Kdy na jaře vysadit flox na otevřeném terénu

Barevné podlouhlé deštníky v jasných odstínech jsou floxy. Celé léto potěší svými květinami a obklopí kolemjdoucí lidi vůní koláče. Klíčem k úspěchu dlouhé životnosti floxů v zahradách je správná výsadba.

Kdy zasadit phlox

Výsadba floxů na otevřeném terénu na jaře by měla být brzy. Když se sníh už roztál a půda ještě neměla čas příliš vyschnout.

 • U jižních oblastí toto období připadá na konec března - polovinu dubna.
 • Na konci dubna se ve středním pruhu vyskytují floxy.
 • Severní regiony čekají na konec dubna a začátek května.

Odrůda Panicled s oblibou roste v Rusku.

Je důležité vědět! Časové období pro výsadbu floxů na jaře je dva týdny, dokud stonky nezačnou aktivně růst.

Výsadba dat na podzim

Výhodou podzimní výsadby je délka doby výsadby - až 40 dní. Rostlina dává veškerou sílu růstu kořenů a příští jarní floxy jsou v plném květu. Zatímco po jarní výsadbě může být v létě kvetení opožděné nebo zcela nepřítomné.

Podzimní výsadba může začít okamžitě po vytvoření obnovovacích pupenů. Kalendář výsadby je u každé rostliny jiný. Obvykle je to konec srpna - začátek září. Pozdně kvetoucí odrůdy se vysazují od poloviny září do konce října.

Co dělat, pokud uplynula doporučená doba nástupu

Domácí floxy tolerují transplantaci a dělení hlízy i v létě a ve stavu květu. Během tohoto postupu je důležité nepoškodit kořeny a vysazené řízky pravidelně zalévat.

Pokud pozdní výsadba padla na podzim, je důležité chránit mladé kořeny před chladem. Za tímto účelem jsou stromky mulčovány slámou, pilinami, rašelinou.

Mulčování v rukou zahradníka.

Je důležité vědět! V zimě by phlox neměl být pokrytý materiály, které neumožňují průchod vzduchu. Rostlina roste a umírá.

Jak si vybrat zdravý sadbový materiál

V zahradních centrech je možnost zakoupit skleníkové odrůdy s malou výzdobou. Jsou přivezeny z Evropy a při doručování jejich kořenový systém často vysychá. Takové sazenice jsou velmi bolestivé a aklimatizují se dlouho. Svým vzhledem začnou přiblížit obrázek na obalu po 2–3 letech života na zahradě a s velmi pečlivou péčí.

Místní milovníci květin budou mít zdravé a dobře rostoucí sazenice. Je důležité, aby byly pěstovány ve stejných podmínkách, což znamená, že bude mnohem snazší zakořenit se na novém místě.

Dítě phlox by mělo mít 4-5 zdravých zelených výhonků o délce až 10 cm, kořeny by neměly být suché, bez skvrn a hniloby. Kořenový systém by měl být zkrácen na 15 cm.

Delenka

Kus floxového keře prodávaného na podzim by měl mít 2-3 stonky, silné a zelené. Zdravé kořeny dlouhé až 15 cm, ve kterých jsou již položeny pupeny obnovy.

Rostlinný materiál Phlox je skupina kořenů s naklíčenými pupeny. Jejich výhonky by měly být zelené a silné. Kořeny by neměly být suché, poškozené nebo vykazující známky hniloby. Jejich délka by neměla přesáhnout 15 cm.

Příprava půdy

Složení půdy pro phlox je velmi důležitým bodem v péči o tyto krásy.

Pro výsadbu je půda připravena za šest měsíců:

 • vybraná oblast by měla být zbavena nečistot a plevele;
 • místo je třeba několikrát vykopat, aby se dosáhlo drobivosti půdy;
 • protože kořeny floxů dorůstají do hloubky 30 cm, zpracování půdy by mělo být alespoň v této hloubce.

Podle typu půdy jsou zapotřebí různé přísady:

 • Jíl potřebuje hrubý písek, nízko položenou rašelinu, humus, kompost, vápno, minerální hnojiva.
 • Volně musíte přidat jílovitou půdu, zeminu, humus, kompost a minerální hnojiva.

Je důležité vědět! Během výsadby se na otvor aplikují hnojiva. Fosfor-draslík během podzimní výsadby a na jaře obsahující dusík.

Reprodukce

Na konci května se semena vysejí na budoucí záhon. Půda by měla být navlhčena teplou vodou, semena by neměla být příliš prohlubována (chovatelé doporučují setí bez prohloubení na povrchu půdy).

Po výsadbě je třeba semena několik dní zakrýt fólií. Dále udržujte vlhkost postřikem a po vzejití výhonků zalévejte tak, aby mladé kořeny nehnily.

Rostoucí roční flox ze semen se mírně liší. Semeno je nejprve vysazeno v miskách pod filmem, na začátku jara a na začátku května jsou sazenice připraveny k výsadbě v otevřeném terénu.

Jak pěstovat phlox ze semen

Pro úspěšnou reprodukci floxů kořeny je nutné, aby měly přísun živin. To je buď brzy na jaře, nebo pozdě na podzim.

Podzimní kořeny jsou sníženy o 2/3 a zasazeny do krabic s živnou půdou, posypané nahoře říčním pískem. Potřebují zimovat v chladu a tmě. A na jaře pomalu zvyšujte teplotu a osvětlení. V květnu jsou sazenice připraveny k přesazení do malé školy na otevřeném prostranství.

Na jaře je výsadba phlox s oddenkem snadnější. Jak zasadit kořeny phlox na jaře, aby nedošlo k poškození mateřské rostliny? Musíte odříznout kořeny pouze o 1/3. Poté jsou umístěny v květináčích a žijí ve sklenících při teplotách nejvýše +10 ° C, chráněných před světlem. Po dvou týdnech se teplota zvýší na + 25 ° C. Klíčky, které se objeví, jsou zvyklé na slunce. Sazenice pěstované o 10 cm se vysazují ve škole na otevřeném terénu.

Phlox Bush můžete rozdělit na začátku jara nebo na začátku podzimu. Vykopaná keř je rozdělena na kousky několika výhonky.

Důležité! Hlavní věc je, že aktivní ledviny jsou uloženy v kořenech, bez nich by linie zemřela.

Proces dělení floxového keře

Přistání na otevřeném terénu a další péče

Rostliny phlox, trvalé i roční, je nutné vysazovat pouze do předem připraveného substrátu.

Výsadba sazenice v otevřeném terénu

Jak zasadit phlox na otevřeném terénu:

 1. Dno díry musí být vyloženo výživnou půdou.
 2. Z půdy je vytvořen kopec, na kterém je umístěna sazenice, a její kořeny jsou narovnány dolů.
 3. Během výsadby musíte sazenici hnojit, v závislosti na ročním období.

Je důležité vědět! Nízké odrůdy se vysazují ve vzdálenosti 35-40 cm od sebe. Vysoký, metr od sebe.

Péče o phlox je jednoduchá:

 • Dobré osvětlení zajistí bohaté a konzistentní kvetení.
 • Zalévání je zapotřebí hojné, ale ne časté.
 • Půda by měla být pravidelně kypřena a plevele odstraněny.
 • Během období aktivního kvetení musíte každé dva týdny aplikovat komplexní minerální hnojivo.

Velmi zajímavá otázka, která zajímá začínající milovníky květin, kde zasadit phlox ve stínu nebo na slunci? Neexistuje jednoznačná odpověď, protože:

 • na slunci bude kvetení hojné, ale keře jsou více podřepy;
 • výhonky se protáhnou ve stínu a kvetení může být vzácné;
 • spalující polední slunce může spálit okvětní lístky;
 • optimální bude pěstovat na místě, kde se během dne mění slunce na stín.

Drummondův roční phlox miluje slunná místa

Pro zimování jsou všechny výhonky odříznuty téměř v jedné rovině se zemí. Poté, co je záhon mulčován rašelinou, humusem nebo vrstvou sušených listů. Řezání se provádí od konce září do konce října.

Je důležité vědět! Neřezané výhonky v zimě riskují, že se stanou živnou půdou pro houbové choroby a škůdce.

Ve správné půdě budou floxy zcela nenáročné a snadno se budou starat a reprodukovat. Tento vzdušný marshmallow květenství s příjemnou vůní je připraven být zahradní dekorací po celé léto. Snadno koexistuje s jinými kulturami a dokonale zapadá do dekorativních kompozic.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada