Kdy vykopat lískové oříšky po odkvětu a jak je skladovat před výsadbou

Majestátní květiny zvané císařské lísky pro pestré okvětní lístky pupenů přirozeně rostou v horských oblastech Turecka, Íránu, Afghánistánu a Indie. Rostlina je zmíněna v dokumentech ze 16. století. O dvě století později byly v Holandsku chovány monochromatické odrůdy, které se dodnes pěstují v mírných zeměpisných šířkách.

Musím každý rok kopat tetřevskou lísku

Fritillaria (toto je biologický název květů) uvolňuje pupeny brzy na jaře. Uprostřed léta rostliny vstupují do období nečinnosti, stejně jako mnoho jiných cibulovitých plodin (tulipány, narcisy). Listy zožltnou, vyschnou, stonek vyschne. Toto je okamžik, kdy lze tetřev po květu prořezat.

 

Každý stonek císařského tetřívka produkuje 3 až 7 zvonů

Kvetoucí "dlaně" jsou žluté, bílé, oranžové, karmínové se šachovnicovým vzorem.

Vadnoucí stonky vypadají neesteticky, ale jejich lámání nebo kroucení je přísně zakázáno, můžete jemné cibulky poškodit. Ti, kdo vysazují květy lískových oříšků, se sami rozhodnou, kdy rostliny vykopat. Pokud jsou potřeba „miminka“, je lepší nerušit květiny po dobu dvou nebo tří let, aby nové cibule dorostly do střední velikosti. Kvetoucí v tomto případě nemůžete čekat. Fritillaria uvolní trubku, načechrá listy, ale na hlavě nebudou žádné pupeny.

Důležité! Vybledlé žluté listí je známkou toho, že nastal čas, kdy se vykopávají cibulky tetřeva lískového. Kopání je volitelné, ale žádoucí.

Několik důvodů, proč je lepší vykopat fritillaria:

 • pro plnohodnotnou záložku květin potřebuje rostlina vytvořit přirozené podmínky. Uprostřed léta nastává na východě období sucha a tepla. Je třeba si všimnout, že po držení cibule v teplé místnosti se počet palic na lískovém oříšku zvyšuje;
 • s rozmnožováním semen pupenů budete muset počkat 7 let. Části cibule se zbytky dna kvetou ve druhém roce. Rozdělení cibule je nejlepší způsob, jak chovat květiny;
 • mimochodem, velké hlavy o průměru více než 8 mm jsou rozřezány na 4 části, takže na každém plátku je kus dna, ze kterého vyraší kořeny;
 • Stejně jako všechny cibulovité plodiny se oddenek tetřeva lískového každoročně potápí hlouběji do země. Klíčení klíčí déle, zvyšuje se riziko rozpadu. Na suché, volné půdě jsou rostliny schopné každoročně vyprodukovat stopku bez přesazení. Odrůdy malých cibulí jsou odolnější vůči povětrnostním podmínkám mírných zeměpisných šířek, nemohou být rušeny po dobu až tří let;
 • obohacení půdy živinami. U rostlin není nutné každý rok hledat nové místo, stačí přidat do stávající plantáže komplexní hnojiva, popel, vápno. Pak na jaře příštího roku potěší mnoho pupenů tetřívek.

Důležité! Pokud se při kopání objeví shnilé hlavy, je lepší místo výsadby změnit. Tetřev roste dobře po melounech, květáku, zeleně.

 • ochrana kořenových cibulí před hmyzem. Nemají tvrdou slupku, silný zápach děsí hlodavce, ale nebrání tomu, aby larvy medvěda, pily a jiného hmyzu hodovaly na šťavnaté buničině;
 • prevence hniloby. Zvláště často jsou touto chorobou postiženy odrůdy velkých cibulovin. Subtropické obři jsou po letním sušení méně nemocní. Když jsou v létě vykopány lískové oříšky, cibule prakticky nehnijí.

Důležité! Mladé roční žárovky se při vyjmutí snadno poškodí. Kdy vykopat lískové oříšky po odkvětu? - Zahradníci to raději provádějí každoročně, je vhodné půdu prosít, aby nezůstaly žádné rostlinné zbytky, které by mohly hnít.

Správné kopání lískových oříšků po odkvětu

Hlavní věcí je určit požadovaný čas pro vykopání žárovek. Na otevřeném poli jsou fritillaria často umístěny vedle jiných kvetoucích trvalek.

Lískové oříšky vybledly, co s nimi dál:

 • je přípustné odříznout zažloutlý stonek a ponechat pahýl až 5 cm nad úrovní země;
 • pokud zežloutlé listy nedráždí, můžete vybledlé lískové oříšky před kopáním nechat, ale stále je lepší stopky odstranit.

Fritillaria vykopaná stonkem se nechá uschnout ve větrané nádobě. K tomu je lepší použít síťové kontejnery.

Hlavní nuance správné sklizně lískových oříšků:

 • místo lopaty je pohodlnější použít vidle, zvednou horní vrstvu půdy, uvolní ji;
 • ustoupit od stonku o 15 cm, odrůdové kořenové cibule rostou;
 • po vyjmutí velkých cibulovin pečlivě vyhrabávají všechno hlubokou lopatkou při hledání „dětí“;
 • po uvolnění země je baňka odstraněna spodní částí dříku;
 • vyřezané cibulky se nevyhazují, pokud je zachována část dna, poškozená část po zpracování je uložena spolu se zbytkem sadbového materiálu (takový lískový oříšek může za rok kvést, ale klíček by se měl objevit příští jaro);
 • vykopané rostliny jsou ponechány na zahradě pod sluncem, aby Země dobře vysychala, ultrafialové světlo zničilo hnilobné bakterie;
 • žárovky se snáze odstraňují ze suché, rozpadající se půdy, protože ve vlhkých „dětech“ budou neviditelné.

Důležité! Váhy lískových oříšků jsou velmi křehké; při neopatrném zacházení, při stlačení se lámou. Neměly by být vyhozeny, je lepší je odložit pro skladování. Pokud se kořen objeví z měřítka, vyroste zpět a postupně se uzdraví do celku.

Cibule lískových oříšků se „smaží“ na slunci 3-4 hodiny, ne déle. Při dlouhodobém vystavení světlu uschnou.

Stopka nebo zbývající část se odstraní z hlavy týden po kopání, když jsou kořeny úplně suché. V hlavě se vytváří hluboká fossa. To je normální. Toto je jedinečná vlastnost tetřeva lískového ze všech ostatních cibulovitých rostlin.

Následující akce:

 • ruční odstraňování suchých filmů, hrudek zeminy;
 • mytí lískových oříšků: jsou krátce namočeny ve slabém roztoku manganistanu draselného, ​​opláchnuty, špinavá kapalina je vypuštěna;
 • kontrola žárovek: zkažené, poškozené žárovky se položí zvlášť pro následné zpracování;
 • třídění sadby podle velikosti (kvete pouze velké cibule, malé a embrya se skládají zvlášť pro skladování).

Zdravé žárovky stačí umýt v roztoku manganu. Shnilé oblasti váhy jsou odříznuty nožem. Čepel je předem otřena peroxidem vodíku nebo chlorhexidinem. Řez a oblasti poškozené při kopání jsou posypány drcenými tabletami aktivního uhlí. Pokud uhlí není k dispozici, doporučuje se použít antiseptikum pro lékárny dostupné v jakékoli domácí lékárničce:

 • roztok jódu;
 • zářivě zelená.

Důležité! Mimochodem, místo manganistanu draselného, ​​zahradníci často používají roztok biologických fungicidů: silná infuze cibulových slupek, květů měsíčku. Hnilobné houby a bakterie umírají po hodinové expozici.

Pěstitelé začnou zpracovávat cibule po odstranění stonku. Ihned po vykopání rostliny se neoplatí zvlhčovat

Příhodný čas na vykopání žárovek pro skladování

Když břízy lísky slábnou, co dělat dále je popsáno v předchozí části článku. Nyní stojí za to zabývat se podrobněji načasováním čištění. Někteří radí: „Vybral jsem si den bez deště - a jdu do práce!“ Mírný déšť není překážkou, pokud je země suchá. Lepší je, když tři dny před kopáním nebyly žádné srážky a husté mlhy.

Je dobré, když se Země nelepí na hlavy rostlin. Malé mladé cibulky jsou v půdě lépe viditelné, riziko poškození velkých hlav je sníženo.

Žloutnutí listů není vždy známkou toho, že tetřívek lískový odchází do důchodu. Listy zežloutnou, vadnou:

 • s porážkou fusarium;
 • infekce háďátkem listovým (malý sající hmyz).

Lískové oříšky musí být sklízeny současně s tulipány. To je zhruba v polovině července. Ti, kteří neustále pěstují lísky, vědí podle květů, kdy vykopat rostlinu. Začátečníkům se doporučuje, aby kopali v extrémním květu, aby zjistili, zda kořeny vyschnou. Pokud odumírají a stávají se křehkými, je čas žárovky vykopat.

Důležité! Mimochodem, není třeba čekat, až bude stopka úplně suchá. Pokud se v listových deskách nevytvoří chlorofyl, objeví se žlutý pigment, rostlina se připraví na odpočinek.

Při kopání byste neměli váhat, zvláště pokud prší nebo je ostrý kontrast mezi nočními a denními teplotami. Za takových povětrnostních podmínek jsou cibule spící v půdě nejzranitelnější; na vahách se rychle vyvíjí hniloba. Termín pro vytažení květních hlav ze země je polovina srpna.

Žárovka vykopaná za suchého počasí se snadno čistí. Filmy a váhy jsou na něm jasně viditelné. Písčitá půda se kartáčuje.

Kde a jak po vykopání skladovat cibule lískových oříšků

Úložný prostor je vybrán podle několika kritérií:

 • nízká vlhkost (ne více než 65%);
 • nedostatek přímého slunečního světla (rozptýlené osvětlení je povoleno, protože žárovky jsou zcela pokryty mulčováním nebo rašelinou);
 • teplota od + 25 ° С do + 30 ° С.

Přirozené podmínky subtropického srpna jsou vytvořeny pro kořeny, takže lískové tetřevy mají úplný odpočinek, položily poupata pro nadcházející jaro. Počet květenství přímo závisí na způsobu skladování. Žárovky nejsou umístěny doma kvůli přetrvávajícímu a štiplavému zápachu.

Před podzimní výsadbou se rostlinný materiál sklízí na větraném místě, kde se vzduch zahřívá na požadovanou značku na teploměru. Ideální možností je podkroví nebo strop kůlny jiné hospodářské budovy.

Cibule budou muset být skladovány do září, během nichž by se na nich měly objevit klíčky a bílé kořeny. Během skladování sadbového materiálu na novém místě je pravidelně kontrolován. Podívejte se na hnilobu na místech odstraňování. Zvláštní pozornost je věnována poškozeným cibulím a šupinám ponechaným k výsadbě. Sazební materiál je pokryt neočekávanými mrazy.

Důležité! Na žárovkách s poškozeným dnem nebo bez něho se během skladování někdy tvoří zárodky „kojenců“. Před výsadbou není nutné je oddělovat, lze je nechat zakořenit. Ale z takového sadbového materiálu nebudou žádné pupeny.

Na konci skladování je z každé hlavy viditelný výhonek, z velkých cibulí vyrůstají až čtyři výhonky. Kořeny se rychle táhnou pouze při vysoké vlhkosti.

Chcete-li umístit hlavy, zvolte:

 • lepenkové krabice na boty, které se snadno otevírají;
 • nádoby z pevné síťoviny (boxy na ovoce);
 • krabice s perforovanými stěnami.

"Děti" jsou skladovány samostatně, jsou zasazeny v odlehlých oblastech, k růstu budou potřebovat několik let. Kvůli plnému rozkvětu by měly imperiální lísky růst až do průměru 7 cm.

Mimochodem, odrůdy malých cibulí jsou vykopány a skladovány odděleně, aby během období výsadby nedošlo k záměně.

Důležité! Hlavy jsou vyloženy tak, aby se navzájem nedotýkaly. Někteří pěstitelé místo rašeliny nebo suchého mulče (nasekané slámy nebo suché trávy) používají pergamenový papír nebo staré noviny, zabalí každou žárovku zvlášť.

Kdy zasadit lísky

Veškerý zachovaný rostlinný materiál by měl být přednostně vysazen na samém začátku podzimu. Když je třeba tetřívka obecného zasadit na nové místo, vybírají si polostínové oblasti chráněné před větrem. U vysoké hladiny podzemní vody je v zatopených oblastech vyžadována drenáž.Vrstvy výsadbové půdy jsou předběžně připraveny. Písek se používá jako prášek do pečiva; do směsi půdy se přidává až do ¼ objemu. Země je plná humusu a hnojiv.

Hloubka výsadbového paprsku by měla být 2–2,5krát větší než cibule. Na dno přistávacího otvoru je předběžně položena drenážní vrstva písku, pomocí které bude snazší získat lískového oříška.

Mimochodem, pro prevenci hniloby kořenů je půda posypána fytosporinem. Tento biologický fungicid je spór hub, které se vyvíjejí na patogenních bakteriích. Mycelium jsou antagonisté plísňových infekcí a zabraňují jejich rozvoji.

Když na baňce narostou příliš velké ořechy, pečlivě je rozložte, aby se nerozbily. Lískové oříšky nemají čas na zimování kořenového systému před zimováním.

Vzdálenost mezi velkými cibulkami je od 20 do 30 cm, "děti" mohou být po 5 cm zasazeny v šachovnicovém vzoru.

Důležité! Přistání (zejména mělká s „dětmi“) jsou pokryta smrkovými větvemi nebo holými větvemi, pokrytá silnou vrstvou suchého humusu, rašeliny a slámy. Na závětrné straně jsou vytvořeny sněhové zábrany.

Je tedy výhodné vypěstovat si vlastní výsadbový materiál, protože odrůdové cibule nejsou levné. Grouse Imeratorsky je jednou z nejkrásnějších jarních kvetoucích rostlin. Tato trvalka potěší jasnými pupeny, zatímco všechny ostatní rostliny jen získávají sílu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada