Jak šířit hortenzi řízky na jaře

Mnoho lidí přemýšlí, jak šířit hortenzii. Existuje mnoho způsobů. Některé jsou jednodušší, jiné obtížnější, ale i začátečníci, kteří používají další informace, tento proces zvládnou.

Při chovu květiny je třeba dodržovat mnoho nuancí. Musíte vědět o jeho reprodukci, teplotních podmínkách, zalévání, krmení. Při správné péči rostlina potěší majitele krásným kvetením a zdravým vzhledem.

Chov hortenzie

Existuje několik způsobů, jak se zahradní hortenzie množí:

 • Klíčení semen;
 • Kořenový potomek;
 • Zimní, jarní, letní řízky;
 • Vrstvy;
 • Rozdělením keře.

Metody pěstování květin

Vlastnosti reprodukce hortenzií různých odrůd

Květina má mnoho odrůd. Jeho hlavní poddruh je treelike, paniculate, velkolisté. Všechny tyto odrůdy lze množit téměř jakýmkoli způsobem. Chcete-li získat výsledek rychleji, musíte vědět, která metoda chovu je nejvhodnější.

Odrůdy stromů jsou méně náchylné k vlivu nízkých teplot, nejsou chráněny na zimu, snadno se o ně starají. Nejlepší místo k sezení je stínované nebo polostínované. V horkém počasí potřebuje květina optimální zalévání. Nejvhodnější metody chovu jsou řízky, vrstvení. Je možné šířit hortenzi tohoto druhu semeny, ale tento proces je dlouhý. Je lepší koupit sadbový materiál ve specializovaném obchodě. Rozdělení keře se provádí k okamžitému získání dospělých a kvetoucích jedinců.

Odrůdy paniculate mají květenství o průměru více než 25 cm, jejich listy jsou dlouhé a načechrané. Paleta barev je velmi různorodá. Aby se zabránilo spálení pupenů sluncem, musí být rostlina vysazena ve stínu. Keře této odrůdy rostou rychle, takže je třeba je stříhat. Výsledné řízky se používají k šíření. Tato metoda chovu je o něco problematičtější než osivo nebo vrstvení.

Důležité! Květina snáší teploty až do mínus 30 stupňů.

Nejkrásnější a vrtošivá odrůda je velkolistá. Má krásné květy, velké jasně zelené listy. Samotný keř je nízký a rozšiřuje se.

Důležité! Velkolisté odrůdy netolerují dobře nízké teploty, proto je lepší je vysazovat do nádob, aby se květiny přenesly na jiné místo.

Tato odrůda se množí řízky, dělením, vrstvením, semeny, v závislosti na tom, jak rychle a jaký výsledek chce zahradník získat.

Péče o sazenice hortenzie

Rostlina se snadno udržuje, musíte dodržovat všechna pravidla pro pěstování.

Péče o sazenice

Režim zavlažování

Hortenzie velmi miluje vlhkost, zároveň se nedoporučuje příliš zaplavovat půdu. Po celé hloubce kořenů by měla být půda mírně vlhká.

Dodatečné informace. V Evropě vědci pojmenovali hortenzii Hydrangea, což v řečtině znamená „nádoba s vodou“.

Zalévejte rostlinu pravidelně a hojně. Optimální režim pro dospělého keře ve středním Rusku bude 2 vědra týdně. V suchém počasí je zalévání zdvojnásobeno.

Vzácné hojné zavlažování během období sucha není pro hortenzie příliš příznivé.

Top dressing

Pro svěží kvetení je třeba rostlinu nakrmit. Na jaře, když je mráz u konce, je hortenzie oplodněna jakýmkoli speciálním komplexním produktem: Bona Forte, Agricola Aqua, Flower Paradise, Pokon.Můžete si také připravit vrchní obvaz sami: smíchejte 20-25 gramů síranu amonného (močovina), 30-40 gramů superfosfátu, 35 g síranu draselného.

V chladných oblastech se pro zlepšení odolnosti rostliny nastříká mladá zeleň Zirconem, Epin-extra.

Fáze 2 krmení muškáty nastává na začátku pučení. Nařeďte směs 45 gramů síranu draselného a 80 gramů superfosfátu.

3. fáze krmení připadá na konec léta, začátek podzimu. Pod každé pouzdro se nanese až 20 kg kompostu nebo shnilého hnoje.

Příprava na zimu

Ne všechny druhy hortenzií je třeba na zimu izolovat. Odrůda laty vydrží teploty až do mínus 30 stupňů. Typ stromu je méně mrazuvzdorný, mohou v něm zmrznout pouze mladé výhonky. V tomto případě je hortenzie snadno obnovitelná. Tyto dva druhy je třeba před zimou jen trochu schoulit.

Velkolistá odrůda je rozmarnější. Na výhoncích minulého roku se tvoří poupata této hortenzie. Pokud budou vystaveny mrazu, pak příští rok nebude kvetení. Proto se doporučuje připravit tuto odrůdu na zimu (důkladně izolovat). Tato opatření jsou nutná zejména pro střední pásmo a chladné oblasti.

Domácí metody chovu hortenzií

Výstřižky

Květinu lze zasadit řízky. Toto je jeden z nejjednodušších způsobů chovu nových jedinců.

Načasování řízků hortenzie

Řezy hortenzie se provádějí na jaře, v létě a na podzim. Na jaře se prořezává před začátkem toku mízy. V létě se řízky sklízejí v červnu nebo červenci.

Zimní řízky

V zimě se řízky provádějí u velkolistých odrůd přesazených do květináče. Rostlina je umístěna v místnosti s teplotou 2 stupně až do ledna, poté je zvýšena na 10. V únoru jsou mladé výhonky nakrájeny na řízky se dvěma internodami. Velké horní listy jsou nakrájeny na polovinu.

Připravte hrnce se sypkou a okyselenou půdou. Dolní řez je ošetřen růstovým stimulantem. Řezy jsou zasazeny v květináčích. Zakryjte skleněnou nádobou nahoře a vytvořte mini skleník. Zalévejte a pravidelně větrejte.

Výstřižky

Díky rychlému rozvoji květu může být na jaře vysazena v otevřeném terénu, nebo můžete na zahradní pozemek umístit hrnec v částečném stínu a nechat jej tak až do podzimu.

Jak snížit hortenzii v létě? Mladá rostlina jakékoli odrůdy se během tohoto období snadno pěstuje. Na konci jara - počátkem léta jsou zelené řízky řezány v pravých úhlech pod uzlem o několik centimetrů. Boční výhonky tohoto roku jsou pořízeny, které se nerozlomí. Jejich délka by měla být 10 cm. Ke snížení odpařování jsou spodní listy odříznuty. Čas se volí brzy ráno nebo při zatažené obloze.

Řez je ošetřen Kornevinem, Heteroauxinem nebo jinými kořenotvornými látkami. Připravte půdu: smíchejte písek, rašelinu, trávník v poměru 4: 3: 1. Řezy by měly být zasazeny ve vzdálenosti 5 cm a pod úhlem 4 cm hluboko. Je nutné udržovat teplotu 20 stupňů a stříkat řízky 4krát denně. Po 7 dnech se hydratace sníží na 2krát. Skleník musíte větrat jednou týdně po dobu 10 minut.

Zakořenění bude probíhat v létě po dobu jednoho měsíce. S příchodem nových listů se zalévání snižuje. Transplantace se provádí na podzim nebo na jaře.

Důležité! Aby hortenzie vyvinula silný kořenový systém, musíte pupeny odlomit během prvního roku po výsadbě.

Jarní řízky

Jak na jaře šířit hortenzii řízky? Šíření hortenzií řízky na jaře je trochu jiné. Řezy se sklízejí během prořezávání. Lignifikované mladé větve nakrájené na jaře se umístí do vody po dobu 5 dnů. Poté se provede řez na větvích blíže k pupenu v úhlu 45 stupňů.

Řezání hortenzií na jaře zahrnuje také ošetření větví kořenovými formovači. To je nezbytné, aby se výsadbový materiál rychle zakořenil. Připravené řízky se vysazují v květináčích naplněných napůl promytým říčním pískem.Úhel sklonu větví by měl být 45 stupňů, hloubka výsadby by měla být 3 cm.

Důležité! Pokud jsou řízky správně zasazeny, neměly by se navzájem dotýkat. Listy se nedotýkají země.

Řezy jsou pokryty filmem, pravidelně stříkány a větrány. Teplota v místnosti by měla být mezi 15 a 25 stupni.

Dále se sazenice s kořeny přesouvají do nádob o průměru 10 cm. Rostlina je udržována uvnitř při pokojové teplotě a mimo přímé sluneční světlo. Za teplého počasí jsou na zahradě zasazeny hortenzie.

Pololignifikované řízky

Reprodukce se provádí lignifikovanými řízky se zelenými výhonky pro všechny odrůdy hortenzie.

Důležité! Panikulární typ se takto nereprodukuje dobře na jaře a na podzim.

Pro výsadbu vezměte stejnou půdu jako pro zelené řízky. Teplota se udržuje na 18-22 stupních. Větve jsou prohloubeny o 3 cm a mulčovány. Hrnce jsou umístěny na stinném místě. Půdu je třeba navlhčit. Po 2 měsících se přenesou na polostínové místo až do mrazu.

Vrstvy

Reprodukce vrstvením

Tento chov hortenzie se liší mírně odlišnými způsoby. Mladé rostliny se získávají z loňských výhonků. Pro reprodukci jsou ohnuty a pohřbeny v drážce.

Tento typ chovu hortenzie se provádí brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Je nutné počkat až do konce kvetení.

Důležité! Lignifikované větve nejsou vhodné pro vrstvení.

Kolem pouzdra jsou radiálně vytvořeny drážky hluboké 5 cm, do každé drážky je ohnuta větev dřevěnými nebo kovovými sponkami. Nahoře, při 45 stupních, je část výhonku ponechána, její délka je 20 cm.

Důležité! Rychlého růstu lze dosáhnout aplikací paralelních řezů podél stonky.

Zakryjte drážky zeminou. Musíte je zalévat a mulčovat. Počátek růstu řízků lze pozorovat po 2 týdnech. Když výhonky dosáhnou 10 cm, musíte je napíchnout.

Klíčky můžete vysadit brzy na jaře příštího roku nebo na podzim. Za tímto účelem odřízněte vrstvy s kořeny z mateřské rostliny pomocí zahradnické nůžky.

Bush dělící technologie

Rozdělení keře je vhodné pouze pro velkolisté a stromové odrůdy. Procedura se provádí na jaře nebo na podzim. V chladných oblastech je nejlepší čas rozdělit keř na jaře, v teplých oblastech na podzim.

Rozštěpení keře

Nejprve je keř vykopán a rozdělen na dvě části. V jedné a druhé části by měl být rostoucí bod a kořen. Pro výsadbu je připravena jáma s hloubkou 30 cm, půda by měla sestávat z humusu, písku a rašeliny. Provedou přistání.

V budoucnu budete muset delenki zalévat. Chcete-li udržet vlhkost, můžete půdu mulčovat. Na podzim musí být vrstva pokrývající zemi zvýšena, aby se zabránilo zamrznutí.

Pěstování ze semen

Šíření semen

Semeno je malé. Semena jsou v plodech tobolek a jsou dlouhá pouze 3 milimetry. Nejsou připraveni na setí předem.

Chcete-li pěstovat hortenzii ze semen, musíte se rozhodnout pro místo výsadby. Ve sklenících s vytápěním se výsadba provádí od prosince, doma - od března. Výsev na volném prostranství se provádí v dubnu až květnu.

Pro velké prostory musíte udělat vysokou postel. Na dno položte drenáž. Půda by měla být složena z písku, rašeliny a listnaté zeminy v poměru 1: 2: 4. Země je zhutněna a semena jsou nalita. Na vrch posypeme promytým říčním pískem. Navlhčeno stříkací lahví. Je nutné zakrýt filmem a stínem, pravidelně se vyžaduje zalévání a krmení potašem a dusíkatými hnojivy.

U nádob je složení půdy stejné. Musíte udělat díru a zasít semena. Nejsou pokryty zemí shora. Postříkejte lahvičkou s rozprašovačem opatrně, abyste semena neumyli. Musí být také krmeni.

Klíčky klíčí za měsíc. 95 procent plodiny vyklíčí. Jakmile vyrostou dva listy, jsou rostliny vysazeny v květináčích nebo ve skleníku.

Důležité! Přistání na otevřeném terénu se provádí po 3 letech. Výška sazenice bude přibližně 40 cm.

Péče

Pravidla péče o klíčky:

 1. Zalévání je nutné, protože ornice vysychá. K tomu se odebírá měkká a usazená voda.
 2. Je nutné pravidelně kypřit půdu.
 3. Je nutný pravidelný postřik.
 4. Sazenice je třeba z okna mírně odstranit. Je nutné osvětlení rozptýlené, aby klíčky nepřestávaly vyvíjet a nepopálily se.
 5. Optimální teplota je od + 14-20 ° С.
 6. Eliminujte průvan.
 7. Když se objeví 2-3 listy, provede se první ponor, v květnu, když dorůstá do 7-8 cm, druhý.
 8. Musíte jej krmit dvakrát měsíčně speciálním komplexním hnojivem.
 9. Klíčky na výhonky jsou vytvrzeny tím, že je vezmeme venku za teplého počasí. Přinášejí to v noci.

Důležité! Aby rostlina neztratila sílu, pupeny jsou odříznuty.

Poté se sazenice vysadí do širokých nízkých nádob. Rostliny potřebují pro zimování tmavé a chladné místo. Hnojení není nutné, zalévání méně často.

Dodržováním všech těchto doporučení můžete hortenzii šířit sami. Můžete se také naučit, jak se o ni správně starat.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada