Zahradní lilie kala - výsadba a péče na otevřeném poli

Calla nebo zantedeschia je vytrvalá rostlina z rodiny Aroidů nebo Aronnikovye. Rozlišujte calla etiopský - oddenek, který kvete na podzim a v zimě s bílými květy, od března do června je ve spícím období. Kala jihoafrická je hlíznatá nebo cibulovitá rostlina, barva jejích květů je jiná, kvete v létě. Oba druhy se pěstují v zemi a v bytě. Rostlina se vyznačuje svou původní květinou: na dlouhém stopce je žluté květenství ve formě ucha zabalené do přikrývky ve tvaru trychtýře, která má u různých druhů svou vlastní barvu.

Vlasti květiny jsou území Jižní Ameriky a Afriky. Chovatelé vyvinuli obrovské množství odrůd, které se pěstují jako vnitřní a venkovní květiny. Sazenice a péče o kala na otevřeném poli, které vyžadují určité znalosti a dovednosti, přitahují nejen znalé pěstitele květin, ale také začátečníky svými šťavnatými listy ve tvaru šipky a úžasnou květinou.

Vzpoura barev rozkvetlých kala

Načasování výsadby na jaře

V polovině května, kdy uplynul čas jarních mrazů a půda v hloubce 15 cm se zahřeje na 15 ° C, jsou v zahradě vysazeny lilie kala, což odpovídá počasí ve středním Rusku. Termíny výsadby v jižních oblastech jsou dříve: v polovině dubna. Na severu země, na Urale a Sibiři, je vhodné počkat do konce května nebo dokonce do začátku června.

Fáze přípravy na výsadbu kala

Duben až květen je časem „probuzení“ lilie corm calla. V tuto chvíli začínají přípravy na přistání:

 • Otevřete boxy, ve kterých přezimují, a vyjměte hlízy.
 • Sloupněte papírové obaly.
 • Prověřte přítomnost plísňových infekcí.
 • Ošetřete fungicidem nebo roztokem manganistanu draselného.
 • Oddělte „děti“ tím, že je odtrhnete od svetru a místo, kde jsou rozbité, ošetřete zelenou barvou.

Vzhled klíčků v hlízách se po zimování „probudil“

Pravidla pro výběr výsadbového materiálu

Vhodná cibule pro výsadbu by měla být velká, měla hustou strukturu, připomínající bramborovou hlízu. Vrásčitá a promáčknutá žárovka nebude mít normální rostlinu. Nemocné a poškozené žárovky jsou zlikvidovány k ošetření. Vybraný materiál se umístí do zásobníků a umístí se na chladné místo s teplotou 5-7 ° C, pravidelně větrané.

Kopání a skladování kala v zimě

Lilie Calla nejsou poskytovány pro zimování na zahradě, tato rostlina není mrazuvzdorná, vydrží až -2ᵒС. Každý podzim jsou žárovky vykopány.

Důležité! Pro úspěch v pěstování květu je nutné vytvořit pro něj podmínky pro jasně vyjádřené spící období v zimě.

Když callas vybledly a zvadly, před chladným počasím opatrně vykopejte hlízy, abyste nepoškodili stonky. Vykopané hlízy se stonky se vloží do lepenkových nebo dřevěných krabic a umístí se na 2 týdny do suché místnosti, aby se usušily. Poté opatrně oddělte usušené stonky a kořeny od cibule.

Po vysušení vykopejte hlízy

Posledně uvedené se dobře promyjí a zpracují v roztoku manganistanu draselného, ​​poté se opět promyjí pod tekoucí vodou. Když voda odtéká, žárovky se vyjmou na týden do tmavé, větrané místnosti, aby uschly.

Poznámka! „Děti“ nejsou z vykopaných žárovek odstraněny, je nutné počkat na vytvoření můstku mezi mateřskou žárovkou a „dítětem“, aby se odlomily bez zranění rodičovské žárovky a později je použít reprodukce. Trvá to celý rok. Pokud se okamžitě odlomíte, můžete poškodit žárovku, která je plná infekce a smrti.

Připravené hlízy jsou připraveny na zimní skladování. Před tím znovu zkontrolujte veškerý získaný materiál, abyste zjistili poškození a hnilobu. Zjištěné vady musí být odstraněny ostrým nožem. Sušte několik hodin, poté ošetřete všechny sekce brilantně zelenou nebo aktivním uhlím.

Sazební materiál pro chov je zabalen do papíru, každá hlíza zvlášť, umístěna do krabic s otvory a uložena ve větrané místnosti s teplotou 10-12 ° C. Pravidelně kontrolujte hnilobu a suchost.

Klíčení cibule před výsadbou

Klíčení hlíz urychluje vývoj rostlin, což vede k dřívějšímu a delšímu kvetení a také přispívá ke zvýšené odolnosti proti mrazu a chorobám. Aby bylo zajištěno dostatečné množství denního světla, proces začíná v polovině března, pokud dříve bude nutné použít umělé přídavné osvětlení.

Aby se "probudily" hlízy, které se nevylíhly ze zimování, jsou udržovány v roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut, poté jsou poškozená místa prozkoumána a odstraněna ostrým nožem, přičemž části jsou ošetřeny zářivě zelenou barvou. Připravte nádoby na výsadbu:

 • Hrnce jsou odebrány s otvory pro odtok vody.
 • Na dno je položena drenážní vrstva z malých kamenů a písku.
 • Připravená kalcinovaná půda je položena nahoře.
 • Hlízy jsou zasazeny, ne hluboko do země, až do 2 cm.

Kontejnery jsou instalovány v místnosti s teplotou do 20 ° C. Starají se o zasazené hlízy a po týdnu začnou zalévat. Zalévejte to dvakrát týdně, ujistěte se, že půda je vlhká, ale voda nestojí. Po 15 dnech se objeví první listy.

Klíčení kala v květináčích doma k přesazení venku

Uvolňování půdy

Nezbytným prvkem péče je kypření půdy, které zajišťuje přísun kyslíku do kořenového systému. Postup by měl být prováděn opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů.

Přirozené uvolňování vytvářejí žížaly. Tím, že zvýšili svou populaci na místě, dosáhli kromě uvolnění také obohacení půdy živinami.

Poznámka! Uvolňování se provádí po každém zalévání nebo dešti, aby se na povrchu nevytvořila kůra.

Data klíčení

Calla lilie jsou vysazeny na otevřeném terénu, když mráz přestane, ne dříve než v polovině května. Nevyklíčené cibule, vysazené okamžitě na záhon, budou kvést mnohem později, musí se přizpůsobit novým podmínkám a vybudovat kořenový systém, až poté začne růst samotná rostlina. První výhonky se objeví za 2-3 týdny. Pro dřívější kvetení jsou probuzené cibule vyklíčeny doma. Aby získali zralou rostlinu počátkem léta, jsou vysazeny v březnu. V tomto případě je rostlina s listy transplantována do otevřeného terénu, který okamžitě začíná růst.

Pěstování z cibule a zahradničení

Před zasazením kala je třeba cibule připravit. Udržují se v roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut, poté se vysuší a odříznou poškozené a nemocné oblasti, přičemž mírně zachytí zdravé. Sekce jsou ošetřeny zářivě zelenou barvou. Jak zasadit lilie kala na otevřeném prostranství: jsou zasazeny na záhon s vykopanou a oplodněnou půdou, udržovat mezi nimi vzdálenost 30-40 cm a zalévat do hloubky 5-10 cm:

 • Velké kopají hlouběji;
 • Malé jsou mírně posypané zemí.

Po výsadbě se nejprve vytvoří kořenový systém, v tomto okamžiku není potřeba zalévání, sazenice se objeví za 2-3 týdny. Teprve po ukončení tvorby kořenů jsou síly květu nasměrovány na růst samotné rostliny.

Hlavní součásti venkovní péče o květiny jsou:

 • Včasné zalévání;
 • Výroba potřebných obvazů;
 • Plevel;
 • Pravidelné kypření půdy.

S přihlédnutím ke všem pravidlům péče začnou kala lilie kvést za měsíc a půl a potěší vás krásnými květinami až do podzimu.

Zalévání a postřik

Callas zahradní je vlhkomilná rostlina, zalévání je důležitou součástí péče o květiny. Po výsadbě nejsou lilie kala napojené, při dodržení „suchého režimu“. Zalévání začíná poté, co se objeví první výhonky, někde za 2-3 týdny po výsadbě.

Poznámka! Proud vody je směrován kolem rostliny, aby nedošlo k nárazu na hlízy.

Po výskytu několika listů se zalévání provádí častěji: 1-2krát týdně. Jak často zaléváte svou rostlinu, závisí na počasí. Zalévání správně by mělo být časté, ale mírné, aby byla půda vlhká. Calla nemá ráda nadměrnou vlhkost v půdě, ale nemělo by se nechat vyschnout. V suchu by mělo být zalévání hojnější, kromě toho by měly být listy nastříkány a navlhčeny.

Dodatečné informace! Další vlastnost květu lze použít jako barometr: rostlina začne plakat před deštěm.

Metody a načasování krycího obvazu

Rostlina dobře reaguje na krmení, každé období vyžaduje jiná hnojiva. Protože kala lilie miluje kyselou půdu, je třeba ji okyselit.

Druhy hnojiv a požadované množství

Doba aplikace a kolikrátJaká hnojivaMíra spotřebyPoznámka
PřistáníKomplexní minerál30-40 g / m2 mZajistit jídlo na celou sezónu
3krát za sezónuKyselina citronová nebo octová1 polévková lžíce v kbelíku s vodouPro udržení optimální úrovně kyselosti půdy
Jednou za 3 týdnySpeciální pro hlízypodle pokynůPro tvorbu a růst žárovek
Kvetoucí obdobíSíran draselný1 lžíce na rostlinuPosypte kolem rostliny, rovnoměrně rozetřete a posypte trochou zeminy

Důležité! Dusíkatá hnojiva přispívají k růstu zelené hmoty, je vhodné je nepoužívat.

Kontrola chorob a škůdců

Kala je relativně odolná vůči chorobám a napadení škůdci, ale pokud k tomu dojde, musíte okamžitě začít odstraňovat problémy.

Možné choroby rostlin, metody boje

ChorobaVnější projevyPříčiny a řešení
Žlutá skvrna a žluté pruhy

(virový)
Vzhled světlých prstenců a kudrnatých listů, deformace květů, lehké tahy na stopkách.Obchodník je třásněnka. Zničení hmyzu.
Bakteriální mokrá hnilobaVzhled hniloby na řapíku listů a stopkách na úrovni země, následovaný jejich rozbitím. Plačící kořeny, shnilé. Hlízy mají hnědé promáčknutí.Nemocné rostliny jsou zničeny.

Prevence - výsadba pouze zdravých hlíz.

Škůdci a metody boje

ŠkůdciZnámky přítomnostiKontrolní metody a prevence
MšiceListy, pupeny a květy zežloutnou, zvlní se. V případě vážného poškození - lepkavý výtok z mšic.Se slabou lézí opláchněte vodou a mýdlem na prádlo.

Se silnou - léčbou léky: "Antitlin", "Aktellik", "Fitoverm" atd.

Po 4-5 dnech se léčba opakuje.
Spider roztočSuché horké počasí přispívá k vzhledu.

Na listech - nažloutlé tečky, které se nakonec proměnily ve velké zbarvené a suché oblasti.
TřásněnkyVzhled stříbrného lesku na horní straně listových čepelí a hnědé skvrny na spodní straně.

V průběhu času listy, květy zožltnou a vyschnou.
Lidové léky - postřik infuzemi: měsíčky, řebříček, vlaštovičník, tabák.

Léčba léky: "Aktara", "Karate", "Fufanon" atd.

Péče po kvetení

Po odkvětu lilie kala přestanou zalévat, zvadlé stopky jsou pečlivě odříznuty. Proč je to nutné - udržovat přitažlivost květu a růst nových stopek. V září začnou listy žluté, stopky klesají. Ve druhé polovině září, před nástupem mrazu, jsou hlízy pečlivě vykopány a připraveny ke skladování.

Calla lilie

Možné narůstající problémy

Některé problémy vznikají v důsledku porušení pravidel kultivace a péče. Pokud dojde k porušení skladovacích podmínek, bude výsadbový materiál nevhodný pro pěstování květin. Callas, které jsou zasazeny příliš pozdě, nemusí kvést. Pokud byly rostliny zasazeny příliš blízko u sebe, budou křehké a malé a květiny jsou nenápadné. Nevhodná, špatná půda také ovlivní růst a kvetení. Nedostatečné zalévání v horkém suchém počasí může způsobit výskyt hmyzu. Nadměrné zalévání zahnívá kořeny a hlízy rostliny. Dodržování jednoduchých pravidel zemědělské technologie vám umožní úspěšně hojně a dlouhodobě pěstovat kvetoucí rostliny.

Květy Callas není obtížné pěstovat na zahradě, odolnost samotné rostliny proti chorobám a škůdcům usnadňuje dosažení úspěchu. Pěstitel květin, i když má jen malé zkušenosti, může pěstovat svěží keř s jemnými květenstvími.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada