoří v paždí listů a shromažďují se po 3-5 kusech v malých květenstvích. Rostlina kvete koncem jara - počátkem léta. Po odkvětu se bobule tvoří v černé a modré barvě.

Pozornost! Kupena odkazuje na nenáročné rostliny, které bez zvláštní péče a transplantace budou kvést po mnoho let. Je to květina odolná vůči stínu, která se perfektně hodí k jakémukoli designu krajiny.

Kupena multiflorous je známá od starověku. Rodištěm květu je severní polokoule. Právě tam květina žije v přírodních podmínkách. Název dostal díky svému vzhledu. Při pohledu na rostlinu získáte dojem, že se díváte na hromádku nebo zelenou hromádku. Je to díky tomuto srovnání, že národy starověkého Ruska nazvaly květinu přesně „kupena“. Pokud si vzpomeneme na latinské referenční knihy, pak se v nich rostlina nazývá Polygonatum. Zatímco v každodenním životě se jim často říká „Konvalinka zahradní“.

Proč je tato květina nebezpečná?

Vícebarevná kupena je jedovatá rostlina, přestože se používá k léčebným účelům. Pokud při práci s rostlinou nebudete dodržovat pravidla, může to způsobit otravu a silné zvracení. Proto je přísně zakázáno z něj nezávisle připravovat odvary a jiné prostředky. Nejnebezpečnější částí květu jsou plody a oddenky.

Kombinace s jinými rostlinami

Kupena květina jde dobře s daylilies a kosatce. Často se také vysazuje na záhony s tulipány, aby zakryly otoky. Květina dobře sousedí se všemi rostlinami, které se cítí skvěle v částečném stínu. Tyto zahrnují:

 • kapradiny;
 • dicenter;
 • čemeřice

Se všemi výše uvedenými květinami, stejně jako s pestrými rostlinami, bude vícekvětá dokonale koexistovat.

Poznámka! Pokud nerozdělíte oddenek každých několik let a neudržíte kupenu pod kontrolou, bude se aktivně rozvíjet a vytlačovat sousedy v květinové zahradě.

Kupena v krajinářském designu

V každé zahradě nebo květinové zahradě budou vítanými hosty dekorativní houštiny tvořené kupovanými. Díky nim lze skrýt nevzhledné a prázdné oblasti, díky nimž bude místo atraktivní a útulné. Květina se často používá k výsadbě stromů v blízkosti kmenových kruhů.

Zahradní konvalinka v krajinářském designu

Je nemožné přepočítat použití zahradní konvalinky v krajinářském designu. Rostlina si i po odkvětu udrží složení díky zeleným půvabně zakřiveným listům. Zahradníci často zasadí květinu podél živých plotů.

Poznámka! Atraktivní mnohokvětý keř vypadá v řezu, proto se často používá k vytváření kytic a aranžování květin.

Další oblíbené zahradní odrůdy

Navzdory skutečnosti, že v přírodě existuje mnoho odrůd kupeny, nejčastěji najdete pouze kupenu pestrou, léčivou, voňavou, širokolistou, squatovou a mnohokvětou. Všechny tyto rostliny se daří ve stinných oblastech nebo tam, kde převládá rozptýlené světlo.

 • Dřep má malou velikost, proto ho lidé začali nazývat nízkým. Rostlina dosahuje výšky pouze půl metru. Květy jsou bílé s růžovým odstínem.
 • U kupeny s velkými listy jsou stonky fazetovány, sesazeny shora. Zároveň zesílený a velmi masitý kořen. Listy jsou uspořádány do dvou řad a směřují jasně k jedné straně. Nahoře jsou zelené a dole lesklé. Právě tato vlastnost dává květině okouzlující vzhled.
 • Kupena variegatum je považována za další populární druh. Díky této rostlině, dokonce i v matných a matných rozích, můžete vytvářet velkolepé kompozice. Hlavním rozdílem této květiny jsou listy s bílými podélnými pruhy.

Léčivé a vonné látky jsou považovány za nejběžnější, proto by jim měla být věnována zvláštní pozornost.

Léčivý nákup

Vytrvalá rostlina patří do rodiny chřestu a roste na stinných místech. Keře nepřesahují výšku půl metru. Období kvetení nastává koncem jara - začátkem léta. Po kvetení na křoví se tvoří plody, které mají silný emetický účinek. Mnoho lidí tento typ drogerie nazývá.

To je zajímavé! V Tibetu je to léčivá kupena, která je zahrnuta v poplatcích za léčbu, a místní obyvatelé věří, že rostlina má vlastnosti, které mohou prodloužit život člověka.

Používá se také k odstranění hospodářských zvířat z larev parazitů. K výrobě poplatků za lékařskou péči se používají všechny části léčivého přípravku. S jejich pomocí se získávají finanční prostředky, které mají následující účinek:

 • expektorans;
 • léky proti bolesti;
 • dekongestant;
 • čištění krve;
 • obálkování;
 • hemostatický;
 • tonikum.

Rostlina se také účinně používá v kosmetologii. Díky výrobkům, které tuto rostlinu obsahují, se vyrábí kosmetika, která pomáhá zesvětlit a obnovit pokožku.

Léčivý nákup

Voňavá Kupena

Rostlina má vysoké léčivé vlastnosti. Z ní se vyrábějí odvary a tinktury.

Voňavá kupena dorůstá až do výšky 80 cm. V přírodě se květina nachází na svazích nízkých hor a kopců, stejně jako v lesních pasekách a ve stinných houštinách lesa. Listy vynikají v modrozelených odstínech. Rostlina kvete od poloviny května po dobu pěti měsíců.

Poznámka! Bylina Kupena se používá k výrobě léků k odstranění bolesti kloubů, léčbě vaskulární aterosklerózy a prevenci děložních myomů a adenomů prostaty.

Podmínky pěstování

Pro svůj příjemný vzhled a nenáročnou dispozici je mnohokvětá kupena ceněna zahradníky. Používá se ke zdobení botanických zahrad i malých dvorů. Je zasazen jak na otevřeném terénu, tak v květináčích.

Vlastnosti pěstování ze semen

Ze semen můžete vypěstovat obyčejný vícebarevný kupen. Tato metoda se ale používá jen zřídka, protože je považována za velmi obtížnou. Kromě toho rostlina často nepřináší ovoce. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že struktura květu neumožňuje běžnému hmyzu sbírat nektar a opylování neprobíhá správně.

Procesem pěstování ze semen komplikuje skutečnost, že sklizená semena nejsou odolná a jsou vhodná k výsadbě pouze na jednu sezónu.

Před zasetím musí být semena stratifikována po dobu čtyř měsíců. Pak je lze zasít. Chcete-li to provést, musíte připravit směs rašeliny a písku a umístit ji na světlé a teplé místo.

Semena můžete zasít na podzim v otevřeném terénu, ale neměli byste doufat v dobré klíčení.

Poznámka! Pokud zasadíte květinu se semeny, pak se po vyklíčení rostlina bude vyvíjet po dlouhou dobu. Rostlina se stane plnohodnotnou až po 4–5 letech.

Pěstování květin ze semen

Kdy a jak zasadit oddenku na otevřeném terénu

Nejčastěji zahradníci dávají přednost rozmnožování květů dělením keře, v takovém případě se kupena rychle rozvíjí, výsadba a opuštění na otevřeném poli nezpůsobuje potíže. Reprodukci lze provádět kdykoli během roku. Nejlepší je však květinu vysadit na otevřeném terénu koncem léta nebo počátkem podzimu.

Chcete-li vysadit vícekvětou zahradní květinu, musíte nejprve vyčistit místo plevelů a vykopat půdu do hloubky asi 25 cm, poté se pozemky vysadí vodorovně do hloubky 8 až 9 cm. kořeny jsou křehké a geniculární, nebude těžké je rozdělit.

Režim zavlažování

Správná výsadba a péče o ni zaručují, že se květina bude dobře rozvíjet - za pár let potěší svého majitele atraktivním vzhledem. Péče spočívá především ve výběru režimu zavlažování, který se liší v závislosti na typu květu.

Poznámka! Vícekvětý keř vyžaduje pravidelné, ale mírné zalévání. Rostlina by se neměla nalít. Nejoptimálnější je neustálé udržování půdní vlhkosti.

Top dressing

Vícebarevný druh je koupen docela nenáročný na složení půdy, proto může růst i na vyčerpaných půdách, zatímco péče o květinu je velmi jednoduchá. Aby rostlina vypadala atraktivně, je nutné ji zasadit do půdy bohaté na humus. Pokud je kupena zasazena do předem oplodněné půdy, nelze krmení provádět několik let, protože rostlina se v tuto dobu bude krmit a zachová si své vlastnosti.

Když je vytrvalá květina rodiny Konvalinek zasazena do chudé půdy, budete muset systematicky aplikovat hnojivo. To musí být provedeno dvakrát za sezónu. Poprvé je květina oplodněna brzy na jaře a druhá - během období květu. Ke krmení se používají komplexní a minerální hnojiva.

Vlastnosti péče během kvetení a odpočinku

Během období kvetení a spícího květu nevyžaduje zvláštní péči. Aby rostlina potěšila oko, je nutné dodržovat určitý vzorec.

Zahradní konvalinka

Hnojení je nutné provádět dvakrát ročně, aby byl květ po celou sezónu mírně zavlažován. Je třeba upustit od kypření půdy, protože existuje vysoká pravděpodobnost poškození kořenů. Zkušení zahradníci doporučují mulčování, aby zadrželi vlhkost.

Příprava na zimu

Podle popisů, když se pěstuje ve středním pruhu, není nutné zakrýt rostlinu na zimu. Na podzim stačí půdu mulčovat.

Rašelina s pískem nebo pilinami je pro to ideální. Pokud květina roste na větraném místě, měla by být pokryta smrkovými větvemi pro zadržení sněhu, které se na jaře odstraní, než se objeví mladé výhonky.

Možní škůdci a nemoci při péči o koupel

Kupena multiflora je klasifikována jako rostlina vysoce odolná proti škůdcům a chorobám. Některé problémy však nejsou vyloučeny. Během systematických dešťů a chladu může být květina vystavena šedé hnilobě nebo padlí. S takovou lézí je nutné odstranit nemocné oblasti a postříkat keř roztokem fungicidů.

Kupena v zahradě

Hlavním škůdcem pro květ je Šalomounova pilulka. Žere listy do kosterních žil. V boji proti němu má použití insekticidů pozitivní účinek.

Ve vzácných případech mohou na rostlinu zaútočit slimáci nebo housenky. Nejčastěji infikují mladé výhonky a listy. Nejlepší je s nimi zacházet s komplexními přípravky na hubení škůdců.

Kupena multiflorous se často používá k vytváření krajiny. Ve volné přírodě rostlinu najdete na loukách a kopcích. Rostlina roste výborně v částečném stínu, stínu a pod stromy. Díky této vlastnosti je květina velmi oblíbená v krajinářském designu. Pěstováním vytváří husté houštiny a zabraňuje výskytu plevelů. Během kultivace rostliny nejsou žádné zvláštní potíže, protože péče je velmi jednoduchá. Květina se může množit jak dělením keře, tak semeny. Zahradní konvalinka je mimo jiné nejen krásná rostlina, ale také užitečná. Díky svým jedinečným léčivým vlastnostem je nakládán, vyrábějí se z něj infuze a odvary, které se následně používají k léčbě mnoha onemocnění.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada