Clematis - výsadba a péče na otevřeném poli pro začátečníky

Luxusní plamének ozdobí každou zahradu. Začínající zahradníci tuto rostlinu zřídka vysazují ze strachu z obtíží při péči. Ale to je klam. Pokud zjistíte, co je plamének, výsadba a péče o začátečníky na otevřeném poli nebude obtížné.

Clematis - výsadba a péče na otevřeném poli pro začátečníky

Abyste se o výsadbu řádně starali, musíte znát hlavní rysy rostliny.

Požadavky na výsadbový materiál

Hlavní požadavky na výsadbový materiál závisí na ročním období:

 • Při výsadbě na podzim by rostliny měly mít dobře vyvinuté vegetativní pupeny.
 • Na jaře musí mít rostlina alespoň jeden výhonek.
 • Používají se sazenice, které mají tři kořeny v délce od deseti centimetrů.

Clematis - luxusní zahradní dekorace

Pokud má květina slabý kořenový systém, musí nejprve vyklíčit. Za tímto účelem je umístěn ve speciální nádobě.

Důležité! Před výsadbou plamének je třeba se ujistit, že je sadba zcela zdravá. Kořeny jsou vhodné pouze elastické, bez poškození, otoků nebo zabarvení.

Sazenice plamének

Jak zachránit sazenici před výsadbou

Sazenice rostlin je možné zakoupit předem před výsadbou. Květina může po určitou dobu růst v bytě, ale je třeba dodržovat základní pravidla péče:

 • Clematis se nachází na nejjasnějším místě.
 • Pravidelně je nutné kontrolovat jeho krk, v případě potřeby přidat zem.
 • Aby se kořeny mohly lépe vyvíjet, objeví se další výhonky, špetka sevře.
 • Je důležité vyhnout se nadměrnému zalévání, protože to způsobí rozvoj plísňových onemocnění.
 • Rostlina potřebuje kalení. Pokud je teplý slunečný den, můžete si jej nechat otevřeným oknem.
 • Pokud je to nutné, výhonky plamének jsou připevněny k podpěře.
 • Rostlina může být krmena hnojivy určenými pro pokojové květiny.

Dodržování těchto pravidel před výsadbou plamének vám pomůže vypěstovat silnou rostlinu. V budoucnu se v zahradě snadno zakoření.

Konzervace sazenic doma

Clematis kořeny

Kvetení rostliny, její krása a zdraví závisí na stavu kořenového systému. Většina odrůd má šťavnaté kořeny. Je důležité postarat se o jejich intenzivní rozvoj. Kořeny milují stín, i když samotná rostlina dobře roste na slunci. V tomto ohledu se doporučuje vedle květiny zasadit nízko rostoucí keře.

Důležité! Vysoká vlhkost v půdě by neměla být povolena, protože to vyvolává množení patogenních hub.

Kdy je lepší zasadit plamének

Je důležité dodržovat správný čas pro výsadbu květin. Rostlina patří k plodině s časným vegetačním obdobím. Pokud jej nezasadíte včas, biologický rytmus bude narušen. To povede k tomu, že květina nebude mít čas na zakořenění před chladným počasím.

Termíny výsadby závisí na regionu:

 • Pokud je postup prováděn na jaře, měl by být proveden dříve, než se pupeny nabobtnají a rozlomí se. Pro střední část Ruska začíná tentokrát od poloviny dubna a trvá do začátku května.
 • Plamének, které byly pěstovány v bytě, se nedoporučuje přesazovat do otevřeného terénu, dokud nezmizí mráz. Změna teploty bude pro rostlinu škodlivá.
 • Pokud výsadba spadne na podzim, měla by se uskutečnit nejpozději na konci srpna. To pomůže rostlině zakořenit před mrazem.

Pravidla pro vylodění

V létě můžete klematis vysazovat s uzavřeným kořenovým systémem. Chcete-li to provést, vyberte zamračený den. Na zimu je rostlina přemístěna do skleníku nebo bytu, kde roste, dokud ji nelze přesadit do otevřeného terénu.

Důležité! Pokud je zakořeněný odřezek zakoupen v obchodě, zabalený do sáčku s rašelinovou směsí, neměl by být zasazen do otevřeného terénu. V prvním roce jej lze pěstovat pouze v hluboké nádobě, která se na zimu odstraní na teplém místě. Teprve příští rok se sazenice přemístí na otevřené místo na trvalé místo.

Vlastnosti výsadby plamének v podzimní sezóně

Zahradníci považují podzim za nejlepší čas na výsadbu plamének. Rostlina dokáže posílit kořenový systém před začátkem zimy. Nejoptimálnější teplota půdy a vzduchu pro výsadbu je pozorována v září.

Navzdory skutečnosti, že bylo vyšlechtěno mnoho odrůd květů, které dokonale snášejí mráz, vyžaduje podzimní rostlina zvláštní péči. Chcete-li jej připravit na zimování, budete muset provést řadu aktivit:

 • Mladé sazenice musí být na zimu zakryty. To lze provést jak suchým listím, tak větvemi nebo improvizovaným materiálem, například fólií, střešním materiálem.
 • Nejpozději v říjnu jsou keře krmeny směsí humusu a popela.
 • Zalévání je zastaveno na podzim. Je důležité dodržovat toto pravidlo, protože u nočních mrazů vlhkost zničí kořeny.
 • Keře, které jsou již jeden rok staré, jsou zcela zbaveny suchých listů a prořezány. Zůstal pouze kufr dlouhý až 30 centimetrů.
 • Po prořezání je plamének vyvržen, poté pokrytý větvemi a filmem.

Důležité! Pokud má rostlina dlouhé výhonky, je přeložena, zabalena materiálem, položena na zem a pokryta střešním materiálem. To ochrání kořeny před vlhkostí.

Vlastnosti výsadby plamének na jaře

Většina odrůd plamének se doporučuje vysazovat pouze na jaře. Liana potřebuje čas, aby správně zakořenila a připravila se na zimu. Vytrvalá rostlina vysazená na jaře si před mrazem vytvoří dobrý kořenový systém, který jí umožní růst nejméně dvacet let.

Jarní výsadba má své nevýhody. Je důležité mít čas na dodržení termínů, protože keř začíná své vegetační období velmi brzy. Pokud zasadíte rostlinu s holými kořeny a kvetoucími pupeny, bude reagovat ostře na nejmenší poškození. Proto je důležité mít čas na to, abyste ji zasadili před přestávkou pupenů.

Krok za krokem pokyny pro výsadbu plamének na jaře

Znát sekvenci toho, jak správně zasadit plamének, vám pomůže vypěstovat nádhernou rostlinu ve vašem venkovském domě.

Pravidla pro půdu a výsadbu

Příprava půdy by měla být provedena předem. To je nezbytné, aby se Země mohla usadit. Nejlepší je uspořádat akci 1,5 měsíce předem.

Jaký druh půdy má rád klematis?

Rostlina dává přednost výživné a volné půdě, která rychle absorbuje přebytečnou vlhkost. Nemůžete zasadit květinu do země s vysokou kyselostí. To povede k jeho smrti.

Při výběru místa výsadby je důležité zkontrolovat hladinu vlhkosti. Rostlina netoleruje bohaté podzemní vody. Zkušení zahradníci doporučují připravit umělé mohyly pro pohodlný růst plamének. Pro odstranění vlhkosti jsou vytvořeny drážky a pokryty pískem.

Příprava výsadby jámy

Před výsadbou rostliny je místo vyčištěno, odpadky, kameny, plevele jsou odstraněny. Pokud je půda kyselá, musí být neutralizována. K tomu je místo vykopáno, do země se přidává popel ze dřeva v množství 200 g na metr čtvereční.

Příprava jámy

Fáze přípravy přistávací jámy:

 1. Musíte vykopat díru hlubokou 60 centimetrů.
 2. Na dno položte drenážní vrstvu 15 cm. Může to být keramzit, štěrk, oblázky.
 3. Naplňte díru ze dvou třetin směsí říčního písku, rašeliny, humusu a půdy. Můžete přidat 150 g minerálního hnojiva.
 4. Poté půdu hojně zalévejte, aby se půda a hnojiva mohly usadit.

Důležité! Nejlepší je nechat mezi keři vzdálenost jeden metr. Pokud chce zahradník uspořádat hustý záhon, můžete klematis vysadit ve vzdálenosti 30 cm od sebe.

Výběr místa a příprava na výsadbu plamének v otevřeném terénu

Při výběru místa je třeba vzít v úvahu, že rostlina netoleruje vysokou vlhkost. Je nutné se vyvarovat mokřadů, stojaté vody, odtoku ze střech. To vede k rozvoji houbových chorob v rostlině.

Oblast pod stromem není vhodná pro plamének. Keř i strom mají velké kořeny, začnou od sebe navzájem stahovat živiny z půdy.

Květy plamének rostou dobře na slunci, ale kořeny dávají přednost stínu. V tomto ohledu je nejlepší zasadit vedle něj okrasnou trávu.

Technologie výsadby pro plamének

Proces šlechtění, načasování, kdy zasadit klematis, lze vysledovat podle diagramu:

 1. Jímka na hnojivo je zhutněna.
 2. Pokud se použije sazenice s otevřeným kořenovým systémem, vytvoří se ve středu hromada. Rostlina je umístěna na něm, kořeny jsou narovnány v kruhu.
 3. Sazenice s uzavřeným kořenovým systémem jsou umístěny do středu jámy.
 4. Kořenový límec je pokrytý zemí o 10-15 centimetrů. Několik pupenů by mělo být skryto v půdě.
 5. Kolem kufru je vytvořena malá drážka pro snadné zavlažování.
 6. Po výsadbě je keř dobře napojen, vedle otvoru je umístěn kolík, ke kterému je sazenice přivázána.
 7. Mulčování se provádí rašelinou nebo pilinami.

Po výsadbě se kolem rostliny vytvoří oblouky, pak musíte rostlinu několik týdnů zakrýt agrofibrem.

Technologie výsadby plamének

Plamének: obecná pravidla pro péči a kultivaci

Péče o plamének nevyžaduje velké úsilí. Rostlina ji potřebuje pouze první rok po výsadbě.

Péče o plamének v prvním roce

Po výsadbě je květina ve stresu, potřebuje pomoc při zvykání si na půdu. Je důležité vytvářet stínování, dokud se neusadí. K tomu jsou oblouky instalovány ze slunné strany a je taženo agrofibre.

Existuje řada doporučení, jak pečovat o plamének v prvním roce:

 1. Po výsadbě rostliny na otevřeném terénu musíte pečlivě sledovat úroveň půdní vlhkosti. Přetečení by nemělo být povoleno, ale vysušení je pro květinu nebezpečné. Zalévejte to jednou za sedm dní. Pokud je počasí velmi horké, postup se zvýší až dvakrát.
 2. Oblast kolem rostliny by měla být pravidelně mulčována. To pomůže udržet vlhkost v půdě a ochrání kořeny před přehřátím v horkých dnech.
 3. Zkušení zahradníci doporučují vysadit měsíčky vedle keře. Jsou schopni chránit plamének před škůdci.
 4. Po každém zalévání musí být půda kolem rostliny uvolněna. Tím se otevře přístup kyslíku do kořenového systému a zlepší se struktura půdy.
 5. Je důležité plevele okamžitě odstranit.
 6. V prvním roce musí být rostlina na otevřeném poli prořezána. To se provádí na podzim, všechny výhonky jsou odříznuty, nad povrchem je ponecháno pouze 30 cm.

Důležité! Aby květina správně zimovala, je důležité pečovat o její úkryt.To se děje těsně před mrazem. Úkryt je obzvláště důležitý v Moskevské oblasti, na Urale, v Leningradské oblasti, na Sibiři.

Jak plamének roste

Rostlina se plazí nahoru. Díky této metodě růstu přitahuje zahradníky. S plamének můžete ve své zahradě vytvořit nádherné oblouky. Pro správný růst potřebuje květina podporu. K tomu jsou vhodné jak drátěné pletivo, tak sloupy s nataženým drátem.

Podpora pro plamének

Můžete si vybrat několik typů květinových podpěr:

 • oblouky;
 • pyramidy;
 • válce.

Díky těmto podpěrám můžete vytvářet krásné vzory, podporovat stonky. Je důležité, aby materiál byl pevný a aby vydržel těžkou rostlinu.

Jak se správně starat o plamének

Aby byla rostlina svěží a měla krásný tvar, musí být následná péče o plamének včasná. Je důležité ji správně sevřít a uvázat.

Zalévání funkcí

Zamokření je pro květ škodlivé. V tomto ohledu ji nepolévejte příliš často, jedinou výjimkou bude suché a horké počasí. Postup je vyžadován jednou týdně v prvním roce života rostliny.

Od druhého roku je keř napojen každých deset dní. Chcete-li zkontrolovat, zda má rostlina dostatek vody, můžete kopat do půdy. Pokud je suchý o 25 cm, znamená to nedostatek vlhkosti.

Tabulka oplodnění

Jednou z důležitých podmínek pro správnou péči o keř je provzdušňování půdy. Po každém zalévání je třeba jej uvolnit. Tuto činnost lze nahradit mulčováním starým hnojem.

Velmi důležité! Nesmí se používat čerstvý hnůj!

Květina potřebuje oplodnění. Potřeba roste s růstem rostliny. Vrchní oblékání by se mělo provádět každé dva měsíce. Množství hnojiva závisí na velikosti rostliny. Velký dospělý keř bude vyžadovat kbelík malty.

V procesu krmení rostliny musíte střídat organické a minerální komplexy. Organické látky se používají pouze ve zředěné formě. Ke krmení kořenů můžete použít močovinu zředěnou v poměru 3 litry produktu na litr vody. V zimě se používá pouze popel ze dřeva.

Nedostatek živin lze zjistit následujícím způsobem:

 • Výhonky jsou zkráceny, nové listy vypadají velmi malé. Barva bude méně živá. To naznačuje nedostatek dusíkatých hnojiv. Jsou představeny na jaře během vegetačního období.
 • Akvizice fialových listů. Rostlina je slabá, těžko snáší mráz. Problém můžete vyřešit fosfátovými hnojivy.
 • Pokud listy a pupeny rostliny zčernají, postrádá draslík. V takové situaci je na jaře a v létě nutné hnojení dusičnanem draselným.

Během léta je klematis schopen uvolnit velké množství výhonků a listů. Proto je v prvním roce velmi důležitá další výživa keře. Květinu musíte krmit dvakrát měsíčně pomocí tekutých hnojiv.

První krmení by mělo být provedeno na jaře během vznosu výhonků. nejlepší je použít dusičnan amonný v množství 1 polévkové lžíce na 10 litrů vody.

Hnojení plamének

Jaká klematis miluje svěží kvetení: triky zkušených květinářů

Pro aktivní kvetení používá mnoho zahradníků produkty pro aktivaci růstu. Kromě toho je důležité po zimování izolaci včas otevřít. To musí být provedeno, jakmile se sněhová pokrývka roztaví. Pokud vám chybí čas, výhonky se navzájem propletou a rozbijí se, když se rostlina otevře.

Jak se starat o plodinu po odkvětu

Po hromadném kvetení musíte provést komplexní postup hnojení. Vrchní oblékání během kvetení se neprovádí, protože to zkracuje dobu květu.

Nemoci plamének a jejich léčba

Nejnebezpečnější patologií pro plamének je vadnutí. Toto je patologie, která se projevuje vysycháním větví. Pokud rostlina onemocní během vegetačního období, vede to k její smrti. Aby se předešlo problémům, je nutné zajistit správnou výživu kořenů.

K chorobám květin patří také:

 • Špinění je tvorba hub přenášených hlemýždi. Na listech se objevují hnědé skvrny, které způsobují nekrózu. Listy začnou padat. Zpracování se provádí síranem měďnatým.
 • Plíseň je patologie, která ovlivňuje pozemní část. Růst a kvetení ustávají, větve jsou pokryty květem, rostlina postupně umírá. K léčbě se používá kyselina salicylová.

Ze škůdců plamének jsou hlístice, roztoči a šupinatí strašliví.

Choroby rostlin

Proč plamének nekvete

Nedostatek kvetení lze pozorovat z různých důvodů. To se může stát, pokud:

 • keř je zasazen na špatném místě;
 • příliš vlhká půda;
 • byla použita nemocná sazenice;
 • na Zemi není dostatek živin;
 • kolem keře je spousta plevelů;
 • když jsou porušena pravidla obřízky.

Nedostatek kvetení může být způsoben několika důvody.

Důležité! V prvním roce rostlina nekvete.

Clematis: příprava na zimu

Příprava rostlin na zimování začíná v srpnu. Je důležité provádět všechny činnosti včas, aby měla rostlina čas se připravit na nadcházející chladné počasí.
Jak klematis zimuje

Jako hlavní opatření pro přípravu na zimu se používají:

 • Od srpna bylo hnojení dusíkem zastaveno.
 • V září je rostlina posílena fosforečnato-draselnými hnojivy. Pomáhají výhonkům rychleji se objevit a připravit se na zimování.

Prořezávání plamének před zimou

Měsíc před nástupem mrazu je rostlina prořezána. Plamének, který kvete na letošních výhoncích, by měl být na podzim plně prořezán. Rostliny druhého roku nejsou zcela odříznuty, zachovávají si výhonky a pupeny.

Jak zakrýt plamének na zimu

Péče o plamének v zimním období spočívá v úkrytu nejen před mrazem, ale také před vlhkostí. Materiál proto musí být suchý. Je určen k ochraně kořenů a výhonků před srážením, roztavením vody, námrazou.

Je důležité přísně dodržovat načasování úkrytu. Musíte se soustředit na teplotu vzduchu. Clematis musíte zakrýt, jakmile vzduch dosáhne - 5 stupňů. Nejčastěji toto období spadá do listopadu. Postup se provádí pouze za suchého počasí.

Je nutné zakrýt rostlinu následujícím způsobem:

 1. Kolem keře jsou rozložena prkna nebo smrkové větve. Výhonky jsou zkroucené a položeny na základnu.
 2. Na výhonky jsou položeny dřevěné štíty, které vytvářejí vzduchovou mezeru.
 3. Nahoře je uspořádána izolační vrstva, například je použit netkaný materiál nebo fólie.

Pokud není sníh, můžete na izolaci položit smrkové větve nebo kartáč.

Příprava na zimu

Clematis: rysy výsadby a péče na Uralu

K pěstování rostliny na Uralu je nutné zvolit mrazuvzdorné odrůdy. Nejčastěji se liší nejen vytrvalostí, ale také dlouhým obdobím květu. Je důležité dodržovat načasování výsadby a prořezávání. Uralské odrůdy jsou na zimu úplně odříznuty. Na jaře musíte zasadit květinu, aby měla dostatek času na zakořenění a přizpůsobení. Čas výsadby začíná v dubnu.

Clematis pro severozápad: funkce výsadby a péče

Severozápadní Rusko se vyznačuje chladným zimním obdobím. Vyberte si pro výsadbu odrůd, které brzy kvetou. Měly by to být podměrečné keře. Jejich kvetení začíná v červenci a končí počátkem podzimu. Lianas jsou odolné a malé květy.

Důležité! Rostlina je vysazena na slunné straně, místo musí být chráněno před větrem. Půda je volná a výživná. Při tom je třeba se vyhnout podzemní vodě.

Clematis: co potřebujete vědět o péči a kultivaci v Middle Lane

Nízké teploty až do mínus 30 stupňů jsou hlavním problémem středního pásma. Při výběru odrůdy se proto musíte nejprve zaměřit na její odolnost vůči nízkým teplotám.

Clematis, jehož péče vyžaduje jen malé úsilí, bude vynikající dekorací pro soukromou zahradu. Tato nádherná popínavá rostlina dodá neobvyklé barevné odstíny, promění i tu nejskromnější předzahrádku.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada