Jak sevřít petunii pro svěží květ

Petunie je milována pro svou jednoduchost v péči, rychlý růst a bohaté kvetení. Široký výběr zvonových květů různých barev k tomu přidává pouze výhody. A třešnička na dortu je nádherná vůně, která je sladší až do večera. Každý majitel exotické krásky potřebuje vědět, jaká by měla být péče a pěstování petúnií. Sevření je součástí souboru postupů a zahrnuje odříznutí horní části mladého výhonku. Poprvé se provádí na sazenicích (tzv. Štípání). Další postup slouží jako základ pro budoucí podobu závodu na otevřeném poli. Třetí provokuje hojné kvetení s většími květy, rovnoměrně rozmístěnými podél všech výhonků.

Proč štípnout petunii

Existuje mnoho důvodů pro sevření:

 • výstřel začíná probouzet spící pupeny v paždí listů a uvolňovat z nich nové větve. Brzy bude hustě pokrytý výhonky, které budou v budoucnu kvést;
 • dekorativnost rostliny se zvyšuje nejen díky postranním větvím, stonky po sevření jsou silnější, mladé výhonky budou hustě pokryty listy;

Petunie může zdobit jakýkoli záhon

 • ořezaný výhonek rychle ztuhne, což poskytne další podporu a podporu během kvetení;
 • po třetím sevření se probudí další květní pupeny po celé délce postranních a hlavních výhonků;
 • pomocí špetky můžete dát rostlině jakýkoli tvar, udělat ji sférickou, protáhlou na vrchol nebo uzemněnou. Ampel petunias nebude mít holou korunu. Ti kaskádoví začnou bičovat v krocích. Krásné odrůdy keřů začnou keřovat správně;
 • v závislosti na podmínkách růstu můžete také upravit tvorbu keře. Pokud místo výsadby petunie není příliš dobré, například příliš větrné, můžete přistát keř více, aby rostlina nepociťovala nepohodlí;

Sazenice po správném sevření

 • v chladném a vlhkém létě mohou houby, škůdci a nemoci začít v příliš silných keřích. Z důvodu prevence je proto nutné petunie sevřít, aby se zredukovalo dno keře;
 • pozdní sevření slouží k obnově keře. Prořezávání 1/3 délky výhonků poskytuje silný stimul pro růst a kvetení petúnií na podzim.

Jak sevřít petunii tak, aby nádherně kvetla

Kdy sevřít

Když malý výhonek zesílí, prořezávání horní části výhonku se stane pobídkou pro jeho rozvětvení. Tento postup však nelze stanovit jasným rámcem: přítomností určitého počtu listů na výhonku nebo jeho délkou. Natáčení je připraveno k sevření, pokud:

 • stonek začal aktivně růst;
 • má alespoň šest skutečných listů;
 • délka výhonků ampelous odrůd přesahuje 10 cm;
 • výstřel se začal znatelně protahovat a ztenčovat;
 • vzdálenost mezi novými listy se začala zvětšovat;
 • listy se zmenšily a stmívaly.

Sevření je nutné u všech mladých výhonků vypěstovaných ze semen nebo řízků

Vizuálně to bude vypadat, jako by se natáčení natahovalo, ale chybí mu síla tak rychle růst. Pokud je mladá stopka baculatá, husté a kulaté listy na ní hustě rostou, s rychlým růstem není v žádném spěchu, musíte trochu počkat se špetkou. Můžete nejen zkazit budoucí vzhled, ale také úplně zničit květinu.Horní část nemůžete sevřít, pokud:

 • rostlina vypadá nemocně, letargicky;
 • pokud je květina poškozena škůdci a chorobami;
 • špatná péče je věnována květině a výhonky jsou vytaženy pouze kvůli nedostatku světla nebo živin;
 • pokud jste pozdě se špetkou a délka výhonku je více než 20 cm. V tomto případě můžete rostlině ublížit, protože vynaložila velké úsilí na růst výhonku takové délky a kladení spících pupenů v nich. Zkrácení této délky nestojí za to.

Růst postranních výhonků po zákroku

Druhé sevření se provádí po nejméně 30 dnech, kdy na nových bočních výhoncích již vyrostlo více než šest listových desek. Tento postup již nemusí ovlivnit všechny výhonky, v závislosti na tvaru, který je třeba květině dát. Výběry se vybírají podle stejného principu jako při stisknutí.

Pro vaši informaci! Jak sevřít petunii tak, aby to neovlivnilo její aktivní růst - odříznout pouze nejzazší rudiment výhonku.

Druhé sevření nejčastěji spadne na transplantaci v otevřeném terénu nebo v květináčích. Oba postupy nelze provést ve stejný den. Musíte dát květině čas, aby se zakořenila a zvykla si na nové podmínky. Doba návyku trvá 3 až 14 dní. Je těžké říci, jaké období má konkrétní rostlina. Signálem k sevření bude aktivní růst a zdravý vzhled zakořeněných sazenic.

Jak správně sevřít petúnie, aby nádherně kvetly

Třetí sevření se provádí další měsíc po druhém. Do této doby probíhá aktivní vývoj květních pupenů, což znamená, že tento postup přidá na stonky pouze nové pupeny. Šetřením energie a výživy tvoří petúnie více květů. Spolu s stopkou musíte odškrtnout zvadlou květinu.

Správná péče a včasné sevření zajistí ten nejkrásnější pohled na rozkvetlou krásu.

Poslední sevření petúnie k obnovení keře se provádí, když květina ztratila svůj dekorativní efekt. Keři se podařilo rozkvétat a ztenčil svou zelenou čepici. Obvykle je to konec srpna - začátek září. Pokud petunie nevypadá do konce léta vůbec dobře, existuje jeden způsob, jak keř oživit:

 • mělo by se provést prořezávání výhonků o 1/3 délky;
 • vytáhněte keř z hrnce, odřízněte spodní polovinu kořenového systému;
 • vyměňte zeminu.

Během třetího postupu můžete také upravit tvar keře odříznutím přebytečných výhonků.

Výsledkem bude aktivní vybudování kořenového systému a zeleně.

Poznámka! Resuscitativní sevření petúnií pro svěží kvetení zaručuje dekorativnost až do pozdního podzimu.

Schopen potěšit kvetením před prvním sněhem

Příprava klíčku na sevření

Hlavním důvodem, proč je čas trhat stonek, je tedy jeho zdravý vzhled a dynamický růst. Aby pouzdro po tomto postupu nezemřelo, musíte mu v přípravné fázi poskytnout náležitou péči.

 • Sluneční ochrana. Petunie je citlivá na přímé sluneční světlo. Sazenice jsou dvojnásobně citlivé. Spálené listy dříve či později vyschnou a spadnou, a pokud je necháte pod špetkou, je nepravděpodobné, že získáte dobrý materiál pro budoucí kultivaci. Nové výhonky se z dutin poškozených listů neobjeví.
 • Zajištění osvětlení. Pokud není dostatek světla, natáhne se výhonek a nezkušení pěstitelé si mohou tento proces zaměnit se začátkem aktivního růstu a sevřít ho. To s sebou nese nejen ztrátu dekorativnosti. Při opravě chyby v péči vyrostou mladé výhonky normální tloušťky a hlavní bude příliš tenká. Postupem času se může zlomit pod tíhou celého keře.
 • Zalévání je hojné, ale není časté. Kořeny petunie jsou tenké a rychle hnijí, když v půdě stagnuje vlhkost.
 • Zvlhčení poskytuje květině další výživu prostřednictvím listů a výhonků. Pravidelný postřik je při správné péči nezbytný.
 • Pokud sazenice rostou ve stejné krabici, měly by být vysazeny v dostatečné vzdálenosti od sebe.Pokud je výsadba příliš hustá, výhonky budou matné a protáhlé, sazenice se navzájem ucpou. To platí také pro další výsadbu na otevřeném terénu.

Co je potřeba pro postup:

 • ostré nůžky (manikúra nebo zahrada);
 • antiseptikum na zpracování čepelí;
 • dřevěné uhlí nebo aktivní uhlí (předrcené);
 • sklenice na řezané řízky.

Jak sevřít petunii

Když je natáčení již ve všech ohledech připraveno k sevření, nejlepší čas pro tento postup je ráno nebo večer.

Důležité! Sevření v příliš horkém počasí může na místech řezu způsobit popáleniny, které v budoucnu povedou k rozvoji hniloby nebo chorob.

Postup je jednoduchý. Pomocí zpracovaného nástroje musíte provést šikmý řez blíže k listu, který zůstane na výhonku. Řez musí být ošetřen dřevěným uhlím. Pěstitelé květin často sevřou pouze špičku výhonku - prvních milimetrů základu nového listu. Při prvním sevření to bude špatné, protože malá stopka nemusí mít dostatečnou sílu k vývoji postranních výhonků. Výhonek by měl jít do aktivního růstu a uvolnit více než šest listů.

Pro vaši informaci! Škubání neodstraní více než 1/5 celkové hmotnosti zelených.

V závislosti na odrůdě musíte vědět, jak správně vytvořit petunii se špetkou.

 • Ampel petunia bude keř sám. Tuto vlastnost do ní začleňují chovatelé. Ale první sevření je nutné, protože v průběhu času bude korunka visících řas nahá. Pokud se postup provádí ve stadiu semenáčků, ampelous krása rychleji zahájí nové boční výhonky a budou vypadat jako bazální.
 • Kaskádová petunie vyžaduje minimálně dvě špetky. Jak sevřít petunii tak, aby kvetení bylo čepice: musíte použít všechny výhonky, které vyrostou. To vám umožní formovat požadovaný tvar keře, stejně jako získat velké listy a květy.

Ukázalo se, že ampelous petunia Bush je rovnoměrně zahuštěný

 • Bush petunie, stejně jako froté petunie, je třeba sevřít, pouze na základě jejího vzhledu. Tyto odrůdy petúnie jsou samy o sobě. Někdy je nutné opravit tvar keře nebo skrýt nedostatky nesprávné péče (natažené nedostatkem osvětlení nebo zanedbáním sazenic). Šíření keřových odrůd petúnie pro křoví se provádí jen zřídka.
 • Odrůdy mnohokvětých petúnií stačí vytrhat uschlé květiny. A musíte to udělat, aniž byste vytáhli okvětní lístky z listen, ale odstranili je společně s stopkou. Pokud jsou odstraněny pouze okvětní lístky, petunie vytvoří tobolku semen. Sklizeň semen vyžaduje velké úsilí, kvetení se může ztenčit nebo růst zastavit.

To, co petunie není třeba sevřít

Hybridní odrůdy petúnie jsou již vybaveny sadou genů, které zajišťují aktivní růst postranních výhonků. Takové petúnie začínají samostatně rozvíjet postranní nevlastní děti ve fázi semenáčků. Někdy se můžete uchýlit k tomuto postupu pouze k opravě tvaru pouzdra.

Hybridní petunie je schopna Bush nezávisle

Je možné sevřít během kvetení

Pokud nebylo možné včas sevřít, musíte vědět, jak během kvetení petunii sevřít. Hlavní věc je, že dospělý výhonek právě začíná kvést. Výhonky by měly být řezány a ponechat na stonku 5-6 listů. Květy jsou také řezané. Po tomto postupu můžete zaznamenat určité zastavení růstu, a ještě více kvetení. Ale po týdnu se objeví nové výhonky a pupeny.

Poznámka! I po pozdním sevření bude účinek patrný. Keř bude silnější, kvetení bude bohatší, květy budou větší, barva zeleně a okvětních lístků bude bohatší.

Odchod po sevření

Prořezávání mladých petúnií za účelem vytvoření keře je pro rostlinu stresující. Koneckonců to vůbec nepočítalo s tím, že teď bude muset tak aktivně uvolňovat své výhonky a květiny. Proto je důležitá správná péče krok za krokem a další krmení.

 • Vrchní obvaz po sevření.Pro tyto účely se používají hnojiva pro petúnie a další stimulanty růstu. Pokud se štípání provádí podruhé, je bezpodmínečně nutné zavést přípravky obsahující dusík, které pomohou kořenovému systému a růstu zeleně.
 • Kromě hnojiv petunie dobře reaguje na domácí doplňky výživy: banánová voda, popel, peroxid vodíku, droždí.
 • Nelze vyživovat jen kořeny. Pravidelné postřikování kyselinou jantarovou nebo dobře naředěným hnojivem pomůže vytvrdit mladé pupeny a nakrmit listy.
 • Správné zalévání. Ne příliš hojné zalévání je nutné každý den ráno a večer.
 • Ke stimulaci růstu postranních výhonků jsou důležité denní poklesy teploty. V noci by měla teplota klesnout nejméně o 6-7 ° C.

Co dělat s řízky

Oloupané řízky jsou vhodné pro reprodukci. Pokud stonku odříznete alespoň o 2 cm, je schopna sama vyklíčit. Po prvním postupu je lepší dát takové stonky do vody s kořenem, který dodá sílu.

Důležité! Dolní listy musí být odříznuty, aby nepřispívaly k rozvoji hniloby ve vodě.

Jakmile se objeví první kořeny, je odřezek připraven ke kořenům. Musíte zasadit do květináče s úrodnou půdou. Dvě části zahradní půdy a jedna část rašeliny a písku dokonale vyživí mladý výhonek a neudrží v půdě vlhkost. Řezy mohou být umístěny ve skleníku: v tašce nebo pod sklem.

Poznámka! Reprodukce petúnií řízky si na rozdíl od metody semen zachovává všechny vlastnosti hybridních odrůd.

Chcete-li získat okrasný keř nebo ampelous rostlinu, musíte znát několik tajemství v péči o exotickou petunii. Jedním z těchto tajemství je správně sevřít petunii tak, aby nádherně kvetla. Tento postup je zaměřen na vytvoření hustého keře, rovnoměrného a bohatého kvetení. Procedura také poskytne petúniím silné výhonky a pupeny, široké a masité listy a velké pestrobarevné květy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada