Jak šířit petunii řízky na jaře

Petúnie jsou vysoce respektovány pro svou krásu a nenáročnost. Exotická krása proto naplnila zahrady a květinové záhony, a co je nejdůležitější - srdce chovatelů. Každý zahradník ví, jak se množí petunie - semena, sazenice, řízky. Jak ale šířit petunie rychle as největší pravděpodobností zakořenění? Chovatelé odvážně odpoví - řízky.

Řezání petúnií: výhody

Proč je tato metoda zvolena při chovu petúnií na prvním místě:

 • kořenový systém těchto sazenic se vyvíjí rychleji;
 • sazenice se během transplantace lépe zakoření a jsou odolnější vůči podmínkám na otevřeném terénu;
 • ve srovnání s petúniemi získanými ze semen rozkvétají krásky o dva týdny dříve;
 • ekonomicky, ve srovnání s nákupem sazenic nebo semen;

Petunie je schopná vegetativní reprodukce po celý rok.

 • rychle - doba od prvního řezu do rozkvětu nového mladého keře je dva měsíce;
 • s odřezky zvládne i začínající květinářství;
 • tento postup nevyžaduje použití speciální techniky nebo vybavení.

Šíření petúnií řízky vám umožňuje zachovat vlastnosti hybridních odrůd

Krok za krokem řízky ve vodě

Výhonky pro řezání je třeba zvolit zdravé, posílené. Řez musí být proveden šikmo jedním pohybem. Pokud výstřel není apikální, měl by být spodní řez šikmý a horní by měl být plochý.

Zajímavý fakt! Boční výhonky spíše než vrcholové výhonky lépe zakořenit.

Řezaný výhonek by měl být alespoň 4 cm dlouhý a mít alespoň dva uzlíky. Spodní listy je třeba odstranit, horní lze snížit na polovinu.

Mladá petunie

 1. Odříznuté výhonky se umístí do vody pro vypuštění kořenů. Misky by měly být neprůhledné, nejlépe kovové nebo plastové. Voda potřebuje předem usazenou (alespoň den).
 2. Kornevin se přidává do vody, což urychluje proces vzniku kořenů.
 3. Chcete-li proces dezinfikovat, musíte zředit jednu tabletu aktivního uhlí ve vodě.
 4. Když se kapalina odpaří, není třeba ji vyměňovat, stačí přidat.
 5. Optimální teplota pro řízky ve vodě není nižší než 20 stupňů.

První kořeny se objeví po 7 dnech.

Výhonky připravené na zakořenění

Když se objeví první kořeny, výhonek je připraven na zakořenění ve volné a výživné půdě (dvě části půdy a jedna část rašeliny a písku). Zakořenění je rychlé.

Po 2-3 týdnech v půdě je třeba sazenice několik dní kalit v místě jejich budoucího růstu. Po vytvrzení jsou sazenice připraveny k výsadbě v otevřeném terénu nebo v květináčích.

Je důležité vědět! Sazenice petunie by měly být chráněny před přímým slunečním světlem.

Jak zakořenit petúnie přímo do půdy

Stonka by měla mít dvě internody a čtyři zdravé listy. Spodní listy jsou odstraněny. Do půdy by neměla být ponořena více než 1/3 délky výhonku.

Pro lepší klíčení je 1-1,5 cm spodní části stonku ošetřeno Kornevinem. Sklenice připravená pro sazenice by měla mít drenážní vrstvu a drenážní otvory.

Pozornost! Čím větší je hrnec, tím aktivnější a větší bude sazenice.

Půda by měla být volná, výživná a ne zadržující vlhkost. Složení půdy pro petunii jsou dvě části půdy, jedna část písku a rašeliny.Pro udržení správné úrovně půdní vlhkosti se do směsi přidává vermikulit. Pro uvolnění a další dýchání kořenů se do půdy přidává perlit.

Po vložení řízků do půdy zakryjte nádobu plastovým nebo skleněným nádobím. Skleníkový efekt vytváří optimální úroveň vlhkosti pro časné zakořenění.

Hrnec s výhonkem by měl být v částečném stínu, při teplotě ne nižší než 20 ° C.

Půdu je třeba každý den zvlhčit postřikem a výhonek by měl být větrán pod širým nebem.

Řízky zasazené do půdy

Zakořenění zdravých řízků petunie nastává po 7-9 dnech.

Se začátkem aktivního růstu se provádí první sevření, aby se probudily boční pupeny.

Je důležité vědět! Stopka petunie po dvou hodinách po řezání ztrácí schopnost reprodukce. Ihned po prořezání ponořte řízky do vody nebo půdy. Skladování odříznutých výhonků bude mít za následek neúspěšnou vegetaci.

Sazenice lze nakonec přenést do většího květináče, pokud budete dlouho čekat před výsadbou v otevřeném terénu nebo květináčích

Jarní řízky

V létě, kdy je třeba zahradu nebo verandu vyzdobit kvetoucími květináči, můžete snadno rozšířit jeden keř petunie na několik desítek keřů.

V tomto případě nebude ovlivněna mateřská rostlina. To by mělo být provedeno během dalšího sevření petúnie, před kvetením nebo během prořezávání, aby se upravil tvar keře.

Je důležité vědět! Na jaře se provádějí řízky petúnie, aby se zvýšil počet keřů pro aktuální letní sezónu. Proto je nutné se rozmnožovat na jaře, s přihlédnutím k tomu, že od okamžiku řezu po první květ trvá asi dva měsíce.

Letní řízky

Řezání petúnie v létě vám umožní sklízet zdravý a energický rostlinný materiál. Je možné množit petunie řízky v létě, jako by se prodloužila životnost vaší kvetoucí zahrady, po celou dobu kvetení.

Při stříhání kvetoucích výhonků je stopka odstraněna

Pomocí letních řízků můžete každý rok obdivovat odrůdu, která se vám líbí, a prodloužit její životnost novými řízky. Nejoptimálnějším obdobím šíření pro rozšíření rodu určité odrůdy je polovina nebo konec srpna.

Na konci srpna ztrácí petunie svůj dekorativní efekt, proto byste měli zvolit nejzdravější keř nebo nejzdravější výhonky na něm. Zakořenění se provádí jako u jarních řízků. Získá se tak mateřská rostlina, která v zimě dá jarním sazenicím nové řízky.

Jak si uchovat mateřskou rostlinu

Po zakořenění letních řízků se zralé sazenice přesadí do ne příliš velkých nádob. Mladé výhonky by měly být trvale hnojeny potašem a fosforovými hnojivy. Tato hnojiva umožňují květině akumulovat živiny pro nadcházející spící období.

Můžete nechat letní rostlinu na zimování. Keř je vykopán nebo přenesen ze secího stroje do menšího hrnce.

Optimální teplota pro zimování petúnie je 16 stupňů. Čím nižší je teplota, tím méně světla květina vyžaduje. Zalévání je omezeno, ale bez přesušení hliněné hrudky rostliny. Až do konce listopadu během období spánku nemusí být květina rušena postřikem, hnojením a jinými postupy. Chladný vzduch, mírné osvětlení a občasné zalévání jsou vše, co potřebuje.

Důležité! Je nutné odříznout všechny staré výhonky, aby na ně keř neztrácel energii.

Od konce listopadu začíná období probuzení rostlin. K podmínkám zadržení je přidáno pouze další osvětlení zářivkami. Teplota zůstává stejná. Pokud nyní umístíte petunie na teplé místo, bude aktivně růst. Pouze stonky budou natažené jako struny a bledé. Sklizené řízky z takové rostliny budou bolestivé a rychle zemřou.

Začátek ledna je probuzením petunie. Denní doba by měla být alespoň 16 hodin.Hnojiva obsahující dusík by měla být aplikována jednou za dva týdny pro aktivní růst kořenového systému a zeleně.

Zimní řízky

Měsíc po probuzení vyroste keř zarostlý mnoha výhonky, připravenými na řízky. Období pro stříhání mladých výhonků z mateřského keře je únor-květen. Je lepší zakořenit řízky okamžitě v připravené půdě. Malé řezané stonky mohou být zakořeněny v rašelinových tabletách, které byly předem navlhčeny.

Důležité! Po dva týdny by zasazené řízky měly žít ve skleníku s každodenním větráním. Každý den musíte půdu navlhčit stříkací lahví.

Když stonka začne aktivně růst, bude připravena sevřít, aby vytvořila více křovinatosti petúnie. Musíte sevřít zdravé, posílené výhonky, které začaly aktivně růst. Po sevření by na sazenicích mělo zůstat alespoň 6 listů. A odstřižený výstřel je opět vhodný pro zakořenění. Tyto výhonky lze zakořenit ve vodě i okamžitě v půdě.

Zimní sazenice jsou trochu bledé, ale s příchodem jara znovu získají svou bohatou barvu.

Je důležité vědět! Froté odrůdy petúnie se lépe zakořenily okamžitě v zemi.

Základní pravidla pro množení petúnií řízky

Abyste získali kvalitní výsadbový materiál, musíte se postarat o zdravý růst mateřské rostliny dlouho před roubováním. Poskytněte mu všechny nezbytné podmínky pro aktivní růst a kvetení a pravidelně jej krmte organickými látkami a minerály.

Správně zvolená řezná stopka je polovina úspěchu. Pokud je bolestivé, příliš tenké nebo příliš krátké, může se zakořenit, ale je nepravděpodobné, že z něj vyroste úspěšný keř.

Musíte střílet střílet zpracovaným nástrojem a jedním řezem. Při řezání je důležité si uvědomit, že matečná rostlina by měla být poškozena minimálně. Musíte jednat opatrně.

Zdravé sazenice připravené k výsadbě venku

Správná velikost květináče zajistí aktivní růst kořenového systému petunie, což znamená dodávku síly a výživy po dobu aktivního růstu a adaptace po transplantaci. Příliš malý hrnec na petúnie může způsobit zakrnělý růst a žádné kvetení.

Je důležité vědět! Správně zvolené složení půdy zaručuje vynikající růst a dýchání kořenů, další krmení sazenic a absenci stagnace přebytečné kapaliny. Půdu nelze použít pro řízky dvakrát.

Správná péče o domácí sazenice zaručuje růst krásného a zdravého keře. Vlhkost se vytváří v prvních týdnech zakořenění pomocí skleníku. Zvlhčení půdy postřikem by mělo být prováděno denně, ale s mírou. Optimální teplota pro sazenice je od 16 do 24 stupňů. Osvětlení - částečný stín. V zimě musíte sazenicím poskytnout 10hodinové hodiny denního světla.

Systém

Chcete-li vytvořit krásný keř, je důležité včas sevřít horní procesy.

Pěstování a vegetace ampelous petunia

Ampel petunia je velmi citlivý na transplantaci. Její sazenice musí být okamžitě zasazeny do květináče a poté umístěny do květináče. Na konci podzimu, s nástupem stabilního chladného počasí, jsou všechny výhonky odříznuty na květu, který lze použít k množení najednou. Nebo můžete mateřskou rostlinu zazimovat a na jaře ji zastřihnout.

Je možné petunii krájet doma? Samozřejmě ano! Toto je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vypěstovat velké množství sazenic vašich oblíbených odrůd. Vegetativní metoda množení umožňuje množení moderních hybridních odrůd s celou řadou jejich dekorativních kvalit.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada